Środa, 23 czerwiec 2021, Imieniny: Wandy, Zenona, Prospera
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
19°
Wiatr: 4.464 km/h Wilgotność: 92 %
-273°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: %
Clouds
20°
Wiatr: 4.32 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
20°
Wiatr: 4.392 km/h Wilgotność: 96 %
Clear
21°
Wiatr: 5.112 km/h Wilgotność: 88 %
Clear
19°
Wiatr: 3.312 km/h Wilgotność: 85 %
06.09.2019, 09:48 | czytano: 6888

"Przez pana konserwatora straciliśmy prawie dwa lata"

zdj. Podhale24

Tak surowa opinia podła podczas omawiania przez radnych przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Nowy Targ.

Jest to reakcja na ostateczną już decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uchylającą kolejny raz negatywną opinię kierownika nowotarskiej Delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków co do lokalizacji Podhalańskiego Centrum Sportów Lodowych.

Paweł Dziuban upierał się, że postawienie obiektu obok skarpy - między lotniskiem, cmentarzem i potokiem Biały Dunajec - zaburzy widok na bryłę Miasta, panoramę gór oraz naruszy potencjalny teren archeologiczny. Dlatego konserwator zabytków nie zgadzał się na pozytywne zaopiniowanie zmian w planie miejscowym. Minister uchylił jego decyzję, ale konserwator trwał przy swojej opinii. Jego (konserwatora) kolejna odmowa zakończyła się ostateczną decyzją ministra: Miasto ma zielone światło, może budować, bowiem na tym terenie nie ma stanowisk archeologicznych, ani zabytków - co oznacza, że konserwator nie ma podstaw prawnych, by wypowiadać się co do sposobów zagospodarowania tego obszaru.

Po dwóch latach przepychanek uznano, że obszar nie podlega ochronie konserwatora i potrzebne są zmiany w studium, by plan zagospodarowania przestrzennego był zgodny z tym dokumentem.

Punktem sporu była wysokość wielofunkcyjnej hali widowiskowo-sportowej.

- W naszym planie miejscowym hala sportowa miała, z pewnym naddatkiem, sięgać trzydziestu metrów wysokości - mówi naczelnik Wydziału Rozwoju, Urbanistyki i Gospodarki Nieruchomościami. - Obecne studium mówi, że na tym terenie dopuszcza się lokalizację o maksymalnej wysokości dwudziestu metrów. Jeżeli jednak minister teraz stwierdził, że ta wysokość jest w porządku, tym bardziej, że mówimy o terenie nie podlegającym żadnym przepisom ochrony - to podjęliśmy decyzję, że dobrze będzie temat już skończyć. Trzydzieści metrów to wysokość graniczna. Teraz rolą projektanta będzie poradzenie sobie z opracowaniem rozmiarów bryły - tłumaczy Wojciech Watycha.

Wkrótce ogłoszony ma zostać konkurs albo przetarg na projekt. Władze Nowego Targu muszą ponowić wniosek do Ministra Sportu i Turystyki o wpisanie na nowo PCSL do wieloletniego program inwestycji o strategicznym znaczeniu dla sportu.

- Przez upór pana konserwatora straciliśmy prawie dwa lata. To trochę dziwne, bo jako były samorządowiec powinien raczej pomagać - podsumował radny Jacenty Rajski.

s/
najnowsze informacje
komentarze
także ciekawy20:04, 8 września 2019
A jakieś rozwiązanie komunikacyjne dla dojazdu do tego Pałacu zostało przewidziane, bo:
mecze są 2-3 razy w tygodniu i z pewnością nie przyniosą takich dochodów by sfinansować utrzymanie hali, zatem żeby się częściowo sfinansowała, to trzeba będzie w tej hali organizować inne imprezy, czyli pewnie częściej niż 2-3 razy w tygodniu będą musiały być grube imprezy.
Licząc na widownie tylko 4 tysięczną (a podobno jest smak na więcej) i licząc, że jednym samochodem przyjedzie aż 4 osoby, nasuwa się szereg pytań:
- gdzie się tam zmieści 1000 samochodów?
- jak długo będą wjeżdżać i wyjeżdżać z okolic tej hali, blokując wlot do Alei Tysiąclecia?
- jak długo będą wjeżdżać i wyjeżdżać potem z miasta?
Dlaczego to takie istotne? Ano ostatnio w trakcie pokazu niedzielnego F-16 na Pikniku Lotniczym, gdzie mnóstwo samochodów zaparkowało wzdłuż ścieżki pod skarpą i wzdłuż Sikorskiego (już nie licząc tych na lotnisku), armagedon komunikacyjny trwał około 1,5 godziny i nie było mowy o przyjechaniu przez miasto z północy na południe.

Czyżby kolejne rondo za mostem?
ciekaw19:50, 8 września 2019
Tutaj będą zmieniać plan żeby zwiększyć wysokość zabudowy aż o 10 m, bo Burmistrz chce się przypodobać środowisku hokejowemu, a na Długiej Polanie gdy Glonek chciał budować hotel, to nie chcieli zmienić żeby podnieść o 3 m (z 15 na 18). Podobno można później, tylko że o ile Burmistrz ma jeszcze ponad 4 lata czasu, to potencjalny inwestor wykładający swoja kasę nie będzie czekał aż łaskawie uchwala plan a potem zmianę.

A tak apropos inwestycji. Znane są problemy z przetargami na remont MOKu, a czy znany jest już nowy koszt tego Pałacu Lodowego (bo ten sprzed 2 lat chyba już trochę nieaktualny), no i źródła finansowania, bo na MOK był problem uzbierać. Zdaje się że tę halę to jeszcze wnuki będą spłacać.
A czy wiadomo już coś o przenosinach MOKu, bo prace budowlane podobno mają się rozpocząć w październiku, a gdzie przeniosą MOK i Bibliotekę?
Piotr18:35, 8 września 2019
Do ,,ciekaw' - ano po to ten parking przy straży pożarnej, ze to centrum miasta, w którym brakuje miejsc parkingowych. Tak to ciężko wydedukować !!!
ciekaw22:45, 7 września 2019
A skoro hala ma być przy Dunajcu- to po co ten parking koło starego lodowiska?A po co ten parking koło straży?Nie lepiej zablokować budowę i zaoszczędzić pieniądze na nowe parkingi pod skarpą?
tarżanin nowy19:55, 7 września 2019
Panie konserwatorze, pod pana chałupą na głębokości 1543 metrów są kości dinozaurów. Weź pan kilof i kop, przejdziesz pan do historii!
Maveric11:09, 7 września 2019
A na dachu lotniska będzie lądował sam f16
fff08:51, 7 września 2019
Tosz to ten sam konserwator co się tego nieszczęsnego bałwana z Szflar uczepił..Może za długo na swoim stanowisku już trwa??
pio21:49, 6 września 2019
Konserwator jak jak zwyczajny człowiek, powinien odpowiadać za swoje nieudolne decyzje, karnie!
Albo spakować i wysłać do tajgi niech broni dziedzictwa ludzkości, tam przecież są kości mamutów? mutantów? czy czegoś tam.
rozsądny19:11, 6 września 2019
niech już sie starają o elektrownie obok na Dunajcu bo prądu trzeba i to dużo a my mieszkańcy nie mamy zamiaru dokładać z naszych podatków ..wole lepsze drogi osiedlowe a nie takie jak są bez asfaltu ..np osiedla nad Kowańcem..
Rak18:29, 6 września 2019
Przez Watychę straciliśmy 5 lat i 30 milionów złotych.
Obeznany14:18, 6 września 2019
Jestem kibicem Podhala, bardzo chciałbym oglądać mecze na nowej hali, jednak uważam, że planowane miejsce pod zabudowę jest chyba najgorsze z możliwych. Trzymałem kciuki za Pana Konserwatora i za władze miasta, aby znaleźli nową lokalizację.... Dopiero co usunęliśmy baraki ze starego jarmaku i okolica zaczęła wyglądać lepiej, a za chwilę stanie tam niedaleko 30 metrowy moloch.... plus parkingi.
proszę się zastanowić13:41, 6 września 2019
Ktoś tu napisał, że nie wiadomo czy w przyszłości będzie miał KTO GRAĆ NA NOWYM LODOWISKU?! Czytam co średnio 3 dni w części sportowej podhale24, kto odszedł z drużyny, kto nie podpisał nowego kontraktu, itd. itp.Stąd może Pniok ma rację?
NT13:23, 6 września 2019
Miejsce jest idealne pod parking dla park and ride a hale lodową.
Gdzie jest sens mając w CENTRUM obiekt wyrzucać go gdzieś na odludzie, na teren zalewowy.
Czy ktoś z radnych i urzędników zastanawia się w ogóle co się stanie z rynkiem i okolicami.
Nowy Targ- miast przy drodze, przy lodowisku, przy galerii a do centrum tylko na loda.
Pijak12:57, 6 września 2019
Dziubanowi odbiła się woda sodowa oraz nowe stanowisko konserwatora zabytków to jest moje zdanie
wojtek12:40, 6 września 2019
dziubana na taczki i będzie spokój
stan12:23, 6 września 2019
...a casem bałwana tam nie widzioł , przecie stoł , pewnie stopnioł , nolepij nic nie robić , a na kogo oglondoł a stare to ino wino dobre ...
obiektwyny12:01, 6 września 2019
Byla brana ponieważ takie jest prawo budowlane....
Sokół w smogu siana11:36, 6 września 2019
Grzegorz buduj MOK, lodowisko, lotnisko i sprowadź uchodźców bo nie wiem kto z tego będzie korzystał. Ludzie pracują za grosze i uciekają a Ty budujesz. Smog nas i tak pozabija
pniok10:34, 6 września 2019
Skoro " obszar ten nie podlega ochronie konserwatora " to dlaczego jego opinia była wogóle brana pod uwagę ? Zadał sobie wiele trudu , by było o nim głośno. Ale czego to niektórzy nie robią by zaistnieć . Takich hamulcowych ( niestety ) nie brakuje. Niektórzy z nich grzeją stołki na urzędach i mają się za nieomylnych . Czasem ( jak w tym przypadku ) ktoś z wyższego stołka sprowadza takiego delikwenta na ziemię - szkoda tylko że dwa lata poszły się już paść.
Architekt10:30, 6 września 2019
Nie znam szczegółów ale wydaje mi się że to P. Konserwator Dziuban ma racje bo każda zmiana MPZP wymaga uzgodnienia z WUOZ który podaje warunki dopuszczalne. Zadaniem WUOZ jest ochronna w tym przypadku zabudowy miasta Nowy Targ i budowa tak wysokiego budynku zasłoni charakterystyczną panoramę na miasto od strony wschodniej. Radni nie są fachowcami w tej dziedzinie i powinni słuchać ekspertów a takim ekspertem jest WUOZ który P. Dziuban reprezentuje na Podhalu i pewnie sprawa była dyskutowana na wielu szczeblach bo tak jest zawsze przy każdej nawet niewielkiej inwestycji. Proszę zatem o obiektywne przedstawienie racji obydwu stron zapominając o ładzie przestrzennym i porządku architektonicznym z zachowaniem dziedzictwa kulturowego i ochrony krajobrazu.
kuba10:23, 6 września 2019
dajcie władzę urzędasom a nic się nie da zrobić, wybudować,
dlatego w Zakopanem,, prawo budowlane się NIE przyjęło"
dlatego pierwsze robią a resztę się,,załatwia" pózniej.
ale tyle co w Zakopcu to nawet w Warszawie się nie buduje.amen.
ksiegowy10:20, 6 września 2019
Nie budujmy tego obiektu w Nowym Targu...za te pieniądze wyremontujmy starą halę lodową, wybudujmy 3 sale pełnowymiarowe gimnastyczne i ze dwa boiska i jeszcze kasy wystarczy....
Ta budowa to katastrofa finansowa miasta i podczas realizacji i podczas utrzymania późniejszego obiektu....
ciupaga10:11, 6 września 2019
Dobry rok dla burmistrza. Ruszają obie sztandarowe inwestycje - MOK i Centrum Lodowe. Powodzenia.
Rotua10:08, 6 września 2019
Pan Dziuban pełni z nadania obowiązki konserwatora w nowotarskiej delegaturze. Nie ma jednak żadnych kompetencji by tym konserwatorem być z powołania - jak się ma geologia do ochrony zabytków ? Nijak !
Mimo iż błędem jest budowa hali znowu nad Dunajcem w terenie zalewowym i to o wys. 30m (2 bloki 4-ro piętrowe) to Pan Dziuban słusznie stoi przy swoim.
Teren przy skarpie powinien być chroniony bez tego typu gmachów i pomników JIS.
Inwestor10:04, 6 września 2019
konserwator od zabytków powinien za to odpowiedzieć i przeprosić
to nie jego pierwsze blokowanie inwestycji
Pan ciekawy10:00, 6 września 2019
Zaraz nie bedzie dla kogo budować tej hali...
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij