Niedziela, 24 czerwiec 2018, Imieniny: Jana, Danuty, Janiny
Rabka Zdrój i okolice
przewaga chmur
Wiatr: 5.8 km/h Wilgotność: 93%
deszcz
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 89%
przewaga chmur
Wiatr: 7.6 km/h Wilgotność: 93%
pochmurno
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 92%
deszcz
16°
Wiatr: 4 km/h Wilgotność: 91%
pochmurno
Wiatr: 7.6 km/h Wilgotność: 93%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
27.01.2016, 12:20 | czytano: 3138

Prezes Geotermii prostuje słowa wójta Szaflar. "Proponowaliśmy współpracę przy budowie sieci cieplnej, ale pozostała bez odzewu"

Fot. Robert Miśkowiec

Nie 10 milionów złotych, a ok. 4,5 mln zł - tyle miałoby kosztować gminę podłączenie centrum Szaflar do sieci ciepłowniczej Geotermii Podhalańskiej. Prezes spółki Czesław Ślimak mówi, że nie rozumie wypowiedzi wójta Rafała Szkaradzińskiego, który przedstawił mieszkańcom, jego zdaniem, mocno zawyżone koszty inwestycji.

W ubiegły czwartek w artykule pt. "Mieszkańcy gminy Szaflary są zainteresowani ekologicznym ogrzewaniem. Chcieliby geotermii, ale na nią szanse są nikłe" napisaliśmy, że to pewien paradoks, że gmina Szaflary, która "śpi na ciepłej wodzie", nie może z niej korzystać na dużą skalę. Na spotkaniu z mieszkańcami wójt Szkaradziński wyjaśniał, że rozmawiał z władzami Geotermii Podhalańskiej, ale jak mówił, usłyszał za strony władz spółki, że koszt podłączenia do geotermii np. centrum Szaflar to około 10 milionów złotych, a pieniądze na to musiałaby wyłożyć gmina. - Niestety, ale musi się zmienić podejście i sposób myślenia władz geotermii - rozkładał ręce.

Po artykule głos w tej sprawie zabrał prezes Geotermii Podhalańskiej Czesław Ślimak. - W toku prowadzonych rozmów między Spółką a Gminą Szaflary oraz w piśmie z dniach 13.02.2015 roku przedstawiliśmy wstępne szacunki budowy sieci cieplnych w centrum Szaflar. PEC Geotermia Podhalańska zaproponowała, aby inwestycja podłączenia rejonu centrum Szaflar do sieci ciepłowniczej była współfinansowana przez Gminę Szaflary. Planowany koszt to 7,8 mln zł, z tego spółka może pokryć 3,3 mln zł. Pozostałe 4,5 mln zł proponowaliśmy pokryć z budżetu Gminy lub z funduszy ekologicznych - wyjaśnia Czesław Ślimak w piśmie skierowanym do wójta gminy Szaflary, który przesłanym został również lokalnym mediom.

Dlatego, jak mówi, nie rozumie wypowiedzi wójta Szaflar o 10 mln zł. - Nigdy takie oczekiwania nie były przez nas stawiane - zapewnia prezes GP. - Niestety do dnia dzisiejszego ze strony gminy Szaflary nie padła żadna deklaracja, co do ewentualnego przystąpienia do realizacji tej inwestycji - dodaje.

r/
najnowsze informacje
komentarze
Centralna Kotłownia08:26, 28 stycznia 2016
miejski. A nie jest tak że szef MPECu jest w Radzie Gaspolu a w Radzie MPECu jest Zajączkowski może w tym tkwi problem w Nowym Targu
z Ciepłem Sieciowym i z Geotermią w Naszym Mieście
grzewany Geotermią23:18, 27 stycznia 2016
zanim ktoś poprosi o geotermi e do domu niech zapyta ile bedzie go to ogrzewanie kosztowało... patrzac nie na opłatę za samo ogrzewanie, ale za opłaty na fakturach typu przesył, moc cieplna, moc zamówiona, opłata dystrybucujna oświadczam wszystkim że ogrzewanie olejowe wyjdzie wam taniej. geotermia to ekologia na która nie stać co druga rodzin a na Podhalu.
Przykre ale prawdziwe
bolek22:06, 27 stycznia 2016
w Bańskiej chyba też swego czasu mieli geotermalne ogrzewanie i chyba dziś nie wielu korzysta ?? zapytajcie ich ile płacą i wszystko się wyjaśni
mała różnica21:28, 27 stycznia 2016
Ta różnica w kwotach to na rezerwa na łapówki?
hary20:44, 27 stycznia 2016
Czy ktoś mi wytłumaczy dlaczego Nowy Targ się nie stara podłączyć do tego ekologicznego ciepła , tylko nie piszcie że chodzi o pieniądze . Logicznie na to popatrzeć z boku to infrastruktura jest tylko rurki podciągnąć .
Max17:01, 27 stycznia 2016
@ marco: zawiadomić Kaczyńskiego? Po co, już wie, że Ślimak jest prezesem z nadania PO. I tak Ślimak już niedługo posiedzi na stołku. Tak się kończą polityczne posadki.
marco14:44, 27 stycznia 2016
zawiadomić p. Kaczyńskiego, że coś nie tak, p. premier uruchomi pokazową akcję. A swoją drogą chciałem kiedyś być odbiorcą ciepła od geotermii i jeszcze to opiszę jak mnie finansowo chcieli pogrążyć na etapie umowy. Bardzo dokładnie analizujcie umowę z geotermią. Pozdrawiam choć lektura długa. Marek
wiejski14:23, 27 stycznia 2016
A więc już nie tylko celowe zatajanie prawdy, ale nawet kłamstewka naszemu wójtowi się przytrafiają. Nieładnie. Czyżby się grunt palił pod nogami?
Obserwator14:16, 27 stycznia 2016
czytając te dwie sprzeczne wypowiedzi Wójta i Prezesa to jest niemożliwe aby obaj mówili nieprawdę, przecież to wyjdzie na jaw i wychodzi ale po czyjej stronie jest prawda 10 mln zł czy 4,5 mln zł...
Saeco13:27, 27 stycznia 2016
Witam serdecznie.Ktos w tej sprawie zataja prawde,czemu na ostatnim zebraniu nie zostal poproszony Pan Slimak oczywiscie prezes Geotermii i nie przedstawil sprawy jak to wyglada z Ich strony.Trzeba przewaznie wysluchac Dwoch stron a dopiero wtedy podejmowac kroki.Jak dla mnie wystawiam Panu Wojtowi zolta kardke.Za mowienie nie prawdy i wprowadzanie Mieszkancow w bledny tok myslenia.Pozdrawiam
miejski13:21, 27 stycznia 2016
W Nowym Targu już Fryźlewicz zamiast wciskać drogi gaz mógł rozwijać miejską sieć ciepłowniczą MPECu by podłączać domy prywatne - także w centrum. Każdy by wolał ciepło sieciowe bez całej obsługi pieca, zakupy opały, dbanie o komin itp. Do tego geotermia jakby podłączyć to by mieli na dzień dobry 20 tys. odbiorców. Ale NT to taki zaścianej i tak o siebie dba, że geotermia jest dużo dalej w Zakopanym a nie za miedzą w NT.

PS. Dlaczego geotermia jest droższa od węgla, który trzeba wydobyć, przetransportować zatrudniając tysiące ludzi? Gdzie tu sens i logika!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
chmura tagów
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij