Godz. 19 Sytuacja powodziowa na Podhalu stabilizuje się. Według komunikatu Urzędu Wojewódzkiego ze środy z godz. 19, stan ostrzegawczy na podhalańskich rzekach przekroczony jest już tylko na Dunajcu w Sromowcach Wyżnych i na Czarnym Dunajcu w Nowym Targu o 8 cm. Woda opada. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje wciąż w Szczawnicy, a pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatów: nowotarskiego i tatrzańskiego.
Dziś w powiecie nowotarskim zamknięte były cztery szkoły.
Powiatowy Zarząd Dróg zdecydował po południu o zamknięciu drogi między przystanią flisacką a Sromowcami Niżnymi. Woda naruszyła skały nad drogą, które grożą jej zasypaniem.
W całej Małopolsce poziom wód obniża się. Stan alarmowy na rzekach przekroczony jest jeszcze w 16 miejscach, ostrzegawczy - w 6. W walce z powodzią bierze udział ponad 6 tys. strażaków i strażaków-ochotników, również z Podhala. Obecnie na terenie województwa małopolskiego pracuje też 350 żołnierzy - działają oni na terenie Krakowa, gdzie przerwane zostały wały wiślane, a także w Szczucinie (powiat dąbrowski), Szczurowej (powiat brzeski), Czernichowie (powiat krakowski), Liszkach (powiat krakowski), Alwerni (powiat chrzanowski).
O dramatycznej walce z żywiołem w całej Małopolsce czytaj na www.malopolskaonline.pl
Godz. 15 Poważne kłopoty między przystanią flisacką a Sromowcami Niżnymi. Woda naruszyła skały nad drogą, które grożą jej zasypaniem. Na miejscu jest jeden zastęp strażaków, pracuje koparka. Jak informuje Piotr Krygowski, rzecznik Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Nowym Targu, nie jest wykluczone, że droga zostanie zamknięta, co odetnie od świata Sromowce Niżne.
Obecnie w powiecie nowotarskim nie ma większych zdarzeń, trwa tylko pięć pompowań wody w piwnicach. 56 strażaków z powiatu nowotarskiego walczy natomiast w Krakowie z przerwanymi wałami na Wiśle. Wczoraj wieczorem trzema samochodami do stolicy Małopolski pojechało 11 strażaków z PSP w Nowym Targu, dziś w południe, autobusem, kolejnych 10 oraz 35 z OSP. Do Krakowa wyjechało też dziś ok. godz. 13, 58 strażaków z powiatu tatrzańskiego (trzech już wczoraj wieczorem). - Są już na miejscu, również pracują przy wałach na Wiśle - mówi P24 dyżurny KP PSP w Zakopanem. W powiecie tatrzańskim na tę chwilę nie ma żadnych interwencji.
Godz. 13.30 Według ostatniego komunikatu Urzędu Wojewódzkiego, na rzekach Podhala nigdzie nie są przekroczone stany alarmowe, a stan ostrzegawczy - tylko na Czarnym Dunajcu w Nowym Targu (o 23 cm). Alarm przeciwpowodziowy wciąż obowiązuje w Szczawnicy, a pogotowie przeciwpowodziowe - w obu podhalańskich powiatach.
Godz. 9.50 Strażacy z powiatu nowotarskiego od rana interweniowali sześć razy. We wszystkich przypadkach były to wypompowywania wody z piwnic. Działali w Nowym Targu przy ul. Nadmłynówka i Partyzantów, oraz w Rabie Wyżnej, Sromowcach Niżnych, Starem Bystrem i Czarnym Dunajcu. Ich koledzy z powiatu tatrzańskiego mieli od rana trzy podobne interwencje na terenie Zakopanego. Strażacy z obu powiatów są już gotowi do wyjazdu do północnej Małopolski, gdzie - w wielu miejscach - sytuacja wciąż jest dramatyczna. - Wezwania do wyjazdu spodziewamy się lada chwila - powiedział nam przed godz. 10 dyżurny Komendy Powiatowej PSP w Zakopanem.
Środa, godz. 8.30
Według komunikatu Urzędu Wojewódzkiego z godz. 8.30, w całej Małopolsce poziom wód nieco się obniżył. Stan alarmowy na rzekach przekroczony jest w 27 miejscach (był w 32), a ostrzegawczy - w 9 (był w 16). Na Podhalu alarm przeciwpowodziowy wciąż obowiązuje w Szczawnicy, a pogotowie przeciwpowodziowe - na terenie powiatów: nowotarskiego i tatrzańskiego. Na rzekach nigdzie nie są w tej chwili przekroczone stany alarmowe, ostrzegawcze natomiast w dwóch miejscach: na Dunajcu w Sromowcach Wyżnych (o 38 cm) i na Czarnym Dunajcu w Nowym Targu (o 46 cm).
Godz. 22: W powiecie nowotarskim nie ma żadnych interwencji, związanych z powodzią, w tatrzańskim - tylko jedno pompowanie wody w Zakopanem. Jak poinformowali P24 dyżurni obu komend powiatowych PSP, w rejonie nowotarskim straż interweniowała dziś 58 razy, w tatrzańskim - 14. Woda w rzekach opada.
Godz. 9.30: Na podhalańskich rzekach i potokach nadal utrzymuje się wysoki poziom wody. Stany alarmowe przekroczone są na rzece Czarny Dunajec o 42 cm (Nowy Targ), natomiast stany ostrzegawcze przekroczone są na rzece: Dunajec o 40 cm m. Sromowce Wyżne, Raba o 38 cm w m. Rabka, Lepietnica w m. Ludźmierz o 31 cm , Niedziczanka w m. Niedzica o 22 cm, Kowaniec w m. Nowy Targ o 56 cm.
Godz. 17.40: Sytuacja na terenie gminy Rabka, jak mówi komendant Straży Miejskiej Kazimierz Zapała, jest opanowana, choć ciągle występują lokalne podtopienia. Strażacy z OSP usuwali dziś zator, który utworzył się na rzece w Chabówce. W innej części tej miejscowości wydano mieszkańcom 100 worków z piaskiem do budowy zabezpieczenia przed wdzierającą się do domostw wodą. W Rdzawce potok podmył brzeg, który zaczął się osuwać. - Obecnie wszystkie drogi są przejezdne - uspokaja komendant.
Godz. 16.55: W gminie Nowy Targ największe straty poniosły wsie Krempachy i Nowa Biała z powodu wylania rzeki Białka. Woda zalała gospodarstwa, drogi i pola uprawne. W Krempachach zalanych kilkanaście gospodarstw. Mniejsze lub większe podtopienia wystąpiły we wszystkich miejscowościach gminy. Woda zalała m.in. najniżej położone pomieszczenia Szkoły Podstawowej w Lasku, a także podziemia Urzędu Gminy przy ul. Bulwarowej w Nowym Targu. Z tego powodu, planowana na jutro sesja Rady Gminy, odbędzie się w gimnazjum w Waksmundzie, a nie jak planowano - w sali obrad UG w Nowym Targu.
Godz. 16.30: Komunikat Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego ws. sytuacji powodziowej - Przekroczenie stanów alarmowych: rzeka Raba o 5 cm w m. Rabka 2 (powiat nowotarski), rzeka Czarny Dunajec o 29 cm m. Nowy Targ (powiat nowotarski); przekroczenia stanu ostrzegawczego: rzeka Niedziczanka o 23 cm m. Niedzica (powiat nowotarski), rzeka Dunajec o 41 cm m. Sromowce Wyżne (powiat nowotarski). W Szczawnicy nadal obowiązuje alarm przeciwpowodziowy.
Z komunikatu Urzędu Wojewódzkiego z godz. 11:
Powiat nowotarski: Gmina Łapsze Niżne: Podtopienia w miejscowościach Trybsz i Niedzica, zerwany fragment drogi gminnej. Miasto Szczawnica: Uszkodzony wodociąg, woda dowożona beczkowozami. Gmina Czarny Dunajec: Uszkodzone drogi gminne, po wylaniu potoku Piekielnik nieprzejezdna droga gminna Dział - Długopole. Gmina Ochotnica Dolna: Uszkodzone drogi gminne, podmyty przyczółek mostu w Tylmanowej. Rzeki: Czarny Dunajec w m. Nowy Targ - osiągnięty został stan alarmowy. Przekroczone stany ostrzegawcze: rzeka Lepietnica o 27 cm w m. Ludźmierz, Raba o 35 cm w m. Rabka 2, Niedziczanka o 8 cm w m. Niedzica , Dunajec o 42 cm w m. Sromowce Wyżne, Wielki Rogoźnik o 5 cm w m. Ludźmierz. Alarmy i pogotowia: Alarm przeciwpowodziowy: miasto i gmina Szczawnica, pogotowie przeciwpowodziowe: powiat nowotarski i tatrzański. Powiat tatrzański: Podtopienia w Zakopanem oraz na terenie gmin Poronin i Kościelisko.
Godz. 09.05: Komunikat Urzędu Miasta w Szczawnicy: Numer, pod jakim dyżuruje przez całą dobę Urząd Miasta i Gminy Szczawnica, gdzie należy zgłaszać stany zagrożenia życia i mienia to 262 22 03. W przypadku braku wody, pitnej która ze względu na zniszczenia istniejących ujęć wody została zamknięta, pilne zapotrzebowania można zgłaszać przez 24 h na dobę pod numerem telefonu 2622315. Według informacji z MZGK, najwcześniejszy termin uruchomienia ujęć wody i dostarczenia jej do szczawnickich kranów to godziny południowe 18 maja (wtorek).
Wtorek, 18 maja, godz. 08.00
Według komunikatu Urzędu Wojewódzkiego, nigdzie na Podhalu nie są już przekroczone stany alarmowe na rzekach i potokach, w czterech miejscach przekroczone są natomiast stany ostrzegawcze. Na Rabie w Rabce - o 11 cm, Niedziczance w Niedzicy - o 8 cm, Czarnym Dunajcu w Nowym Targu - o 62 cm i Dunajcu w Sromowcach Wyżnych - o 47 cm.
Alarm przeciwpowodziowy wciąż obowiązuje na terenie miasta i gminy Szczawnica, a pogotowie przeciwpowodziowe – w obu podhalańskich powiatach.
Godz. 21.35: Poziom wód na podhalańskich rzekach i potokach wciąż opada, ale miejscami nadal jest wysoki. W tej chwili alarm obowiązuje tylko na Czarnym Dunajcu w Nowym Targu. Najnowsze informacje publikuje Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego TUTAJ
Godz. 21.00: Droga Frydman-Krempachy w m. Krempachy nie jest już zalana. Ruch jest jednak dalej wstrzymany ze względów bezpieczeństwa - dopóki stan przepustów nie zostanie sprawdzony przez Powiatowy Zarząd Dróg.
Godz. 19.40: W powiecie tatrzańskim w poniedziałek po południu ogłoszono pogotowie powodziowe. W powiecie nowotarskim zawieszono dziś zajęcia w pięciu szkołach.
W poniedziałek od godz. 7 rano do 19 straż pożarna z powiatu tatrzańskiego interweniowała 41 razy. We wszystkich przypadkach interwencje związane były z zalanymi piwnicami oraz udrażnianiem przepustów.
Godz. 19.00: Komunikat Urzędu Wojewódzkiego nt. stanu w powiecie nowotarskim:
Liczne podtopienia w gminach: Ochotnica Dolna, Raba Wyżna, Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem i Nowym Targu. Zamknięto most na potoku Poniczanka w Ponicach gm Rabka Zdrój. Wody potoku podmywają jego podpory.
W m. Krempachy (gm. Nowy Targ) przerwanie wału na rzece Białka. Zabezpieczane są zabudowania mieszkalno-gospodarcze .Zagrożona jest droga powiatowa 1664.
W gminie Czarny Dunajec uszkodzone drogi gminne na odc. 10km; nieprzejezdna droga Dział – Długopole.
Gmina Ochotnica Dolna – zalane drogi dojazdowe do niektórych przysiółków w Tylmanowej i Ochotnicy Dolnej.
Uszkodzenie wodociągu w miejscowości Szczawnica. Woda jest dostarczana beczkowozami.
PRZEKROCZENIE STANÓW ALARMOWYCH:
- rzeka Raba o 7 cm w m. Rabka II (powiat nowotarski)
- rzeka Niedziczanka o 52 cm m. Niedzica (powiat nowotarski)
- rzeka Czarny Dunajec o 61 cm m. Nowy Targ (powiat nowotarski)
- rzeka Dunajec w Nowym Targu – Kowaniec o 54 cm
- rzeka Dunajec w m. Nowym Targu o 34 cm
- potok Piekielnik w miejscowości Jabłonka o 48 cm
PRZEKROCZENIE STANÓW OSTRZEGAWCZYCH:
- rzeka Lepietnica o 45cm w m. Ludźmierz (powiat nowotarski)
- rzeka Wielki Rogoźnik o 21 cm w m. Ludzimierz (powiat nowotarski)
- rzeka Dunajec o 56 cm m. Sromowce Wyżne (powiat nowotarski)
ALARMY PRZECIWPOWODZIOWE:
- miasto i gmina Szczawnica (powiat nowotarski)
POGOTOWIE PRZECIWPOWODZIOWE:
- na terenie powiatu tatrzańskiego,
- na terenie powiatu nowotarskiego
Godz. 17.30: Najnowszy Komunikat Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Targu: W Gminie Czarny Dunajec uszkodzone drogi gminne, zamulenie rowów w całości na odcinku ok. 10 km. Uszkodzonych i podmytych zostało 5 mostków. Nieprzejezdna droga gminna Dział - Długopole po wylaniu potoku Piekielnik. Powiadomiony został Zarząd Dróg Powiatowych. W Gminie Ochotnica D. uszkodzone drogi gminne oraz drogi dojazdowe do osiedli i pól w Tylmanowej i Ochotnicy D. Podmyty został przyczółek mostku w os. Klępy w Tylmanowej. Uległy zasypaniu lub zamuleniu przepusty na drogach gminnych i z drogą powiatową i wojewódzką - udrażniane na bieżąco przez strażaków.
Godz. 17.00: Stan poziomu rzek na Podhalu na godz. 16:
Przekroczenie stanów alarmowych:
- rzeka Raba o 7 cm w m. Rabka II (powiat nowotarski)
- rzeka Niedziczanka o 52 cm w m. Niedzica (powiat nowotarski)
- rzeka Czarny Dunajec o 61 cm w m. Nowy Targ (powiat nowatarski)
- Dunajec o 2 cm w Nowym Targu (powiat nowotarski)
Przekroczone stany ostrzegawcze:
- Wielki Rogoźnik o 21 cm w Ludźmierzu (powiat nowotarski)
- rzeka Lepietnica o 45 cm w m. Ludźmierz (powiat nowotarski)
- rzeka Dunajec o 56 cm w m. Sromowce Wyżne (powiat nowotarski)
Godz. 16.35: Szkody w gminie Raba Wyżna (informacje Urzędu Gminy): Rokiciny Podhalańskie - potok Rokicianka zagrożone dwa mosty, rzeka Raba - zagrożone dwa mosty, podtopione dwa gospodarstwa, uszkodzone dwie drogi gminne, osuwisko przy drodze od skrzyżowania PKP; Raba Wyżna - podtopione dwa gospodarstwa z mostami i most na rzece Raba, uszkodzona droga do krzyża na roli Łopatkówka, uszkodzony odcinek drogi wojewódzkiej
Sieniawa - uszkodzona została droga do roli Ferkówka; Skawa - zalana droga powiatowa, zagrożony most na dolnej Skawie, podtopione trzy gospodarstwa i zniszczone dwie drogi gminne na roli Kiełbasówka. Ponadto uszkodzone drogi w Harkabuzie i Podsarniu.
Godz. 16.00: Powiat tatrzański: Jak informuje dyżurny Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Zakopanem, w poniedziałek od godz. 5 rano do 14 strażacy interweniowali 33 razy. Wszystkie wyjazdy związane były z wypompowywaniem wody z piwnic i garaży oraz udrożnianiem przepustów.
Godz. 15.55: Stany alarmowe przekroczone są na rzekach: Kowaniec w Nowym Targu, Czarny Dunajec w Nowym Targu, Niedziczanka w Niedzicy, Czarna Orawa w Jabłonce, Piekielnik w Jabłonce, Lepetnica w Ludźmierzu, Raba w Rabce-Zdroju.
Godz. 15.50: Na terenie Nowego Targu ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego.
Godz. 15.40: W Nowym Targu przy ul. Kowaniec (w rejonie Kotliny) ze zboczy zeszły do potoku lawiny błotne. Lawina zalała osiedlową drogę i powaliła drzewa.
Godz. 15.38: W kilku miejscach ziemia zatarasowala drogę pomiędzy Sromowcami Wyżnymi a Niżnymi - informuje nas Czytelnik gchmiel.
Godz. 15.35: Dla podróżujących w kierunku Krakowa: utrudnienia w Myślenicach - na początkowym odcinku drogi ekspresowej - nastąpiło zawężenie do jednego pasa ruchu na obu jezdniach (zaleganie rumoszu skalnego.
Godz. 14.00: Powiat nowotarski: W gminie Łapsze podtopienia, w miejscowości Trybsz, Niedzica, zerwany kawałek drogi gminnej. Brak wody w miejscowości Szczawnica - uszkodzony wodociąg, woda dowożona beczkowozami.
Urząd Wojewódzki w Krakowie: Nieprzejezdna droga krajowa nr 28 w Makowie Podhalańskim. Podtopiona linia kolejowa Kraków-Zakopane.
Przekroczone stany alarmowe:
- rzeka Raba o 45 cm w m. Rabka II (powiat nowotarski)
- rzeka Niedziczanka o 41 cm m. Niedzica (powiat nowotarski)
- rzeka Czarny Dunajec o 50 cm m. Nowy Targ (powiat nowatarski)
- rzeka Lepietnica o 32 cm w m. Ludźmierz (powiat nowotarski)
Przekroczone stany ostrzegawcze:
- rzeka Dunajec o 78 cm w m. Kowaniec (powiat nowotarski)
- rzeka Dunajec o 35 cm m. Sromowce Wyżne (powiat nowotarski
- rzeka Dunajec o 10 cm w m. Krościenko (powiat nowotarski)
Powiat nowotarski:
Wystąpiły liczne podtopienia w gminach: Ochotnica Dolna, Raba Wyżna, Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem i Nowym Targu. Zamknięto most na potoku Poniczanka w Ponicach Gm Rabka Zdrój. Wody potoku podmywają jego podpory.
W m. Krempachy (Gm. Nowy Targ) przerwanie wału na rzece Białka. Zabezpieczane są zabudowania mieszkalno-gospodarcze. Zagrożona jest droga powiatowa 1664.
Materiały filmowe otrzymaliśmy od Wojciecha Głowacza.
Film otrzymaliśmy od czytelnika pepe. Więcej filmików tutaj.
Pięć zdjęć w galerii (od 50 do 54) wysłał nam na kontakt.podhale24.pl Czytelnik z Makowa Podhalańskiego, z drogi głównej nr 28. Zrobił je ok. godz. 14. Jak pisze, przez drogę przelewa się fala wody. Na jednym z nich - jak pisze, zrobionym z samochodu - przyszłe jezioro, które powstanie dopiero po oddaniu tamy w Świnnej-Porębie, budowanej już od ponad 30 lat. - Dziś natura sama utworzyła tam zalew - ironizuje Kuba.
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas