Piątek, 20 kwiecień 2018, Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Szczawnica i okolice
pogodnie
22°
Wiatr: 6.1 km/h Wilgotność: 31%
pogodnie
21°
Wiatr: 3.2 km/h Wilgotność: 22%
pogodnie
27°
Wiatr: 1.9 km/h Wilgotność: 29%
pogodnie
19°
Wiatr: 3.2 km/h Wilgotność: 36%
pogodnie
16°
Wiatr: 9.3 km/h Wilgotność: 38%
pogodnie
20°
Wiatr: 3.1 km/h Wilgotność: 25%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
08.02.2016, 14:26 | czytano: 1599

44. "Góralski Karnawał" dobiegł końca (zdjęcia)

Fot. Wojciech Kubina

Czterodniowe spotkanie z kulturą ludową w Bukowinie Tatrzańskiej dobiegło końca. Grupy kolędnicze (w sumie 46 grup – z województw małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego) przez te dni prezentowały bogaty, piękny dorobek zwyczajów związanych z okresem Bożego Narodzenia przekazywany w ich domach z pokolenia na pokolenie.

Wieczory były wspaniałą okazją aby poznać kulturę Pienin, Orawy i Spisza – taniec, śpiew, muzyka, dźwięk zbyrcoków, wyskanie dziewcont roznosiło się po wszystkich zakątkach Domu Ludowego. Najwięcej emocji jednak wzbudzały pokazy par tanecznych i konkurs tańca zbójnickiego. Siła, zwinność, ale przede wszystkim naturalność u tancerzy zapadały w serca publiczności, która nagradzała zbójników gromkimi brawami.

Przez te dni wiele osób odwiedziło również Wystawę Twórczości Ludowej. Z wielkim uznaniem oglądali prezentowane m.in. wyroby ze skóry, rzeźby, spinki góralskie, cuchy, serdaki obrazy na szkle. Pojawiło się wiele pytań dotyczących poszczególnych twórców i ich sposobu pracy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również prace wykonane przez dzieci i młodzież ze Szkoły Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej działającej przy naszym Centrum.

W sobotę odbyła się VI Zimowa Krajowa Wystawa Polskich Owczarków Podhalańskich. Piękne, zadbane, przyjaźnie nastawione wzbudzały zachwyt zarówno dzieci jak i dorosłych.

W niedziele przedpołudnie przygotowaliśmy niespodziankę dla wszystkich, którzy sami chcieli spróbować swoich sił w malowaniu na szkle i bibułkarstwie. Całe rodziny miały okazję by w twórczy sposób poznać podhalańską kulturę.

I nadeszła godzina 17.00. – czas oficjalnego zakończenia 44. „Góralskiego Karnawału”, kiedy to zostały ogłoszone wyniki trzydniowych zmagań scenicznych.

Ze złotymi rozetami góralskimi w tym roku z Bukowiny Tatrzańskiej jako najlepsze grupy kolędnicze wyjechali: „Kolędnicy” ze Szczyrku, „Grónie” z Wisły, „Z gwiazdą” z Ptaszkowej, „Pasterze” z Sadku-Kostrzy „Z Dorotą” z Juszczyna, „Draby” z Rzepiennika Suchego, i „Dziady noworoczne” z Małej Żabnicy („Romanka”).

Dziesięć równorzędnych drugich miejsc wraz ze „srebrnymi rozetami góralskimi” otrzymały grupy kolędnicze:

„z gwiazdą” z Mystkowa,
„pasterze” z Krasnego-Lasocic,
„draby” z Nawojowej,
„z turoniem” z Kasiny Wielkiej,
„z turoniem” z Tenczyna,
„herody” z Gnojnika,
„pasterze” ze Szczyrzyca,
„z gwiazdą” z Jurkowa,
„herody” z Bolęcina,
„z rajem” z Zawoi.


Szesnaście równorzędnych trzecich miejsc wraz z „brązowymi rozetami góralskimi” otrzymały grupy kolędnicze:

„herody” z Mszalnicy,
„fedory” z Olczy,
„z turoniem” ze Śmigna,
„z gwiazdą” z Uszwi,
„pasterze” z Burletki,
„draby” z Lipnicy Wielkiej (gm. Korzenna),
„z konikiem” ze Skrzynki,
„z gwiazdą” z Zalasowej,
„herody” z Lubczy,
„z gwiazdą” z Połomia Dużego,
„z konikiem” ze Żmiącej,
„herody” z Kamienicy,
„herody” z Trojanowic,
„z rajem” z Gwoźdźca,
„herody” z Brzuchani,
„herody” z Trzciany.

Trzynaście równorzędnych wyróżnień otrzymały grupy:

„z szopką lalkową” z Czernichowa (k. Żywca),
„z turoniem” z Boguszy,
„z niedźwiedziem” z Łącka,
„herody” z Czajowic,
„herody” ze Starej Wsi (gm. Limanowa),
„herody” z Sygontki,
„z gwiazdą” z Biskupic Radłowskich,
„z konikiem” z Podegrodzia,
„herody” z Huty Komorowskiej,
„herody” z Zielonek,
„herody” z Owczar,
„z gwiazdą” z Makowa Podhalańskiego,
„herody” z Czyżowic.

- Wyrażamy radość z powodu utrzymującego się od kilku lat wysokiego, a w tym roku wyjątkowo wysokiego poziomu grup kolędniczych, biorących udział w bukowiańskim konkursie - napisali w uzasadnieniu członkowie jury. - W sposób szczególny dotyczy to reprezentacji województwa małopolskiego, które w drodze do Bukowiny przechodzą podwójne eliminacje (gminne i powiatowe), w trakcie których odbywają rozmowy warsztatowe. Wyrażamy nadzieję na znacznie większy i różnorodny tematycznie udział w następnych latach grup spoza województwa małopolskiego.

- Liczba grup biorących udział w kilkunastu tegorocznych przeglądach, będących eliminacją do „Góralskiego Karnawału” daje nadzieję, że bożonarodzeniowa, noworoczna i karnawałowa obyczajowość, która tworzy specyficzny klimat tego okresu – długo jeszcze będzie towarzyszyć następnym pokoleniom. Dziękujemy kolędnikom i ich instruktorom oraz kierownikom za poświęcony czas i trud włożony w przygotowanie widowisk, radujących nas i zgromadzoną publiczność - dodaje komisja.

Komisja podziękowała wszystkim organizatorom i pracownikom Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” na czele z jego Dyrektorem Bartłomiejem Koszarkiem – za ogromny wkład pracy w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznego konkursu, jak zwykle w miłej atmosferze. Dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili, a w szczególności sponsorom oraz patronom medialnym.

Podziękowania złożono też konferansjerom: Janinie Paluch-Wacław, Joannie Łapce, Stanisławowi Sularzowi, Januszowi Łukaszczykowi oraz Piotrowi Kurucowi, za sprawne i dowcipne prowadzenie konkursu.

Podczas ogłoszenia wyników obecni byli: Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Burmisrz Gminy Miasta Kórnik Jerzy Lechnerowski, Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce Andrzej Skupień oraz Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk.

A to podziękowania organizatorów: Składamy serdeczne podziękowania Jurorom, Konferansjerom a także wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli 44. „Góralski Karnawał”. Dziękujemy za wiele ciepłych słów, które zostały skierowane w naszą stronę za codzienną działalność oraz organizację tego wydarzenia. Cieszymy się, że przez ten czas przebywający tu ludzie mogli obcować nie tylko z kulturą ludową, ale przede wszystkim ze sobą nawzajem. Mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze nie jeden raz, tu w bukowiańskim Domu Ludowym.

Źródło: Bukowiańskie Centrum Kultury, zdjęcia w galerii Piotr Korczak
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
chmura tagów
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij