Prokuratura rozszerza zarzuty dla egzaminatora za śmierć kursantki na przejeździe kolejowym - podhale24.pl
Środa, 29 maja
Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Nowy Targ
Rain
16°
Wiatr: 8.28 km/h Wilgotność: 80 %
Rain
16°
Wiatr: 9.684 km/h Wilgotność: 79 %
Rain
16°
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
17°
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
21°
Wiatr: 9.432 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
19°
Wiatr: 6.588 km/h Wilgotność: 87 %
Jakość powietrza
62 %
Nowy Targ
56 %
Zakopane
48 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
03.12.2018, 20:48 | czytano: 18562

Prokuratura rozszerza zarzuty dla egzaminatora za śmierć kursantki na przejeździe kolejowym

Nowy zarzut usłyszał 62-letni egzaminator za wypadek podczas egzaminu na prawo jazdy w sierpniu br. na przejeździe kolejowym w Zaskalu, w którym zginęła 18-letnia kursantka. Odpowie on przed sądem również za nieudzielenie pomocy dziewczynie.

Arch. Podhale24.pl
Arch. Podhale24.pl
- Samochód był kilkanaście sekund na torach. Tymczasem egzaminator, choć sam wyszedł z samochodu, nie powiedział kursantce, żeby wyszła, ani nie pomógł jej wysiąść z auta zanim uderzył w nie pociąg. Jego zachowanie zostało zakwalifikowane, jako nieudzielenie pomocy i o tę kwalifikację został rozszerzony zarzut w stosunku do egzaminatora - informuje prokurator Jan Ziemka z Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu.

Podczas eksperymentu procesowego, który miał miejsce we wrześniu na miejscu tragedii - ustalono, iż siedząca za kierownicą kursantka miała czas na to, żeby bezpiecznie opuścić samochód przed nadjechaniem pociągu.

Zaraz po wypadku 62-letni egzaminator usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym. Prokuratura zarzuciła mu, że nie podjął manewru hamowania, mając do dyspozycji dodatkowy pedał hamulca, w sytuacji, gdy zdająca egzamin 18-latka nie dostosowała się do znaku STOP i nie zatrzymała auta przed przejazdem kolejowym. Zdaniem prokuratury, egzaminator mógł i powinien był użyć hamulca.

Przypomnijmy, iż 23 sierpnia podczas egzaminu na prawo jazdy na przejeździe kolejowym w Szaflarach obok Color Parku pod kołami pociągu znalazł się samochód egzaminacyjny. Egzaminator zdążył wybiec z pojazdu, zanim nadjechał pociąg, 18-letnia kursantka została w środku. Zmarła w szpitalu wskutek odniesionych obrażeń.

Prokuratura czeka jeszcze na opinię biegłego w sprawie wypadku. Opinia ta ma wpłynąć do prokuratury na przełomie roku. W styczniu 2019 r. prokuratura planuje skierować do sądu akt oskarżenia przeciwko egzaminatorowi.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
jasiek11:00, 9 grudnia 2018
a kiedy zarzuty dla maszynisty, miał 8 sekund by zatrzymać skład
Maciej os15:59, 8 grudnia 2018
Radzę się zastanowić ludzie co wy byście zrobili na jego miejscu, szkoda życia młodej dziewczyny ale gościa będą gryzly wyrzuty sumienia do końca życia, a wy motlochu dalej będziecie mu życzyć gorzej i gorzej, wstydźcie się! Swoimi wypowiedziami pokazujecie że wcale lepsi nie jesteście!
yoshimitsu03:24, 7 grudnia 2018
Wszystko jedno, czy byl zestresowany, czy np. sie zamyslil - egzaminator ponosi odpowiedzialnosc za smierc tej dziewczyny. W warunkach polskiego sadownictwa sukcesem bedzie jesli ten pan dostanie cos wiecej niz zawiasy. Ja uwazam, ze sprawiedliwa kara byloby 12 lat bezwzglednego wiezienia z mozliwoscia wyjsia po 6 latach oraz pokazne odszkodowanie dla rodziny dziewczyny.
Uczciwek23:17, 5 grudnia 2018
Tyle osób już tam zginęło...A możeby tak postawić szlaban, który komunikuje się z pociągiem i się otwiera?Jeden Jesus na lodowisku mniej i mamy wszystko zapłacone i gotowe...A potem dodatkowo dziesiątki uratowanych podhalańskich istnień...
Znajoma18:03, 5 grudnia 2018
Dziwnie sie zachował napewno nie nadaje sie już do pracy z ludzmi a czy mają go zamknąc na 25 lat sama nie wiem co to da , Bóg go osądzi sprawiedliwie .
...08:16, 5 grudnia 2018
zabił młode życie
sylwek22:16, 4 grudnia 2018
Egzaminator na pewni sie zrobiłl tego świadomie. to człowiek..jak każdy z nas ma czasem ... przestój....w życiu.
25 lat19:39, 4 grudnia 2018
Musi być kara za zabicie młodej dziewczyny.
LudzikUSA18:58, 4 grudnia 2018
jak dlugo potrwa niemoc Pana Palenika w sprawie smierci nastolatki. Wstyd panie prokuratorze
nowotarżanin16:22, 4 grudnia 2018
i tak nadal nic nie zrobiono z tym przejazdem jak bylo tak jest poza nowymi znakami wiem gdyż codziennie pokonuje ten przejazd kilkakrotnie
Patriota z Szaflar14:50, 4 grudnia 2018
Człowiek w stresie różnie może się zachować . A prokuratura ma w końcu ujeżdżanie , najlepiej jakby ukrzyżowała tego egzaminatora ? oszaleli prokuratorzy z chorymi ambicjami zawodowymi ?
Jan Tek13:15, 4 grudnia 2018
@Ddt
Bóg tak nie chciał, bo nie istnieje. Chciał tego egzaminator, który zamiast wcisnąć "stop", pozwolił na wjazd na tory bez sprawdzenia czy jedzie pociąg, mimo że to należało do jego obowiązku.
pol11:30, 4 grudnia 2018
Wystarczyło aby jej odpiął pasy ,bo napewno była spanikowana i kazał jej wysiąść.Jest zwyczajnym tchórzem ,nieodpowiedzialnym i winnym życia tej młodej dziewczyny.
rynkowy10:23, 4 grudnia 2018
chory od lat jest system szkolenia,a tak na prawdę
jego brak..kursant jest zawsze w pozycji zła koniecznego którego trzeba u..**...bo będą kolejne dudki....
Ddt09:36, 4 grudnia 2018
Szkoda mi tego egzamitora jak on to zniesie. Ten rodziny dziewczyny. Bog tak chcial
Tabu09:32, 4 grudnia 2018
Oczywiscie nie ma tematu braku hamowania krociutkiego składu pociagu chociaż kilkusetmetrowy prosty odcinek pozwala na zatrzymanie w 10 sekund.
koza09:23, 4 grudnia 2018
Straszna tragedia. Postawienie zarzutu to jedno. A skazanie to drugie. Dobry adwokat obali ten zarzut choćby z uwagi na czynnik zaskoczenia i działanie pod wpływem silnego stresu. Co nie zmienia faktu że jego wina w wypadku jest bezsporna.
???08:46, 4 grudnia 2018
Skąd my to znamy. Wszystkiemu winien polski nauczyciel. A nie pomyślałeś, że to nie nauczyciel decyduje, ale rodzina, władze oświatowe...
Weronika06:18, 4 grudnia 2018
przenieś sprawę do innej prokuratury! Wsadzić *** do kicia!
Obserwator06:04, 4 grudnia 2018
do @Nie bolek,mógłbyś wyjaśnić o co chodzi i co ten skrót znaczy?
Marylka Jagoda03:59, 4 grudnia 2018
@kogitator, dałeś sie nabrać Irlandczykowi :-) Chłopak chciał sie widocznie napić, a wtedy każdy powód i okazja dobra. Jakbyś po Irlandii pojeździł tamtejszymi drogami, to byś wiedział, że gostek się raczej niczego nie bał, tylko go suszyło zwyczajnie :-)
Co do szkoły masz dużo racji, ale tak było i dawniej, to żaden wymysł "dzisiejszych czasów" (nawet wręcz przeciwnie). Szkoła nigdy nie premiowała inwencji i samodzielności, bo jak każda instytucja szkoła lubi mieć wszystko pod kontrolą, a nie żeby zbyt wiele osób było pewnymi siebie. Bo taki pewny siebie to jeszcze może zacząć fikać, zadawać niewygodne pytania, skarżyć się na to, czy tamto, proponować zmiany itp. A niepewny siebie, stłamszony, to i posłuszny, "grzeczny", czyli zarówno wzór ucznia, jak następnie gotowy produkt wzorowego pracownika i podatnika dla kolejnych instytucji... :-)
L23:19, 3 grudnia 2018
Zamknąć sprawcę.
kogitator23:00, 3 grudnia 2018
A co z pozostałymi przyczynami tej tragedii? Czy ktoś w końcu zajmie się stanem dróg, przejazdów, itp.? Mój znajomy Irlandczyk, gdy go wiozłem, polecił się wysadzić na pół godziny w przydrożnym barze, gdzie wypił trzy piwa, i dopiero wtedy mógł dalej jechać i patrzeć na drogę z nierozdzielonymi pasami ruchu, bo po trzeźwemu nie mógł na to patrzeć, strach go ogarniał za każdym razem gdy z naprzeciwka coś jechało.
Co z 'makiawelizmem' procedur egzaminu na prawo jazdy, czyli tymi wszystkimi kruczkami żeby kursanci po piętnaście razy zdawali?
I jeszcze jedna bardzo ważna kwestia: co z wychowywaniem młodzieży na niesamodzielne jednostki, które nie poczuwają się do odpowiedzialności i do samodzielności, nie zadają sobie trudu aby samodzielnie reagować na pojawiające się zagrożenia, jeśli widzą że w razie czego to ktoś inny będzie odpowiadał gdy się coś stanie, bo to jest na kogoś innego głowie, więc oni żyją w błogim przekonaniu że wszystko i zawsze szczęśliwie się skończy (chodzi mi o skrajną nadopiekuńczość polskiej szkoły w dzisiejszych czasach, przez co młodzież nie uczy się samodzielności w działaniu, czeka na odgórne polecenie - nauczyciele też nie są bez winy, gdyż premiują pasywność uczniów a tępią ich inwencję).
Nie bolek22:26, 3 grudnia 2018
Czy w końcu UB dosięgnie sprawiedliwość?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas