Sobota, 17 kwiecień 2021, Imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana
Szczawnica i okolice
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 75
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 75
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 75
Clouds
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 87
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 75
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 75
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
05.03.2021, 11:09 | czytano: 917

Plejada humanistów z Liceum Goszczyńskiego

Są młodzi, zdolni i wrażliwi. Piszą wiersze, komentują literaturę, piszą eseje, tworzą muzykę, świetnie rozumieją znaki współczesnej kultury. Czytają literaturę, chcą zgłębiać tajniki jej interpretacji i mogliby śmiało wyznać: Lego, ergo sum! Czytam, więc jestem! W przyszłości chcą długo studiować, lubią ponadto języki obce.

Dobrze się z nimi pracuje – jak przyznają poloniści, bo lubią się uczyć (sic!) i są ciekawi świata. Nie tylko tego tekstowego. To świetni partnerzy do dialogu. O kim mowa? O humanistach z I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego: Urszuli Szwab i Mikołaju Zachwiei (kl. 2Dg), oraz: Marcie Bachledzie, Kasi Miesiarczyk i Martynie Kołodziej (kl. 2Fg), którzy w tym roku wystąpili w historycznej już LI OLiJP. Przeszli też do historii tego konkursu, bo jako pierwsi uczestniczyli zdalnie w eliminacjach okręgowych, godnie reprezentując Szkołę.

Ale po kolei: najpierw napisali prace na etap szkolny, by zakwalifikować się do II etapu. Ula zajęła się twórczością romantyków i ich odkryciami w dziedzinie psychologii, psychiatrii i ekologii, które mają swe źródła w literaturze. Mikołaj przygotował pracę na temat poetyckiej grupy Skamander. Porównywał twórczość K. Wierzyńskiego i J. Tuwima, sytuując ich na tle barwnego życia kulturalnego epoki 20-lecia międzywojennego. Kasia pisała o zarazie w literaturze, Martyna porównywała Dziady z powieścią Pani Bovary, a Marta przedstawiła archetyp zbrodniarza w utworach różnych epok. Wszystkie prace zyskały aprobatę jury Olimpiady i tym samym nasi humaniści znaleźli się w gronie 53 uczniów z Małopolski. 13.02. br. odbyła się pisemna część II etapu (okręgowego), w której zmierzyli się z rozprawką problemową i testem gramatycznym.

W kolejnym, ustnym etapie Olimpiady (06.03.) wystąpi Mikołaj, który powalczy o awans do III etapu oraz zwolnienie z matury z języka polskiego.

Wszystkim gratulujemy udziału i zaangażowania. Doceniamy ogrom pracy i lektur. Patrzymy na Was z podziwem! Mikołajowi życzymy ponadto dalszych sukcesów. Trzymamy kciuki za niego! A kolejne roczniki zachęcamy do udziału w tej intelektualnej przygodzie polonistycznej, bo jak przyznaje Ula: Do olimpiady postanowiłam przystąpić dość spontanicznie. Potraktowałam ją jako ciekawie doświadczenie, ale również sprawdzenie własnych umiejętności…, a Mikołaj dodaje: Olimpiada stała się dla mnie po prostu ucieczką od romantyzmu. Zmęczony patosem i nieszczęśliwą miłością epoki, z przyjemnością wróciłem do tematów, które zaintrygowały mnie już wcześniej. Od ponurego nastroju zdalnego nauczania ratowały mnie wizje przedwojennej Warszawy. Teksty Wierzyńskiego, Tuwima i motywacja Uli skutecznie podtrzymywały mnie przy życiu.

Opiekunami Olimpijczyków są: mgr mgr Maria Ciężobka i Grzegorz Klag

źródło: szkoła
najnowsze informacje
komentarze
konkret11:40, 6 marca 2021
Streszczenie:
Jeden uczeń I LO w Nowym Targu weźmie udział w ustnym etapie okręgowego etapu olimpiady polonistycznej.
Albo mu się uda, albo mu się nie uda. Jak się uda - nie będzie musiał pisać matury, jak się nie uda - będzie musiał ją pisać jak każdy śmiertelnik z jego rocznika.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij