Czwartek, 25 luty 2021, Imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza
Zakopane i okolice
Clear
10°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 71
Clear
10°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 71
Clear
10°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 71
Clear
11°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 66
Clear
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 91
Clear
10°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 71
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dostateczna
Zakopane
Umiarkowana
Rabka-Zdrój
Dobra
19.04.2010, 00:13 | czytano: 44124

Patrioci czy neofaszyści? Cała prawda o Obozie Narodowo-Radykalnym Podhale

Archiwum ONR Podhale

Dla jednych to neofaszyści, dla innych prawdziwi patrioci. Kim są członkowie ONR Podhale? Czym się zajmują? Jakie mają plany? Czy chcą władzy w podhalańskim samorządzie? Rozmowa P24 z wiceprzewodniczącym ONR Podhale Norbertem Wasikiem.

P24: Jesteście przez wiele osób postrzegani negatywnie, a jeśli piszą o was w mediach, to najczęściej krytycznie. Co o tym sądzicie? Jak myślicie, dlaczego tak jest?

Norbert Wasik: Proszę zwrócić uwagę, że czynią to w głównej mierze wyłącznie środowiska liberalne i lewicowe, które de facto nic konkretnego, poza dosłownie paroma wciąż powtarzanymi frazesami, nie potrafią nam zarzucić. Konflikt ten jest natury czysto ideologicznej i nie łudźmy się, że nasi adwersarze pomimo pięknych haseł o tolerancji, demokracji i wolności słowa będą dla nas łaskawi. Nikt zresztą od nich tego nie oczekuje. Wszystko tu jest piękne dopóty ktoś nie odstaje od mainstream'owego szablonu politycznej poprawności. Wówczas okazuje się, że deklaracje dotyczące tolerancji, wolności słowa i pseudo demokracji stają się czystą fikcją. Zaczyna się szczucie, straszenie widmem kultowego w kręgach narodowej prawicy hasła ciemnogrodu oraz faszyzmu, rasizmu, antysemityzmu etc. I nie ważne, jaka jest prawda – bo w myśl maksymy nazistowskiego ministra propagandy – Josefa Goebbelsa, kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą. Obawa lewicowo - liberalnego establishmentu przed niezależnymi środowiskami nacjonalistycznymi, tym niedającym się nikomu okiełznać „zaplutym karłom reakcji” jest wręcz niewiarygodna. I właśnie tu należy poszukać przyczyny zaistniałego stanu rzeczy.

Postrzeganie kogoś w taki, a nie inny sposób wynika ze stanu wiedzy danej osoby. Jeśli się kogoś lub czegoś nie zna, to trudno oczekiwać przejawów sympatii. Można się natomiast zastanawiać, z czego ta niewiedza wynika. Otóż może ona wynikać z braku bezpośredniego kontaktu lub z naszej słabości propagandowej. Może jednak także wynikać z założenia, że skoro oni są przeciwnych poglądów, to trzeba ich krytykować, nawet bez zastanawiania się nad ich lub swoimi racjami.

A czy macie coś wspólnego z neofaszyzmem? Nazywają was często neofaszystami.

Oczywiście, że nie. Jesteśmy Stowarzyszeniem, które grupuje wyłącznie ludzi odwołujących się do tradycji polskiego Ruchu Narodowego, do myśli Dmowskiego, Popławskiego, Balickiego, Mosdorfa, Rossmana, Wasiutyńskiego, Piaseckiego, Gluzińskiego etc., a z racji zamieszkania hr. Zamoyskiego, Szymborskiego (tak, Szymborskiego - ojca Wisławy Szymborskiej), Gwalberta Pawlikowskiego, Wojciecha Brzegi, Kozłowskiego, Rajskiego, Bednarskiego, którzy przecież wprost wywodzą się z nurtu narodowego, o czym niestety wielu raczy dziś na Podhalu zapominać.

Zresztą jak stwierdził przedwojenny przywódca ONR, Jan Mosdorf Nie jesteśmy ani faszystami, ani hitlerowcami, przede wszystkim dlatego, że jesteśmy ruchem czysto polskim, nie potrzebujemy obcych wzorów. Nie uważamy się za faszystów ani za hitlerowców również dlatego, że oba te ruchy mają wiele wad, a nawet grzechów, którymi obarczać się nie chcemy. (…) Nie są to wzory, które chcielibyśmy naśladować. Warto zwrócić tu uwagę, że cytat ten pochodzi już z 1934 r., a wiec na długo przed zbrodniczymi uwarunkowaniami niemieckiego faszyzmu. Co równie ciekawe, autor zginął w nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz m.in. za pomoc Żydom. Przykłady wydają się być tu dość wymowne...

Zwróćmy także uwagę, że w konstytucji RP widnieje zapis, który prawnie zabrania działalności organizacjom odwołującym się do ustrojów totalitarnych, w tym faszyzmu i nazizmu. A skoro jesteśmy legalnie działającym Stowarzyszeniem i przez szereg lat oficjalnego przecież aktywizmu, nie zostaliśmy zdelegalizowani za propagowanie w/w ustrojów, to oczywistym jest, że światopoglądowo nie mamy z nimi nic wspólnego. Warto w tym miejscu się zastanowić, czy środowiska lub osoby pomawiające nas o skłonności neofaszystowskie (sic!) zapoznały się chociażby z naszymi założeniami statutowymi i Zasadami Ideowymi. Jestem wielce ciekaw gdzie w tych dokumentach się ich doszukały. Znamiennym jest, że poza czczym oskarżeniem jeszcze nikt nigdy nie wskazał, czym niby ów nasz neofaszyzm się objawia… Z drugiej strony, skoro dziś miłość do Boga, Ojczyzny i Narodu ma być obarczana mianem faszyzmu, to przyznajemy, TAK jesteśmy „faszystami”, ideowymi sprzymierzeńcami nonkonformistów, kontrrewolucjonistów, a w końcu obrońców dziedzictwa Europy i całej cywilizacji łacińskiej.

A jesteście skinami?

Jesteśmy tym wszystkim, czym poprawnie politycznie media chcą abyśmy byli – to one niestety kreują wizerunek współczesnego świata. Patrząc na wygląd zewnętrzny członków ONR Podhale ciężko jednak zaszufladkować ich w ramy tej subkultury - chyba, że miarą bycia skinhead'em są wyłącznie krótkie włosy, ale tu praktycznie rzecz ujmując 30% społeczeństwa mieści się w tym kryterium.

Dlaczego na swoich uroczystościach podnosicie ręce do góry geście, który każdemu kojarzy się z hitlerowskim „sieg heil”, za co potem jesteście potem ostro krytykowani. Musicie podnosić tak te ręce? Gdybyście tego nie robili nie dawalibyście innym powodów do ataków i krytyki.

Będę bardzo wdzięczny, jeśli Pan przytoczy chociażby jeden artykuł, czy też wypowiedź w której jest mowa o naszym Stowarzyszeniu i geście o którym Pan mówi. Przyznam, że pierwsze o tym słyszę, aby ktokolwiek w odniesieniu do ONR Podhale krytycznie się tu wypowiadał – to po pierwsze.

Po drugie, rozumiem, że Pańskie pytanie tyczy się salutu rzymskiego – a nie pozdrowienia hitlerowskiego (!) – tak powszechnie używanego dziś przez niektóre organizacje narodowe tzw. Młodego Pokolenia. Nie da się ukryć, że ów fakt wiąże się wprost z przedwojenną tradycją Obozu Narodowego, a nazizm, czy raczej symbolika nazistowska nie ma tu nic do rzeczy. Otóż, nie jest historyczną tajemnicą, że wyciągniętą prawą dłonią z okrzykiem Czołem Wielkiej Polsce! lub samym Czołem! pozdrawiali się przedwojenni polscy narodowcy już w latach dwudziestych. Oglądając film z uroczystości pogrzebowych Romana Dmowskiego ze stycznia 1939 r. widać wyraźnie las uniesionych prawych dłoni nad trumną zmarłego, w tym także osób duchownych. Rzymski salut jako swoje pozdrowienie przyjęli także żydowscy rewizjoniści z Nowej Organizacji Syjonistycznej i jej młodzieżowa formacja Brith Trummpeldor potocznie zwanej Beitar, którzy umundurowani w brązowe koszule pozdrawiali swojego przywódcę Włodzimierza Żabotyńskiego przez uniesienie prawicy z okrzykiem Tel Haj!. Niecały rok po wybuchu II wojny światowej, gdzie w okupowanej przez Niemców Polsce trwało prześladowanie i początki masowej eksterminacji Polaków i Żydów – w Nowym Yorku kilkadziesiąt tysięcy syjonistów-rewizjonistów podczas pogrzebu Żabotyńskiego złożyło ostatni salut swojemu wodzowi. Dziś podobnym gestem pozdrawiają się m.in. fundamentaliści islamscy. Czy to oznacza, że wszyscy oni byli/są faszystami czy nazistami? Oczywiście, że nie! Byłby to wszak czysty absurd.

Twierdzi Pan, że ów gest kojarzy się z Hitlerem. Nie przeczę, może się tak kojarzyć, ale proszę pamiętać, że tombak również kojarzy się ze złotem, a przecież samo skojarzenie go nim nie czyni. Tak samo jest ze salutem rzymskim, czy też narodowym pozdrowieniem Czołem! Innymi słowy, nie wszystko złoto co się świeci… A, że niektóre kręgi rozpasane liberalnym zwyrodnieniem intelektualnym i moralnym będące przy tym wiecznymi malkontentami atakują i krytykują ową tradycję, cóż… i tak będą krytykować, bo jak mówi przysłowie gdy się chce psa uderzyć, kij się zawsze znajdzie...

Zimą dokarmiacie sarenki, pomagacie potrzebującym, podejmujecie wiele akcji dobroczynnych i charytatywnych. Można odnieść wrażenie, że pracujecie nad poprawą wizerunku, nad tym, żeby ludzie zaczęli was postrzegać jako grzecznych, kulturalnych chłopców.

Nie umniejszajmy proszę tu roli naszych Koleżanek. One również pragną być postrzegane jako grzeczne…(śmiech). A tak poważnie, jesteśmy stowarzyszeniem społeczno – politycznym i wyłącznie w tym wymiarze należy postrzegać naszą działalność, która przecież wynika wprost ze statutowych celów. Nie inaczej więc jest w przypadku inicjatyw stricte społecznikowskich, które same w sobie zawierają element bezinteresowności. No chyba, że podobny zarzut postawi się w stosunku do wszystkich organizacji społecznych, co – przyznajmy – byłoby czymś niedorzecznym.

Jeżeli ktoś w naszym Stowarzyszeniu liczy na jakiekolwiek profity, to najzwyczajniej pomylił organizacje i wcześniej czy później z taką osobą się pożegnamy. Naszym celem nie jest udowadnianie nikomu, że jesteśmy – jak to zostało ujęte – grzecznymi chłopcami, bo dla obecnego demoliberalnego systemu nigdy takowymi nie będziemy i nie zamierzamy być.

Pamiętajmy, iż działalność społeczna wynika z realizacji potrzeb, a nie z chęci przypodobania się komukolwiek. Możemy jedynie ubolewać, że tych potrzeb jest więcej niż naszych możliwości realizacyjnych.

Często musicie się tłumaczyć z zarzutów o rasizm, faszyzm itd.?

Szczerze mówiąc - rzadko. Jest to problem czysto medialny wynikający, albo z niewiedzy i ignorancji, albo najzwyklejszego wyrachowania naszych przeciwników politycznych. Ma to być swoisty straszak rodem z poprzedniej epoki, gdzie m.in. Żołnierzy Wyklętych nazywano wprost faszystowskimi bandami w celu zdyskredytowania ich w oczach całego narodu, społeczeństwa. Podobieństwo wydaje się tu aż nadto widoczne...

To jeszcze pytanie o tolerancję. Żydzi, Cyganie i Murzyni. Jakie macie do nich stosunek? Czy jest wam bliskie hasło "Polska dla Polaków?

Nie inaczej, hasło Polska dla Polaków jest nam bliskie, a to z bardzo prozaicznego powodu: bo dla kogóż Polska ma być, jeśli nie dla Polaków? Zwróćmy jednak uwagę, że jest to kwestia wielopłaszczyznowa i w szerszym spectrum zdecydowanie nie można jej tak naprawdę traktować w kategoriach: "tak lub nie". Z jednej strony bliska jest nam wizja państwa narodowego, w którym Polacy stanowiliby większość. Ważne jest, aby ludzie mieli poczucie, że "są u siebie", że nic nie jest im narzucane siłą, że sąsiedzi wyznają tą samą wiarę oraz podzielają i respektują ogólnie przyjęte normy, wynikające z tradycji i religii, jakie obowiązywały na tych terenach od wieków. Przykład krajów Zachodniej Europy pokazuje, że niekontrolowany napływ emigrantów z obcych cywilizacyjnie i kulturowo regionów świata może przysporzyć wiele problemów i w ostatecznym rozrachunku przynieść więcej szkód niż domniemanych profitów dla kraju przyjmującego przybyszów. Przykładów nie trzeba szukać daleko - nawet w mainstream'owej telewizji coraz częściej pojawiają się sygnały, że niezasymilowani emigranci we Francji czy Holandii stwarzają zagrożenie dla stabilności i bezpieczeństwa tych państw.

Z drugiej strony należy pamiętać, że Rzeczpospolita od wieków była państwem wielokulturowym i wielonarodowym, że w naszych granicach niejednokrotnie szukali schronienia innowiercy, uciekając przed prześladowaniami w sąsiednich krajach – rzekomo bardziej cywilizowanych i tolerancyjnych... Polska stała się państwem jednonarodowym i monokulturowym w zasadzie dopiero po II wojnie światowej. Jednak mimo to pozostaliśmy narodem gościnnym. I słowa "gościnność", "gość" mają tu kluczowe znaczenie, nie użyłem ich przypadkowo. Ktoś spoza naszego kręgu kulturowego, przybywając do Polski powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jest tu gościem, zatem musi przyjąć zasady postępowania, normy i obyczaje gospodarza. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której mile widziany gość z czasem staje się niechcianym i uciążliwym lokatorem, który żąda tych samych praw i przywilejów co gospodarz, nie ponosząc kosztów utrzymania domu i uchylając się przed obowiązkami wynikającymi z członkostwa w danej społeczności.

A homoseksualiści? Takie związki powinny być legalizowane w Polsce?

Nasz stosunek do homoseksualizmu, propagandy homoseksualnej, czy też legalizacji związków homoseksualnych pokrywa się niemal wprost z oficjalnym stanowiskiem Kościoła Katolickiego. Przyjmujemy do wiadomości istnienie osób zwichrowanych pod względem preferencji seksualnych, ale uznajemy to za sytuację nienormalną, niemoralną i niezdrową, stąd o żadnych "przywilejach" wobec ludzi przejawiających skłonności homoseksualne – ale też pedofilne, zoofilne, nekrofilne itp. – nie może być mowy. Stoimy na stanowisku, że prawdziwym małżeństwem może być jedynie związek kobiety i mężczyzny, i nie widzimy potrzeby, aby tworzyć tu jakieś dodatkowe zinstytucjonalizowane formy. Znane jest we współczesnej kulturze pojęcie konkubinatu, które co by o nim nie sądzić jest dość rozpowszechnione i przez znaczną część społeczeństwa akceptowane, dlatego pederaści, wstępując na drogę dewiacji mogą korzystać z tej formy związku. Poza tym osoby te dysponują takimi samymi prawami jak reszta społeczeństwa i nie widzimy najmniejszego sensu, aby ten stan rzeczy zmieniać.

Proszę wytłumaczyć, dlaczego podczas ostatniej kampanii wyborczej do samorządu malowaliście Gwiazdy Dawida na plakatach wyborczych burmistrza Janusza Majchra? Dwóch waszych członków stanęło za to przed sądem. Robiliście to po to, żeby powiedzieć ludziom „To Żyd. Nie głosujcie na niego”?

Proszę wybaczyć, ale w Pańskim pytaniu jest pewne przekłamanie. O ile faktycznie oskarżenie dotyczyło dwóch naszych członków, o tyle należy zwrócić uwagę, że jeden z nich został całkowicie oczyszczony z wszelkich zarzutów. Epizod, więc dotyczył wyłącznie jednego naszego aktywisty – wobec którego nota bene zostały wyciągnięte wewnątrzorganizacyjne konsekwencje – a nie całego Stowarzyszenia. Co ważne, jako organizacja w ogóle nie uczestniczyliśmy w poprzednich wyborach samorządowych i nie popieraliśmy żadnej ze stron.

Intrygującym jednak jest tu dla nas brak jakiegokolwiek dementi ze strony obecnego burmistrza Zakopanego Janusza Majchra dotyczącego niejasności wokół swojej narodowości. Czyżby burmistrz zimowej stolicy Polski miał coś tu do ukrycia? Czyżby wstydził się własnego pochodzenia...?

A czy pochodzenie burmistrza Majchra ma dla was jakieś znaczenie? Przecież jakiekolwiek jest, nie sądzicie chyba, że ma ono wpływ na to, jak wykonuje swoje obowiązki.

W zasadzie nie, przecież spośród wielu działaczy Ruchu Narodowego, w tym między innymi przedwojennego ONR można spotkać również tych o żydowskich korzeniach. Pozwolę sobie wymienić chociażby takie osoby jak: Stanisław Stroński, Rudolf Gali, Wojciech Wasiutyński, Stanisław Piasecki, Tadeusz Todtleben i wielu, wielu innych. Może kiedyś burmistrz Majcher zechce zostać członkiem ONR Podhale, kto wie... (śmiech)? Idąc jednak tokiem Pańskiego rozumowania, równie dobrze na pełnienie dzisiejszych obowiązków może nie mieć wpływu to, że ktoś był kiedyś członkiem PZPR, tajnym współpracownikiem Służb Bezpieczeństwa, że w poprzednim systemie dzięki partyjnym układom, znajomościom mamusi robił karierę etc. Jako wyborcy – wszyscy – mamy prawo wiedzieć kto jest kim w tym całym demoliberalnym bagienku. Jeśli ktoś ukrywa coś ze swego życiorysu będąc przy tym osoba publiczną, to chyba niezbyt dobrze o nim świadczy, a sam ten fakt powinien dyskredytować taką osobę jako polityka. Niestety, życie polityczne obecnego systemu jest pełne ludzi o niezbyt chlubnej przeszłości, co przyznam szczerze, dla mnie jest czymś niepojętym.

Działacie jako oficjalne stowarzyszenie. Czy ubiegacie się o środki w ramach programów dla organizacji pozarządowych lub w innych programach np. unijnych? Realizowaliście już jakiś projekt finansowany z publicznych pieniędzy?

A wyobraża Pan sobie, jakie larum by podniosły środowiska liberalne, gdyby na jaw wyszło, że nacjonalistyczna organizacja korzysta z unijnych dotacji? Zresztą za przykład niech posłuży chociażby otrzymane przez nas w 2008 r. pismo z Urzędu Gminy Kościelisko, informujące o możliwości otrzymania przez nasze Stowarzyszenie pomocy finansowej w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi" objętego „Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013”. O ile dla nas medialne bicie piany było tu dość zabawną sytuacją, gdyż nigdy nie staraliśmy się o tę dotację, o tyle urzędnikom samorządowym nie było tu do śmiechu. Dostało się Gminie Kościelisko, Wójtowi i kierownikowi referatu geodezji, architektury, rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska... – ot, wszystko w imię demokracji... Nauczeni doświadczeniem, a zarazem nie chcąc sprawiać dodatkowych kłopotów zaprzyjaźnionym instytucjom, firmom, organizacjom, osobom wolimy określoną część naszego aktywizmu pozostawić wyłącznie dla informacji przychylnych nam środowisk.

Zakładam, że interesujecie się polityką. Do której partii wam obecnie najbliżej?

Domyślam się, że chciałby Pan usłyszeć, że do Prawa i Sprawiedliwości (śmiech). Rozczaruję Pana, zdecydowanie najbliżej nam do Narodowego Odrodzenia Polski, organizacji będącej jedyną w Polsce partią o profilu narodowo-radykalnym. Oczywiście mamy tu pewne zastrzeżenia natury czysto ideowej, ale to już temat raczej na oddzielny wywiad ściśle oscylujący wokół zagadnień współczesnego Ruchu Narodowego.

Czy w lokalnych władzach, mam na myśli rady miast, gmin, powiatów, wójtów, burmistrzów, starostów, czy macie wśród nich sympatyków? Czy ktoś otwarcie was popiera i reprezentuje publicznie?

Sympatyków - tak; otwarcie nas reprezentujących - nie. Chyba wszyscy się orientujemy jakie są tego powody. Uprzedzając Pańskie kolejne pytanie, osoby te chcą pozostać anonimowymi, a my to szanujemy i aprobujemy.

A czy wy macie jakieś ambicje polityczne? Zamierzacie startować np. w wyborach samorządowych?

Przede wszystkim jesteśmy ideowym, wychowawczym Ruchem Młodego Pokolenia, którego członkowie mieszkając na głuchej prowincji wyruszyli realizować swe szczytne ideały. Jak już wspomniałem łączy nas nacjonalizm, społecznikostwo, wiara w swoje społeczno - polityczne posłannictwo i pozytywistyczne ideały pracy u podstaw.

Na tę chwilę, na pierwszy plan ONR Podhale wysuwa budowanie struktur organizacyjnych na terenie całego Podtatrza, kształcenie kadr, doskonalenie samego siebie, pokazywanie lokalnej, podhalańskiej społeczności prawdziwego oblicza nacjonalizmu, gdzie pojęcia „Bóg”, „Honor”, „Ojczyzna” nie są czystą mrzonką czy też wyświechtanymi hasełkami.

Pragniemy, aby mieszkańcy góralskiej ziemi wiedzieli, że opowiadamy się za postawą altruistyczną, propagującą zaangażowanie, poświęcenie, wytrwałość i bezinteresowność. By wiedzieli, że propagujemy konieczność osobistej odpowiedzialności każdego nacjonalisty, członka ONR Podhale za obraz rzeczywistości, w której żyje, aktywny stosunek do niej i właściwą wobec niej postawę. Wówczas polityka w stricte tego słowa znaczeniu będzie dla nas wyzwaniem, któremu mam nadzieje podołamy. Czy owe wyzwanie znajdzie swe odzwierciedlenie w najbliższych wyborach samorządowych? Czas pokaże...

Rozmawiał Robert Miśkowiec

NORBERT WASIK, ma 34 lata, mieszka w Witowie. Jest jednym z założycieli ONR Podhale. Do 2008 r. przewodniczący ONR-P, członek ZG ONR Podhale, obecnie (od 2008 r.) wice przewodniczący organizacji.


OBÓZ NARODOWO-RADYKALNY PODHALE: dowiedz się więcej – wyjaśnia Norbert Wasik

Czym jest ONR Podhale i jakie ma cele?

Obóz Narodowo-Radykalny Podhale - bo tak brzmi nasza pełna nazwa – jest Stowarzyszeniem społeczno - politycznym o zasięgu ściśle regionalnym. Założeniem ONR Podhale jest wskazanie wzniosłych ideałów, stanowiących sens życia wielu pokoleń, a poprzez pracę formacyjną wpajanie dążności do nich. Wszystko to w poszanowaniu wartości wyższych takich jak BÓG, a następnie POLSKA i NARÓD POLSKI, jako niezmiennych wyznaczników pracy nad własnymi słabościami.

Do głównych statutowych celów naszej organizacji należy:
1). życie dla Boga i Narodu, w prawdzie i honorze, będąc odpowiedzialnym i ofiarnym, szanując prawo i autorytety,
2). krzewienie miłości do Narodu i Ojczyzny,
3). rozwój duchowy, umysłowy i fizyczny młodego pokolenia,
4). nauka młodych ludzi odpowiedzialności za siebie, swoich najbliższych, a także za Państwo i Naród,
5). upowszechnianie wiedzy o Narodzie Polskim,
6). udział w życiu publicznym,
7). obrona rodziny jako podstawowej komórki społecznej,
8). nauka działania w zespole na rzecz dobra publicznego,
9). promowanie sportu i tężyzny fizycznej.

Odnosząc zaś się do naszej Deklaracji Ideowej: Obóz Narodowo Radykalny Podhale, będący ruchem poza- i ponad partyjnym, o charakterze Zakonu Ideowego, broni słowem i czynem zasad:

KONSERWATYZMU – jako zachowania i kultywowania nie status quo i przemijających form bytu społecznego, lecz jego wiecznych i absolutnych treści, a także sprawdzonych wartości historycznych, godnych kontynuacji bądź przywrócenia;

TARDYCJONALIZMU – jako wiernego trwania przy integralnym depozycie Wiary Świętej powierzonemu całemu Kościołowi Katolickiemu, depozycie najdoskonalszej ze wszystkich znanych dziejom ludzkości cywilizacji łacińskiej (a dziedziczącej dorobek starożytnych cywilizacji: helleńskiej, rzymskiej i celtyckiej), opartej o prymat ducha nad materią i dążącej do nadprzyrodzonej triady Dobra, Prawdy i Piękna; wreszcie przy depozycie najdroższej nam cząstki tej cywilizacji, jaką jest kultura polska;

NACJONALIZMU – jako wyrazu miłości do Narodu Polskiego i Jego Ojczyzny; poczucia dumy, iż w swojej ponad 1000- letniej historii była Polska dobrą Matką dla pobratymczych narodów, żyjących wspólnie z narodem polskim; a w jego czynnej postaci jako wyrazu woli tak odbudowania Państwa Narodu Polskiego, jak współtworzenia – w duchu idei NACJONALIZMU EUROPEJSKIEGO – Europy Ojczyzn, jednoczącej się ku obronie swego duchowego i materialnego dziedzictwa przed podbojem przez obce cywilizacje i ludy.

Kiedy i w jakich okolicznościach powstał ONR Podhale oraz kim byli jego założyciele?

ONR Podhale powstał w Zakopanem w październiku 2004 r., natomiast wpisanie do ewidencji stowarzyszeń nastąpiło 23 kwietnia 2005r. – pod nr 20/R/Z. W początkowej fazie wspólnych rozmów padł pomysł powołania struktur jednej z wielu ogólnopolskich formacji narodowych. Jednak po istnej burzy mózgów postanowiliśmy pozostać przy organizacji o ściśle lokalnym charakterze.

ONR Podhale został powołany przez grupę idealistów na wskroś przesiąkniętych duchem narodowym, a przy tym palących się do walki ideowej i pracy organicznej. Idealistów odważnie spoglądających przed siebie. Pełnych entuzjazmu i kontrrewolucyjnej wizji narodowo-radykalnej przyszłości.

Kto zasiada we władzach organizacji - ogólnopolskich, i podhalańskich?

Wyjaśnijmy tu tak często powielaną przez różne media pewną nieścisłość. Otóż ONR Podhale jest niezależnym stowarzyszeniem nie wchodzącym w struktury ogólnopolskiej organizacji o nazwie Obóz Narodowo-Radykalny (ONR). Jako regionalne stowarzyszenie posiada niezależne władze, finanse, struktury etc. Innymi słowy ONR Podhale i ogólnopolski ONR to dwa różne i niezależne od siebie podmioty organizacyjne. Co prawda obie organizacje mają podpisaną ze sobą umowę o współpracy jednak zaistniały stan rzeczy nie zmienia tu faktu, że każda z nich rządzi się własnymi prawami.

We władzach Stowarzyszenia Obóz Narodowo-Radykalny Podhale zasiadają: Tomasz Piczura – przewodniczący/skarbnik, Norbert Wasik – wiceprzewodniczący oraz Marek Styrczula – sekretarz.

Jakie działania i zadania podejmuje na Podhalu ONR?

Członkowie ONR Podhale dostrzegają potrzebę przebudowy mentalności, naszej lokalnej społeczności - czy też szerzej całego narodu – skażonej latami komunizmu i światopoglądowego liberalizmu, jednocześnie będąc świadomym, że jest to praca długofalowa wyliczona na lata. Wszelkie reformy należy zacząć od siebie samego i swojego najbliższego otoczenia - jest to jedyny sposób na pokonanie dotychczasowych problemów władzy, skandali finansowych i obyczajowych, które niestety nie ominęły również naszego regionu. Wszyscy chyba słyszeliśmy chociażby o dwóch głośnych w naszym regionie aferach o podtekście korupcyjnym, w które uwikłali się lokalni działacze Platformy Obywatelskiej, prawda? Pierwsza z nich dotyczyła Zespołu Elektrowni Wodnych w Niedzicy, w którym praktycznie wszystkie kluczowe stanowiska w tej państwowej spółce zajęli członkowie PO. Co ciekawe, po raz kolejny pienińskie koło pojawiło się na czołówkach mediów, gdy wyszedł na jaw podhalański wątek afery hazardowej z udziałem znanego biznesmena Ryszarda Sobiesiaka oraz lokalnych działaczy Platformy. Wspomnijmy tu również o głośnej ostatnimi czasy, jakże kuriozalnej i żenującej „aferze wiatrakowej” z senatorem Skorupą w roli głównej… Czy tak ma wyglądać służba publiczna, praca na rzecz całego społeczeństwa? Jesteśmy przekonani, że nie. Dlatego pragniemy skupiać ludzi, którzy są w stanie uzmysłowić sobie, iż postawa współczesnego działacza polityczno-społecznego wymaga wielu wyrzeczeń i nie może być odskocznią do osobistej kariery i korzyści materialnych, czego dajemy wyraz chociażby w społecznym aspekcie działalności naszego Stowarzyszenia - vide, inicjatywy: ONR Podhale potrzebującym, Wędrówki z ONR Podhale, Dokarmianie zwierzyny leśnej, Ferie z ONR Podhale, Renowacje grobów czy organizowany cyklicznie Rajd im. Jana Mosdorfa. Sama polityka w stricte tego słowa znaczeniu dla nas jest tu drugorzędna, chociaż oczywiście nigdy nie zapominamy o ścisłym profilu ideowo-światopoglądowym ONR Podhale.

Ilu członków liczy ONR na Podhalu, w jakim są wieku i skąd pochodzą?

Przekrój wiekowy naszej organizacji oscyluje wokół przedziału 18-35 lat. Znakomita większość, bo dwie trzecie członków ONR Podhale, to ludzie, w wieku średnim. Grono członków i sympatyków ONR Podhale skupionych jest w trzech Kołach: Zakopane, Nowy Targ i Witów/ Ciche. Mogę zdradzić nutkę tajemnicy, że właśnie jesteśmy w trakcie rozmów powołania Okręgu Beskidu Makowskiego ONR Podhale z dwoma Kołami. Rozmowy najprawdopodobniej zostaną sfinalizowane na początku maja bieżącego roku. Powoli, aczkolwiek systematycznie chcielibyśmy również rozszerzać swoje wpływy na kolejne rejony Podtatrza, obejmujące Pieniny, Spisz i Orawę.

Not. r/

Zdjęcia w galerii Archiwum ONR Podhale
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Eyolfa14:47, 2 września 2016
Straszne sekciarskie wyuczone frazy. Ohyda
Marek11:24, 18 maja 2016
Hitler Jugend w wersji polskiej , całe szczęście że nie mieliśmy Hitlera u siebie, Piłsudski wiedział co z wami robić i już przed wojną was zdelegalizował
wombat19:13, 20 listopada 2014
Chciałem doradzić odnośnie ostatnich i nie tylko ostatnich manifestacji w Warszawie na 11/1114-- koledzy jezeli policja robi intrygi nasyłając nam zakapturzonych prowokatorów, to cóz za problem? -złapać takiego czy innego tajniaczka zedrzyć mu z mordy kominiarkę , napstrykać zdjęć ,a dobrze by było sprawdzić czy nie ma jakichś dokumentów przy sobie i mamy dowód ,kto zaś podszywa się pod naszych!?? --jest nas dużo więcej ,,--czy nie proste??? ---czołem Wielkiej Posce!!!
Axofafejace13:09, 21 października 2014
the frontiers of techonlogy. They test the performance of advanced hardawre before most consumer programs get the opportunity. This allows for [url=http://www.cacin.org/UserFiles/fotos/site_louis_vuitton1580.asp]louis vuitton paris normandie[/url] the ersae window. Semiconductor based Programmabvle Read-Only, Erasable Porgrammable Read-Only Memory, Electrically Erasalbe Programmable Read-Only Memory, Electrically Alterable Read-Only Memory EAROM [url=http://cardiosurgery.com.mk/images/caches/celine_sac_outlet245.asp]c??????line mal??????part[/url] are much higher than in other areas. Lets take a look at several areas around the country where the number of trainer. This will give you an insight into the sports side of horse racing. Some types also allow you to challenge [url=http://www.sjofartskaravanen.se/File/chan/chanel_online_store2193.asp]chanel bags under $40[/url] other cards. Cards with high interest rates and annual fees can quickly zap you of your entire rebate. Another thing to [url=http://www.screeningroom.com.sg/UserFiles/gaan/boots_ugg_pas_cher1296.asp]mocassin ugg homme[/url] that those fortifications were extremely robust and well constructed.Hence you know have a town built in the 21st century that has Sure, its going to take a major overhaul in our attitudes to make this boat float but we can do [url=http://nardellovini.it/dori/dior_color_designer1238.php]dior addict windrose[/url] land in between the ocean and the river and may offer a wide range of water sports activities including Ayurvedic herbal
keyboard is among the most underappreciated and taken for granted coomponent in our eery day cmputer livees. We seldom stop to [url=http://www.sjofartskaravanen.se/File/gaan/ugg_boots_pas_cher2983.asp]ugg france pas cher[/url] majority of people are shifting to the idea of knowing as what are the circumstance which are about to happen? Well, [url=http://www.tec-development.com/FileUpload/dori/dior_hypnotic_poison4164.asp]lunettes de vue dior noire[/url] and accessories for sale through resellers. Whatever you need to service your desktop, you can probably find it.Buying Used Desktops Makes [url=http://www.screeningroom.com.sg/UserFiles/dori/dior_gafas_de_sol1346.asp]christian dior addict perfume[/url] If the person loves candles, select that as the gift. If they are a person who treasures bath time, select bath-related
ap9t5m12sv18:25, 29 kwietnia 2014
hools because of a power failure. MICHAEL PATRICK/NEWS SENTINELT
[i][url=http://www.slingbackshotsale.com/christian-louboutin-c-1.html]Christian Louboutin[/url][/i]
irst quarter of an NBA basketball game, Sunday, Jan. , , in Clev
[COLOR=#ff000][url=http://www.sneakerssaleoutlet.com]Reebok running shoes[/url][/COLOR]
Photo/Sue OgrockiTennessee forward Jasmine Jones shoots ahead o
[COLOR=#ff000][url=http://www.slingbackshotsale.com/alexander-pumps-c-31_34.html]Christian Louboutin Pumps[/url][/COLOR]
ur meetings with lawmakers this week to the budget.AP Photo/J. S
[COLOR=#ff000][url=http://www.sneakerssaleoutlet.com]Reebok running shoes[/url][/COLOR]
JP8i0k13tz00:14, 14 października 2013
e romantiske age , hvor mytologier af tidligere produktioner blev undget til fordel for balletter domineret af historier om krlighed og magic.the kunstart tog et stort spring fremad i mid19th rhundrede, da franskmanden marius petipa gik til st. petersborg , rusland, og tog kommandoen over royal imperial ballet , hvilket skaber en guldgrube af strre klassiske balletter , nogle i samarbejde med tchaikovsky.this sede de frste fraf russisk dominans i ballet , der skulle komme til fuldt flor under det geniale impresario sergei diaghilev, hvis ballets russes var uovertruffen i kreativitet og matches i popularitet kun af den store
[b][url=http://www.billigeasicssko.com/onitsuka-tiger-mini-cooper-c-6.html]Asics Onitsuka Tiger Mini Cooper[/url][/b]
l rdder end nedlgge veto det. offentlig sttte til forandring i velfrdssystemet er high.unfortunately , calculus i det hvide hus , er, at han har brug for at underskrive noget , siger en aktivist for en brns organisation, der er imod slutter retten . vi ved ikke, hvordan den politik vil spille ud, hvis prsidenten underskriver denne . men vi ved, at flere brn vil gsultne og homeless.conservatives hvder, at delstatsregeringer ved bedre , hvordan man hndterer problemet med kronisk afhngigheden og br have friere tjler til instituttets reformer. de afviser argumenter , at staterne ville tillade brn og familier til at lide i
[b][url=http://www.neweraforhandler.com/light-hatte-c-31.html]Light Hatte[/url][/b]
g selv som en moderne inuk med en harpun i den ene hnd og en dokumentmappe i den anden . som teenager i slutningen af 1980'erne , begyndte han sin karriere i telekommunikation som tekniker . jeg var den mest dovne tekniker northwest tel nogensinde har haft, siger han i dag. jeg havde ikke lyst til at installere alt det ledning ! siger han. denne disposition benbart hjalp overbevise ham om, at fremtiden var wireless.mr . procter siger nunanet er en internetudbyder, der er blevet en lokal informationskilde . nunanet politiske chatrum , for eksempel, tegnet har smange som 30.000 til 35.000 hits om mneden , med besgende fra sl
[url=http://www.billigeasicssko.com/asics-gel-kinsei-2-c-5.html]Asics Gel Kinsei 2[/url]
udvidede regionale indsats som en sandsynlig mulighed for at stabilisere irak - og nogle eksperter siger israel er bekymret for, ideer kan vre pbordet for at lokke iraks arabiske naboer til at hjlpe out.noting at den israelske presse er fuld af formodninger , som panelet madlavning op noget stort for regionen , samuel lewis, den tidligere amerikanske ambassadr i israel , siger [ olmert ] nsker at ankomme med forslag af hans egen at afvrge noget drligt , der kan vre coming.the big idé kunne vre begrnset til en regional konference , der kunne tage en samlet tilgang til mellemsten, mr. lewis siger . men han tilfjer, at s
[url=http://www.neweraforhandler.com/detroit-tigers-hatte-c-10.html]Detroit Tigers Hatte[/url]
sebastiantorresqj09:32, 17 grudnia 2012
Manteaux Hommes Moncler Manteaux Hommes Moncler , qC6izMwGDs
Moncler Homme 2011 Moncler Homme 2011 , DcSX6yNd9aK
Moncler Branson Ha La Cerniera Moncler Branson Ha La Cerniera , wTuoF2kTWs
Moncler Branson Grigio Moncler Branson Grigio , IjP4VpIbbK
Moncler Branson Falso Moncler Branson Falso , bBifCoOCy
Doudoune Moncler Taille Xxl Doudoune Moncler Taille Xxl , TrGYeOrvJ
Doudoune Moncler Pascherfr Com Arnaque Doudoune Moncler Pascherfr Com Arnaque , fIof2JbCTm
Moncler Hommes Vanoise Doudoune Moncler Hommes Vanoise Doudoune , IaGDqWdgI.
ewer04:43, 3 maja 2012
tak normalna rozmowa ..nie żebym szukał kija na psa jak tam w cytacie..ale jedno m isie rzuciło w oczy..wartosci ..bóg,honor,ojczyzna-chodzi mi że podczas pokoju to ok..ale wojny to manipulacja tymi słowami zeby ktoś szedł walczyć nawet nie przekonany zbytnio..czemu do wojny miesza sie boga..skoro w dekalogu jest by nie zabijać
Jurek3333322:10, 7 listopada 2010
ONR widać w porządku ludzie, tylko reżimowe media inaczej ich pokazują :) Niech żyje Polska!
gnt14:48, 28 kwietnia 2010
"bić żyda", "polska dla polaków", i nieracjonalny strach przezd emigrantami, wszystko to już było, ciekaw jestem ilu z was Panowie z ONR pracowalo za granicą, krócej lub dłużej? :) powinni wam tam zrobic z d... jesień średniowiecza, to może wtedy nabralibyście troszke dystansu do faktu kto i skąd pochodzi. Bo chyba ważniejsze kim jest dany czlowiek a nie z kąd pochodzi.
serwus19:14, 27 kwietnia 2010
@olo i wojtek
Panowie, spłycanie tematu faszyzmu nic nie wnosi do debaty publicznej ,(można nadziać się na własną kosę) czy ONR-wcy nimi są ? Deklaratywnie nie ,warto jednak zauważyć , że idee faszyzmu są przenoszone do naszej rzeczywistości i to bynajmniej nie przez ONR .Temat ONR i jego faszystowskiego zabarwienia (jak niektórzy chcą) przewija się w necie dosyć często , ja np. wpadłem na takie wątki w grudniu 2009 . Interesujące są IMO opinie Olgierda Sroczyńskiego ( publicysty , blogera) , który jako libertarianin podjął ten wątek . Ponieważ P24 nie linkuje innych stron pozwolę sobie zacytować fragment
art. Pana Olgierda

"...Wymowa choćby swastyki jest dziś taka a nie inna nie dlatego, że w symbolu tym immanentnie tkwi zło totalitaryzmu, lecz dlatego, że zło owo opakowano jej wizerunkiem. Dalszy rozwój sytuacji polegał natomiast na tym, że kiedy chciano się tego zła pozbyć, opakowanie wyrzucono do śmieci, natomiast jego zawartość pozostała nietknięta. Tak też było z każdym z symboli, jakich używano do zdobienia zbrodni wprowadzania w życie utopijnych planów socjalizmu.

Podajmy przykład. Treścią ideową hitleryzmu było stworzenie nowego typu człowieka - czy raczej nadczłowieka - a zgodnie z materialistycznym światopoglądem, w akcie stworzenia skupiono się na jego cielesności. Nie tylko więc Aryjczyk miał posiadać odpowiednie cechy rasowe, ale również odznaczać się nienagannym zdrowiem i urodą. Poczesne miejsce w propagandzie narodowego socjalizmu zajmowały zatem zgodnie wegetarianizm, ekologizm, promowanie naturalnych metod leczenia i niemalże histeryczna dbałość o higienę i tzw. zdrowie publiczne. Odkrycie przez niemieckich naukowców Müllera (1939) oraz Schönigera i Schairera (1943) związku między paleniem tytoniu a rakiem płuc wpasowało się w ten model znakomicie. III Rzesza była pierwszym państwem, które nie tylko przeznaczyło ogromne środki na badania onkologiczne, ale również wprowadziło restrykcyjne zakazy dotyczące palenia tytoniu.

Czy wobec tych historycznych faktów, większe zagrożenie powrotem narodowego socjalizmu stwarzają pozdrawiający się gestem wyciągniętego prawego ramienia narodowcy, czy też może polskie (lub unijne) władze, które w imię realizacji modelu – jak ujął to niegdyś w wywiadzie z Piotrem Najsztubem pragnący większej kontroli nad palaczami Bolesław Piecha – „zdrowego, młodego i pięknego” coraz mocniej ingerują w życie prywatne swoich obywateli? Salut rzymski mocy wsadzania obywatela do więzienia nie ma, narodowo-socjalistyczny przepis owszem. Media bazują jednak na doznaniach estetycznych - ważny jest dla nich kolor, a nie to co nim pomalowano. I w tym tkwi zagrożenie. "

Polecam też poczytać Wojciecha Mana
olo18:37, 26 kwietnia 2010
wojtek___posty narodowca trafiają do ludzi o ilorazie inteligencji nie większym niz imadło więc sie nie przejmuj. Każde dziecko z podstawówki potrafi je obalic, poniewaz każde dziecko w podstawówce uczy sie na lekcjach, że istnieją 4 kolory skóry. Każde dziecko w przedszkolu uczy sie na religii tego samego.
A to że ktoś zaczyna podzielac jakieś chore poglady to juz nie jego wina tylko objaw słabości na manupulacje.
Sandiego18:19, 26 kwietnia 2010
Nie ma granic, nie ma narodów, nie ma problemu. Historia już pokazała czym kończy się nacjonalistyczna propaganda, tamta lekcja powinna ludziom wystarczyć.
wojtek17:33, 26 kwietnia 2010
A ja to widze tak, że jeżeli istnieje choć nić powiązania ideologicznego pomiedzy nacjonalizmem, a faszyzmem czy nazizmem, to przykład II Wojny Światowej powinien skutecznie zniechęcić narodowców do trzymania się wyznawanej ideologii, przez wzgląd na tragiczne skutki wojny. Swoją drogą koncepcje Dmowskiego i reszty, jakoś nie przystają do dzisiejszego świata, gdzie patrząc nawet na nasze własne podówrko wielu Polaków jeździ za granicę, gdzie asymiluja się mając takie prawa i obowiązki jak rdzenni mieszkańcy. Od czasu Dmowskiego świat się zmniejszył, znaczenia nabieraja ponadnarodowe związki państw. Proces globalizacji nie jest zmyślony przez Gazetę Wyborczą, jest skutkiem zmian kulturowych na całej Ziemi, jednym z jego efektów będzie stopniowe odejście od państw narodowych na rzecz wspólnot opartych na innym niż naród kryterium. Wczoraj na placu zabaw mój
syn bawił sie w towarzystwie kilku dzieci o ciemnej karnacji i dobrze rozumiał, że jeżeli na zjeżdżalnię wyjdzie za swoim kolegą z ciemną skórą, to bedzie miał zjazd po nim, niezależnie od tego że jest u siebie. Jak ma się zachować dziecko Narodowca w takiej sytuacji?? Poza tym słusznie ktoś zapytał co którys z Narodowców udzielajacych sie w ONR Podhale powie, jak jego dziecko zakomunikuje mu, że jest gejem??
Czytajac posty Narodowca nie sposób odmówić mu wiedzy na temat ruchu z którym sie utożsamia. Dlatego Jego argumenty mogą wydawać sie przekonywujące tak samo jak argumenty człowieka, który zajmując sie profesionalnie elektrowniami wodnymi, wykaże każdemu laikowi, ich przewage nad elektrowniami atomowymi, lecz nie dlatego że te pierwsze sa lepsze tylko dlatego, że więcej o nich, wie niż jego nieprzygotowany rozmówca o elektrowniach atomowych. Pozdrowienia dla wszystkich czarnych, żółtych, gejów, lezbijek, mieszańców, czerwonych, zielonych i fioletowych.
Kiciek00:31, 24 kwietnia 2010
Dziwi mnie fakt, że jeśli ktoś się poda za osobę związaną z ruchem narodowym, to od razu za taką jest uważany a jego wypowiedzi są uważane za oficjalne stanowisko całego ruchu, jeśli okaże się, że dwie osoby z owego ruchu mają poglądy kolidujące ze sobą, to opinia publiczna przyjmuje do świadomości ten pogląd, który bardziej godzi w ruch... Jeśli podam się teraz za przedstawiciela PO i powiem, że trzeba zwiększyć podatki, to mnie oplujecie i powiecie, że PO postuluję obniżenie podatków, nikt nie zwróci uwagi na to, że PO ciągle podwyższa podatki, a jedynym polskim politykiem który obniżył jakiś podatek był Kaczyński...
HardCore&Punks Nowy Targ13:30, 23 kwietnia 2010
na szczęście w nowym targu nie ma problemów z ONR i im podobnymi. i nigdy nie będzie, ponieważ ludzie tutaj są inni i nie poddają się debilnym indoktrynacjom.
N.07:27, 23 kwietnia 2010
"Poza tym całe "dowództwo" ONR wywodzi się wprost z zakopiańskiego ruchu skinhedzkiego drugiej połowy lat 90-tych. Kto wtedy chodził do Zakopanego do szkoły to wie o czym mówię! Towarzysze: Bazyl (Wasik), Maniek (Z-ne), Paluszek (Kościeliska) oczywiście młody Piczura oraz ten gostek z Podczerwonego ze strażnicy jakiś "mistrzu" czy coś takiego. Był też laski skinhedki np. Edytka z Dzianisza oraz Zośka z Koniówki, Agnieszka z Kościeliski i jeszcze pare innych..."

będąc ścisłym, dwóch pierwszych raczej z pierwszej połowy lat 90-tych... :P. Zresztą pominąłeś tu kilka kluczowych postaci ówczesnego ruchu SH w Zakopanem.
wodnica :)23:11, 22 kwietnia 2010
Dr.Highkolano z tego co mi wiadomo to ONR Podhale nie używa symbolu swastyki, tak więc tego typu opowieści możesz śmiało między bajki włożyć.
Spostrzegawcza tudzież dociekliwa osoba wiedziałaby, że po dziś dzień w jednostkach Strzelców Podhalański swastyka jest używanym ornamentem na różnych odznaczeniach i naszywkach formacyjnych, gdyż jest ona symbolem szczęścia, powodzenia, pomyślności... nie zamierzasz chyba nikomu z tej formacji zarzucać propagowania faszyzmu/nazizmu*?
i przestańcie już tak straszyć swastykami, bo równie dobrze trzeba by oskarżać o owe propagowanie wszystkich, którzy zajmują się tzw. odtwarzaniem historii - chociażby na festynach archeologicznych :) tam to dopiero swastyk od groma! wojowie biegają z tarczami, na których widnieją swastyki, jak mniemam przejęli je od hitlera, tudzież widnieją tam na jego cześć? ależ oczywiście ... zwłaszcza, jak zajmują się odtwarzaniem historii X wieku) ;)
obecne media nauczyły ludzi nie myśleć, tylko przyjmować wiadomości za pewnik
a pomyśleć czasem doprawdy nie zaszkodzi, to nie boli :)
z poważaniem Wodnica

*niepotrzebne skreślić ;)
żelek6820:38, 22 kwietnia 2010
Drogi Dr. Highkolano.. Twoje upodobania, sympatie lub antypatie do konkretnych gazet, stacji TV czy radiowych,, to tylko i wyłącznie Twoja prywatna sprawa,, Nam nic do tego,, co czytasz,, Jednak, jeśli czytasz komentarze,, szczególnie te, w których zwracam się bezpośrednio do Ciebie,, rób to z należytą uwagą i zrozumieniem. Piszesz,,że wskazuje na Ciebie i Tobie podobnych, jako nie zgadzających się z naszymi ideami,, że z pewnością jesteście pedałami masonami i żydami,, a najlepiej wszystkim na raz,, Wybacz,, ale wsadzając te słowa w moje usta ( których nie powiedziałem,, a jeśli tak, to je przytocz !!!! ),, potwierdzasz stereotyp, że to właśnie ludzie nie przychylni nam, wmawiają nam to,, co chcieliby od nas usłyszeć, Manipulacja godna podziwu,, dorównująca mistrzom takich praktyk,, których już pominę,,
Dziwne,,że kolejny raz odbiegasz od moich odpowiedzi na Twoje pytania,, za to wypowiadasz się na tematy,, o których w ogóle nie wspominam !!! Jeżeli, słowa , którymi określam pewną gazetę, odbierasz jako to,, co sądzę o Tobie,, to wybacz,, ale to tylko Twoja interpretacja. Skądinąd chyba nie zmierzasz zaprzeczać, że właśnie gazeta owa, pospołu z TVN-em nagminnie i nachalnie propagują homoseksualizm jako coś, co jest modne i trendy. ,, Ba jako coś,, co jest normalne,,, Dlatego słowa te, jako post scriptum. w poprzednim poście były skierowane nie pod Twoim adresem,, lecz wypowiedzi Olo.. jako riposta na jego tezy o praniu mózgów... Na siłę lansującego,, że Edelman był patriotą.. Według jakich że to nadzwyczajnych zasług śp. 'patrioty" tak twierdzi,, A może to efekt właśnie prania mózgu poprzez media przychylne Edelmanom i innym Grossom.. ?
A co się tyczy owej swastytki w Murowańcu,, nie wiem,, może stacjonuje tam jeszcze eskadra fińskiego lotnictwa, nic nie wiedząca o zakończeniu czas jakiś temu wojny ?????
I czemu zaraz swastykę ( tę zachowana u nas, na Podhalu ) kojarzysz z Indiami, z Iranem,, O swarzycy,, naszej Słowiańskiej nie słyszałeś ? O kulcie Swaroga też Ci nic nie wiadomo ?
Tak przy okazji, piszesz,że ONR-owcy jej używają,, Możesz to uściślić, gdzie i w jakich okolicznościach? Bo w/g mnie swastyka różni się diametralnie od FALANGI..
apokalipsa16:26, 22 kwietnia 2010
smutne będzie opamiętanie, gdy narodowcowi, jego własne dziecko powie że jest ..gejem albo lesbijką.
Więcej pokory panowie....,
ponadto jak historia długa i pokręcona, to za takimi organizacjami które sieją prowokację, zawsze kryje się interes.
...a ci co biedni i niewinni, stają się tego interesu ofiarami .
Dr.Highkolano08:28, 22 kwietnia 2010
Do żelek68:
Tak dla twojej informacji nie czytam Gazety Wyborczej i nie pozostaję w związku homoseksualnym.
Po twojej wypowiedzi od razu widać, że jak ktoś nie zgadza się z ideami propagowanymi przez ruch nacjonalistyczny, to ta osoba musi być z pewnością "pedałem", "Żydem" lub "masonem", albo najlepiej połączeniem tych dwóch ostatnich. Takie podejście obnaża całą prawdę o tego typu ruchach.
Co do swastyki w Murowańcu: mam rozumieć, że ONR używa tego symbolu jako ulubionego elementu zdobniczego, kultywując przy tym wierzenia starożytnych Indii i Iranu? (Czy aby chrześcijańskie?)
żelek6822:32, 21 kwietnia 2010
Dr.Highkolano
Mam pytanie dlaczego nie używają salutu Wojska Polskiego?

Aby znowu nie przypisywano, że są zwolennikami abwehry czy wehramachtu i używają ich symboli,, wszak formacje te ( jako wojskowe ) do zamachu na Hitlera w ''44 salutowały właśnie w sposób tradycyjny , wojskowy... Do złudzenia przypominający ,, jak w Wojsku Polskim,,

Dr.Highkolano
"Podejście ludzi do symboli zmienia się z upływem lat, a i symbole z biegiem czasu zmieniają swoje znaczenie."

Czyżby zmiana ta i znaczenie zatrzymały się w 1945 roku ? bo jeśli tak, to dlaczego ? Dlaczego od tego czasu KOLEJNY raz nie miały by się zmienić owe przesłania ?
I co z wystrojem Murowańca,, ,, bo nie mam odpowiedzi,, czyżby należało traktować to miejsce jako katerę główna , przeniesioną z Berlina ???

Ps. Jedni mają wyprane mózgi przez "nadwornego nazistę" Dmowskiego, inni przez jedynie słuszne i wiarygodne GEJzety Wybiórcze i pokrewne im media, lansujące "tradycyjne " modele rodzin, czyli tata+tata+dziecko,, I to już od wczesnego wieku przedszkolnego,,,
olo20:54, 21 kwietnia 2010
jak ktoś ma rozum wyprany to nie wiem jakich argumentów byś używał dalej będzie się upierał przy swoim. Z sekciarzami nie wygrasz chyba że kiedyś przejrzą na oczy.Sekciarze mają ta wg. nich jedną i jedyna prawdę.
Czasami żal takich ludzi- ich wybór.
I jeszcze jedno, jak jedna osoba mówi że jesteś osłem to się nie przejmuj, jak dwie- zastanów się, jak trzy - idź do weterynarza bo na pewno jesteś osłem.
serwus19:45, 21 kwietnia 2010
@ Narodowiec

"Zwróć jednak uwagę, że jesteś - nikomu tu nie umniejszając - jedynym adwersarzem, z którym polemika jest na jako takim poziomie, zawiera konkrety i nie jest zabarwiona politycznym zacietrzewieniem."

Dziękuję za miłe połechtanie mojej próżności . Doceniam !
Rewanżując się przytoczę cytat z artykułu który ukazał się w 1994 r
gdzie i przez kogo napisany ? Niech pozostanie zagadką .

" ....Albowiem żadna interwencja nie zakończy się sukcesem ,jeśli nie zostanie wprowadzona we wszystkich państwach Unii Europejskiej.
Z tego powodu socjalistom nie pozostaje nic innego , jak przenieść polityczny środek ciężkości z państw-narodów do stolicy Europy , oddając coraz więcej władzy Brukseli i szkodząc państwom członkowskim"

Przypominam pozostałym dyskutantom , że od 1.12.2009 Polska nie jest już suwerennym niezależnym bytem IMO.
pamiętliwy19:26, 21 kwietnia 2010
ONR mnie się mianem polskiej organizacją nacjonalistycznej czy narodowej i sięga do obcej symbolik: celtycki krzyż, salut rzymski. Jednym słowem pomieszanie z poplątaniem!

Poza tym całe "dowództwo" ONR wywodzi się wprost z zakopiańskiego ruchu skinhedzkiego drugiej połowy lat 90-tych. Kto wtedy chodził do Zakopanego do szkoły to wie o czym mówię! Towarzysze: Bazyl (Wasik), Maniek (Z-ne), Paluszek (Kościeliska) oczywiście młody Piczura oraz ten gostek z Podczerwonego ze strażnicy jakiś "mistrzu" czy coś takiego. Był też laski skinhedki np. Edytka z Dzianisza oraz Zośka z Koniówki, Agnieszka z Kościeliski i jeszcze pare innych...

Wasik może opowiadać co chce, ale tylko idiota by w to uwierzył! Cele te same co dawniej tylko może środki bardziej lightowe... bez zastraszania czy agresji...
Narodowiec - harcerzyk :D19:01, 21 kwietnia 2010
Dr Highkolano i przez współczesne formacje prawicy narodowej na całym świecie, które używały go na długo przed skinheadami.

Opowiedź na pytanie dlaczego dzisiaj formacje narodowe Młodego Pokolenia nie używają salutu Wojska Polskiego jest bardzo prosta, i masz ją zresztą w samym wywiadzie: otóż polski Ruch Narodowy organizacyjnie nigdy nie używał takiego pozdrowienia. A, że w latach dwudziestych polscy narodowcy pozdrawiali sie wyciągniętą prawicą z okrzykiem „Czołem Wielkiej Polsce!” lub „Czołem”, toteż niektórzy dzisiaj to czynią. Nawiasem mówiąc – i pewnie to niektórych zdziwi – nie popieram „salutowania” np. na oficjalnych uroczystościach państwowych etc. Uważam, że ową tradycję, jeśli już określone środowiska chcą pielęgnować, to powinny to czynić na użytek wewnętrzny lub prywatnie... Ale to tak tylko gwoli ścisłości.

Oki Panowie, dziękuję wszystkim za ciekawą polemikę, myślę, że na tym możemy zakończyć. Pozdrawiam serdecznie i z narodowym: Czołem Wielkiej Polsce! ;)

Ps. jeśli ktoś ma dalsze pytania, chęć dysputy zapraszam do korespondencji e-mail.
Dr.Highkolano18:06, 21 kwietnia 2010
Mam pytanie dlaczego nie używają salutu Wojska Polskiego?

Do żelek68:
Śmiesznym jest wpieranie ludziom, że wystawiona w pozdrowieniu ręka i swastyka, to symbole pozdrowień rzymskich legionistów i symbol dobrobytu... Podejście ludzi do symboli zmienia się z upływem lat, a i symbole z biegiem czasu zmieniają swoje znaczenie. Jak ktoś chce wierzyć, że chłopaki stosują salut rzymski i symbol dobrobytu, to współczuję naiwności...

Do Narodowiec:
zapomniałeś dodać, że krzyż celtycki jest również symbolem używanym przez skinhedów
Narodowiec - harcerzyk :D13:21, 21 kwietnia 2010
ps. przepraszam za literówki.
Narodowiec - harcerzyk :D12:28, 21 kwietnia 2010
Sławomirze, stawianie organizacji narodowych/ nacjonalistycznych na równi z tymi stricte nazistowskimi jednym słowem zakrawa na ignorancje nie tyleż z punktu widzenia historycznego – chociaż również – co nauk politycznych, i jako przyszły dziennikarz powinieneś sam o tym wiedzieć. Rozumiem, że owe porównanie jest tu zamierzone i ma na celu zdyskredytować niektóre organizacje Obozu Narodowego. Oczywiście z określeniem „bojówkarskie” legalnie istniejących partii i stowarzyszeń jest tu nie inaczej (nawiasem mówiąc zachęcam do zapoznania się ze znaczeniem tego wyrażenia :P). Ale oki, niech i tak zostanie... :)

Kwestię stosunku Dmowskiego do Żydów masz poruszoną w książce „Separatyzm Żydów i jego źródła”, gdzie autor, sam Dmowski jasno stwierdza, że wypływa on z przesłanek ekonomiczno – gospodarczych, a nie rasistowskich. Zresztą czy sugerujesz, że Sejm RP uczciłby antysemitę i rasistę? Więcej o tym zagadnieniu dowiesz się na stronie tygodnika „Myśl Polska”. Niestety zgodnie z regulaminem tego portalu nie mogę wkleić linka. Wznieś się na wyżyny śledztwa dziennikarskiego i wyszukaj sobie.

Co do nazwisk...: baju, baju... :P

Kwestia wojska, skoro byłeś to chyba powinieneś się orientować, że w myśl ustawy wojsko jest apolityczne, a zakaz propagowania jakiegokolwiek światopoglądu – nie tylko nacjonalistycznego jak próbujesz sugerować - na terenie koszar jest normą. Jeśli idzie zaś o kadrę, to mogę wymienić Ci kilka nazw miast w których skoszarowane są jednostki wojskowe i w których część kadry, dziś przecież zawodowego wojska wprost wywodzi się z organizacji narodowych (pamiętaj, że ustawa głosi, że wojskowi do stowarzyszeń mogą należeć do partii już nie).

Filologia polska o specjalistycznej – przecież tu przedmiot „Historia Polski” trwa tylko przez I i II semestr, chyba, że coś się zmieniło w co szczerze wątpię.

Piszesz, cyt” „Zapewniam, że jako przyszły dziennikarz będę miał was na oku :).” Dobre :), wybacz, ale ONR Podhale na tyle aktywnie działa, że nie umknęło to uwadze mediom ogólnopolskim - TV, radio, pisma - lewackiemu i wręcz kryptokomunistycznemu stowarzyszeniu Nigdy Więcej, bandyckiem bojówkom antifa etc. I jakoś członków ONR Podhale nie rusza ani medialne bicie piani, ani dzieci z antify, a ani Twoje zapewnienia. Będziesz jednym z wielu, który się interesuje poczynaniami ONR-P tyle, że pewnie o zdecydowanie mniejszym zasięgu. Tak więc zapraszam do fan clubu ON Podhale :D.
Narodowiec - harcerzyk :D07:32, 21 kwietnia 2010
erwus, nacjonalizm jest pojęciem pejoratywnym, gdyż pod tym terminem mieści się bardzo szeroki zasób światopoglądów niekoniecznie ze sobą zbieżnych. Przykład, nacjonalistyczna była przedwojenna endecja i środowiska narodowo-radykalne, powszechnie znane jako Obóz Narodowy/ Ruch Narodowy. Nacjonalistyczna była Zadruga czy sanacyjny Obóz Zjednoczenia Narodowego, które z tym Ruchem nie miały nic wspólnego... Resztę sam możesz sobie dopowiedzieć.

Definicja faszyzmu za dr hab. Jackiem Bartyzelem, profesorem UMK, publicystą konserwatywno-narodowym:
FASZYZM (wł. il fascismo – od fascio – związek, z łac. fasces – wiązki rózg z wyrastającym z nich toporem, będące oznaką władzy noszoną przez rzymskich liktorów, czyli woźnych, przed konsulami lub dyktatorem, a także symbolem karzącej mocy prawa) -
1.W sensie ścisłym: ruch polityczny, doktryna oraz system ustrojowy panujący w całych Włoszech 1922-43, a na obszarze formalnej jurysdykcji Włoskiej Republiki Społecznej (potocznie: Repubblica di Salò) 1943-45;
2.Sensu largo: ruchy polityczne, doktryny i systemy w innych krajach, wzorujące się, nawiązujące, lub w różnym stopniu zbliżone do faszyzmu włoskiego, przypadkiem granicznym, lub – w innych interpretacjach – szczytową i skondensowaną we właściwych faszyzmowi znamionach, albo skrajną i zwyrodniałą jego postacią był niemiecki narodowy socjalizm (nazizm) oraz oparty na jego ideologii system państwowy hitlerowskiej III Rzeszy 1933-1945;
3.W niektórych ujęciach – jedna z odmian (obok bolszewickiego komunizmu i narodowego socjalizmu) nowoczesnych ideologii i systemów totalitarnych (totalitaryzmu, względnie „demokracji totalitarnej”), będących wytworem społeczeństwa masowego, a zarazem symptomem nowożytnego kryzysu kultury i rozkładu demokracji liberalnej;
4.W zastosowaniach propagandowych – skrajnie pejoratywny i nasycony negatywnymi emocjami, pochodnymi od zabiegu utożsamienia sensu i zakresu pojęcia „faszyzm” z rasistowską ideologią i ze zbrodniczymi praktykami hitleryzmu, epitet służący reprezentantom tzw. antyfaszyzmu do desygnowania „wroga publicznego”, a w konsekwencji jego moralnego poniżenia i kryminalizacji; w tym kontekście „faszyzmem” może być – w zależności od interesów ideologicznych i politycznych danego „antyfaszyzmu” – każdy pogląd i każde działanie sprzeczne z ideologią i systemem komunistycznym, albo z ideologią i systemem demoliberalnym.

Moja swoista 'wyliczanka' polskich nacjonalistycznych formacji partyzanckich miała Ci pokazać, udowodnić, że są/ były środowiska odwołujące się do nacjonalizmu, myśli narodowej czy wręcz narodowo-radykalnej nie mające nic wspólnego z faszyzmem.

Serwus zgoda, różnić się trzeba umieć pięknie to fakt. Zwróć jednak uwagę, że jesteś - nikomu tu nie umniejszając - jedynym adwersarzem, z którym polemika jest na jako takim poziomie, zawiera konkrety i nie jest zabarwiona politycznym zacietrzewieniem. Mój czas powoli się tu kończy, więc jeśli masz chęć kontynuowania dysputy zapraszam na prywatny e-mail.
Ps. Swoje horyzonty myślowe należy poszerzać - nie podlega to najmniejszej dyskusji - gdyż kto się nie rozwija ten stoi w miejscu.

Sikuś, wybacz, ale poza frazesami w stylu „ONR Podhale jest faszystowskie bo ja tak mówię”, nie podałeś żadnych argumentów, więc wybacz, dyskusje uważam tu delikatnie mówiąc za intelektualnie infantylna, a tym samym zamkniętą. Zresztą nawet nie skusiłeś się na podważenie moich argumentów, wiec o czym może tu być mowa Szanowny Panie? Pytanie było retoryczne, proszę nie odpowiadać. Pozdrawiam.
Sławomir00:15, 21 kwietnia 2010
Nacjonalisto, proszę nie namawiaj mnie do łamania prawa, nie mogę przecież podać nazwisk konkretnych osób w medium publicznym, jest to niezgodne z ustawą o ochronie danych osobowych. W wojsku służyłem, jako ochotnik, na przełomie lat 2007/2008, więc wiem z autopsji, jaki jest stosunek kadry żołnierskiej, do nacjonalizmu i zapewniam cie, że jest on w koszarach zakazany. Studiuję filologię polską o specjalności dziennikarskiej, dlatego miałem przyjemność być uczestnikiem ćwiczeń z historii dziennikarstwa, gdzie m.in. zapoznałem się publikacjami endeckimi. Proszę odnieś się do antysemityzmu Dmowskiego, przecież jest to dla was wzór do naśladowania, czy jego uprzedzenia i szowinizm też naśladujecie. Nie umniejszam zasług tego polityka, przecież godnie reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej a jego intencje były dobre, lecz zauważ narodowcu, że w dzisiejszych realiach antysemityzm jawi się jako pogląd niezgodny z ustawą zasadniczą i kodeksem karnym a Dmowski summa summarum był głównym jego propagatorem w okresie przedwojennym. Chciałbym również sprostować moje słowa, otóż widocznie nie wyraziłem się zbyt klarownie w wywodzie. Otóż przykłady, które wymieniłem nie miały uderzać konkretnie w ONR Podhale, lecz w nacjonalizm, jako zjawisko, dodam patologiczne zjawisko. ONR, NOP, MW, B&H, Combat 18 rzecz jasna światopoglądowo nie pokrywają się w 100%, ale związek między tymi radykalnymi organizacjami/bojówkami jest bardzo widoczny. Pozwól, że zakończę mój udział w tej dyskusji. Zapewniam, że jako przyszły dziennikarz będę miał was na oku :)
sikuś22:53, 20 kwietnia 2010
Czyli że ja np. mogę wziąść krzyż i go publicznie zbeszcześcić, zgodnie z twoim tokiem rozumowania ty/.../

/.../
A jak chcesz dowodów, to następnym razem będę nagrywał zachowanie członków ONR. Ciekawe jak będziesz to tłumaczył. Sorry, po twoim wybielaniu i czczym pisaniu wiem jak to będzie wyglądało.

Fragment regulaminu: "Usuwane będą też komentarze bezpośrednio atakujące interlokutorów". Admin
serwus22:25, 20 kwietnia 2010
@Narodowiec

Nacjonalizm " pojęciem pejoratywnym " dlaczego ? Przecież pod wywiadem występuje jako jeden z 3-ch elementów deklaracji ideowej .

Mam też pytanie jak definiujesz faszyzm ? Być może ja nie dotarłem do wszystkich żródeł .
Spieranie się i wymiana poglądów jest procesem twórczym , esencją tego
co można określić jako poszerzenie swoich horyzontów .
Rozważ to proszę bo inaczej dyskusja staje się pusta i bezprzedmiotowa ( vide wyliczanka organizacji konspiracyjnych)
Narodowiec- harcerzyk :D21:09, 20 kwietnia 2010
Dr.Highkolano, krzyż celtycki jest formą krzyża, od wieków znaną wyznawcom religii przedchrześcijańskich, w którym czteroramienny krzyż umieszczony jest w okręgu, symbolizującym celtyckie wianki, tzw. ruta. Współcześnie (mimo swego przedchrześcijańskiego pochodzenia) krzyż celtycki jest jedną z form krzyża akceptowanego przez Kościół Katolicki jako religijny symbol chrześcijan. Prawda, że wymowne?

A Rozwadowski i Haller byli żołnierzami prawicy narodowej i co z tego? Jak napisał pewien współczesny narodowo-sanacyjny publicysta Adam Danek „Wykłócanie się o to, czy Piłsudski, czy Dmowski, czy obóz legionowy, czy narodowy to strata czasu. A kłótnicy lubujący się w takich pyskówkach zapominają, że Dmowski z szacunkiem wypowiadał się o Piłsudskim jako polityku, a Piłsudski – o Dmowskim. Z obu tradycji politycznych trzeba brać to, co najlepsze, czyli dziedziczyć po prawym skrzydle obozu narodowego i prawym skrzydle obozu legionowego”. A co mówił o Dmowskim i Piłsudski zagorzały zwolennik obozu sanacyjnego Cat Mackiewicz? Otóż Stanisław Cat Mackiewicz w pisanej jesienią 1940 r. w Londynie Historii Polski zanotował znamienne zdanie: „Historia, którą piszę mogłaby się nazywać >>Piłsudski i Dmowski<<. Dzieje mego pokolenia, to walka tych dwóch ludzi”. Cat ubolewał, że obu tym wielkim Polakom i zarazem wielkim antagonistom przyszło
żyć w tym samym okresie: „Gdybyż można było ich rozsunąć w czasie. Współżycie
tych ludzi w jednej epoce było elementem osłabiającym Polskę”. Myślę, że to dobra odpowiedź na Twoje pytanie.

I jeszcze jedno, nacjonalizm jest wyższą formą patriotyzmu, gdyż patriotyzm jest tylko uczuciem, a nacjonalizm świadomą doktryną wypływającą z niego.


Sławomir, plakat „Zakaz pedałowania” jest wymierzony wprost przeciw propagandzie homoseksualnej – to po pierwsze. Po drugie grafika "Zrzućmy bomby na Izrael" jest plakatem NOP i nigdy nie była rozwieszana przez członków ONR Podhale. Zresztą ów plakat w myśl właściciela grafiki w swej wymowie wspiera Palestyńczyków w walce o wolna Palestynę
(wow polscy nacjonaliści wspierają Arabów w walce o niepodległość – toć to czysty objaw rasizmu, prawda? :P). Taka jest jego wymowa, o czym zresztą świadczą ulotki umieszczane przy nim przez członków Narodowego Odrodzenia Polski.

Materiały wyborcze p. burmistrza Majchra były zniszczone wyłącznie przez jednego członka ONR-P, a nie przez całe Stowarzyszenie. Tu może przypomnę, że plakaty wyborcze p. Bąka były niszczone przez zwolenników obecnego burmistrza. Domniemane żydowskie pochodzenie p. Majchra raczej nie miało tu nic do rzeczy.

Tak przyznajemy inspiruje nas Roman Dmowski, którego to 8 stycznia 1999 r., w sześćdziesiątą rocznicę śmierci, Sejm RP docenił zasługi następującą uchwałą:

„W związku z 60 rocznicą śmierci Romana Dmowskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie dla walki i pracy wielkiego męża stanu na rzecz odbudowania niepodległości państwa polskiego i stwierdza, że dobrze przysłużył się Ojczyźnie. W swojej działalności Roman Dmowski kładł nacisk na związek pomiędzy rozwojem Narodu i posiadaniem własnego państwa formułując pojęcie narodowego interesu. Oznaczało to zjednoczenie wszystkich ziem dawnej Rzeczypospolitej zamieszkałych przez polską większość, a także podniesienie świadomości narodowej wszystkich warstw i grup społecznych. Stworzył szkołę politycznego realizmu i odpowiedzialności. Jako reprezentant zmartwychwstałej Rzeczypospolitej na Konferencji w Wersalu przyczynił się w stopniu decydującym do ukształtowania naszych granic, a zwłaszcza granicy zachodniej. Szczególna jest rola Romana Dmowskiego w podkreślaniu ścisłego związku katolicyzmu z polskością dla przetrwania Narodu i odbudowania państwa.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie dla wybitnego Polaka Romana Dmowskiego”. Czyżby ówczesny Sejm RP był również rasistowski, antysemicki, faszystowski i nazistowski??? :P

Piszesz o filologii polskiej i dostępie do cyt. „materiałów archiwalnych, w których aż kipi od jego nienawiści i szowinizmu, mówię m.in. o "Myśli Narodowej" z początku XX wieku”. Szczerze w to wątpię, gdyż na filologii polskiej historia obejmuję tylko jeden semestr pierwszego roku całej historii, co logicznym jest, że materiał przerobiony jest – tu wybacz mój kolokwializm – po łebkach.

Odnośnie zaś wojska i nacjonalizmu. Miałeś zaszczyt być w tych służbach mundurowych, że tak, a nie inaczej oceniasz panujące tam stosunki? Członkowie ONR Podhale pełnili i nadal pełnią tę zaszczytna służbę, i dziwnym trafem dostrzegają inny niż Ty przedstawisz stosunek do nacjonalizmu w szeregach WP.

PS. Sławomirze, nie odpowiedziałeś mi na mego wcześniejszego posta. Nadal oczekuje konkretów i nazwisk :P.
żelek6821:05, 20 kwietnia 2010
Dr. Highkolano -skojarzenia pewnych sytuacji czy pojęć są tylko i wyłącznie indywidualna i na prawdę dyskusyjną sprawą,,, To jego problem, co akurat w czymś tam widzi,, z czym mu się coś kojarzy,, Wiesz, jak już tak chcesz iść tym tropem,, to równie dobrze mogę zacząć snuć teorie,, że policjanci w patrolu pieszym na ulicach to nikt inny jak tylko .. ..... gestapowcy,, Wszak noszą ciemne mundury, buty też nie bardzo odbiegają od stereotypów no i ta broń w kaburze na pasku,, Mnie to jako żywo kojarzy sie z funkcjonariuszami Sipo,, Co Ty na to ?? A jakby ich tak poubierać w fioletowe tuniczki i różowe słomkowe sandałki ? Ale nawet i tu się znajdą tacy, którym będzie się to kojarzyć z homo nie wiadomo,, więc skojarzenia, to rzez cz gustu i smaku ,,

Co sie tyczy salutu rzymskiego... Zadałem Ci konkretne pytanie, co było najpierw .. ów salut, czy hitler u władzy, który wraz ze swoim systemem zagarnął ów gest,, Podobnie zresztą ,, jak i symbol POWODZENIA I SZCZĘŚCIA ( sic !!! ) jakim jest ( nomen omen ) Swastyka,, a jako taki kultury ludzkie znają już od tysięcy lat, No chyba nie będziesz udowadniał, że nazizm hitlerowski datujemy na przynajmniej 2000 lat,,,

Co powiesz w takim razie o obsłudze Murowańca na Gąsienicowej,, czyżby to była kolebka i wylęgarnia nazizmu i hitleryzmu w Polsce,, bo tam swastyk zatrzęsienie w wystroju schroniska.

A naczelnym ideologiem nazistowskim był nie Dmowski, jak błędnie wszyscy oponenci tu podajecie,, a ... ... kompozytor Szymanowski ??? Bo jeśli nie ,, to co robi swastyka na pomniku upamiętniającym jego tragiczną śmierć pod Kościelcem ?
Przytoczenie BOHATERÓW - PATRIOTÓW jak Pilecki czy Fieldorf, nie miało na celu licytowania ,kto z jakiego obozu,, tylko przeciwstawienie Twojej tezie, że jak kogoś "legalna " władza zwalczała,, to nie był patriotą,, Tak jak podałeś na przykładzie Piłsudskiego i Dmowskiego,,

Na koniec Sławomirowi proponuje wśród swoich idoli i popleczników poszukać sprawców, którzy na plakatach Bąka malowali swastyki i inne symbole,, ( które Wam jednoznacznie sie kojarzą ),, To tak dla równowagi, aby nie było, że w Polsce sami naziści,, Choć kto wie,, skoro bazę mają na Gąsienicowej,,,
Narodowiec- harcerzyk :D20:11, 20 kwietnia 2010
Serwus, nacjonalizm jest pojęciem bardzo pejoratywnym, a bezpośrednio utożsamianie go z faszyzmem jest czymś niezbyt logicznym w myśl nauk politycznych. Bo formułą nacjonalistyczną była chociażby przedwojenna polska endecja, która do faszyzmu bądź, co bądź miała się nijak (tu odsyłam chociażby do podręcznika nauk politycznych „Historia doktryn politycznych i prawnych do schyłku XX wieku”). Polskimi formacjami, partyzantką nacjonalistyczną/ narodową w okresie II wojny światowej m.in. były: Narodowe Siły Zbrojne – nota bene wywodzące się wprost z przedwojennego ONR – Narodowa Organizacja Wojskowa, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe, Narodowo-Ludowa Organizacja Wojskowa, Polski Obóz Narodowo-Syndykalistyczny, Zakon Odrodzenia Polski, Zbrojne Pogotowie Narodu, Legion Unii Narodów Słowiańskich, Narodowa Konspiracja Niepodległości, Konfederacja Narody i związany po części z Podhalem, Narodowy Ruch Oporu (etc.). Owe nacjonalistyczne/ narodowe podziemie zbrojne z faszyzmem nie miało nic wspólnego – tu z kolei odsyłam do Biuletynów IPN (niestety z racji regulaminu P24 nie mogę wkleić odpowiednich linków). Zresztą, tak jak stwierdzono w wywiadzie, przywódca ONR wprost pisał w 1934 r. w gazecie „Sztafeta”: "Nie jesteśmy ani faszystami, ani hitlerowcami, przede wszystkim dlatego, że jesteśmy ruchem czysto polskim, nie potrzebujemy obcych wzorów. Nie uważamy się za faszystów ani za hitlerowców również dlatego, że oba te ruchy mają wiele wad, a nawet grzechów, którymi obarczać się nie chcemy. (…) Nie są to wzory, które chcielibyśmy naśladować". I tu wszystko na temat – nic dodać nic ująć!

G.K.Chesterton listek figowy nacjonalizmu? Przecież koncepcje społeczno-gospodarcze przedwojennego ONR w głównej mierze były oparte właśnie na światopoglądzie/ myśli tegoż kontrrewolucjonisty. Zresztą niektóre publikacje jedynej współczesnej polskiej partii narodowo-radykalnej, Narodowego Odrodzenia Polski (vide, pisma: „Szczerbiec” i „17 Cywilizacja Czasów Próby”) sporo miejsca poświęcają temuż zagadnieniu. Szczerze polecam.
Sławomir19:05, 20 kwietnia 2010
A plakaty "zakaz pedałowania" i "zrzućmy bomby na Izrael", to kto wieszał w miejscach publicznych, wg ciebie narodowcu?! Kto dewastował materiały wyborcze obecnego burmistrza, tylko dla tego, że ma rzekomo pochodzenie Żydowskie?! Przecież to były działania niezgodne z prawem! Jesteście grupą podżegaczy, inspirujecie się myślą Romana Dmowskiego, który był skrajnym antysemitą. Jako student filologii polskiej miałem dostęp do materiałów archiwalnych, w których aż kipi od jego nienawiści i szowinizmu, mówię m.in. o "Myśli Narodowej" z początku XX wieku. Nie wiem, czy macie tego świadomość, ale np. w wojsku wasze poglądy są na cenzurowanym, ponieważ nacjonalizm z patriotyzmem się wyklucza. Jestem tolerancyjny wobec każdego człowieka, bez względu na kolor skóry pochodzenie, czy usposobienie seksualne, jestem również niewierzący. Czy te cechy czynią ze mnie obywatela drugiej kategorii, gorszego Polaka?! Twoja odpowiedź na pewno będzie twierdząca, gdyż wasza ideologia szanuje tylko takich ludzi, jak wy, innych zaś deprecjonuje. Kocham Polskę, ponieważ jest Ona dobrem wspólnym wszystkich obywateli a wy na szczęście jesteście tu marginesem i nic nie znaczycie.
Dr.Highkolano18:26, 20 kwietnia 2010
Do OMP Wrocław:

Na prawdę ładna ta historia "salutu rzymskiego", dlaczego nie stosować salutu Wojska Polskiego? Też ma ładną legendę... pewnie ją znasz?

Co do lewicowych poglądów, musisz wiedzieć drogi kolego, że nauka katolicka jest lewicowa. Jezus był prawdziwym komunistą (nie mylić z marksizmem, leninizmem i stalinizmem oraz ich odminami), ponieważ we wszystkich ludziach widział braci i nie segregował ich według narodowości i rasy, poza tym kazał się wszystkim dzielić. Narodowcy podpierają się katolicyzmem i czy nie jest to sprzeczność?

P.S. Co do używania salutu - Jeden gość lansował hasło, że SS-mani są zakonem rycerzy germańskich (struktura SS była wzorowana na zakonie jezuitów) - bardzo ładnie. Można również mówić, że Hitlerjugand to tacy niemieccy harcerze. Powiem wprost: gó..o choć ubrane w ładny papierek zawsze pozostanie gó...em.
Dr.Highkolano18:02, 20 kwietnia 2010
Do żelek68:
Na temat "salutu rzymskiego" wypowiedział się już ktoś poniżej. Nie powiem fajna nazwa i nawiązująca do legionów rzymskich. Tylko nie mienisz faktu, że sam gest kojarzony jest jednoznacznie. Sam zresztą dobrze to wiesz. Swastyka też była znakiem fińskiego lotnictwa, tak jak nasza szachownica. Wiesz co ubiorę się w koszulkę ze znakiem fińskiego przedwojennego lotnictwa, a rękę wystawię w geście "salutu rzymskiego". Ciekawe za kogo mnie wezmą. Narodowiec wspomina coś o krzyżach celtyckich - prawdziwie polski symbol...

Moje pytanie dotyczyło relacji pomiędzy Piłsudskim i Dmowskim, odpowiedz mi dlaczego Piłsudski zwalczał ideologię Dmowskiego? Z tego co pamiętam Fieldorf i Pilecki byli żołnierzami Piłsudskiego.
Decyzję kogo uznać za wroga ludu podejmuje zazwyczaj system totalitarny. Nazizm stworzył system totalitarny. Jak wiesz ideologia Nitsche'go też była wygodna Hitlerowcom. Pewnie stąd to ładne nawiązanie do Dmowskiego i innych endeków. Można dzięki temu ładnie ukryć swój szowinizm i rasizm. Nie przypominam sobie, abym odmawiał komukolwiek patriotyzmu, jednak patriotyzm to nie nacjonalizm.
serwus16:25, 20 kwietnia 2010
@ Narodowiec

No niestety definicja faszyzmu ( różne żródła) jasno określa nacjonalizm jako
jego integralną część , obok innych izmów.Dominacja grupy rozumianej jako naród nad jednostką też została jednoznacznie określona jako element faszyzmu . Falanga na Waszych sztandarach to konotacja militarystyczna ( poprzez spartańską formację bojową) , też element faszyzmu .
Jeżeli działasz w przestrzeni publicznej to ona Ciebie określa , bo nie możesz być sędzią we własnej sprawie .Poprzez ideę ,którą się kierujesz
jesteś w tej przestrzeni na granicy faszyzmu (neofaszyzm ?) , samo mówienie , ze tak nie jest to słaba argumentacja .Zastanawiają mnie też twoje deklaracje o wolności , tego przyznam się nie całkiem rozumiem ,
czyżby jakieś liberalne idee zalegały w twoim sumieniu ? To w takim razie kim jesteś ?

Na koniec Chesterton , no tu przyznam też intrygująca sprawa .
G.K.Chesterton uważany jest przez wielu za ponowoczesnego romantyka sławił mistycyzm , poezję i irracjonalizm .Przeciwstawiał pasję wyrachowaniu , przygodę stabilizacji a przede wszystkim zabawę małego chłopca dystyngowanej postawie angielskiego intelektualisty.
Przykrywanie się jego " ornatem " ośmiesza narodowego radykała to taki
listek figowy do przykrycia nacjonalizmu .
OMP Wrocław15:57, 20 kwietnia 2010
Śmieszne te komentarze lewicowych kompleksiarzy :) Coby wspomnieć większe debilizmy:

Dr.Highkolano- przedstawiciel ONR Podhale opisuje historię salutu, a gościu dalej pisze, że "to heil hitler". Niektórzy jednak są doporni na wiedzę...

Olo- "Jak można miec uprzedzenia i sugestie do tego czy ktoś jest zydem, Cyganem czy Niemcem ?"- no ja nie wiem, p. Wasik też nic o tym nie wspomina, więc może powiesz, skąd to wytrzasnąłeś? Jakieś złe wspomnienia z dzieciństwa?

Sławomir- rewelacje charakterystyczne dla GW, szkoda czasu na czytanie twoich wypocin ;)

Leon- typowy troll

Wojtek B- jeżeli nie umiesz czytać ze zrozumieniem, współczuję. Nikt nie będzie na twoje specjalne życzenie udowadniał, że nie jest wielbłądem.

Wrocławska Organizacja Monarchistów Polskich pozdrawia ONR Podhale!
Wojtek B15:04, 20 kwietnia 2010
cyt:" Zwracam po raz kolejny uwagę, iż forum zamknięte jest przeznaczone wyłącznie dla członków i sympatyków naszego Stowarzyszenia."

I oto chodzi - żeby poznać Wasz punkt widzenia, dowiedzieć się czegoś więcej, dobrze jest się zarejestrować jako "sympatyk". Każda polemika z Wami - nie po Wasze myśli, kończy się banem, a niewygodne pytania na forum otwartym, są przez admina usuwane Nadmieniam, że w postach na forum nie używałem wulgaryzmów. Trzymajcie się cieplutko. Pozdrawiam

Jeszcze raz przypominam, że to nie miejsce na dyskusje na temat forum. Admin
Narodowiec- harcerzyk :D09:44, 20 kwietnia 2010
Drogi Wojtku B., pewnej kwestii nie jestem tu w stanie zrozumieć, otóż części forum dostępnym dla ogółu w ogóle nie trzeba się logować, więc o jakim banowaniu administracyjnym tu mowa??? Usuwane są wyłącznie posty łamiące regulamin: a więc wulgarne i w swojej wymowie niezgodne z kodeksem prawa karnego. Ów fakt jest zresztą ogólnie przyjętą normą na wszystkich forach i portalach internetowych, więc nie widzę tu nic zdrożnego. Zwracam po raz kolejny uwagę, iż forum zamknięte jest przeznaczone wyłącznie dla członków i sympatyków naszego Stowarzyszenia.

A ja zwracam uwagę, że zaczynacie Państwo pisać nie na temat. Admin
Wojtek B08:47, 20 kwietnia 2010
ONR - nie potraficie prowadzić normalnego dialogu - obronić swojego stanowiska, punktu widzenia. Wasze musi być zawsze na wierzchu. Kto nie w Wami, ten przeciw. Każdy kto zaloguje się na Waszym forum i zacznie zadawać dociekliwe - trudne pytania, na które Wy nie potraficie odpowiedzieć, jest od razu przez admina banowany. Tak wygląda z Wami dialog - żenada i dziecinada Panowie z ONR
Narodowiec- harcerzyk :D00:37, 20 kwietnia 2010
Sławomir, sprawdź zdjęcia (nie myślisz chyba, ze Gazeta Wyborcza by takowych nie opublikowała) i wskaż gdzie na tych flagach widzisz jakąkolwiek swastykę – to po pierwsze.

Po drugie mam rozumieć, że nikt nie widział tych swastyk poza Tobą i Twoimi Kolegami? Przecież ówczesny Dyrektor szkoły niejednokrotnie bywał w harcówce. Inni nauczyciele również. Co ważne przychodzili niezapowiedziani. Czyżby macki podhalańskiego faszyzmu sięgnęły całego grona pedagogicznego „Budowlanki”? Bądźmy poważni.

Po trzecie, w szeregach ONR-P nie ma osób odwołujących się w swoim światopoglądzie do niemieckiego nazizmu. Jeśli twierdzisz, że jest inaczej, proszę podaj konkretne nazwiska. Chętnie je skonfrontuję…:P.
Narodowiec- harcerzyk :D00:22, 20 kwietnia 2010
Drogo Olo. Problem w tym, że te „dzieciaki” – jeśli idzie o podhalański przypadek – w większości jest po 30-tce lub się do niej zbliża wielkimi krokami. Problem w tym, że część z nich jest urzędnikami, ma własne firmy, zajmuje kierownicze stanowiska etc. A może ktoś jest nawet nauczycielem ;). Kto wie? Zabawne, że tak niektórych boli, że inni potrafią realizować się zarówno zawodowo jak i ideowo, i że jedno da się pogodzić tu z drugim.
Piszesz o nawoływaniu do nienawiści narodowej, tyle, że ów fakt ma się nijak do szarej rzeczywistości podhalańskiego nacjonalizmu (możesz wskazać w którym miejscu niby to czynimy?)

Dla Twojej informacji, najbliższy spis powszechny, ten – według Ciebie - największy i ogólnokrajowy przejaw rasizmu będzie przeprowadzony w 2011 r. Cóż, nie pozostaje Ci nic innego jak zakasać rękawy i wziąć się do protestów i walki z tą odmianą faszyzmu :D.

Przypominam, iż Gilbert Keith Chesterton jest ikoną kontrrewolucji, był zadeklarowanym zwolennikiem chrześcijaństwa, zwłaszcza katolicyzmu w jego „tradycyjnej”, ortodoksyjnej i „ludowej” postaci. Był również zwolennikiem i propagatorem tzw. dystrybucjonizmu, czyli doktryny ekonomicznej usytuowanej w opozycji zarówno wobec komunizmu, jak i scentralizowanego kapitalizmu, a głoszącej konieczność obrony wolności i godności człowieka poprzez przywrócenie drobnej i powszechnej własności. Może się zdziwisz, ale koncepcje gospodarcze polskiego narodowego radykalizmu zbudowane są m.in. na światopoglądzie Chestertona.

Prawda zasłonięte twarze mają 2 niewiasty i ONR’owiec - ówczesna potrzeba chwili tego akurat wymagała. Oczywiście niektórzy zapominają, że cała reszta facjat jest widoczna.

PS. Nadal dopraszam się o podanie konkretów z domniemanym faszyzmem ONR Podhale. Na epitety pozwolę sobie nie odpowiadać.
żelek6800:16, 20 kwietnia 2010
Dr.Highkolano Wpisz w wyszukiwarce " salut rzymski ". Co było najpierw , czy owe pozdrowienie,, czy <>..
A potem zrób nam wykład , jeśli taki Fieldorf, lub rtm Pilecki albo Jan Rzepecki , jako wrogowie narodu Polskiego ,, "słusznie" prześladowani przez ówczesne LEGALNE władze - czy faktycznie byli wrogami Narodu Polskiego
No i oczywiście, czym więcej ( w/g OLO ) taki Edelman ( Żyd ) sie zasłużył na miano patrioty Polskiego , od takiego np. Borysewicza, który tez jest muzykiem.. >????
leon23:49, 19 kwietnia 2010
i po co wywiady z taką mniejszościowom zbieraniną ludzi, którzy poza okiem mediów zawsze salutują po hitlerowsku, mają za zadanie tępić wszelkie mniejszości i znają tylko swoją wersję "historii"..powiini siedzieć w swoich domkach a nie my nie powinnismy o nich wogóle mówić, bo to woda na młyn ich pseudo-poglądów
prawda23:13, 19 kwietnia 2010
Harcerzyki... harcerzyki...A skąd te zasłonięte twarze????? Czyżbyśmy się czegoś bali dzieciaczki????? Szkoda słów- żeby w kraju tak doświadczonym przez faszyzm kultywować "salut rzymski" i runiczną symbolikę - katastrofa.
Jola22:54, 19 kwietnia 2010
DO OLO :
"kilku dzieciaków- tak dzieciaków którzy nie maja nic innego do roboty i bawia sie w harcerzykow"
TO SIE MI BARDZO PODOBA JA ZAWSZE ICH TAK NAZYWALAM DOSLOWNIE MOJE SLOWA !!!
Racja !
Narodowiec21:54, 19 kwietnia 2010
Szanowny Serwus, uściślijmy przedwojenny ONR został zdelegalizowany po zamordowaniu ministra spraw wewnętrznych Pierackiego przez ukraińskich nacjonalistów, co stało się pretekstem do rozprawy reżimu sanacyjnego z ONR (ciekawostka władze sanacyjne skazały również Witosa na 1,5 roku więzienia!).
Narodowy Radykalizm, nigdy nie był częścią faszyzmu o czym pisał lider ONR Mosdorf (patrz cytatu z wywiadu). Szerzej odsyłam do jego dzieła ”Wczoraj i Jutro”.

Ann co do Pani Wisławy, masz rację – wstyd przyznać, mój błąd ;). Co do „mainstreamowego”, już mniej. Profesor Miodek dopuszcza oba przypadki.

Sikuś, forum było otwarte wyłącznie w fazie jego budowy, i w tym czasie mogły się na nim rejestrować osoby spoza ONR Podhale i nie wmówisz mi, że wypowiedzi na które się powołujesz były słowami członka ONR Podhale.

Swastyka – Karłowicz. Tak w 1909 roku nie było takiej konotacji, ale zwróć uwagę, że mamy 2010 rok, a swastyka tam dalej widnieje i jakoś nikomu do głowy nie przychodzi skojarzyć jej z nazizmem. (to odnośnie narodowego pozdrowienia „Czołem!” i dziwnych skojarzeń).

Ja nie zamierzam od niczego uciekać, dla mnie nacjonalizm to wolność i tak jak napisałem na forum ONR Podhale: „Nacjonalizm jest rozwiązaniem kwestii społecznych przez odnoszenie ich do konkretnego narodu, do jego żywotnych interesów. Jest przy tym odczuciem odrębności i wyjątkowości jego kultury – bez umniejszania odrębności i wyjątkowości kultur innych narodów. A co najważniejsze, nacjonalizm nie kieruje się przeciw innym narodom, a do wewnątrz własnego narodu (…). Nacjonalizm jest formą buntu, który powstaje, by domagać się dla rozbitego moralnie i światopoglądowo narodu jedności. Przeciwstawia zasadę sprawiedliwości, która jest w nim samym, zasadzie niesprawiedliwości występującej na świecie. Nacjonalizm odsłania wreszcie sprzeczności obecnego Systemu… (…)”. Amen

I jeszcze kwestia nacjonalizm (narodowy radykalizm) -faszyzm. Na politologii jasno odróżniają obie doktryny.
Wincenty21:47, 19 kwietnia 2010
Z tymi sarenkami po prostu Bomba!!! z każdym kolejnym zdjęciem spodziewałem się chatki z piernika i 7-u krasnoludków i płaczącej Królewny Śnieżki. Prawie się dałem nabrać....
Jak chcecie być prawdziwymi Patriotami to:
- Pracujcie uczciwie
- Płaćcie podatki
- nie oszukujcie ZUS i US
sikuś21:12, 19 kwietnia 2010
Narodowiec proszę cię!
Jakiś tam czas temu wasze forum było otwarte, czy myślisz że waszą organizacją interesuję się od tego artykułu? A poza tym fakt, teraz na wasze forum nie można się dostać , a to co jest dostępne dla wszystkich i co se tam sami powpisywaliście to właśnie jest to wybielanie.
Jeszce dodam że karłowicz zmarł 1909 roku, więc jeszcze swastyka nie była tak kojarzona jak po 1939. więc proszę cię po raz kolejny nie wydurniaj się ze swoimi komentami.
a na koniec. czytając twojego wywiadu , mam wrażenie jakbyś od nowa chciał napisać definicję "radykalnego nacjonalizmu", takiego fajnego i milusiego. Rozumiem cię, ale na szczęście dla ludzkości przy definicji nacjonalizm w encyklop[edii są odnośniki do słowa "faszyzm" i " nacjonalizm" Pewnie przez przypadek się tam znalazły. Co? Nie dasz rady uciec od skojarzeń z tymi dwiema zbrodniczymi organizacjami. Po prostu nie dasz rady. I tyle
Sławomir21:12, 19 kwietnia 2010
W takim razie wychodzi na to, że jestem ślepy, albo wasi członkowie eksponują ww. przeze mnie symbole bez waszej wiedzy. Oficjalnie wszystko odbywało się w "harcówce" zgodnie z prawem, lecz nie tylko ja widziałem, jak kilkoro ONR-owców posiadało rekwizyty reprezentujące symbolikę narodowo socjalistyczną, lecz również moi koledzy z ławki, których nazwisk z oczywistych względów nie wymienię. Swoją drogą hańbą jest, by w publicznej szkole uczyli nauczyciele, obwiniający Żydów za wybuch II WŚ !!! (nauczyciele a raczej nauczyciel j. angielskiego dla wtajemniczonych). Prawda jest taka, że w waszych szeregach większość stanowią skinheadzi i naziole a wy, albo to ukrywacie, albo tego nie dostrzegacie, w co wątpię.
Ann20:51, 19 kwietnia 2010
Szymborska ma na imię Wisława
i piszemy "mainstreamowego" jeżeli obcojęzyczne słowo kończy się na samogłoskę wtedy używa się apostrofu :)
Narodowiec20:49, 19 kwietnia 2010
Sikuś nie mogłeś czytać naszego forum bo jest one niedostępne dla osób z zewnątrz. Poza tym nie ma na nim tych treści które sugerujesz.

Wybielania? Wybielanie swastyki? Oczywiście, że można – patrz miejsce śmierci Karłowicza pod Małym Kościelcem, gdzie na skale wyryto swastykę.

Na resztę swych wywodów odpowiedź masz zawartą w wywiadzie.
Narodowiec20:40, 19 kwietnia 2010
1. ONR Podhale nie ma kontaktów z Blood & Honour,
2. Kol. Piczura nie paraduje w cyt. „antysemickich” i „szowinistycznych” koszulkach.
3. Fanzin oscylował wokół zagadnień muzyczno-historyczno-militarno-politycznych, więc jego szata graficzna w zaleznosci od artykułu miała taki, a nie inny wydźwięk. Poza tym był wydawany przez nastolatków ponad 17 lat temu.
4. koszulka jest z symbolem Szwadronów Śmierci Narodowych Sił Zbrojnych.
5. nie spotka – pobożne życzenia. Powtarzam ONR Podhale, nie wchodzi w struktury ogólnopolskiego ONR, to dwie różne organizacje.
serwus20:37, 19 kwietnia 2010
@Narodowiec !

Stąpasz po cienkim lodzie jako ideowy spadkobierca przedwojennego ONR -u , który został w II RP zdelegalizowany .Jak wiesz narodowy radykalizm
jest częścią faszyzmu i tą łatkę trudno odkleić . Powoływanie się na tradycję
Rzymu , to wprost Mussolini i jego baza do tej ideologi , zresztą był on też
zauroczony Leninem . W ogóle faszyzm miesza wątki lewicowe z prawicowymi a niektórzy za spadkobierców faszyzmu uważają neoliberałów ! Czasem w necie lewacy z narodowcami ostro wymyślają sobie od faszystów i coś w tym jest !? Co do Chestertona to jego twórczość jest na tyle kontrowersyjna , że cytują go też lesseferyści , anarchokapitaliści i Bóg jeden wie kto jeszcze ?

Artykuł 13 Konstytucji , jest tak dziwnie napisany IMO , że wystarczy wyrzucić słowo TOTALITARYZM ze statu i legalnie krzewić pozostałe idee faszyzmu . No cóż c'est la vie , nie zgadza się to z moimi republikańskimi poglądami !
sikuś20:29, 19 kwietnia 2010
Narodowiec:
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1997 r. Nr 78, poz. 483):
Art. 13.
Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.):
Art. 256.
Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Możemy się kłócić dniami i nocami, możesz wybielać w swoim wywiadzie ONR i mówić o karmieniu sarenek, Możesz używać mądrego słownictwa, ale i tak nie dasz rady się wytłumaczyć. Wiem,że nie możesz publicznie powiedzieć tego co naprawdę myślisz. Zdaję sobie sobie z tego sprawę. Ale proszę cię, nie ściemniaj.
W zasadzie to nie wiem od czego zacząć. Czytam wasze forum czasami i to co tam niektórzy ONR-owcy piszą, to mnie ciary przechodzą po plecach. Albo wywalcie swoich członków albo zmieńcie nutkę w wypowiedziach. A poza tym miałem przyjemność widzieć kilka razy członków ONR na większej imprezie. Jeśli jesteście tacy fajni to przestańcie wystawiać swoje łapska w "salucie rzymskim" wołając Heil Hitler, czy też je*** żydów itp. A przynajmniej nie ubierajcie koszulek z logo ONR jak idziecie chlać wódę.
Następnie. w zasadzie Faszyzm, Nazizm czy ONR są to organizację o bardzo podobnej ideologii. Z tym,że faszyzm powstał w e Włoszech, nazizm w Niemczech a nasz ONR w Polsce. Nie wspominając o nacjonalistach ukraińskich, francuskich a nawet i żydowskich. Ruchy te były dość popularne w krajach europy w tamtych czasach. Problem wasz polega na tym, Iż musicie ze swoimi poglądami jakoś wychodzić z twarzą, ponieważ idee radykalnego nacjonalizmu i rasizmu zostały mocno nadszarpnięte przez nazistów podczas II Wojny Światowej i nie są zbytnio tolerowane w krajach europy.Inaczej by jednak było , gdyby to Hitler wygrał wojnę. Ogólnie ugrupowania takie jak wasze powszechnie uznawane są ( lub nazywane ) za faszystowskie lub nazistowskie. W całej europie. I to jest wasz najgłówniejszy problem.
dlatego teraz wybielacie , odżegnujecie się i w ogóle jak czytam wywiad z tobą to mam wrażenie, że jesteście najfajniejsi na świecie. Szkoda tylko że cytujesz Goebbelsa:" kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą", bo sam strzelasz sobie gola do bramki i to podwójnie.
No i niestety łamiecie prawo zgodnie z artykułem 256 i 13 ,szkoda tylko, że odpowiednie organa tego nie widzą.
A salut rzymski był powszechnie używany przez nacjonalistów w europie w XIX i XXw,także przez Hitlera i jego ekipę. Od początków II wojny gest ten powszechnie uznawany jest za pozdrowienie nazistowskie. Tutaj też macie pecha, że to ponikąd piękne pozdrowienie legionów rzymskich zostało zbestrzeszczone przez hitlerowców i kojarzone jest teraz tylko i wyłącznie z nimi.Zresztą idąc z tokiem waszego rozumowania i wybielania, tak samo można używać Swastyki, pradawnego symbolu ognia, szczęści czy też płodności. A mimo to jest zakazany przez prawo w Europie.Dlaczego?
Mógłbym tak długo z tobą Narodowcu polemizować, ale chyba nie ma sensu.bo ani Ty ani ja nie zmienimy zdania.
Na koniec powiem ci dlaczego jestem okrótnie przeciwny takim organizacjom jak ONR. Ponieważ historia nam pokazała do czego mogą doprowadzić ludzie z takimi poglądami jak twoje. II Wojna Światowa nam to doskonale pokazała. Wybacz, że porównuję cie do nazistów, Ale wasze poglądy są niemal identyczne do tamtych tylko dobrane do polskich realiów, ale i tak w świetle II wojny są nazistowskie.
Narodowiec20:23, 19 kwietnia 2010
Sławomir, ta jasne swastyki, a świstak w sreberka... :P. W harcówce były wyłącznie flagi w barwach narodowych, z falangami i jedna z krzyżem celtyckim, co wyraźnie widać na zdjęciach w Gazecie Wyborczej (patrz publikacje w sprawie byłego Burmistrza Zakopanego, P. Bąka i ONR Podhale) oraz na tych umieszczonych na oficjalnej stronie internetowej ONR Podhale. Poza tym w harcówce niejednokrotnie przebywali w tym czasie nauczyciele „Budowlanki” i jakoś dziwnym trafem żadnych swastyk nie widzieli. Nie mówiąc już o innych gościach wywodzących się z prawej strony podhalańskiej sceny politycznej. Jeśli już coś wymyślasz to przynajmniej niech będzie to coś realnego – postaraj sie bardziej :P.

Olo, faktycznie ten „argument” wręcz powala i jakże wymownie świadczy o faszyzmie ONR Podhale :D. Powie mi ktoś rzeczowo na czym ma polegać domniemany faszyzm tego podhalańskiego stowarzyszenia????? Jak na razie argumentacja oscyluje wokół stwierdzeń: „są faszystami bo tak” lub „są faszystami bo ja tak mówię”.
Franciszek Kalodont20:21, 19 kwietnia 2010
Trzeba przyznać, że wywiad inteligentny i sprytnie lawirujący od konkretnych odpowiedzi.
Ale kto ma chociaż trochę oleju w głowie nie da się nabrać.
Ciekawe mogły by być pytania o kontakty z neonazistowską organizacją Blood&Honour.
O szowinistyczne i antysemickie koszulki w jakich paraduje pan Piczura w dolinie chochołowskiej.
O skinzina z lat 90-tych „skin's front” wypełnionego symboliką zaczerpniętą od niemieckich nazistów w tym swastyk i symboli m.in. hitlerjugent, pododddziałów ss, viking jugent itp. robionego robionego przez panów Piczurę i Wasika.
Dlaczego koszulki Onr podhale mają czaszkę ss w środku
itd.
Może trudniej by było na nie odpowiedzieć wymijająco.
Całe szczęście, że górale nie są tacy naiwni. Potrafią odróżnić nacjonalizm od patriotyzmu i Onr pozostaje marginalnym stowarzyszeniem, o myślę zwężającej się liczbie członków. Nie trzeba być lewakiem i być w „dojrzałym” wieku żeby zobaczyć, w ich wyglądzie, postawie i poglądach ciągoty do narodowego totalitaryzmu.

Mam nadzieję że to samo spotka wkrótce ONR Podhale
Sąd Rejonowy w Opolu rozwiązał 12 października 2009 roku brzeskie stowarzyszenie Obóz Narodowo-Radykalny. Uzasadnienie:
„W związku z manifestacjami członków ONR na Górze św. Anny pod pomnikiem Czynu Powstańczego, które miały miejsce w maju 2006 i 2007 roku, Prokuratura Rejonowa w Strzelcach Opolskich skierowała w dniu 26 listopada 2007 roku akt oskarżenia przeciwko Krzysztofowi F, Piotrowi B. oraz Karolowi L. o przestępstwo z art. 256 k.k. polegające na publicznym propagowaniu totalitarnego ustroju państwa.
Uwzględniając wniosek prokuratora sąd podkreślił, że wolność zrzeszania się nie ma charakteru absolutnego, a ograniczenia wolności zrzeszania się są zawarte w art. 13. Konstytucji RP., zgodnie z którym zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swych programach do totalitarnych metod i praktyk nazizmu, faszyzmu i komunizmu. Oceniając materiał dowodowy zgromadzony w sprawie, a zwłaszcza skutki wyroków sądów karnych skazujących członków ONR za publiczne propagowanie faszyzmu, sąd stwierdził, że działalność brzeskiego stowarzyszenia była niezgodna z prawem o stowarzyszeniach oraz art. 13 Konstytucji RP. „

Czego im i wszystkim góralom życzę

Franciszek Kalodont
olo19:48, 19 kwietnia 2010
narodowiec___nie przejmuj się, jak ktos wystarczająco długo zyje w tym kraju to juz przyzwyczail sie do frazesów, to takie typowe coś jest białe ale wmawia się że jest czarne jakby inni nie mieli swojego rozumu.Jak dobrze że jest ONR- prawdziwi patrioci, bo zaraz sie rozpłaczę.
Sławomir19:38, 19 kwietnia 2010
Byłem absolwentem "Budowlanki" w Zakopanem i widziałem nacjonalistów spotykających się w harcówce nieopodal. Wywieszali na owym budynku falangi a w środku afiszowali swastyki i skandowali antysemickie, rasistowskie i skrajnie szowinistyczne hasła. Miałem też znajomych, którzy sympatyzowali z ONR-em i kiedy powiedziałem jednemu z nich, że jestem tolerancyjny w stosunku do Żydów i innych mniejszości, to usłyszałem od nich tylko masę wyzwisk, mało tego jeden z nich szantażował mnie tym, że zamieści mój adres na stronie "redwatch", by jako wroga rasy, mnie dorwano i "wyprostowano". Wiem, jacy to są ludzie, bo kiedyś miałem kontakt z tym środowiskiem i wierzcie mi, że z patriotyzmem, to oni nie mają zbyt wiele wspólnego. Tak, jak nosiciel wirusa HIV, jest o krok od AIDS, tak nacjonalizm jest o krok, od narodowego socjalizmu. Przemyślcie to...
olo19:35, 19 kwietnia 2010
narodowiec__w zasadzie, nie w zasadzie tylko TAK albo NIE. Poza tym wybacz nie ma więcej sensu jeśli ktos tego nie rozumie, albo udaje ze nie rozumie dyskutować nt. kilku dzieciaków- tak dzieciaków którzy nie maja nic innego do roboty i bawia sie w harcerzykow- zwał jak zwał-jak tylko zycze tym narodowcom żeby czasem nie żałowali gleboko jak będa starac sie o wymarzoną prace w jakiejs międzynarodowej firmie i ktos podesle do działu kadr takie zdjęcie. W przyszlości na pewno utrzymają swoje dzieci i rodziny z populistycznych haseł. Każdy by tak chciał.Życie nie jest czaro-białe jak się im teraz wydaje.
Odechce im sie wczesniej niż ci się wydaje- zapewniam.
Co do infantylizmu, to infantylizmem jest nierozróżnianie tolerancji od nawoływania do nienawiści narodowej.
Co do spisu powszechnego to jakos dziwnym trafem zostało to oprotestowane przez większośc. Ale oczywiście , tak wiem, kto nie jest z nami ten jest przeciwko nam.
A zabawna jest twoja argumentacja ;)))
A propos Gilbert Keith Chesterton to wysoce niestosowne jest powoływanie się na Sługę Bożego wykorzystując go do poparcia swoich wynurzeń. Pozdrawiam
Narodowiec18:28, 19 kwietnia 2010
Oko, to, że intrygującym dla kogoś jest brak dementi odnośnie narodowości osoby publicznej nazywasz faszyzmem????? Wybacz, ale ta argumentacja zakrawa wręcz infantylizmem. Przecież odpowiedź jest jednoznaczna cyt. „W zasadzie nie, przecież spośród wielu działaczy Ruchu Narodowego, w tym między innymi przedwojennego ONR można spotkać również tych o żydowskich korzeniach”. Nic dodać nic ująć. Czy spis powszechny też uważasz za objaw faszyzmu? Tam przecież w ankiecie jest również pytanie o narodowość? Doprawdy, troszkę powagi i więcej dystansu do siebie i innych. I tak na marginesie, wypowiedzi zawarte w wywiadzie z cała pewnością nie podlegają prawu karnemu. Zabawnym jest, że broniąc ponoć tolerancji próbujesz ograniczyć wolność słowa innym. Nie widzisz tu pewnej sprzeczności? - bo ja tak. Dziś owej wolności odmawiasz nacjonalistom; zapytuję więc, a komu jutro??? Czy czasem podobnym ograniczeniom nie jest bliżej do faszyzmu? Zastanów się.

Pomimo Twoich pobożnych życzeń wątpię, aby członkom ONR Podhale się cyt. „odechciało”. Jak widać mają łeb chłopy na karku i wierzą w swoje ideowe przesłanie. Z poglądami zawartymi w wywiadzie można się zgadzać, albo nie, jednak nie popadajmy tu w manię prześladowczą tylko dlatego, że nie zgadzamy się z poglądami osób trzecich. Bo drogi Panie, zarówno demokracja i tolerancja zdecydowanie polega na czymś innym.

Ps. porównanie Chestertona do Lenina delikatnie mówiąc jest żenujące.
olo17:36, 19 kwietnia 2010
Narodowiec___w odpowiedzi na Twoje pytanie domniemany faszyzm ONR Podhale objawia się stwierdzeniem:
"Intrygującym jednak jest tu dla nas brak jakiegokolwiek dementi ze strony obecnego burmistrza Zakopanego Janusza Majchra dotyczącego niejasności wokół swojej narodowości"- każdy inteligentny człowiek jednoznacznie Ci odpowie, że jest to sugerowanie w bardzo negatywnym świetle, iż burmistrz Janusz Majcher jest Żydem lub ma inną narodowość niż polska.Trzeba nazwać rzeczy po imieniu a nie udawać że nic sie nie dzieje. Sugerowanie i osobiste wycieczki do kogokolwiek jaka jest twoja narodowość to nic innego jak podział ludzi ze względu na ich pochodzenie.
Sugerowanie takich rzeczy to faszystowskie podejście do innych.
Ja wolę aby mój prezydent lub burmistrz był ŻYDEM i dobrym człowiekiem dla innych niż zakłamanym katolikiem karierowiczem nie szanującym innych.
A co nas obchodzi jakiś Gilbert Keith Chesterton, a Wł.Ilicz Lenin pisze w swoich dziełach, że : "Inteligencja to łanjo Narodu"- co zo z tego, jak każdy wie jaka jest prawda.
Za takie stwierdzenia jakie są zawarte w tym wywiadzie zarówno burmistrz jak i organizacje zydowskie oraz gejowski powinny podać ORN do sądu, wysłac komornika który złoiłby z grubej kasy pomysłodawców.
Odechciałoby im się raz na zawsze.
XXX16:15, 19 kwietnia 2010
Pozdrawiam wszystkich ONR-owców!!!
Tak trzymać!!!
Sabała15:09, 19 kwietnia 2010
Jak czytałem ten wywiad to trochę mi krew zmroziło w żyłach... Bravo dla P24 za pluralizm i wolność słowa, ale i tak pan Wasik mnie nie przekonał do swoich racji.
czytelnik14:20, 19 kwietnia 2010
Polecam "Przenajświętrzą Rzeczypospolitą" ksiażka Jacka Piekary daje nam pewien obraz jak takie radykalne zabawy mogą się kończyć
- w myśl zasady "chcieliśmy dobrze...."
Narodowiec14:11, 19 kwietnia 2010
Gilbert Keith Chesterton kiedyś powiedział: "Tolerancja jest cnotą ludzi bez przekonań" ;). Reszta Panie Oko bez komentarza - nie zatruj się Waść tylko własnym jadem i nienawiścią.

A dla wiecznych malkontentów, pytanko: czym objawia się domniemany faszyzm ONR Podhale, bo jak na razie nikt nie podał żadnych konkretów?
Bartosz13:40, 19 kwietnia 2010
BTW... oko, a co złego widzisz w "harcerzykach"??? Po ostatnim tygodniu chyba tylko zupełny ignorant miałby czelność podśmiewać się i dyskredytować harcerzy...
Bartosz13:21, 19 kwietnia 2010
Dobre zdjęcia, dobre czasy... Fajnie że Norbert w końcu zdecydował się na wywiad:) Swoją drogą - ukłony dla redakcji P24 za odwagę i otwartość w przedstawianiu różnych odcieni życia społeczno-politycznego na Podhalu. W końcu członkowie ONR Podhale to obywatele jak wszyscy inni, pracują, płacą podatki, uczą się, a że do tego mają swoją wizję państwa, narodu, społeczeństwa (może i odmienną od dominującej, ale mieszczącą się w ramach prawa) - to chyba należy docenić.
A działalności ONR Podhale na forum publicznym chyba nie można niczego zarzucić?
olo13:21, 19 kwietnia 2010
małymi dziećmi jest łatwo manipulować a i większość jeszcze mało wie o zyciu.Spokojnie , nie jeden bił pianę ale dorosłe zycie go wyprostowało. W takie rzeczy można się bawić jak jest się uczniem albo studentem.
olo13:17, 19 kwietnia 2010
takie zachowania propagują przemoc i agresję i nie mają nic wspólnego z patriotyzmem. Prawdziwym partiotą był np. śp. Edelmann.

"Czy pochodzenie burmistrza Majchra ma jakieś znaczenie"
Odpowiedź:
"W zasadzie nie.."
Osoby które reprezentują ONR powinny być wyraziste a nie kręcić.
Albo ma albo nie ma.
I dalej:
"Intrygującym jednak jest tu dla nas brak jakiegokolwiek dementi ze strony obecnego burmistrza Zakopanego Janusza Majchra dotyczącego niejasności wokół swojej narodowości."
BEZ KOMENTARZA
I dalej
"TARDYCJONALIZMU – jako wiernego trwania przy integralnym depozycie Wiary Świętej powierzonemu całemu Kościołowi Katolickiemu"

Dwie sprzeczności.
Może nie wszyscy pamiętają ale Pan Jezus też BYŁ ŻYDEM czy się to komuś podoba czy nie. JŚ. Ojciec Św. jest Niemcem.

Jak można miec uprzedzenia i sugestie do tego czy ktoś jest Żydem, Cyganem czy Niemcem ???? Czyli traktujemy sobie wybiórczo fakty które dla nas są dobre a inne przemilczamy.

Proponuję Panom z ONR pojechać do pracy do Anglii czy Irlandii to zobaczą co to jest TOLERANCJA.
Wielu naszych rodaków tam cięzko pracuje żeby utrzymac rodziny i zarobić na życie i nikt nie ma im tego za złe. Traktuje jak człowieka.

Aaaa szkoda gadać.
goro12:26, 19 kwietnia 2010
patrioci? no prosze nie rozsmieszajcie mnie... ciekawe ile z tych patriotów było chociażby na wczorajszym pogrzebie... precz z dziadostwem... ci któzy walczyli za naszą ojczyznę to teraz na takie ugrupowania muszą patrzeć z góry.... wstyd
Dr.Highkolano12:24, 19 kwietnia 2010
Prawdziwi Polacy... O bojówkach NSDAP pewnie mówili prawdziwi Niemcy. Nie dziwię się, że pan Norbert Wasik odżegnuje się od porównania z nazistami czy faszystami. Na śmieszność by zakrawało, gdyby prawdziwie polska organizacja wzorowała się na obcych obyczajach. Skoro endecja i poglądy Dmowskiego są takim dobrem, to dlaczego Marszałek Piłsudski zwalczał jego ruch? Przecież w patriotyzm Pilsudskiego nikt nie watpi. Ktoś napisał "salut rzymski", przecież to nic innego jak "Heil Hitler".
Narodowiec12:09, 19 kwietnia 2010
Góral, pomyśl zanim coś napiszesz. Link do wystawy "Narodowcy jako ofiary nazizmu w okresie II wojny światowej" - tak ku refleksji, zarówno dla Ciebie jak i innych...

Proszę się stosować do regulaminu. Nie linkujemy. Admin
oko11:52, 19 kwietnia 2010
Cele wspaniałe!!!
Ilu z Was prawdziwi patrioci pracuje w służbach mundurowych?
Z wypowiedzi i zdjęć przypominacie raczej harcerzyków.
Dr.Highkolano11:39, 19 kwietnia 2010
Goralenland, Goralenvolk

wpiszcie w wyszukiwarce, polecam. Piszę drugi raz bo admin wcześniejszego posta nie umieścił
Rodowity górol11:13, 19 kwietnia 2010
ciekawy-"Nie taki diabeł straszny jak go malują"
Dzisiaj może nie ale jutro,pojutrze-
Poczytaj historie takich grup w innych krajach.
Właśnie tak to się zaczynało , a kończyło......
Wszyscy wiemy.
żeby historia nie zataczała kręgu
"Rzymski salut jako swoje pozdrowienie"- a co to górole nie mają swojego pozdrowienia ino kopiują cudze- przecież jak polskie to polskie a nie cudze.....
żelek6810:59, 19 kwietnia 2010
Jest taka zasada, że jak kto "zyza", to mu każdy może zrobić krzywdę, nawet jego własny pies...

Salut Rzymski dla członków i sympatyków..
Marian Brudzyński09:54, 19 kwietnia 2010
Pozdrowienia dla p. Norberta i całego ONR Podhale
Ogrek09:01, 19 kwietnia 2010
zwz, ty też się nie podpisałeś. A xo ma prawo się bać, że polscy faszyści zrobią mu krzywdę. Może nie chodzi z grupą czterech łysoli i się nie obroni?
zwz01:47, 19 kwietnia 2010
xo dumni są bo mają z czego, co do twarzy może potrzeba zdjęcia wymagała ich zasłonięcia. Wypowiadają się oficjalnie, jawnie i nie anonimowo, dla czego nie podpiszesz się nazwiskiem pod swoim postem?
pozdrawiam chłopaków ze stowarzyszenia
nina01:08, 19 kwietnia 2010
Większość Polaków ma podobne przekonania ale w imię poprawności politycznej nie afiszuje się nimi ze względu na swoją pozycję społeczną albo żeby nie być ''obciachem''tak jak młodzież mówi.Szkoda tylko,że w nazwie organizacji pojawia się słowo''radykalny''.Są to skojarzenia nienajlepsze,bo każdy radykalizm to tak jak fanatyzm.A lepiej robić swoje ale być umiarkowanym.Nie mam nic do tej organizacji,bo założenia i statut związku są jak najbardziej patriotyczne,ale żeby z czasem nie poszła innym bardziej drastycznym śladem,pod płaszczykiem innych ugrupowań.Jak na dzień dzisiejszy to trudno jednostronnie się opowiedzieć za tym ugrupowaniem,ponieważ to dopiero kilka lat jej działania a my musimy patrzeć na przestrzeni dłuższego czasu co ma nam faktycznie do przekazania.
xo01:00, 19 kwietnia 2010
tak bardzo sie dumni z siebie a na paru zdjeciach twarze przykrywaja.
Wyglada, ze jednak sie wstydza :-)
ciekawy00:32, 19 kwietnia 2010
Nie taki diabeł straszny jak go malują
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij