Laury i wyróżnienia dla kadetów w V edycji IPN-owskiego konkursu „Policjanci w służbie historii” - podhale24.pl
Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 6.876 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 8.82 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 9.288 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
84 %
Nowy Targ
46 %
Zakopane
40 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 42 | 84 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
10.08.2021, 23:52 | czytano: 1293

Laury i wyróżnienia dla kadetów w V edycji IPN-owskiego konkursu „Policjanci w służbie historii”

NOWY TARG. Udział w V już edycji organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej wespół z Komendą Główną Policji konkursu „Policjanci w służbie historii”, przyniósł kolejne sukcesy startującym w nim kadeckim zespołom z mundurowego LO.

arch. szkoły
arch. szkoły
Przypomnijmy, że konkurs miał rozbudzić zainteresowanie młodzieży szkół średnich najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów policji w latach II Rzeczypospolitej i II wojny światowej oraz jej udziałem w odzyskiwaniu niepodległości oraz w odbudowie państwa polskiego.

Rolą trzyosobowych uczniowskich zespołów pracujących pod opieką nauczycieli było po pierwsze odnalezienie w swojej okolicy i opisanie miejsca pamięci świadczącego o tym, jak chlubnie przedwojenni policjanci zapisali się na kartach polskiej historii. Drugie zadanie to nakręcenie krótkiego filmu (1,5 do 3 min.), który prezentuje sylwetkę upamiętnionego tam policjanta – jako wzoru służby Polsce i jej obywatelom. Pracę miało wieńczyć trzecie zadanie – żywa lekcja historii zorganizowana dla rówieśników lub młodszych uczniów, poświęcona miejscu i osobie bohatera.

Tego roku w gronie laureatów znalazła się grupa w składzie: Alicja Kasperek (klasa II), Kinga Możdżeń i Martyna Czernik (obie z klasy I). Zajęły się one postacią st. Przodownika Policji Państwowej Tomasza Lupy, tworząc krótki film:



Drugi zespół, w składzie: Karolina Szeliga, Irmina Rejczak, Agata Zubek (uczennice klasy II) – który zdobył wyróżnienie - pracował nad postacią posterunkowego Policji Państwowej Mariana Sobczyńskiego.

Filmowy efekt można zobaczyć tutaj:



Warto zaznaczyć, że poprzednie edycje również przynosiły miejsca w gronie laureatów kadetom startującym w konkursie pod merytoryczną opieką majora Krzysztofa Tekiela. Dzięki temu opracowania i przypomnienia doczekały się postaci:

- przedwojennego policjanta ze Szczawnicy, Antoniego Zachwiei, który jako jedna z ofiar zbrodni katyńskiej, stracił życie w Kalininie (obecnie Twer)

- posterunkowego Policji Państwowej Stanisława Ignatowicza, który służbę pełnił m.in. we Lwowie, a podczas wojny został zastrzelony przez NKWD w Kalininie

- komisarza Józefa Wraubka, komendanta Policji Polskiej w Generalnej Guberni w Nowym Targu, który za swoją działalność w Dywizji Podhalańskiej w Konspiracji oraz w Konfederacji Tatrzańskiej został aresztowany przez Niemców, a następnie wywieziony do obozu w Oświęcimiu

- przodownika Policji Państwowej oraz tzw. „granatowego policjanta” - Franciszka Ciulemby, który za swoje czyny na rzecz narodu polskiego podczas okupacji hitlerowskiej został skazany na śmierć i zginął w oświęcimskim obozie

- policjanta Policji Państwowej oraz tzw. policji granatowej - Stanisława Piłata, mieszkańca Nowego Targu, który trzy lata przed wybuchem wojny brał udział w olimpiadzie sportowej w Berlinie, był wielokrotnym reprezentantem Polski w boksie w wadze ciężkiej oraz wielokrotnym Mistrzem Polski w tej dyscyplinie w okresie przedwojennym, a w czasie wojny pomagał członkom ruchu oporu na Podhalu

- Michała Kanika - policjanta Policji Państwowej II RP, pełniącego służbę m.in. w Sułkowicach, Myślenicach, a przed wybuchem II wojny światowej w Gorlicach zastępcy komendanta Komendy Powiatowej, zamordowanego przez żołnierzy NKWD w Twerze.


Nagrodami w konkursie (przed pandemią) były: wyjazdy edukacyjne do miejsc męczeństwa i śmierci polskich policjantów (Ostaszków, Kalinin, Miednoje) za naszą wschodnią granicą, udział w atrakcyjnych szkoleniach i cenne wydawnictwa IPN-u.

Najcenniejsze jest jednak to, że spotkania z rodzinami bohaterów i ofiar czasu wojny były dla mundurowej młodzieży żywą lekcja patriotyzmu i źródłem niezapomnianych przeżyć, które na pewno utkwiły w pamięci, bo wciąż powracają w rozmowach.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas