Kto rano wstaje... ten może poobserwować rodzinę kozic przy szlaku (zdjęcia) - podhale24.pl
Rabka Zdrój
Clouds
18°C
Clouds
18°C
Clouds
19°C
Clouds
20°C
Clouds
19°C
Clouds
17°C
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zakopane
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Kartka z kalendarza
04.08.2016, 20:28 | czytano: 6167

Kto rano wstaje... ten może poobserwować rodzinę kozic przy szlaku (zdjęcia)

Zdjęcia otrzymaliśmy od Piotra Budnika, który stado kozic obserwował wczesnym rankiem. Z danych zebranych przez polskich i słowackich przyrodników podczas tegorocznej letniej akcji liczenia kozic - wynika, iż w całych Tatrach żyją 1232 osobniki.

zdj. Piotr Budnik
zdj. Piotr Budnik
Podczas ubiegłorocznego, letniego liczenia kozic przyrodnicy zaobserwowali w Tatrach 1107 kozic.

Akcja liczenia kozic odbywa się dwa razy w roku: jesienią i u progu lata i prowadzona jest równocześnie po polskiej i słowackiej stronie gór.

W polskiej części Tatr naliczono 385 kozic, z czego 78 młodych. W ubiegłym roku w całych Tatrach narodziły się 104 młode kozice.

Kozica jest gatunkiem chronionym. Zwierzęta te żyją w niewielkich stadach, a na ich czele stoi zawsze doświadczona samica z młodym, tzw. licówka. Samce zwane capami żyją najczęściej samotnie lub tworzą grupy kawalerskie, dołączając do stad jesienią, na czas godów.

Dziękujemy panu Piotrowi za przesłanie nam zdjęć.

s/ zdj. Piotr Budnik
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
m.....a15:21, 5 sierpnia 2016
śliczne:)
Reklama
0
qwerty15:08, 5 sierpnia 2016
na grila w sam raz :)
0
łowcy20:44, 4 sierpnia 2016
na jednym zdjęciu także Łania
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
13
06.2026
Nie przegap!
06
06.2026
Nie przegap!
14
06.2026
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
czerwiec
6
Sobota
Imieniny:Pauliny, Norberta
Kliknij po więcej