Niedziela, 28 listopada 2021, Imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada
Szczawnica i okolice
Clouds
Wiatr: 3.42 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 2.844 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 7.092 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 90 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
16.07.2021, 08:30 | czytano: 2464

Rabka-Zdrój i Czarny Dunajec zdecydowały o przyjęciu lokalnych uchwał antysmogowych

Czarny Dunajec/ zdj. Alicja Gąsior

Zarząd Województwa Małopolskiego skierował do konsultacji społecznych projekty lokalnych uchwał antysmogowych dla Rabki-Zdroju oraz Czarnego Dunajca. Teraz na terenach tych gmin - w ramach konsultacji społecznych - rozpoczną się spotkania z mieszkańcami.

Przypomnijmy - wśród samorządów w naszym województwie, które chcą wprowadzić całkowity zakaz palenia węglem od stycznia 2030 roku jest już Skawina, Niepołomice, Krzeszowice, miasta Nowy Targ i Oświęcim. Zgodnie z zapowiedziami - gminy, które zdecydują się na lokalne prawo antysmogowe, uzyskają preferencje w dostępie do środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.

- Ogromnie cieszy fakt, że kolejny gminy małopolski decydują się na odważne kroki w walce o czyste powietrze. To ważny dzień w polityce antysmogowej województwa. Największą korzyścią z przyjęcia uchwał lokalnych jest wpływ na zdrowie mieszkańców – szybsze osiągnięcie jakości powietrza zgodnej z polskimi i europejskimi normami. Dodatkowa korzyść to przyznawanie środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027 na preferencyjnych warunkach - komentuje wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Lokalne uchwały antysmogowe wyprzedzają regulacje wojewódzkie. Wg uchwały antysmogowej dla Małopolski, do końca 2022 roku należy wymienić piece pozaklasowe, tzw. kopciuchy. Nadal jednak można będzie stosować węgiel w nowoczesnych urządzeniach grzewczych. W samym Krakowie od września 2019 r. obowiązuje całkowity zakaz stosowania paliw stałych.

Najważniejszym założeniem lokalnych uchwał antysmogowych jest całkowite odejście od węgla od 2030 roku. Od początku 2022 roku nie będzie również możliwe instalowanie nowych kotłów węglowych, a rok później zaostrzone zostaną wymagania w zakresie emisji dla nowo instalowanych kotłów, kominków i ogrzewaczy na drewno i pelet. Lokalna uchwała nadal zobowiązuje samorządy do przestrzegania terminów wymiany źródeł ciepła określonych już w uchwale antysmogowej dla Małopolski.

UMWM, s/
najnowsze informacje
komentarze
gazy20:47, 20 lipca 2021
obie gminy jednakie - majom uzdrowiska to nief cignom gazy i te waryjockie geotermije ku nom z piekła rodym. beemy polić w tyn cos inacyj
Jasiek13:59, 16 lipca 2021
Biedny Nasz wójt. 30 lat poprzednicy nic nie robili A teraz mieszkańcy stawiają takie wymogi.
Maryna13:27, 16 lipca 2021
Jak zodne auto nie pojedziy przez wieś to bedziy telo cystego powietrza ze go nawet mozna bedziy sprzedać pudziyme se na nozeckak bo na to ik mome i bedziyme duzo zdrowsi nie bedziy nom grozić otyłość ani zodne inne paskuctwo
Maria13:17, 16 lipca 2021
Panie wójcie
My jeszcze we wsi pobocza nie mamy moźe by tym się Pan zajął tylko czekać jakiej tragedii bo ruch przez wieś jak na autostradzie a ci co jadą to naprawdę strach
Moze tym najpierw a potem jak nas nie zatrują spaliny z tych aut to będziemy rozmawiać o piecach .
Górol13:04, 16 lipca 2021
Ciekawe
A syskami bedziy wolno ...
Za pore rokow to nawet dychać nie bedzy wolno ale syćka siedzom cicho bo coz powie unio .
Bójcie sie syćkiego zabrali hole a teroz to mi nawet w piecu zapolić nie wolno nic ino kieby cłeka co zezarło zeby nie było kłopotu .Same ucone profesory inźyniery ale wyobraźni nic co jeden to głupse mo pomysły .Cheba nie po to wos ojcowie skolyli .
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas