Skarga radnego na burmistrza w sprawie konsultacji przebiegu obwodnicy - została odrzucona - podhale24.pl
Czwartek, 22 lutego
Imieniny: Małgorzaty, Marty, Piotra
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 9.036 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 8.856 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 7.092 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 8.496 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 10.548 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 12.456 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
76 %
Nowy Targ
110 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 38 | 76 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 55 | 110 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
09.06.2023, 12:14 | czytano: 15895

Skarga radnego na burmistrza w sprawie konsultacji przebiegu obwodnicy - została odrzucona

NOWY TARG. Radny Szymona Fatla złożył skargę na burmistrza o "zaniechanie dokonania konsultacji społecznych" w sprawie przebiegu obwodnicy. Grzegorz Watycha mówi, że na taki sposób pytania mieszkańców o zdanie jest za wcześnie, a poza tym konsultacje już były. Komisja Skarg i wniosków uznała skargę na burmistrza za bezzasadną.

Radny Szymon Fatla i burmsitrz Grzegorz Watycha/ zdj. Podhale24
Radny Szymon Fatla i burmsitrz Grzegorz Watycha/ zdj. Podhale24
Radny w swojej skardze powołuje się na uchwałę z 2006 roku w sprawie przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami. Twierdzi, że naruszony został ten akt prawa miejscowego w przypadku przebiegu oraz sposobu realizacji obwodnicy Nowego Targu w ciągu DK 49. Przypomina o "obowiązku przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawach przewidzianych ustawą oraz innych ważnych sprawach dla gminy, a w szczególności inwestycji celu publicznego realizowanych przez inwestorów zewnętrznych o znaczeniu ponadlokalnym".

Konsultacje muszą być

- Droga, której inwestorem jest GDDKiA niewątpliwie jest inwestycją celu publicznego realizowanego przez inwestorów zewnętrznych o znaczeniu ponadlokalnym, tym samym istniał obowiązek jej skonsultowania z mieszkańcami. Miejska Komisja Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju z dnia 31 maja br., na której przekazana została radnym informacja w sprawie STEŚ dla budowy obwodnicy Nowego Targu - nie wypełniła założeń wspomnianej uchwały - argumentował radny Fatla.

Swoją skargę zakończył wnioskiem o poddanie pod konsultacje społeczne zarówno parametrów technicznych, jak i przebiegu drogi w terenie.

Burmistrz Nowego Targu tłumaczył, że skarga na niego jest bezzasadna.

Konsultacje będą, ale później

"Wymieniona uchwała Rady Miasta określa zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami bez określenia terminu na jej przeprowadzenie. Projektowana południowa obwodnica Nowego Targu jest dopiero na wstępnym etapie procesualnym mającym na celu uzyskanie wymaganych prawem decyzji i zezwoleń. Istotnym jest, że obecnie na wniosek inwestora - czyli GDKiA prowadzone jest postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowych dla przedsięwzięcia, jakim jest budowa obwodnicy. I to w tamach tego postępowania będą prowadzone konsultacje z mieszkańcami" - napisał w wyjaśnieniu Grzegorz Watycha.

W piśmie przedstawionym Komisji Skarg i Wniosków dodano, iż już w 2021 roku "z inicjatywy burmistrza Nowego Tagu inwestor, czyli GDDKiA przeprowadziła wstępne konsultacje społeczne. Odbyły się one w od 19 maja do 11 czerwca 2021 roku - o czym mieszkańcy byli informowani poprzez ogłoszenie na stronie internetowej Urzędu Miasta. Ogłoszenie zawierało również dokumentację projektową, którą jest dostępna na stronie internetowej Urzędu".

Konsultacje... już były

Przypomniano, że 31 maja 2021 r. odbyło się specjalne wspólne posiedzenie Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju oraz Komisji Mieszkaniowej, Opieki Społecznej, Zdrowia i Porządku Publicznego Rady Miasta - z udziałem mieszkańców miasta - na której projektanci wraz z przedstawicielami GDDKiA zaprezentowali założenia do Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) dla budowy tej obwodnicy.

- Informacja o tych konsultacjach była publikowana w lokalnych mediach - tak papierowych jak i internetowych. Była ona szeroko rozpowszechniona, o czym świadczą liczby odsłon tej informacji na portalach, a nade wszystko apele sygnowane przez inicjatorów utworzenia Nowotarskiej Strefy Relaksu dotyczące wyboru konkretnego wariantu - tłumaczył burmistrz.

Jak dodał: - Temat budowy południowej obwodnicy Noweg Targu jest znany lokalnej społeczności od kilkudziesięciu lat. Pierwszym dokumentem planistycznym, w którym wskazano przebieg tej drogi jest Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta uchwalone w 1997 roku. Poszczególne zmiany tego studium były powszechnie aprobowane na forum Rady Miasta i uchwalane przez zdecydowaną większość radnych - o czym świadczy chociażby głosowanie w 2019 roku, gdzie tylko przy jednym głosie wstrzymującym dokument został uchwalony. Nawet autor skargi Szymon Fatla nie kwestionował przebiegu tej drogi i głosował za podjęciem uchwały w sprawie zmian.

Konsultacje i zbieranie ankiet - na tym etapie "są przedwczesne"

Przypomniano też, że rezerwa terenu planowanej obwodnicy na wniosek i w uzgodnieniu z zarządcą drogi krajowej została wrysowana w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Nowy Targ 26 Równi Szaflarska, który Rada miasta uchwaliła w 2013 r. Rezerwa terenu pod tę drogę jest też wskazana w mpzp Nowy Targ 21 (obszar lotniska) i Nowy Targ 16 - nowy cmentarz.

- Wszystkie te dokumenty były procedowane w myśl obowiązujących przepisów, a istotną częścią procedury planistycznej były i są konsultacje społeczne . W trakcie tych licznych procedur - pojedyncze osoby składały uwagi kwestionując przebieg wskazanego w tych dokumentach korytarza południowej obwodnicy - powtarzał burmistrz i dodał, że "organizowanie konsultacji społecznych poprzez głosowanie, bądź zbieranie ankiet wśród mieszkańców całego miasta jest w tym momencie przedwczesne".

Ta uwaga odnosi się do informacji, iż Petycję w sprawie poprowadzenia południowej obwodnicy Nowego Targu innym korytarzem - podpisało ok. 2 tys. osób.

Urząd Miasta "się zaangażuje"

Wyjaśnienia burmistrza zakończyły się słowami: "Zgodnie z deklaracją zastępcy dyrektora ds inwestycji GDDKiA Roberta Jakubiaka złożoną na posiedzeniu Komisji Finansów 25 maja br. (opisaliśmy to w artykule Burzliwe spotkanie w sprawie obwodnicy Nowego Targu) w najbliższym czasie zostaną udostępnione do publicznego wglądu opracowane dotychczas materiały projektowe - tj. STEŚ. A Urząd Miasta zaangażuje się w upublicznienie tychże materiałów jak najszerszej liczbie mieszkańców."

Trzygodzinne posiedzenie Komisji Skarg i Wniosków zakończyło się odrzuceniem skargi radnego.

s/
Ankieta
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Krzychu10:17, 13 czerwca 2023
Janusz umyj Staszkowi plecy
Janusz13:19, 12 czerwca 2023
Budujcie bo szkoda czasu, a bezradny Fatla niech nie liczy że się wypromuje przed kolejnymi wyborami na budowie obwodnicy, która leży w korzyciach wszystkich mieszakańców. Nie dajmy się zwieść /.../ bo potem może być już za puźno!
My z Grela08:15, 12 czerwca 2023
Codziennie z rodziną korzystam z tych terenów, chodząc na spacery, jeżdżąc na rowerze a mieszkam w zupełnie innej części miasta. I mówię tu o całym terenie łącznie z lotniskiem a nie o kawałku terenu przeznaczonym na strefę rekreacji.Podpisaliśmy też petycję, ale widzimy że do burmistrza i radnych nic nie dociera,skoro nie chcą zrobić konsultacji społecznych. Pisane tu hasła "obwodnica natychmiast" to albo sami sobie piszą albo białczanie albo osoby bez wyobraźni.Nie mogę pojąć co to za fatalny pomysł żeby w takim miejscu lokować obwodnicę a podobno planowana była od dawna. Nikt z mojej rodziny z moich znajomych o niczym nie wiedział i oburzamy się że podstępem chce się betonować kolejne miejsce w mieście.A mamy najgorsze powietrze i w miejcu gdzie odpoczywamy będziemy mieć spaliny.Mam spaliny przed domem więc uciekamy nad rzekę żeby odpocząć. Boga w sercu nie macie. Szymon Fatla sam tego nie zatrzyma jak radni go nie wspierają więc prosimy was oprzytomnijcie i nie pozwólcie na taką dewastację przyrody.
Nowy Targ budzi się z letargu!!!22:03, 10 czerwca 2023
Od miesiąca przez urzędników była snuta narracja pt."już za późno, teraz się obudziliście?!!" Marudy i niedoinformowani powtarzali to samo. Teraz żeby uspokoić nastroje, mówi się, że jednak jest za wcześnie na konsultacje.
To jak to w końcu jest???
Za wcześnie czy za późno??!
Ktoś tu przypadkiem nie próbuje robić idiotów z mieszkańców?!
Gdyby nie spontaniczna akcja informacyjna mieszkańców, o olbrzymim nasypie, odgradzającym jak mur, dowiedzieli byśmy się w momencie przyjazdu koparek.
To co najbardziej martwi to, że zwolennicy obwodnicy myślą że przez nią znikną korki że św Anny. Jeszcze inni twierdzą, że miasto dzięki temu się rozwinie. Jeden argument głupszy od drugiego. Brak elementarnej wiedzy oraz formułowania logicznych połączeń. Obwodnica to nie zakopianka!! Miasto, które stawia na turystów i turystykę to nie miasto z betonu poprzecinane autostradami wzdłuż i wszerz. O zdrowiu mieszkańców nawet nie wspomne. Jeszcze inni zazdrośnicy próbują upatrywać w przeciwnikach obwodnicy snobów z Polany Szaflarskiej. Ci ludzie są tacy sami jak my, jakoś nie słyszałem żeby protestowali przeciw budowie ulicy Sikorskiego która mają pod balkonami, a która jest potrzebna.
Tereny wzdłuż Białego Dunajca to ewenement którym zachwaca się każdy kto odwiedza nasze miasto. Wszyscy nam tego zazdroszczą. Jak widać gołym okiem nawet Ci co mieszkają na Kolejowej czy w Maniowach.
Nie dajmy sobie tego zabrać!!
Nic nam więcej nie zostanie. Za kilka lat przed i po pracy będziemy chodzić na spacer, na rower, wzdłuż ekranu patrząc na samochody które jadą do Białki. Być może nawet ktoś kto przejeżdża pomysli dlaczego ci ludzie spacerują obok drogi, nie mają innego miejsca?!!
wesoły Romek20:58, 10 czerwca 2023
Czas na refleksję. Oddaliśmy swój los wyjątkowym nieudacznikom i dyletantom. Duet Watycha & Wojtaszek robi wszystko, by Nowy Targ stał się jedną z najmniej liczących się miejscowości Podhala i nic nie liczącym się miastem Małopolski. Pipidówa tranzytowa, przez która przemkną turyści zostawiając nam hałas i smród spalin. A panowie z Krzywej w tym czasie będą łapać odpadające deski z parkingu P&R i testować inżynieryjny wyczyn w przepustowości i funkcjonalności ronda na Parkowej.
kropka18:31, 10 czerwca 2023
Konsultacje będą panie Watycha jak pan już nie będzie burmistrzem i następca będzie potrafił po męsku rozmawiać z mieszkańcami i stawiać warunki ponadlokalnemu inwestorowi! Tyle w temacie. Ośmiesza się pan coraz bardziej...
omega14:55, 10 czerwca 2023
To kompletna żenada. Komisja, która jest powołana do wspierania uzasadnionych pretensji mieszkańców do działań i arogancji burmistrza staje się jego zakamuflowaną tarczą, która ma ich dyscyplinować i ośmieszać. To raczej dom wariatów, a nie Rada.

Czegoś takiego jeszcze w Nowym Targu nie było. Ma rację @budzik, że jedynym sensownym rozwiązaniem przy takim poziomie arogancji i obrażania woli mieszkańców jest odwołanie tych nieudaczników i karierowiczów.

Nie dajmy się też oszukiwać, że niby w Polsce referenda się nie sprawdzają, bo to zwykłe kłamstwo tych co szurają po dnie i udają władzę. Jak chcemy żyć normalnie w przyjaznym nam mieście, to musimy referendum zorganizować! Nikt tego za nas nie zrobi, a jak Watycha ze świtą zobaczy, że można mieszkańców traktować jak idiotów, to tak właśnie będzie postępował, bo co my ze swoją biernością możemy mu zrobić?

Panie Fatla, proszę dać sygnał... zbieramy podpisy!
Podtatrzańska13:00, 10 czerwca 2023
Budować jak najszybciej
Tola11:05, 10 czerwca 2023
Do Budzik....masz 100% racji i podpisuje sie pod tym co napisałeś ...dosc juz tych nieudacznikow Watychy i dosc tych radnych ktorzy załatwiają tylko swoje interesy i zapomnieli po co ich wybralismy napewno nie dotego aby tylko klaskali burmistrzowi .
Burmistrzu Wstyd!10:53, 10 czerwca 2023
Watycha z Kolejowej z jego ślepo podążającymi za nim radnymi na czele z przewodniczącym Luberdą z Niwy to niebezpieczni ludzie, którzy nie służą temu miastu. Arogancja Buta i Niekompetencja takimi słowami można ich określić. Burmistrz za tyle lat nie zrobił wizualizacji planowanej obwodnicy, która jest pełnometrażową autostradą z dwoma podwójnymi pasami ruchu, usytuowaną na wysokich nasypach bezpośrednio przy terenach mieszkalnych, która wdziera się w jedyne unikatowe i chronione tereny rekreacyjne i śmie twierdzić razem z radnymi że konsultacje społeczne się odbyły.W ostatniej chwili wywinął s?ę z wydawania decyzji środowiskowej bo raptem przypomniał sobie że ma działki po rodzinie w terenie obwodnicy. Powinno zostać sprawdzone od kiedy został ich posiadaczem bo dziwne że się wcześniej nie przyznawał. Teraz ma wszystko gdzieś i sprytnie twierdzi że inny organ który będzie wydawał decyzję środowiskową ,to on będzie przeprowadzał konsultacje z mieszkańcami??? To jest burmistrz czy tchórz bez odpowiedzialności za miasto i mieszkańców którym ślubował? Komu teraz ślubuje że jest taki zacięty w brnięciu ślepo w tę inwestycję,pomimo że jest totalnym bublem projektowym? Wszystkie rysunki obwodnicy które pojawiają s?ę na łamach portali internetowych są zrobione z własnej inicjatywy przez mieszkańców, ale nie stanowią one profesjonalnej wizualizacji i materiału do prawdziwych konsultacji ze społeczeństwem, do czego burmistrz jest zoobowiązany! To jest skandal bo burmistrz chce budować obwodnicę, ale za nic nie chce zrobić jej wizualizacji bo wtedy będzie czarno na białym że jest totalnym bublem. Lepiej sterować, ściemnać i utrzymywać w niewiedzy nowotarżan bo wtedy nie ma mają świadomości jaka to będzie dewastacja naszych najpiękniejszych terenów .Robi wszystko żeby już siebie wyłączyć i wywinąć się ze swoich błędów. Wydaje mu się i jego radnym że jak zrzucą teraz budowę inwestycji na inny organ to im się upieką karygodne zaniedbania! Wizualizacja to podstawowy dokument z którym można zaczynać dyskusje z mieszkańcami. To co robicie jest obrzydliwie nieuczciwe i doskonale o tym wiecie, ale macie za nic to miasto bo pewnie liczą s?ę inne przełożenia. Bez jedynego mądrego radnego Szymona Fatli, pozostali radni w tym milczący przewodniczący Luberda i wyłączony burmistrz, to tak mocna ekipa że boi pokazać mieszkańcom prawdę.Jaki mają w tym cel żeby ukrywać wizualizację? Nie możemy na to pozwolić, Nowy Targ to nie jest królestwo Watychy i Luberdy i musimy ich zmusić aby tę wizualizację nam jak najszybciej przedstawili a nie spychali konsultacje z nami innym organom samorządowym.
Gdzie są radni,może w końcu oprzytomnieją z letargu i zmuszą jaśnie burmistrza do przedstawienia tej wizualizacji bo tylko wtedy możemy rozpocząć uczciwą dyskusję, a tej dyskusji pan burmistrz panicznie się boi,bo argumentów w jej obronie na pewno nie będzie.
Szacun Szymon Fatla Szacun Maciej Tokarz i Szacun odpowiedzialni za to miasto mieszkańcy którzy podpisują petycję!
Wspólnymi siłami damy radę niszczycielom.
Pyzdra09:50, 10 czerwca 2023
@Miasto niekompetencji...

Wszystko się zgadza. Nawet niektórzy radni nie mają pojęcia, co generuje korki ani w jaki sposób można je rozładować.Slysza hasło "obwodnica" i krzyczą "budować, choćby nie wiem co", nawet jeśli ta obwodnica miała by połączyć Turbacz z Kokoszkowem. A już mieszanie do tematu korków na sw Anny świadczy o wybitnym niezrozumieniu tematu.
budzik20:31, 9 czerwca 2023
Już dawno tutaj pisałem, że jedyną możliwością oczyszczenia miasta z brudu jaki nas zalewa i wszechobecnej głupoty ludzi jest referendum! Widać jak na dłoni, że tego betonu inaczej nie rozkruszymy, a radni zamiast nas reprezentować i wspierać będą za każdym razem uskuteczniać żałosne balety z burmistrzem i jego świtą. Zamiast tracić czas na jakieś z góry ustawione komisje lepiej zacząć zbierać podpisy i przystapić do odwołania tak marnych władz. to ostatni dzwonek!
198320:22, 9 czerwca 2023
Burmistrzu. Obwodnicę trzeba zrobić. Miejsce też jest dobre. Pan Fatla może niech lepiej już zajęcie zmieni.
moim_zdaniem19:45, 9 czerwca 2023
Dlaczego lansuje się pogląd, że mieszkańcy nie chcą obwodnicy ??
Chcą tylko nie w proponowanych wariantach.

I nie robią tego, żeby NIE chcą ulżyć mieszkańcom ul. Al. 1000lecia, tylko dlatego, aby sami nie mieli za chwilę tego problemu co Aleje.

Bo Ci na Alejach mają źle, to niech blokersi z Polany Szaflarskiej też mają źle!??
Nie mieszkam tam ale powiem wam coś - niech się jeden z drugim przejdzie na tą Polanę...
Polana tylko z nazwy!
Beton na betonie, ciasno tak, że można z sąsiadem, z bloku naprzeciwko pogadać przez okno bez podnoszenia głosu ale czym innym jest mieć widok na blok a czym innym mieć za oknem drogę szybkiego ruchu.
Samoloty nad blokami latają non stop prawie.
Przeciągu tam nie ma ŻADEGO, bo bloki pobudowane "na cegiełkę".
Nie dziwcie się, że nie chcą tam jeszcze dodatkowo "obwodnicy" tuż za oknem.
Nasyp spowoduje kumulację smogu i spalin nawet na Alejach i w centrum które i tak jest na maxa zasmogowane.

NIE dla obwodnicy w proponowanych wariantach !!

Bardzo dobrze, że wreszcie się nowotarżanie obudzili.
Burmistrzunio nam już zafundował "piękny" Rynek,
"pięknego Pegaza" na MCK`u który wygląda jak gigantyczna kostka brukowa w środku miasta,
basen miejski z tych samych materiałów co MCK; tylko patrzeć jak zaczną odpadać zimą pod wpływem wilgoci.
Teraz i obwodnica "będzie się podobać" mieszkańcom?? Bo musi?
Dość.
Wstyd mi za oddany na Pana onegdaj głos. Więcej tego błędu nie popełnię.
Miasto niekompetencji i kolesiostwa17:36, 9 czerwca 2023
Oczywiście sprawa obwodnicy jest znana od lat 50-tych...Konsultacje już były ale jednocześnie jest za wcześnie na nie... Najlepiej będzie konsultować z operatorem koparki jak zacznie nasyp budować...
Arogancja inwestora w stosunku do mieszkańców, którzy prosza chociaż o estakadę zamiast nasypu, wynika z tego że nikt nie myśli nawet przez sekunde o Nowym Targu. Kto o zdrowych zmysłach buduję nasyp wookol osiedli, na których mieszka 5tys ludzi. Takie rzeczy w Rosji albo w Chinach gdzie lud ma siedzieć cicho.
Żona radnego wiaze korki na św. Anny z obwodnica na Jurgów... Niektórzy radni myślą że ta obwodnica to zakopianka... Inna radna zbiera podpisy pod petycja za obwodnicą pokazujac przykładowe zdjęcia kawiarni pod estakadą. Decydenci nie dość że są niekompetentni to nie przestrzegaja prawa. Mam dość takiej rzeczywistości. Chcę ludzi którzy myślą i są merytorycznie przygotowani. Żenada!!! Proponuję wyremontować sobie mieszkanie według standardów z 1997r, kiedy to planowano obwodnicę. Proponuję ubierac się w ubrania z tych czasów i wzorować się nie ma tym w którą stronę idzie swiat tylko na starych planach. Będzie super inowacyjnie!!!
Marcin16:08, 9 czerwca 2023
I tak ta obwodnica nie powstanie bo na to nie pozwolimy.
jacek14:22, 9 czerwca 2023
Panie radny F.niech się pan opamięta /.../ obwodnica natychmiast
Anty prawo i socjalizm14:18, 9 czerwca 2023
Burmistrza to jednak mamy najgorszego w dziejach c.k.miasto Nowy Targ
King of the Spisz14:01, 9 czerwca 2023
Tyle różnych badziewi przegłosowali i nikt nie protestował ale jak na horyzoncie jest Najwazniejsza inwestycja ostatnich lat to im się zachciało strajkować. Obwodnica jak najszybciej w jak najkrodszym wariancie
King of the Spisz14:01, 9 czerwca 2023
Tyle różnych badziewi przegłosowali i nikt nie protestował ale jak na horyzoncie jest Najwazniejsza inwestycja ostatnich lat to im się zachciało strajkować. Obwodnica jak najszybciej w jak najkrodszym wariancie
Osiol13:22, 9 czerwca 2023
Ależ burmistrz ma rację konsultacje najlepiej przy protokole sprawozdawczo-odbiorczym
Teraz jest zbyt wczesnie a później już będzie za późno bo prace będą w toku
Wojtek13:11, 9 czerwca 2023
Cieszę się bardzo, że skarga została odrzucona .Radni jednak mają być podporządkowani Burmistrzowi, mają tylko doradzać, a nie dominować!!!
felina12:54, 9 czerwca 2023
Demokracja i społeczeństwo obywatelskie to terminy, które są obce panu burmistrzowi i go przerastają. Za rok wybory zrobimy mu konsultacje pożegnalne
i dobrze12:47, 9 czerwca 2023
i dobrze
kisiel12:17, 9 czerwca 2023
I ten słodki uśmiech Grzegorza
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas