Piątek, 07 sierpień 2020, Imieniny: Doroty, Kajetana, Donata
Nowy Targ i okolice
Clouds
28°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 44
Clouds
30°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 44
Clouds
27°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 44
Clouds
29°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 45
Clouds
29°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 53
Clouds
25°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 44
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
17.06.2016, 19:32 | czytano: 9316

Ogródek na Rynku ma dzierżawcę. Przetargu nie wygrał ten, kto zaproponował największy czynsz. Burmistrz: "Pieniądze nie były jedynym kryterium"

Urząd Miasta w Nowym Targu wybrał firmę, która będzie prowadzić jeden z dwóch ogródków gastronomicznych w Rynku. Przetarg wygrała firma prowadząca znaną nowotarską restaurację „Villa Toscana”. Burmistrz Grzegorz Watycha spotkał się jednak z zarzutami, że wybrał ofertę mniej korzystną finansowo - inny przedsiębiorca oferował bowiem miastu niemal dwukrotnie wyższy czynsz, ale jego ofertę odrzucono.

Przetarg na dzierżawę ogródka, który w północno-zachodniej części Rynku buduje na zlecenie miasta firma Tatra House z Jordanowa, wygrała firma La Donna Agata Rejowska. To ta sama firma, która jest właścicielem pobliskiej restauracji włoskiej. Firma ta zaproponowała m.in. czynsz w wysokości 4100 zł netto miesięcznie, umowę na sześć lat i nakłady w wysokości 300 tys. zł. Urząd Miasta Nowym Targu wybrał tę właśnie ofertę z sześciu, jakie wpłynęły na przetarg. Wśród nich była też oferta dużo korzystniejsza finansowo. Przedsiębiorca Oskar Pieprzak zaproponował miastu miesięczny czynsz w wysokości 7,7 tys. zł, czyli niemal dwukrotnie wyższy niż La Donna. Pieprzak, zaskoczony wynikiem przetargu, zaskarżył jego wynik do burmistrza, ale Grzegorz Watycha utrzymał w mocy decyzję komisji przetargowej.

Dlaczego wybrano ofertę mniej korzystną finansowo, a odrzucono niemal dwukrotnie wyższą? - Nie chodzi tylko o pieniądze. Gdyby zależało nam na tym, żeby jak najwięcej zarobić, to zrobilibyśmy licytację i wygrałby ten, który da więcej. Ale nam nie o to chodziło - mówi burmistrz Grzegorz Watycha. I tłumaczy: - Przy wyborze dzierżawcy ogródka gastronomicznego braliśmy pod uwagę różne kryteria: estetykę projektu zagospodarowania obiektu oraz ogródka gastronomicznego, charakter planowanej działalności, czasookres dzierżawy, wysokość nakładów oraz proponowany miesięczny czynsz dzierżawy – wylicza.

- W przypadku firmy La Donna zdecydowała jakość przygotowanej oferty, propozycja zagospodarowania i funkcjonowania ogródka, wysoka estetyka. To wszystko ma znaczenie, bo zależy nam przede wszystkim na tym, żeby ogródek był na poziomie, przyciągał na Rynek turystów i nowotarżan. Dlatego czynsz nie mógł być jedynym kryterium. Wpływ na wybór oferty miał też fakt, że firma ta zaproponowała, iż będzie prowadzić siedem dni w tygodniu w godz. 6-24 publiczną toaletę. Ważny dla nas był też fakt, że mamy do czynienia z firmą wiarygodną i znaną na rynku - mówi burmistrz.

Zdaniem burmistrza Watychy, inne oferty, w tym ta najwyższa finansowa, nie były tak atrakcyjne pod względami poza finansowymi, jak oferta La Donny. Już przy ogłaszaniu przetargu, mówi burmistrz, pojawiały się zarzuty, że cena wywoławcza czynszu 4 tys. zł jest za wysoka dla ogródka, który zyski przynosi głównie latem, a w zimą trzeba do niego dokładać. Dla urzędników oferta opiewająca na ponad 8 tys zł była „przestrzelona”. Stąd inny wybór niż spodziewany.

r/
najnowsze informacje
komentarze
Miejscowa22:55, 24 czerwca 2016
Zli ludzie rzadza tym miastem.
To co sie wydarzylo mowi jasno.
Zapomnij Burmistrzu o kolejnej kadencji, jestem tego pewna.
Miejscowa10:11, 23 czerwca 2016
Zli ludzie rzadza tym miastem.
To co sie wydarzylo mowi jasno.
Zapomnij Burmistrzu o kolejnej kadencji, jestem tego pewna.
Restaurator10:24, 22 czerwca 2016
Prowadzę działalność gastronomiczną na Podhalu. Gdybym wiedział o tym przetargu to z wielkim luzem o przyszłość biznesu płacę 10 tyś netto za miesiąc. Toż to fantastyczny biznes, nawet biznesplanu nie potrzeba tylko działać. Toalety dostał w gratisie, ja w Chyżnem co miesiąc z takiej Toalety wyciągam 4-6 tys zł i zero kosztów - tylko papier toaletowy i woda. Biznes gastronomiczny to najlepszy biznes pod słońcem, marża na wszystkim 100-500%. Lokal metodą dochodową patrząc na perspektywę 6 lat to milionowy biznes. Sami zobaczycie jaki to biznes gdy ogródek przez 6 miesięcy będzie full. Kto i jaka kasę za to wsadził w kieszeń, bo restaurator który wygrał przetarg zrobił interes życia. Ku ... zazdroszczę !
władek11:44, 21 czerwca 2016
Dlaczego właściciel Toscany dostał PREZENT w postaci niedozecznie małego czynszu? Tu wszystko jest jasne. Sprawa śmierdzi na kilometr.
Rozgoryczony10:44, 21 czerwca 2016
400.000 zł czy 800.000 zł jest to przekręt na wielka skale !!! Za taka kasę nie buduje sie drewnianej budy to raz, a dwa jak sie za takie pieniądze buduje to wynajmuje sie za kasę proporcjonalna do kosztów budowy. Co to ma być? Prezent dla jednej osoby opłacany przez nas wszystkich?
doktor23:17, 20 czerwca 2016
Ktoś wyraźnie na tym portalu, chce przekręcać fakty, aby za wszelką cenę siać ferment i nienawiść do wszystkich i wszystkiego. Ciekawe komu z mieszkańców tak na tym zależy. 800 tys. zł to koszt dwóch kawiarni., a więc budynek z toaletami publicznymi, który dzierżawi Toscana kosztuje połowę tej kwoty tj. 400 tys. zł. Jest to istotna różnica i o tym doskonale wie hejter, tak aktywny w tym temacie.
Potrzebna melisa i waleriana, może pomogą.
do zdziwiony15:06, 20 czerwca 2016
Za 800 000 zł. To koszt budynku ok.300m z wyposażeniem gastronomicznym i hotelarskim. W tym sala biesiadna na ok.57 osób. Barek alkoholowy i kuchnia gorąca z piecem do pizzy. 10 dwuosobowych pokoi z łazienkami do tego sauna,grota solna i zagospodarowanie terenu w koło budynki. Taki kosztorys mam u siebie i na wiosnę ruszam z budową. A was miastowi normalnie wydmuchano. Dziwie się tylko że nie pierwszy raz i że wy na to pozwalacie.
Beznicku14:26, 20 czerwca 2016
Niesamowity przekręt. Kawałek ziemi u klapka chcą wynajmować za 8 zł za metr i to na pare godzin. A tutaj za złotówkę miejsce na rynku i do tego budynek wart 800.000 zł a w prezencie opłaty za wc dla toscany. Inwestycja miastu zwróci sie za 20 lat !!!! Kiedy z budynku pozostanie ruina. Jakim prawem w ten sposób dysponuje się naszymi pieniędzmi. Niegospodarność, przekupstwo i nieudolność. Jest to przykre, ze tak jawnie robi sie z nas wszystko idiotów!!!!
zdziwiony12:55, 20 czerwca 2016
Ten tzw. pawilon ma kosztowac miasto ponad 800 000 zł.... Rachunek prosty wskazuje, że już po 17 latach zacznie przynosić zysk. O ile wcześniej się nie rozpadnie, ale to już nie będzie zmartwienie aktualnie urzędujacych.
Obserwator11:05, 20 czerwca 2016
Toscana to ***. Remont by sie tam przydał juz pare lat temu. Brudno i obmierzłe ściany i wystrój. Okropne miejsce a do tego te ceny jak u Amato niemalże

Krytyka krytyką, ale bez przesady. Proszę. Moderator.
garlaty10:50, 20 czerwca 2016
Przychodzi baba do lekarza .A lekarz nie chce pieniędzy! To o czym to świadczy? O drugiej wizycie pacjenta i lekarskiej wizji długoletniego leczenia. Ha ha ha. Tak sobie czytam i tak sobie myślę. Miasto miało faworyta. Oddają za grosze świetna inwestycję w najlepszym miejscu w mieście. Toscana to żaden cymes ale zgodnie z plotkami wygrywa przetarg. Delikatnie rzecz ujmując to spore nadużycia . Ale coś mi mówi że Radni Miejscy będą chcieli pozamiatać problem pod dywan. To ja się pytam z kim ta baba była u lekarza na pierwszej wizycie? Bo że wszyscy w radzie chorują to nie uwierzę.
maryśka10:02, 20 czerwca 2016
A to ten przetarg co wygrała TOSCANA jest ważny? Podobno mają go podważyć na sesji a knajpka ponownie trafi na przetarg.
pływok09:44, 20 czerwca 2016
Panie Burmistrzu jeżeli Pan chce robić dużą kulturę na Rynku z właścicielami Vili Toscana to odradzam. Ci Państwo nie mają za grosz kultury. Obserwuję ich w spa w jednym z hoteli w Zakopanem. Nie potrafią nawet po sobie posprzątać plastikowych kubków po wodzie.
kolo09:38, 20 czerwca 2016
Podczas ostatniego jarmarku/ok rok temu/ miejska plotka głosiła że na rynek wchodzi Toscana. Barki które stoją są tymczasowe i mają się zwinąć .Kroki są podjęte i to kwestia czasu. A teraz UWAGA!
f07:43, 20 czerwca 2016
Miasto nie ma pieniedzy, kase ściaga ze Stowarzyszeń (dosłownie to sa dla miasta grosze) a przetarg wygrywa ten kto daje mniej kasy??? cos tu śmierdzi.
Bodo01:43, 20 czerwca 2016
Ogłoszony został przetarg na drugą kawiarnię. Jak to taki biznes jak tu piszą , to zastanawia, dlaczego Pan Steskal poprzedni dzierżawca nie brał udziału w przetargu? Po takiej reklamie to chyba pół miasta wystartuje. Tylko się cieszyć. Mówią też, że Magda Gessler ma chrapkę....Będzie się działo, w końcu stolica Podhala!
nie ślepy16:51, 19 czerwca 2016
miastowy: tyś najmądrzejszy!a prowadziłeś coś w życiu, poza rowerem?
Se oblicz geniuszu, ile osób przyjdzie do kibla dziennie w tych kawiarenkach i czynsz się spłaca!? Praktycznie wystarczy sam kibel prowadzić!
No ręce opadają, jak się czyta o "przestrzelonej" propozycji czynszu!
I jeszcze wywołujące śmiech "obawy", że sobie nie poradzi? A to innych już chętnych nie będzie?
Ja nie wiem, co kto ma z rządzących miastem przestrzelone, ale te pieniądze za ten lokal i ogródek na pół rynku, to okazja dziesięciolecia!
Jestem tylko ciekawy, jakie jeszcze będą okazje, żeby zmniejszać dług miasta, skoro w najlepszych miejscach taka darmocha!
Anna H.12:16, 19 czerwca 2016
Oskar Pieprzak to facet, który doskonale radzi sobie w biznesie głównie na rynku Zakopanego. Miał plan, by otworzyć bardzo elegancką całoroczną kawiarnię na Rynku, inwestując 250 tyś złotych. Generalnie to wygrał ten przetarg, ale przegrał z układem Panującym w Nowym Targu. Układem na linii Miasto + Marian H. z Szaflar, który rządzi tym miastem ale, Wy ślepe barany tego nie widzicie, Targowica, Rondo, teraz Kawiarenka, pół Urzędu Miasta moczy sie w jego basenach za darmo. Nie mówmy już o biznesie, kto ile dał, komu by wyszło, a komu nie wyszło. Na ten moment wiemy że umowę na najniższa z możliwych stawek podpisała Toscana, której właściciel jest wspólnikiem Mariana H. z Szaflar w innych tematach. Koniec, dałam jasny przekaz, a Wy w Nowym Targu otwórzcie oczy, bo Burmistrz i Burmistrzowa handlują między nami i graja nie do tego koszyka co trzeba, nie dla Nowego Targu.
Jack12:00, 19 czerwca 2016
Miastowy, piszesz jak Steskal który zawsze narzekał, bo myślał że w ten sposób będzie miał dożywocie na ten ogródek i nikt sie go nie dotknie. 8 tys to zarabia ten biznes w tym miejscu w jeden piękny weekend, tylko trzeba mieć jaja i wejść w biznes. Nie ważne czy 8 tyś, 10 tyś, 12 tyś to żyła złota, która poszła za 4 tyś i to jest złodziejstwo i układ miedzy Toskana, a Burmistrzową.
Miastowy10:28, 19 czerwca 2016
8 tysiecy miesięcznie ? Ludzie i wy sie dziwicie czemu ta oferta nie przeszła ? Pomyślcie trochę 8 tysięcy miesięcznie czynsz a gdzie zarobki jakby ta firma pieprzaka wygrała to pewnie za 3 miesiące by splajtował i g.. by z tego bylo ....
lb09:24, 19 czerwca 2016
zawsze fajnie mi sie czyta komentarze na p24 - jakby bylo info, ze posadzono drzewo na skwerku, to zaraz bylaby "dysputa" na 1200 postow, bo polowie nie pasowaloby drzewko, drugiej to jakie jest drzewko, trzeciej gdzie jest drzewko, a czwarta szla by na noze, bo drzewko to podstawa bytu i jestestwa :) bardzo lubie, naprawde, tak trzymac, kawa z rana lepiej smakuje :)
dobrze09:05, 19 czerwca 2016
Bardzo dobrze!!!! Wszystko byle nie KLAPEK !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
do kula w łe-----02:04, 19 czerwca 2016
ładnie opisałeś warunki paragrafu 148 tj, kara śmierci dla złodziei i sprzedawczyków mienia społecznego którzy nie ponoszą żadnych odpowiedzialności za swoje czyny
rozczarowany23:27, 18 czerwca 2016
Niedługo minie dwa lata kadencji Watychy i co , marazm , w mieście nic się nie dzieje, dziwne przetargi na których miasto zamiast zarobić to straci. Tacy bogaci jesteśmy ? Następne wybory, już my mieszkańcy nie nabierzemy sie na te puste obietnice Watychy. Marek wróć.
Antoś23:22, 18 czerwca 2016
Czy nie należy tym faktem zainteresowac CBA ?
...22:46, 18 czerwca 2016
do fiskusa nie martw się o Pustówkę, jak dziennikarz nie potrafi oświadczenia radnego przeczytać to znaczy że słaby dziennikarz...
Jeżeli chodzi o kawiarenki to czytajcie ze zrozumieniem....
nie tylko czynsz miesięczny 4100 zł netto ale i 300 000 zł nakładów które Najemca zainwestuje w lokal
Ach21:27, 18 czerwca 2016
Wszyscy tutaj komentują że to że tamto, i na tym koniec.
drobny pijaczek20:50, 18 czerwca 2016
a moze niedrogo burmistrz cos swojego wynajmie cos prywatnego tez tak niedrogo dla idei proponuje niech wynajmie dom za sto złoty dla uchodzcow wszak cel szczytny a on katolik......
wieśmac20:37, 18 czerwca 2016
Rumcajs kręci z klapkiem. Z tego powodu odrzucono ofertę. Z resztą Rumcajs i tak sobie odbije na zajezdni to niepowodzenie.
Aż boli w oczy nieporadność w zarządzaniu tym miastem. Gdyby cwaniaki a ruchy jak niemowlaki.
baciok@20:23, 18 czerwca 2016
Wróciłem z Term, wymoczyłem wszystkie członki ciala w goracej wodzie i mnie olśniło. My tu szczekamy , wiemy o co chodzi a władza robi swoje w sposób jakby wszyscy mieszkańcy NT byli idiotami. Zgadzam się ze wszystkimi przedmówcami: sprawa do CBA, CBŚ.
Bobo20:15, 18 czerwca 2016
Macie coś to do prokuratury zanieście i będzie śledztwo, a jak nie to przestańcie szczekać, bo mieszkać w tym mieście się nie da. Nic się nie podoba.
fiskus19:14, 18 czerwca 2016
Watycha w tych kalkulacjach i prywacie przeszedł już nawet swojego wiernego przy*** radnego Pustówkę. Jota w jotę kolesie się dobrali. Wczoraj w Krakowskiej ten drugi dał popis łgarstwa i nieuczciwości. Tylko źle trafił, bo dziennikarka mądrzejsza ... No i nie miał czasu na konsultacje przy dobrej kolacyjce na piętrze. Wadza, panie wadza! Ciekaw jestem co na to Skarbówka? I tacy ludzie decydują o Nowym Targu.
głos ludu19:03, 18 czerwca 2016
Dość tych głupot i niegospodarności. Chyba czas na referendum. Za chwilę obecny tkm puści nas z torbami.
pitagoras18:06, 18 czerwca 2016
Ja to już niczego nie rozumiem co wy w końcu chcecie ludziska!
Najpierw krzyczycie, ze powinien wygrać Oskar Pieprzak który daje horendalny czynsz 7.700 a netto to jest 10 000 brutto i jednocześnie chcecie żeby było tanio! To na czym on ma zarobić, chyba na sprzedaży. Jak się płaci taki czynsz to trzeba go chyba odrobić - to jest prosta matematyka. Przy mniejszych kosztach dzierżawy można mieć tańszą ofertę. Więc zdecydujcie w końcu czy chcecie drogo czy tanio!
Pro kurat or...17:50, 18 czerwca 2016
Zglaszam sprawe d o prokuratuty . Ziobro Cba do roboty.
Ala Janczy17:05, 18 czerwca 2016
Za 4100 wynajęli cały budynek z placem na samym rynku, a za 3000 kawiarenkę na pływalni. Co to układ. Dać cynk do Pana Ministra Ziobry i lecą wszyscy za to odpowiedzialni. Takiego złodziejstwa i walenie w bambus nie było jeszcze nigdy w tym mieście.
olgierd15:50, 18 czerwca 2016
koszt kawiarenki na pływalni miejskiej to ok.3tyś!!!!!!!!!!!!!!!!Miasto jakoś oporów nie miało żeby BŚ wystawił minimalną cenę w przetargu!!!!!!!A tu oddają lokal wart ok.10 tyś/bo jeszcze ogródek dochodzi plus toalety/ SKANDAL. Skandal!!!!! I co na to RADA MIASTA.
rudy łeb i ustawka15:07, 18 czerwca 2016
Taka dobra ta TOSCANA to niech zapłaci najwyższy czynsz oferowany w przetargu. A nie groszowe stawki rodem z bocznych ulic i barów mlecznych.Co na to RADA MIASTA.
ma -dziunia14:59, 18 czerwca 2016
Stronniczość,Stronniczość,stronniczość!!!! Zobaczymy co radni zrobią czy podniosą posłusznie łapki i dadzą ABSOLUTORIUM !!!!! Skandal.
@ głos rozsądku14:53, 18 czerwca 2016
Co masz do Rumcajsa? Pewnie że wolę go od tych przytęchłych pizzy i siuatego wina za kosmiczną kasę.
Radny Miasta14:19, 18 czerwca 2016
A co na to nasza Rada Miasta - czy Wy nic nie widzicie ??????????????????
głos rozsądku13:31, 18 czerwca 2016
Ludzie ogarnijcie się. Rumcajs i ogródek na rynku? Schabowe mają serwować? Ogródek na rynku to miejsce specyficzne, ma być eleganckie, reprezentatywne bo to nie stołówka! Toscana to znany lokal, elegancki i za pewne nie zrobi dziadostwa na Rynku.

Wolicie jakiegoś janusza biznesu, który zrobi tam jakąś dziadownię i mordownię? Mam nadzieję, że drugi ogródek wynajmie Deja Vu bo to kolejny lokal na poziomie. Reszta to stołówki i mordownie do picia aż do porzygu.

Rynek to miejsce reprezentatywne i ma trzymać poziom. Wiele decyzji władz może dziwić bądź zastanawiać, nie wszytko obywatele do końca wiedzą, kto co ma za uszami, niemniej jednak ta decyzja jest słuszna. Rynek ma być rynkiem, ma wyglądać.
Sposób na rządowych złodziei i korupcję? Kula w łe11:30, 18 czerwca 2016
Mieliśmy doskonałe prawo które zapobiegało przestępstwom z chęci zysku popełnianym przez urzędników. Niepostrzeżenie zlikwidowano prawo i zniesiono karę śmierci. Komu to przeszkadzało ? Ano łotrom co rozkradli i rozprzedali Polskę.
Komu to przeszkadzało można zapytać po przeczytaniu tej ustawy, której parę milionów Polaków powinno nauczyć się na pamięć i cytować na wyrywki"
Ustawa
z dnia 18 marca 1921 roku
o zwalczaniu przestępstw z chęci zysku, popełnionych przez
urzędników.

Art 1. Urzędnik, winny popełnienia w związku z urzędowaniemi z pogwałceniem obowiązków urzędowych lub służbowych:
1. kradzieży lub przywłaszczenia (sprzeniewierzenia), albo udziału w tychże(art.51 k.k. ros. z r. 1903, § 5 austr. u. k. z r. 1852, §§ 47-49 niem. k. k. z r.1671), jeśli mienie skradzione lub przywłaszczon (sprzeniewierzone) było mu dostępne lub powierzone z powodu służby lub stanowiska służbowego: Z oszustwa lub udziału w niem (art. 51 k. k. ros. z r. 1903, §5 austr. u. k. z r.1852, §§ 47-49 niem. k.k. z r. 1871), jeśli oszustwo popełniono w ten sposób, że winny w zamiarze osiągnięcia dla siebie lub osoby trzeciej nieprawnej korzyści majątkowej wyrządzili innemu szkodę majątkową przez wprowadzenie w błąd lub utrzymywanie w błędzie za pomocą przedstawienia okoliczności fałszywych, albo przekręcenia lub ukrywania prawdziwych , będzie karany śmiercią przez rozstrzelanie.

Art. 2. Urzędnik winny:
1. przyjęcia bądź podarunku lub innej korzyści majątkowej, bądź obietnicy takiego podarunku lub innej korzyści majątkowej, danych w zamiarze skłonienia go do pogwałcenia -obowiązków urzędowychlub służbowych, albo żądania takiego podarunku lub korzyści majątkowej ;
2.innego przestępstwa służbowego, popełnionego z chęci zyskui z pogwałceniem, obowiązków urzędowych lub służbowych w b.dzielnicach rosyjskiej pruskiej, a w b. dzielnicy austriackiej nadużycia władzy urzędowej, popełnionego z chęci zysku , będzie karany śmiercią przez rozstrzelanie.

Art. 3. Urzędnik winny przyjęcia w związku z rozstrzyganiem spraw urzędowych lub służbowych bądź podarunku lub innej korzyści majątkowej, bądź obietnicy takiego podarunku lub korzyści majątkowej, danych bez zamiaru skłonienia go do pogwałcenia obowiązków urzędowych lub służbowych, albo żądania takiego podarunku lub korzyści majątkowej, ulegnie karze ciężkiego więzienia(domu karnego) od lat 4 do 15.

Art. 4. Winny udziału w przestępstwach, przewidzianych w art. 1 i w ust. 2 art.2 tej ustawy, o ile udział taki nie pociąga za sobą kary surowszej w myśl art. 1, będzie karany ciężkiem więzieniem(domem karnym) od 4 do15 lat; kto zaś dopuszcza się udziału w tych przestępstwach zawodowo, będzie karany śmiercią przez rozstrzelanie.

Art. 5. Kto osobiście lub za pośrednictwem osób trzecich, chociażby bezskutecznie, skłania urzędnika za pomocą podarunku, bądź innej korzyści majątkowej, bądź obietnicy tychże do pogwałcenia obowiązków urzędowych lub służbowych, lub dopuszcza się udziału w przestępstwie, przewidzianem w ust. 1 -art. 2 niniejszej ustawy-będzie karany ciężkiem więzieniem(domem karnym) od 4 - do 15 lat; jeśli zaś winny dopuszcza się takiego przestępstwa zawodowo-będzie karany śmiercią przez rozstrzelanie.
Kto osobiście lub za pośrednictwem osób trzecich, chociażby bezskutecznie, skłania urzędnika do przestępstwa, przewidzianego w art. 3 niniejszej ustawy, lub w tem ostatniem przestępstwie dopuszcza się udziału, będzie karany więzieniem (w b. dzielnicy austriackiej - ścisłym aresztem) od 1 miesiąca do 1 roku.
Jednak będzie wolny od kary ten, kto przyczyni się do wykrycia lub udowodnienia dokonanego przekupienia, zanim władza, powołana do ścigania, dowie się o jego czynie.

Art. 6. Przepisy ustaw karnych dzielnicowych o prawie nadzwyczajnego łagodzenia lub zamiany kary nie stosują się do przestępstw, przewidzianych w niniejszej ustawie; wszakże w wpadkach mniejszej wagi lub w razie uznania okoliczności łagodzących sąd wymierzy za przestępstwa, przewidziane w art. 1 - 5 ustawy niniejszej, w miejsce kary śmierci, karę ,ciężkiego więzienia (domu karnego) od lat 4 do 15, karę zaś ciężkiego więzienia (domu karnego) od lat 4 do 15 wyznaczy w rozmiarze od 1 roku do 4 lat.

Art. 7. Przestępstwa, wymienione w art. 1- 4 i cz. 1 art. 5niniejszej ustawy, uważane będą za zbrodnie; przestępstwo, przewidziane w cz. 2 art. 5, za występek.Usiłowanie będzie karane na równi z dokonaniem. Karom za udział, przewidzianym w Art. 4 i 5 niniejszej ustawy, ulegają również osoby, nie będące urzędnikami.

Art. 8. W wypadku przestępstw, przewidzianych w art. 2, 3 i 5 niniejszej ustawy, należy otrzymany podarunek lub - wartość tegoż uznać za przepadłe na rzecz Skarbu Państwa.

Art. 9. Urzędnikiem w rozumieniu ustawy niniejszej jest ten, kogo odpowiednia ustawa karna w chwili popełnienia przestępstwa za urzędnika uważa(art. 636 cz. 4 k. k. ros. z r. 1903, § 101 austr. u. k. z r. 1852 i § 359 niem. k. k. z r. 1871).
Art. 9.Urzędnikiem w rozumieniu ustawy niniejszej jest ten, kogo odpowiednia ustawa karna w chwili popełnienia przestępstwa za urzędnika uważa (art. 636 cz. 4 k. k. ros. z r. 1903 § 101 austr. u. k. z r. 1852 i § 359 niem. k.k. z r. 1871)

Art. 10. Ustawa niniejsza nie stosuje się do osób,' które w chwili popełnienia przestępstwa nie ukończyły lat 21; nie dotyczy to przestępstwa, przewidzianego w cz.2 art. 5 ustawy niniejszej.

Art. 11. Przepisy ustawy niniejszej nie stosuje sie do udziału, przewidzianego w § 49a niem. k. k. z r. 1871, tudzież do wypadków . przewidzianych w art. 151 cz. 3 k. k. ros. z r. 1903 i w § 9 austr. u. k z r. 1852

Art. 12. Przepisy szczególne ustaw karnych, stanowiące o karach łagodniejszych lub o bezkarności kradzieży lub przywłaszczenia (sprzeniewierzenia), nie będą stosowane do urzędników, odpowiadających według ustawy niniejszej. Jeśli jednak winny kradzieży lub przywłaszczenia (sprzeniewierzenia) dobrowolnie zwrócił mienie skradzione lub przywłaszczone (sprzeniewierzone) albo w inny sposób wynagrodził szkodę , zanim jego wina ujawniona została przed władzą do ścigania przestępstw powołaną, - wolny będzie od kary.

Art. 13. Sprawy o przestępstwa, przewidziane w ustawie niniejszej,o ile nie stosuje się postępowania uproszczonego, rozpoznawane będą co go winy i kary, we wszystkich instancjach przez sąd karny w składzie3 sędziów państwowych
W b. dzielnicy rosyjskiej wyroki sądu pierwszej instancji we wszystkich- sprawach, do których stosuje się niniejsza ustawa, są ostateczne i mogą być zaskarżone jedynie przy odpowiedniem zastosowaniu przepisów o zaskarżeniu wyroków w drodze kasacji. Jeżeli przestępstwo jest zbrodnią, należy wyznaczy€ oskarżonemu
obrońcę z urzędu, o ile nie ma on obrońcy z wyboru W b. dzielnicy austriackiej stosuje sie odpowiednio przepis § 341 proc. kar.

Art. 14. Winni przestępstw, popełnionych przed wejściem w życie ustawy niniejszej, ulegną karze w myśl ustaw dotychczasowych, o ile przepisy ustawy niniejszej nie przewidują łagodniejszej kary.

Art. 15. Do osób wojskowych należy stosować€ ustawą z dn.1 sierpnia 1919 r. (Dz. Pr. No 64, poz. 386) ze zmianami, zawartymi w ustawie z dnia 17 grudnia 1920 roku (Dz. Ust. z 1921 r. No 2, poz. 4). Przepisy ustawy niniejszej stosują sie odpowiednio i w wypadkach,gdy. przestępstw, przewidzianych w art. 4 i 5, dopuszczono się odnośnie do osób, podlegających sądownictwu wojskowemu.

Art. 16. Rada Ministrów władna będzie uchylić€ moc obowiązującą ustawy niniejszej uchwałą, zatwierdzoną przez Naczelnika Państwa i ogłoszoną w Dzienniku Ustaw. Z chwilą wejścia w życie tej uchwały postanowienia ustaw karnych, uchylone, zmienione, lub ograniczone w swoim działaniu skutkiem przepisów ustawy niniejszej, odzyskują moc prawną.

Art. 17. Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia; równocześnie traci moc ustawa z dnia 30 stycznia 1920 r. w przedmiocie odpowiedzialności urzędników za przestępstwa, popełnione z chęci zysku (Dz. Ust No 11, poz. 60) tudzież rozporządzenie Rady Obrony Państwa z dnia 6 sierpnia 1920 r. (Dz. Ust No€ 73, poz. 501) w przedmiocie poddania przestępstw, popełnionych przez urzędników z chęci zysku, orzecznictwu sądów doraźnych, oraz oparte na niem rozporządzenie Rady Ministrów z dn. 16 lutego 1921 r. (Dz. Ust No 18, poz. 101)

Art.18. Wykonanie tej ustawy należy do Ministra Sprawiedliwości,
a w b. dzielnicy pruskiej - do Ministra b. Dzielnicy Pruskiej w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.

Marszałek:Trąmpczyński , Prezydent Ministrów -Witos, Minister Sprawiedliwości w z. Dr. J. Morawski

Minister b. Dzielnicy Pruskiej W. Kucharski

Dziwicie się że zniesienie kary śmierci ,etosy potraktowały jak własna sprawę życia i śmierci, i ja zniosły.
Na wypadek gdyby komuś przyszło do głowy , z malą kosmetyką, przywrócić gotową ustawę ?

Źródło: http/.../
nie ślepy11:23, 18 czerwca 2016
Mam nadzieję, że stwierdzenie "nie chodzi tylko o pieniądze" będzie też dotyczyło np. podatków od nieruchomości!
I jeszcze jedno...jak nie chodzi o pieniądze, to kto ma spłacać długi miasta?
A może chodzi o ostateczne rozwiązanie kwestii wychodków na rynku?
tadek11:23, 18 czerwca 2016
Przeczytajcie uważnie !
Burmistrz uzasadnił wybór najemcy tym, że kwota 7700 zł jest abstrakcyjna. Ten człowiek życia nie zna, a już biznesu to nic a nic. Przykłady: Kebab w Rynku płaci 5000 zł za wąski mały lokal, Hosen kebab za lokal na szaflarskiej płaci 4000, średnia cena lokalu handlowego w rynku 100 zł metr, a Burmistrz Watycha za kwotę 4100 zł oddaje 100 m2 pięknego pawilonu z dodatkową powierzchnią 200m2 pod stoliki i parasole. To jeszcze nic, do tego w tej super promocyjnej cenie 4100 zł dokłada toalety, gdzie każde 2 zł leci do kasy kawiarni. Za ten numer Pan Burmistrz powinien w poniedziałek oddać stołek i przeprosić mieszkańców oraz przedsiębiorców biorących udział w przetargu. Niespotykana sprawa w tych czasach. Zostaliście wszyscy wydymani przez Burmistrza.
Urzędnik z NT11:03, 18 czerwca 2016
Taki piękny, nowiutki lokal w centrum miasta to żyła złota, warta nawet 10 tyś złotych miesięcznie. W sam Jarmark Podhalański zarobi na roczny czynsz jaki Villa Toscana będzie płacić. Aż nie chce się wierzyć, że taki prezent na 6 lat dostali właściciele Toscany od Urzędu Miasta.
Ludzie, nowotarżanie, urzędnicy i przedsiębiorcy nie wierzcie w bzdury, że decydowała jakość czy doświadczenie, to są bajki dla małych dzieci. To nawet nie było kryterium przetargu patrząc na regulamin, poza tym regulaminem wymyślili sobie bajkę o jakości usług i na tym jadą. Bardzo gruby wał poszedł w tym mieście na oczach wszystkich mieszkańców, za tym wałem stoi w całości /.../. Ja to wiem, a Wy musicie sie dopiero przekonać, cały urząd jest przez nią teraz zastraszony.
Tradycyjne ustawienie przetargu !!!10:54, 18 czerwca 2016
Normalny w tym kraju ustawiony przetarg . To się nazywa przekręt przetargowy.Pod pozorem przetargu ofertowego można zmanipulować i nieudacznie uzasadnić przyjęcie wybranej oferty.
Zawiadomienie do Prokuratury ? artykuł 231 k.k,wraz z art 296 kk
Najczęściej spotykaną formą korupcji jest łapownictwo. Płatną protekcją jest zaś podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu sprawy.
Sprzedajność a przekupstwo - art. 228 k.k., -Polega na umyślnym przyjęciu korzyści albo jej obietnicy w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Korzyść przyjąć można przed i po dokonaniu czynności służbowej2. Dokonanie czynu następuje w chwili przyjęcia korzyści3. Sprawcą tego przestępstwa może być osoba pełniąca funkcję publiczną
Panowie Oskar ,Marcin,Krzysiek którzy to wszyscy zaproponowali wyższą kwotę powinni to przestępne działanie zgłosić do CBA CBŚ,Prokuratury .Natomiast Burmistrz swą bezczelnością przesadza .
irek10:53, 18 czerwca 2016
Stronniczość ukazała swoje oblicze. Dlaczego pieniądze od Piprzaka są niegodne miejskiej kasy? Śmierdzą czy jak? Przypomnijmy sobie przetargi na pływalni miejskiej jak tam BŚ szalał z cenami .I co? Kto go powstrzymywał? W efekcie podnajemcy uciekają bo nikt nie będzie pracował za darmo żeby dopchać kasę miejską. A tutaj zwrot o 180% MIASTO NIE CHCE PIENIĘDZY Ciekawe dlaczego?
baciok@10:39, 18 czerwca 2016
W NT w ostatnim czasie szereg zdarzeń jest nieprzypadkowych i stanowi szereg ciągów logicznych;
1. Sprawa z MOK (zwolnienie dobrego Dyrektora Panią Pachniowską)
2. PPK -MZWiK( misterna wymiana kadr P Tarnowski-Pan Latawiec)
3. Budujemy nowe lokale na Rynku (wynajmujemy komu i za jaką cenę plus uzasadnienie tego).
4. Burdel z Targowicami
5. Rondo przy Color Parku
Jade na Termy odpocząć może gorąca woda mnie oświeci.
xx10:34, 18 czerwca 2016
Jeżeli ceny w ogródku bedą takie jak w tej knajpie to ja pitolę ten cały ogródek i Ę-Ą burmistrza. To ma być dla zwykłych ludzi. Tania kawa, piwo , herbata czy ciastko, a nie ceny z komsmosu. Toscana wycięła sobie konkurencję na rynku rękami burmistrza. Ja do Toscany nie chodze , bo mnie nie stać, ale w ogródku chętnie czasem bym usiadł. Mam nadzieję, że drugi pawilon będzie tańszy
ola10:05, 18 czerwca 2016
A to przypadkiem nie jest działanie na niekorzyść miasta i podatnika?
ewa09:36, 18 czerwca 2016
Vicki ,burmistrz i reszta miejskiej świty ciągle siedzą w Toscanie. No to ma podnajemce.
PIO09:25, 18 czerwca 2016
Coś mi się zdaje że ten pomysł jest pani vice tylko Watycha go firmuje.
Ale to typowy przykład dlaczego urzędnicy i gminy mają zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Nie po to zostali powołani do samorządu aby prowadzić biznesy ale aby realizować zadania statutowe samorządów. Jeśli mają takie marzenia niech założą firmy i własnych pieniędzy i na własne ryzyko podejmują takie działania .Proszę mi powiedzieć jak RIO zakwestionuje ten wydatek czy pani burmistrz spłaci go ze swoich poborów.
koicab09:21, 18 czerwca 2016
@baciok@
Sensu? Nie szukaj, nie szukaj ... w zamian bezsensu bez liku znajdziesz, a wszystko po to by było z klasą. A małpę możne przecież zrobić każdy. Tak samo jak świnię czy osła. Sensu nabiera wyłącznie słowo klasa i tacy eksperci jak radny Pustówka, specjalista od wykwintności i wiceburmistrz dekorator Stegowa, specjalistka od kokardek. Hahhahaha ... dobra zmiana!
z tela09:12, 18 czerwca 2016
Fantastycznie. Mądry wybór. Nareszcie będzie smacznie, pięknie i kulturalnie.
Jan08:12, 18 czerwca 2016
A gdy pieniądze nie są jedynym kryterium to zawsze jest furtka układanie przetargów i tak sie teraz w Nowym Targu wydarzyło, bo zawsze mają krycie, że Pizza Toscana ma ładniejsze kwiaty w donicach i już jest argument nie do ruszenia. WSTYD !
Plewa Jan08:07, 18 czerwca 2016
Nowotarski Urząd Miast jest skorumpowany.
Pozostałych 5 oferentów nie powinno się pier ..., tylko do CBA z tym. Przetarg ustawiony na 1000 %
Najdroższa knajpa w Nowym Targu, otworzy najdroższy ogródek - za najmniejsze pieniądze ....
Gdzie Rada Miasta w tej sytuacji ???
Zapewne też wszyscy poukładani w tym temacie, bo mają luksusowe obiady w Villa Toscana z rabatem urzędniczym ! WSTYD ludzie, wstyd radni !
blokos07:56, 18 czerwca 2016
szok ! . klapek nie stawał do przetargu ? ale jaja
me07:37, 18 czerwca 2016
Deja Uu powinno było wygrać. Sama pychota!!
Leming doskonały07:29, 18 czerwca 2016
do : spłata ???

Umiesz czytać ze zrozumieniem ???

cyt: "Firma ta zaproponowała m.in. czynsz w wysokości 4100 zł netto miesięcznie, umowę na sześć lat i nakłady w wysokości 300 tys."

Przecież 300 tyś to więcej niż z Twojego wyliczenia 259 tyś - i co Ty na to ???
Maniek K.07:22, 18 czerwca 2016
Podobno w przetargu brały udział jeszcze takie asy jak Restauracja Rumcajs, Oberżą pod Różą, Sieć Kawiarni Caffe Columbia. Wszyscy zaproponowali większe czynsze od Toskany, mają doświadczenie gastronomiczne i mocną markę na rynku, ale nie sponsorują Urzędu Miasta. Toskana miała wygrać i wygrała, taki był układ na wysokich stołkach urzędniczych.
Aska06:41, 18 czerwca 2016
Panie Burmistrz glosowalam na Pana ale teraz to w twarz bym Panu naplula za ten przekret. Ktos sie polakomil na kase i **** a Pan to kryje. Wstyd....
Lasek04:50, 18 czerwca 2016
Od dzis w tym miescie wygrywa przetatgi nie ten co da najwysza oferte, ale ten co ma doswiadczenie. Burnos ma parkingi w rynku zapewniony na lata, tak jak i Pani w kawiarni w Parku. Cena nie gra roli, robicie dobra robote wiec ladujcie najnizsze stawki, a i tak to Was wybiora.
Urzednik Miasta04:45, 18 czerwca 2016
Pani Burmistrz powolala Komisje Przetargowa z osob ktore sa kilka minut przed emerytura. Czy ktokolwiek z tych osob sprzeciwi sie i powie, ze Toskana daje za malo pieniedzy i powinirn wygrac Pieprzak ???? Nikt !!!!!! Wybiora to co Burmistrz wskaze - tak sie ustawia przetargi - poza urzedem o tym nie wiecie.
Żołądek01:53, 18 czerwca 2016
Dawniej na Podhalu najlepsza ,,pizza,, to był moskol z masłem czosnkowym,bryndzą.Zażeracie się teraz pseudo pizzami,fast foodami,świństwami i walczycie o kible na rynku,żeby były co krok.Rozumiem(pośpiech wskazany przy łapaniu pcheł,sraczce).
żpl00:08, 18 czerwca 2016
Co niektórzy pazerni na kasę nie potrafią czytać ze zrozumieniem....
fryta23:47, 17 czerwca 2016
śmierdzi przestępstwem
Lulu23:45, 17 czerwca 2016
Nie piszcie na burmistrza , on chciał dobrze ,a nawet lepiej, zauważyłem że zawsze pomaga tym najbiedniejszy i nie faworyzuje nikogo
bezstronny kasy nie chce za opłaty targowe przetargi wybiera te tańsze ronda buduje zridem to możne jest Szwajcar.
spłata ???22:42, 17 czerwca 2016
7700 - 4100 = 3600 * 72 miesiące 259.200, 00 zł - czy w naszym Mieście jest za dużo pieniędzy w budżecie, że rezygnujemy z dodatkowych 259 tys.??? Od kiedy urzędnik decyduje, czy biznes jest opłacalny czy "przestrzelony"? No chyba, że faktycznie mają tu wpływ inne czynniki, ale nie te o których mowa w tłumaczeniu ....
baciok@22:30, 17 czerwca 2016
Jak to powiedziano w Misiu Stanisława Barei.
Prawdziwe pieniądze robi się na słomianych drogich inwestycjach.
,, Gdyby zależało nam na tym, żeby jak najwięcej zarobić, to zrobilibyśmy licytację i wygrałby ten, który da więcej. Ale nam nie o to chodziło" - mówi burmistrz Grzegorz Watycha. No to o co chodziło Panie Burmistrzu bo w dalszej Pana wypowiedzi nie bardzo mogę doszukać się sensu.
żaba21:54, 17 czerwca 2016
Zaraz, zaraz, a od kiedy to miasto może wydzierżawić lokal na okres 6 lat? Wszystkie umowy są na okres 3 lat.
gorcowy21:52, 17 czerwca 2016
Brawo!!!
Teddy Kaczynski21:44, 17 czerwca 2016
Telepizza....chemia na chemii chemią pogania...wiem bo byłem na szkoleniu z telepiccy.P.S.szczególnie alergicy uważajcie.
abc21:38, 17 czerwca 2016
czyżby za dużo kasy w kasie?
tym razem przesadził burmistrz.
nie rozumiem postępowania naszych władz.
Jola21:14, 17 czerwca 2016
Byłam raz w tej wygrywającej firmie, nigdy tam już nie pójdę ale lepsze to niż...
To się nazywa przestępstwo urzędnicze21:00, 17 czerwca 2016
Miasto chce po 8 zł za metr na zajezdni orz w reszcie miasta natomiast na oczyszczalni 0,5 zł/m2 a jak w przetargu na kawiarenkę w rynku przedsiębiorca zaproponował ok 2.5 zł za metr kwadratowy to stwierdzili że mu się nie będzie opłacało i wolą wynająć za ok 1.3 zł m/kw.
To pokazuje działanie na szkodę miasta , to jest chamstwo poplecznictwo i hipokryzja urzędników miejskich . Nazywając po imieniu NIEGOSPODARNOŚĆ urzędnicza za którą powinni ponieść surową kare .
agata21:00, 17 czerwca 2016
coś tu śmierdzi
baciok@20:43, 17 czerwca 2016
Ja chyba zyję w jakims matriksie albo jestem uposledzony umysłowo czytając słowa Pana Burmistrza. Wszystko to nie trzyma się logiki.
Panie Burmistrzu po tych wypowiedziach nasuwa się jedyny wniosek(........ )
Jacek20:42, 17 czerwca 2016
do Sławomir z ta najlepsza pizza na Podhalu to bym dyskutował , spróbuj kolego miły na cienkim cieście w telepizzzy w galerii - mucha nie siada
Vincek20:37, 17 czerwca 2016
Pamiętam początki pieczenia pizzy.
szymon20:36, 17 czerwca 2016
Obecnej władzy coś nie bardzo zależy na zyskach, ostatnie zmiany i wypowiedzi pana Burmistrza tylko to potwierdzają choćby dochody po zmianach targowicy, teraz ogródki ... rozumiem gdyby dzierżawca sam stawiał lokal jak to miało miejsce przez ostatnie lata to czynsz może grać drugą rolę, ale w przypadku gdy na drewnianą altanę wydajemy 800 tyś zł to coś jest nie tak.
Panie Burmistrzu skoro pieniądze nie są najważniejsze to zmniejszcie sobie wynagrodzenie do średniej krajowej lub w ogóle z niego zrezygnujcie!
drobny pijaczek20:25, 17 czerwca 2016
normalnie taki czynsz to sie klijenci płatnej toalety zrzucą bo to 166 złoty dziennie czyli 80-ciu klijentow toalety po dwa złote czy ci urzednicy liczyc nie umieją czy nie mogą to działanie na szkode miasta
ff20:25, 17 czerwca 2016
To jest działanie na szkodę miasta i mieszkańców.
Ja20:19, 17 czerwca 2016
Willa... niemiłe panie pizza w surowa i smród starej kamienicy
bidok20:16, 17 czerwca 2016
Podejrzewam, że ceny w tym ogródku będa wysokie i tylko burmistrzostwo z elytami bedzie stać chodzic do tego ogródka.
WW20:10, 17 czerwca 2016
Od kiedy urzednicy sie tak martwią czy ktos dal zbyt wysoką ofertę ?
Oskar19:58, 17 czerwca 2016
I bardzo dobrze przynajmniej sprawdzone jedzenie a z panem Oskarem lepiej z daleka
obiektwyny19:50, 17 czerwca 2016
w końcu nie tylko cena ale i jakość!
sławomir19:41, 17 czerwca 2016
I bardzo dobrze, Toscana to miejsce którego Nowy Targ nie może się wstydzić ! Najlepsza pizza na Podhalu :) dobre jedzenie, super obsługa, koncerty ... bardzo dobry wybór !
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij