Konkurs Recytatorski im. A. Zachary - Wnękowej - podhale24.pl
Niedziela, 19 maja
Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
Rabka Zdrój
Clouds
11°
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
12°
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 73 %
Clear
12°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
10°
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 6.3 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
03.05.2010, 11:35 | czytano: 1801

Konkurs Recytatorski im. A. Zachary - Wnękowej

W dniach 13 i 14 maja przeprowadzony zostanie Konkurs Recytatorski im. A. Zachary - Wnękowej. Wydarzenie to dotyczy wybitnej poetki, pisarki i artystki, która swoje życie związała z Rabką: tu tworzyła i mieszkała - pisze Dominika Wachałowicz-Kiersztyn, dyrektor Muzeum Orkana w Rabce.

Warto wspomnieć, iż Antonina Zachara – Wnękowa (1894 – 1984) urodzona w Olszówce k. Rabki, znana jest wielu czytelnikom z różnych publikacji, które ukazywały się za życia autorki w latach 1960 – 1980. Wiersze były drukowane m.in.: w Dzienniku Polskim, Wieściach, Kulturze oraz w Antologii Współczesnej Poezji Ludowej (1969 r.). W 1979 r. Wydawnictwo Lubelskie opublikowało tomik pt. "Wiersze spod Gorców". W 1980 r. ukazały się "Baśnie spod Gorców", w 2000 r. wydano tomik wierszy autorki pt. "Wiersze zebrane", a w 2008 r. ukazał się drukiem zbiór liryków "Czy znasz kwiaty z mojego ogrodu?". Czytelnik znajdzie tu zarówno utwory już publikowane (m.in. w Malwach, Wierszach spod Gorców i Wierszach wybranych), jak i nieznaną poezję zaczerpniętą z rękopisów poetki.

W br. ukażą się staraniem Komitetu Redakcyjnego "Wydania Dzieł A. Zachary-Wnękowej Dzienniki rabczańskiej poetki". Dorobek twórczy: gorczańskie baśnie, powiastki i wiersze (gwarowe i literackie) opublikowane i te, które z czasem ujrzą światło dzienne (nadal są w rękopisach), świadczą o doskonałym warsztacie Antoniny i stawiają ją w szeregu najwybitniejszych, współczesnych polskich poetów i pisarzy. Niezwykle ciekawym dopełnieniem pisarskiej twórczości Zachary - Wnękowej są szkice i akwarele.

Konkurs recytatorski jej imienia jest organizowany w Rabce - Zdroju od 1985 roku. Przyjaciele Antoniny i wielbiciele jej twórczości chcieli w ten sposób ocalić od zapomnienia jej dorobek oraz oddać hołd poetce tak bardzo związanej z Rabką. Konkurs co roku gromadzi rzeszę uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Rabki i okolic chętnych do kultywowania rodzimych tradycji, kultury i języka.

W organizację tegorocznej edycji konkursu recytatorskiego zaangażowało się wielu ludzi kultury, oraz instytucje i stowarzyszenia kulturotwórcze, a także parafia i samorząd lokalny. Koordynatorem działań jest Burmistrz Miasta Rabka – Zdrój, a organizatorami: Zbigniew Kopytek – wieloletni działacz Związku Podhalan, przyjaciel poetki i opiekun jej spuścizny literackiej, ks. Józef Kapcia – Proboszcz Parafii św. Teresy w Rabce – Zdroju, Maria Wawryków – nauczycielka polonistka i bibliotekarka Szkoły Podstawowej nr 2 w Rabce oraz Wojciech Kusiak – muzealnik, kustosz Muzeum im. Wł. Orkana (ww. osoby stworzyły komitet redakcyjny, który przygotował do druku ostatni tomik poezji Zachary – Wnękowej i pracuje nad Dziennikami pisarki), Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Rabce - Zdroju, Związek Podhalan – Gorczański Oddział w Rabce – Zdroju, Teatr Lalek „Rabcio”, Szkoła Podstawowa w Ponicach, Miejski Ośrodek Kultury w Rabce - Zdroju i Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce – Zdroju i Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Nowym Targu Filia w Rabce - Zdroju. W organizację konkursu włączyli się również: dr hab. Anna Mlekodaj – Prorektor Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej i członkowie najbliższej rodziny poetki.

Został zaplanowany na dwa dni: 13 i 14 maja. Konkurs i uroczystości z nim związane (wstąpienia, wykłady, prezentacje warsztatowe, występy artystyczne) odbędą się w siedzibie Teatru Lalek „Rabcio” w godzinach: 9-16.
Celem konkursu jest: uczczenie pamięci wybitnej poetki, zainteresowanie dzieci i młodzieży twórczością A. Zachary – Wnękowej, popularyzacja twórczości poetów góralskich, zainteresowanie uczniów pięknem gwary góralskiej i zainteresowanie uczniów kulturą słowa.

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatów: nowotarskiego, limanowskiego, suskiego, myślenickiego i tatrzańskiego. Dzieci i młodzież będą mogły startować w dwóch kategoriach: I – szkoły podstawowe (podkategorie: klasy 1- 3 i klasy 4 – 6), II – szkoły ponadpodstawowe (gimnazja, licea, technika, szkoły zawodowe): podkategoria a: gimnazja, podkategoria b: szkoły ponadgimnazjalne. Szkoły podstawowe wystąpią w Konkursie pierwszego dnia tj. 13 maja (czwartek), a szkoły ponadpodstawowe 14 maja (piątek).
Każda szkoła może wytypować do konkursu maksymalnie pięciu uczestników. Warunkiem udziału jest m.in. przygotowanie dwóch utworów autorstwa poetów związanych z regionem Podhala, w tym jeden obowiązkowo Antoniny Zachary – Wnękowej.

W ramach konkursu, oprócz recytacji, przewidziane są m.in. - w pierwszym dniu: wykład Marii Wawryków dotyczący twórczości poetki, występ dziecięcego zespołu teatralnego ze Szkoły Podstawowej im. A. Zachary – Wnękowej w Ponicach i warsztaty recytatorskie; w drugim dniu: przybliżenie twórczości poetki przez dr Annę Mlekodaj, występ Małgorzaty i Krzysztofa Majdów wraz z chórem ze Szkoły Muzycznej w Rabce – Zdroju, warsztaty recytatorskie oraz gala – uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom i wyróżnionym w konkursie.

Dominika Wachałowicz - Kiersztyn, dyrektor Muzeum im. Wł. Orkana
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas