Matematyczne sukcesy uczniów Goszczyńskiego (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 6 maja
Imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty
Zakopane
Clouds
17°
Wiatr: 11.196 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
18°
Wiatr: 12.672 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
18°
Wiatr: 10.044 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
18°
Wiatr: 10.116 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
20°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 60 %
-
brak pomiaru
Jakość powietrza
74 %
Nowy Targ
68 %
Zakopane
40 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 37 | 74 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 34 | 68 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
06.05.2022, 14:20 | czytano: 3584

Matematyczne sukcesy uczniów Goszczyńskiego (zdjęcia)

NOWY TARG. Uczniowie I LO - Kacper Błachut oraz jego młodszy kolega Jakub Skalany zdobyli odpowiednio nagrody 1 i 2. stopnia w Małopolskim Konkursie Prac Matematycznych Szkół Ponadpodstawowych.

arch. szkoły
arch. szkoły
Małopolski Konkurs Prac Matematycznych zakończony Małopolską Sesją Matematyczną organizowany jest przez Krakowskie Młodzieżowe Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana oraz Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Co roku konkurs skupia pasjonatów matematyki z całego województwa małopolskiego. Jego celem jest popularyzacja matematyki wśród młodzieży szkolnej, w szczególności zaś umiejętności pisania i wypowiadania się w języku matematyki. Istotną częścią konkursu jest dziesięciominutowa prezentacja, podczas której uczestnicy przedstawiają swoją pracę uczestnikom jury i zgromadzonej publiczności.

Jakub przygotował pracę o konstruowaniu zbiorów liczbowych, w której podjął m.in. próbę odpowiedzi na pytanie, dlaczego 1+1=2, Kacper w swojej pracy podjął problem przeliczania unikalnych przekształceń na zbiorach skończonych.

Kacper pisząc pracę osiągnął swój pierwszy sukces naukowy, gdyż – o czym już informowaliśmy - wyprowadził wzór umożliwiający przeliczanie ilości możliwych unikalnych kolorowań trójwymiarowej kostki podzielonej na n³ sześcianów dwoma kolorami. Ciąg stworzony na podstawie tego wzoru uzyskał akceptację międzynarodowej organizacji OEIS i został opublikowany na stronie Online Encyclopedia of Integer Sequences pod numerem A350891 https://www.oeis.org/A350891 Wzór oraz ciąg są jego autorskim pomysłem, a do wyliczenia pierwszych kilkudziesięciu wyrazów ciągu Kacper opracował własne programy, które są dostępne tu: https://pastebin.com/mWHYXTtZ, https://pastebin.com/mrisyGC4 https://pastebin.com/dApfU9eB.

Zarówno Kacper jak i Jakub są uczniami klas z poszerzonym programem matematyki, a na co dzień pracują pod opieką mgr Joanny Trybuły, która też była opiekunem ich prac.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
mama15:55, 6 maja 2022
Pani Joanna Trybuła jest znakomitym nauczycielem moi synowie też byli Jej uczniami i też osiągali sukcesy dziękuję.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas