Nowotarscy radni chcą zaostrzenia przepisów "antysmogowych"
Nowy Targ chce wprowadzić całkowity zakaz palenia węglem. Rabka-Zdrój - waha się
- Rabka-Zdrój chce zakazu palenia węglem w centrum miasta
- Termin konsultacji projektów lokalnych uchwał antysmogowych mija 14 lipca
- Ogromnie cieszy fakt, że kolejny gminy małopolski decydują się na odważne kroki w walce o czyste powietrze. To ważny dzień w polityce antysmogowej województwa. Największą korzyścią z przyjęcia uchwał lokalnych jest wpływ na zdrowie mieszkańców – szybsze osiągnięcie jakości powietrza zgodnej z polskimi i europejskimi normami. Dodatkowa korzyść to przyznawanie środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027 na preferencyjnych warunkach - komentuje wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
Lokalne uchwały antysmogowe wyprzedzają regulacje wojewódzkie. Wg uchwały antysmogowej dla Małopolski, do końca 2022 roku należy wymienić piece pozaklasowe, tzw. kopciuchy. Nadal jednak można będzie stosować węgiel w nowoczesnych urządzeniach grzewczych. W samym Krakowie od września 2019 r. obowiązuje całkowity zakaz stosowania paliw stałych.
Najważniejszym założeniem lokalnych uchwał antysmogowych jest całkowite odejście od węgla od 2030 roku. Od początku 2022 roku nie będzie również możliwe instalowanie nowych kotłów węglowych, a rok później zaostrzone zostaną wymagania w zakresie emisji dla nowo instalowanych kotłów, kominków i ogrzewaczy na drewno i pelet. Lokalna uchwała nadal zobowiązuje samorządy do przestrzegania terminów wymiany źródeł ciepła określonych już w uchwale antysmogowej dla Małopolski.
UMWM, s/