Czwartek, 07 lipca
Imieniny: Estery, Metodego, Kiry
Jabłonka
Clouds
13°
Wiatr: 3.312 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
13°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
14°
Wiatr: 4.788 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
15°
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 93 %
Clear
10°
Wiatr: 1.584 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
22.05.2022, 16:34 | czytano: 4083

OSP Olcza świętuje swoje stulecie (zdjęcia)

ZAKOPANE. Jednostka strażaków-ochotników na Olczy powstała oficjalnie w czerwcu 1921 r., ale kilka lat wcześniej zawiązała się tam sekcja pożarnicza podległa zarządowi zakopiańskiej OSP. Dziś świętowano setną rocznicę olczańskiej Ochotniczej Straży Pożarnej.

zdj. Piotr Korczak
To okazja do spotkania, powspominania, ale i wręczenia branżowych odznaczeń. Dekoracji dokonał prezes Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Małopolskiego - Edward Siarka. Nie zabrakło wśród gości strażaków z okolicznych jednostek, ale także ze Słowacji.

Obchody rozpoczęła msza św. w Sanktuarium MB Objawiającej Cudowny Medalik. Po nabożeństwie na przykościelnym placu zorganizowano zbiórkę i apel. Potem obchody przeniosły się do pobliskiej restauracji.

Przypomniano historię jednostki. Początkowo strażacy-ochotnicy dzielili swoją siedzibę z pocztą. W latach 60-tych ub. wieku budynek remizy powiększono, ale w 1986 r. podjęto decyzję o budowie nowej remizy. Rozpoczęto ją w lipcu 1986 r. Powstał garaż, na pierwszej kondygnacji miejsce otrzymała poczta, na drugiej - znalazł się pokój strażacki, centrala telefoniczna dla całej dzielnicy. Inwestycję w całości sfinansował proboszcz parafii Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik ks. Jan Kowalik. Prace przy budynku trwały kilka lat, zakończono je w roku 1991. Oficjalne otwarcie budynku nastąpiło dwa lata później. W 1993 roku OSP wzbogaciła się o samochód Żuk, Ził - zmodernizowany dzięki wsparciu Urzędu Miasta Zakopane. Potem pojawiły się motopompy i kolejne samochody gaśnicze. W 2005 roku wpisano jednostkę do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Historię straży pożarnej na Olczy skrupulatnie opracowuje Eugeniusz Pawlikowski, były prezes OSP Olcza, obecnie członek zarządu.

Prezesem OSP jest teraz Piotr Szlachetka, naczelnikiem - Andrzej Macura. Jednostkę tworzy kilkudziesięciu członków zwyczajnych, honorowych, ponad 20 wspierających oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza - w tym zespół sportowy.

s/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas