Czwartek, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi
Czarny Dunajec
Clouds
-1°
Wiatr: 13.572 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
-1°
Wiatr: 15.948 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
-1°
Wiatr: 9.216 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-0°
Wiatr: 16.632 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
-4°
Wiatr: 8.28 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
-3°
Wiatr: 11.952 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
232 %
Nowy Targ
56 %
Zakopane
54 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dostateczna
PM 10: 116 | 232 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Koronawirus
209
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
160
49
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
1304
763
Wykonanych testów
439
182
18.06.2021, 08:30 | czytano: 4466

Nowy Targ chce wprowadzić całkowity zakaz palenia węglem. Rabka-Zdrój - waha się

Skawina, Niepołomice, Krzeszowice, miasta Nowy Targ i Oświęcim - to małopolskie samorządy, które chcą wprowadzić całkowity zakaz palenia węglem od 1 stycznia 2030 r. Na ich terenach właśnie rozpoczynają się konsultacje społeczne lokalnych uchwał antysmogowych. - To milowy krok w walce o czyste powietrze w Małopolsce - komentuje wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

zdj. UMWM
Gminy, które zdecydują się na lokalne prawo antysmogowe, uzyskają preferencje w dostępie do środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.

- Wyraźnie widzimy, że ten temat jest coraz ważniejszy, że zmienia się podejście do kwestii środowiskowych. Dyskusja o lokalnych uchwałach antysmogowych to początek rewolucji - dodaje wicemarszałek.

Lokalne uchwały antysmogowe wyprzedzają regulacje wojewódzkie. Wg uchwały antysmogowej dla Małopolski, do końca 2022 roku należy wymienić piece pozaklasowe, tzw. kopciuchy. Nadal jednak można będzie stosować węgiel w nowoczesnych urządzeniach grzewczych. Coraz więcej małopolskich samorządów decyduje się na taki krok. Oprócz Skawiny, Niepołomic, Krzeszowic, miast Nowy Targ i Oświęcim, o lokalnym zakazie stosowania węgla dyskutują samorządy miast Tarnów, Rabka-Zdrój i gmin Zabierzów, Czarny Dunajec.

Lokalne uchwały antysmogowe będą przyjmowane przez Sejmik Województwa Małopolskiego na wniosek gmin i po podjęciu przez Radę Gminy odpowiedniej uchwały kierunkowej, wypracowanej w procesie konsultacji. Największą korzyścią z przyjęcia uchwał lokalnych będzie zdrowie mieszkańców – szybsze osiągnięcie jakości powietrza zgodnej z polskimi i europejskimi normami. Dodatkowa korzyść to preferencyjne traktowanie takich gmin przy podziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.

Ale by wprowadzać ograniczenia, samorządy lokalne muszą także zapewnić mieszkańcom pomoc w wymianie pieców.

UMWM, opr.s/
Reklama
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
komentarze
Jaszek07:04, 20 czerwca 2021
Dlaczego dopiero w 2030? Czyli ludzie cierpiący z powodu zanieczyszczonego powietrza na astmę i inne choroby płuc mają się żegnać z życiem? Zakaz palenia w piecach ?na wszystko? powinien obowiązywać już teraz. Także już dziś powinien być zakaz palenia czegokolwiek od maja do października. Trzydzieści stopni a ja okna nie mogę otworzy bo sąsiad wali śmierdzącym, gryzącym dymem z komina. Sadzy też pełno. Ale wodę grzeje paląc śmieci, stare meble, itp. Tych wszystkich mędrków co są przeciwni takim zakazom powinno się w kosmos wystrzelić. Dorabiają idiotyczne teorie polityczne, a inni życiem płacą za oddychanie tym syfem. Tak sam ci rzekomo biedni których nie stać na nowy piec. Jest tyle programów dopłat, a będzie jeszcze więcej. Słyszę od ludzi z okolicznych gmin że mają solary, fotowoltaikę, pompy ciepła, itd wszystko z dopłatami. Ale po co się starać jak można dalej śmieciami palić. Zakazy, zakazy i jeszcze raz zakazy!!!
Sztygar Alojz21:38, 19 czerwca 2021
Tylko Polski Wegiel, nasze Czarne Zloto.Nie dajmy zabrac sobie tego co nasze.Pamietajcie co mowil Pan Prezydent Duda !
burew12:48, 19 czerwca 2021
Czy ktoś w urzędzie myśli, ma wizję i działa racjonalnie?
Czy owczy pęd , bo tak zrobił " krakówek"- miasto gdzie infrastruktura ogrzewania rozwinięta!
.................................................................
Przygotować infrastrukturę i dać możliwości wyboru- ciepło geotermalne, gazyfikacja, ciepło z centralnej kotłowni.
..................................
Pokazać kalkulację kosztów ogrzewania domków jednorodzinnych.
................................................................................
Kto wie ile trzeba czekać na przyłącze gazowe poza obszarem ścisłego centrum miasta.
mądry i skromny17:43, 18 czerwca 2021
Jak to jest że w takim np. Wiedniu już od ponad 20 lat spala się wszystkie możliwe śmieci [za wyjątkiem supremy] i ogrzewa nimi mieszkania, wodę, itp. i smogu nie ma, a u nas reklamówki spalić nie wolno a smog jest.
Tylko 66 lat14:09, 18 czerwca 2021
No tak, też jestem za wyeliminowaniem węgla , ale opon już nie,jak ta władza myśli, mam 950 zł dochodu , leki pochłaniaja więcej niż połowę,śmieci,szambo i na zwykła bułkę braknie, mam siekierę , gnotek , a opony leża nad woda , jedyny problem to waga, ale sa młodzi życzliwi ludzie, nie będę więcej głosować, bo to jest dawanie legitymacji do wykonywania wyroku śmierci na mnie,przyszły czasy , oh przyszły
pietrek13:57, 18 czerwca 2021
@888.Nie musisz ogniska palić.Zamontuj se turbo kominek,wodę sobie można zagrzać,kaloryfery, można se kiełbaskę upiec.Do tego solar.Pewnie przyjdzie czas na zakaz palenia drewnem ale już o to nasze wnuki niech się martwią przy takiej nieudolności przez nas wybieranej władzy.
piotrek13:15, 18 czerwca 2021
na terenie rabki nie będzie można palić węglem , ale w odległej o trzy kilometry rdzawce już tak , więcej odpadami po produkcji pantofli jak najbardziej ...
Olo13:07, 18 czerwca 2021
A dlaczego dopiero od 2030? Do tej pory wszyscy pewnie umrzemy od smogu węglowego zwłaszcza że Podhale pali najgorszym najtańszym węglem. Zakaz palenia węglem powinien zostać wprowadzony od zaraz a kogo nie stać zamienia dom na bloki.
88810:40, 18 czerwca 2021
Nie stać mnie na wymianę kotła....Jak cztery lata temu kupiłem kocioł Defro za 2100zl to teraz za piątej klasy jak dobrze poszukam to muszę dać conajmniej 5000zl firmy "no name".Nie mówię już o ogrzewaniu elektrycznym czy gazowym.Elektryczne się nie opłaca a tam gdzie mieszkam gazu u mnie nie ma i nie będzie nigdy.Tak że pewnie będzie trzeba ognisko w salonie palić...
Pomysł dobry,10:35, 18 czerwca 2021
ale czy wszyscy radni to zaakceptują, szczególnie w Rabce. Tu nie chodzi o dobro kuracjuszy i mieszkańców, tu chodzi o niszczenie, kompromitację i zniesławienie obecnej władzy. Kto tym kieruje, to nietrudno się domyślić. Tylko, że kto na tym straci, szczególnie zdrowie i statut uzdrowiska to się nikt nie przejmuje. Chore, chore.
STAŚ10:01, 18 czerwca 2021
Odważne decyzje !!!

Ale by wprowadzać ograniczenia, samorządy lokalne muszą także zapewnić mieszkańcom pomoc w wymianie pieców.
wilk09:16, 18 czerwca 2021
I tak Waksmund unormuje poziom smogu
obiektwyny09:06, 18 czerwca 2021
To proszę ludziom wymienić piece
Osiol08:36, 18 czerwca 2021
Ratunek w wymienieniu radnych wszystkich szczebli burmistrzów wójtów........ Polska pozbawiona przemysłu hut stoczni jest tylko montownia i ograniczenia są zbędne największym pracodawca jest skarb państwa niema przemysłu niema obostrzen
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas