Sobota, 20 sierpnia
Imieniny: Bernarda, Sobiesława, Samuela
Zakopane
Clouds
20°
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
20°
Wiatr: 3.528 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
20°
Wiatr: 4.572 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
21°
Wiatr: 3.132 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
21°
Wiatr: 1.08 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
19°
Wiatr: 2.448 km/h Wilgotność: 69 %
Jakość powietrza
50 %
Nowy Targ
10 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Koronawirus
12
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
11
1
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
30
21
10.07.2022, 12:10 | czytano: 2773

Jacek Sowa: Podhalańskich kółek czar

To będzie już rok od inicjatywy Łukasza Worwy, dzięki której, przy wsparciu portalu Podhale24 powstał projekt „Podhalańskich kółek czar”.

Ów nowotarżanin, władający kompleksem motoryzacyjnym u zbiegu ulicy Szaflarskiej i dawnej Krakowskiej uznał, że przypadające w tym roku 60-lecie istnienia placówki zbudowanej z myślą o narciarskich mistrzostwach świata FIS 1962, to znakomita okazja, aby przypomnieć lata początkującej masowej motoryzacji na Podhalu. Motoryzacji, która dziś staje się coraz bardziej uciążliwa dla jego mieszkańców.

Pomysł chwycił i czarodziejskie kółka rozkręciły się aż miło. Od skromnych publikacji, poprzez spotkania motoryzacyjnych entuzjastów i gromadzenie wspomnień i starych fotografii, powstał spory potencjał historyczny, pozwalający na przybliżenie minionych czasów w postaci wielotygodniowego cyklu felietonów na naszym portalu pod nazwą „Podhalańskich kółek czar”, aby wiosną eksplodować wernisażem i galerią fotogramów w „Ruczaju” przy ulicy Ludźmierskiej.

Autor projektu poszedł dalej i tak oto na ogrodzeniu wspomnianego kompleksu przy Szaflarskiej zawisły pierwsze banery, ściśle związane z historią tego miejsca. Spora w tym „zasługa” nowotarskiego Ratusza (nie mylić z zabytkowym budynkiem w Rynku), który opodatkował przestrzeń reklamową, dzięki czemu, a raczej z tego powodu, p. Worwa uzyskał pokaźną powierzchnię ekspozycyjną. Ponieważ nasza historia nie jest jeszcze obłożona daniną, w otoczeniu dawnej „stacji CPN i Moto Serwisu” pojawiły się na płotach okolicznościowe zdjęcia. Na razie jest ich sześć, za kilka dni dojdą następne, docelowo będzie ich „na oko” czyli dwadzieścia jeden, wszystkie zaś do końca lipca br.

A pod egidą Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk pisze się papierowa historia czaru podhalańskich kółek, która przypieczętuje minione sześćdziesiąt lat funkcjonowania pionierskiej ongiś placówki, która jak można się przekonać, ma się raczej dobrze jak na swój wiek.

Ale bank informacji ma jeszcze otwarte sejfy i wszelkie wspomnienia i materiały są mile widziane. (lukasz.worwa@worwa.com) Obyśmy do jesieni zdążyli…

Jacek Sowa
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Zamknij