Piątek, 20 kwiecień 2018, Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Czarny Dunajec i okolice
pogodnie
19°
Wiatr: 2.6 km/h Wilgotność: 30%
pogodnie
20°
Wiatr: 3.5 km/h Wilgotność: 24%
pogodnie
26°
Wiatr: 1 km/h Wilgotność: 31%
pogodnie
18°
Wiatr: 18 km/h Wilgotność: 36%
pogodnie
16°
Wiatr: 10.5 km/h Wilgotność: 42%
pogodnie
19°
Wiatr: 4 km/h Wilgotność: 25%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
11.01.2017, 23:15 | czytano: 3858

Burmistrz powołał "zespół doradczy", który ma zająć się problemem zanieczyszczonego powietrza w Nowym Targu

zdj. Michał Adamowski

NOWY TARG. Burmistrz Grzegorz Watycha powołał ośmioosobowy "zespół doradczy do spraw analizy stopnia realizacji działań w zakresie ochrony powietrza na terenie miasta Nowy Targ". Jak informuje NTvK - ciało to spotkało się wczoraj na swoim pierwszym posiedzeniu.

W skład zespołu weszli radni: Marek Mozdyniewicz, Danuta Wojdyła, Grzegorz Luberda, Jan Łapsa, Gabriel Samolej, Leszek Pustówka, a także Andrzej Kosiński i Filip Kot, czyli przewodniczący odpowiednio Nowotarskiej Rady Seniorów i Młodzieżowej Rady Miasta Nowy Targ.

Zadaniem zespołu jest "zweryfikowanie działań podejmowanych przez Urząd Miasta Nowy Targ w celu poprawy jakości powietrza atmosferycznego na terenie miasta Nowy Targ, jak również wypracowanie kierunków działań na przyszłość".

Z informacji NTvK wynika, iż podczas pierwszego posiedzenia ciała doradczego zdecydowano, że konieczne jest "rozeznanie prawne spraw związanych z możliwością dopłat do ekologicznych paliw, rozpoznanie prawne w zakresie zapewnienia stałych cen gazu do ogrzewania budynków (zabezpieczenie na wypadek wzrostu cen paliwa), silniejszy nacisk na edukację ekologiczną w szkołach, wypracowanie przez Radnych Rady Miasta Nowy Targ apelu do marszałka Województwa Małopolskiego "w celu przyspieszenia procedury naboru wniosków w zakresie uruchomienia dofinansowania do OZE", kolportaż ulotek oraz utworzenie zakładki dot. spraw związanych z ochroną powietrza na stronie Urzędu Miasta.

Planowany jest także happening - pokaz "czystego palenia" na Rynku.

Jeśli chodzi o bardziej praktyczne pomysły, to była mowa o dofinansowaniu z budżetu Miasta - wymiany kotłów. Tu pojawiło się zastrzeżenie, że taka ewentualność brana byłaby pod uwagę "na wypadek braku dofinansowań zewnętrznych".

opr.s/
najnowsze informacje
komentarze
ano11:20, 15 stycznia 2017
Co by tu jeszcze ---- no pewnie gaz jest tani - 1200 na miesiąc -- jeżeli zarobisz - 1500 na rękę .
do Zatruty smogiem09:37, 15 stycznia 2017
ci "co zęby zjedli" nie pchają się na afisz, to nie jakiś dziwoląg Podhalański Alarm Smogowy czy palenie od góry.
tu trzeba kasy i pomysłu, a tego nie ma przynajmniej na razie.
miescon23:33, 14 stycznia 2017
Palą węglem z Ukrainy ,Rosji albo Syberii,bo tani.Polski węgiel jest lepszej jakości,chociaż nie jest super.Nowy Targ był zawsze zadymiony i śmierdzący tylko nie zwracano na to uwagi dawniej.
Zatruty smogiem21:49, 14 stycznia 2017
A może by zaprosić do komisji ludzi, którzy zeby zjedli na ciepłownictwie ?? Jest ich dość sporo w mieście.
Kuma19:33, 14 stycznia 2017
A wy myślicie,że zespół złożony z radnych wymyśli jakiś sposób na smog? No proszę was. Kolejny rząd dofinansowuje z naszych pieniędzy wydobycie węgla, bo ich zamknięcie to niepokoje społeczne najsilniejszej grupy robotników i ich rodzin. To po co oni niby mają kopać ten węgiel? żebyśmy nim palili.
Do jaki - gdyby stare miasto podłączyć do takiej kotłowni jak MPC i założyć takież filtry to byłoby znośniej - prawda?
eko17:15, 14 stycznia 2017
odwiert geotermalny i eliminacja " spółki" sprawi , że korzystanie
z tego będzie tanie.
miastowa07:51, 13 stycznia 2017
Pytałam o możliwośc dofinansowania do nowego kotła ale nie ma na to szans jeśli w domu jest jeszcze drugi piec ( awaryjny ! ) na eko-paliwo (olej) ale nie korzysta się z niego ze względu na koszty oleju (!) oraz to,że niestety nie ogrzewa on wody w piwnicznym bojlerze. Kolejną przeszkodą jest nieocieplony budynek znów ze względu na koszty i warunki sąsiedzkie;
Trudno jest z jednej pensji ogarnąc wszystkie koszty a kombinowac z usuwaniem kotła olejowego byle dostac tę pomoc finansową....nie będę;
Reasumując, zostaje jak jest:)
hans00:12, 13 stycznia 2017
mareczek to dobry kominiarz..
Nogaty21:23, 12 stycznia 2017
Podłączyć instalacje do odzysku metanu pod stołki tym rządzącym ,,pierdzącym,, tylko w nie na ,,górze,, i po ptokach.
stan19:47, 12 stycznia 2017
ca dwa wiatracki jedyn w kokoszkowie drugi na lotnisku i tak zaduć coby przegonić smoqa kie się fce
nowotarżanin18:12, 12 stycznia 2017
pomyślą,pomyślą i uchwalą podobnie jak ekipa która się głowiła z problemem głodnych i bezrobotnych i znależli rozwiązanie żeby głodni zjedli bezrobotnych...
rufusgajownik16:15, 12 stycznia 2017
Kompetencje kompetencje i jeszcze raz kompetencje więc jak już zespół to chociaż kompetentny.....i chyba każdy się z tym zgodzi!!!
dolcevita14:02, 12 stycznia 2017
To scena do filmu Miś III? Wiecie, rozumiecie. Ale ubaw. Nigdy nie przypuszczałem, że z Watychy taki kawalarz - boki zrywać.
co by tu jeszcze13:59, 12 stycznia 2017
Przecież gaz jest tani !Za ostatni miesiąc(dom ponad 200m2)zapłaciłem 700 zł,temperatura w domu ok.22-23.Do tego gorąca woda.

Aha,jeszcze zapomniałem dodać :abonament,dystrubycja,VAT -to razem wyszło 1200 zł.
mesjekonrad13:05, 12 stycznia 2017
Zapewne problem jest bardziej skomplikowany, niż się wydaje, ale moim zdaniem należy :

1. Uprościć i przyspieszyć procedury podłączania gazu; z wiarygodnych ust słyszałem, że trwa to nawet dwa lata (!!!).

2. Wyposażyć odpowiednie służby w skuteczne możliwości kontroli i bezwzględnie karać za palenie w kotłowniach śmieciami, plastikiem etc.

3. Uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż zegar biologiczny wyeliminuje tych, których nikt i nic nie nakłoni do rozsądku...

I jeszcze jedno : oczekiwania, czy wręcz żądania dopłat do zmiany sposobu ogrzewania to kpina. A kto niby ma za to zapłacić?
kominek12:50, 12 stycznia 2017
a ja cieszę się ,że jest taki zespół bo pogoni urzędników do roboty, bo cosik słabiutko działali

a tak na marginesie to wysłać kominiarzy w miasto i zrobią porzadek
smoczek12:18, 12 stycznia 2017
W dniu wczorajszym o godzinie 22 w NT została przekroczona norma o ponad 1300% !!!!!!!!!!
Ggg11:28, 12 stycznia 2017
Pokaz "czystego palenia" ???? Serio ? Chcecie pokazać jak palic gazem ? No bo chyba nie węglem. Czyste palenie i węgiel się wyklucza. Jest za późno na takie zabawy. Normy nie są przekraczane o 30 %, ale o ponad 1000 (TYSIĄC) %.
Trzeba jak najszybciej likwidować paleniska węglowe. Jeśli da się ludziom furtkę na palenie węglem to oni dalej będą spalać w swoich piecach byle co i byle jak.
Codziennie kopcą i smrodzą te same kominy.

Zmuście pierwsze wszystkich przedsiębiorców, piekarnie, sklepy etc. do przejścia na ekologiczny opał. Ci ludzie zarabiają na swoich biznesach, więc stać ich na zapłacenie kilku złotych więcej. Można to zrobić tylko prawem, bo na uświadamianie tego betonu intelektualnego jest już za późno.
Tym indywidualnym, których nie stać należy dopłacić.

Dusimy się w przeraźliwym smogu !!!
smok11:19, 12 stycznia 2017
Wczoraj godz. 22 przekroczenie normy w Nowym Targu o 1300% !!!!
Errare humanum est11:17, 12 stycznia 2017
Najpierw zacznijmy z czego wynika problem palenia tanim węglem. Ponieważ jest TANI ;) Jeżeli znajdzie się sposób aby węgiel dobrej jakości (bądź gaz itp) był tańszy od węgla złej jakości, problem smogu zniknie.

Ale lepiej powoływać zespoły,organizować happening, dodanie zakładki na stronie UM (już dawno się tak nie uśmiałem) itp... I pomyśleć że ludzie którzy to wymyślają dostają pensje z naszych podatków.
smieci do kosza nie do pieca !11:12, 12 stycznia 2017
Na początek można sprawdzić statystyki ilości śmieci wyrzucane przez gospodarstwa domowe w stosunku zima/lato. Na naszej ulicy jakoś dziwnie znikły(czyt. nie zostały wystawione) w dniu zbiórki worki z wszelakimi odpadami suchymi.
baciok@11:05, 12 stycznia 2017
Nowy Targ i właściwie cała okolica jest zasnuta smogiem. Zgadzam się z przedmówcą nick liberte! że niestety jeżeli Rząd nie zadziała jakimś kopleksowym rozwiązaniem to my możemy bić tylko pianę.
Bardzo dobrym rozwiązaniem było utworzenie Geotermii Nowotarskiej z Gminą Szaflary gdzie powietrze też jest niekiedy prawie jak w NT. Tylko żeby ruszyły prace jak najszybciej . I przede wszystkim ceny powinny być do przyjęcia dla nawet najmniej zarabiających.
you 5711:04, 12 stycznia 2017
dzisiaj wszyscy palą jak zawsze a jakość powietrza wg.danych dobra,proponuję więc 4 helikoptery black hawk z demobilu amerykańskiego lotnisko już jest i w ramach treningu dwa przeloty dziennie nad rynkiem i po problemie,bo mamy tylko kilka dni smogowych w zimie.
gumis11:02, 12 stycznia 2017
szkoda hajsu na ulotki , tu same mondre ludzie zyjom i wiedzom jak palic
;)
zdzichnt10:45, 12 stycznia 2017
I to się nazywa "dojenie baranow".
Proponuję zakupić szanownej komisji lektyke, żeby mogli się obnosić z tym faktem.
Jak na razie to w całym województwie małopolskim zrealizowano projekty pomp ciepła, czy też kolektorów, ale nasi spece , etatowi ekolodzy, jakoś nie mogą się z tym uporać.
Panowie , szanowna komisja jest po to, żeby dalej pudrowac syfa, a nie zajmować się pracą!Jest to tak oczywiste, że szkoda nawet nad tym się rozpisywać....
bąk10:35, 12 stycznia 2017
Tu nie ma co powoływać zespołu /jeszcze takiego/ . Bo ta ekipa nawet palcem nie kiwnie w temacie .Wypocę raport .Sprawozdanie .I oczywiście wytyczne. czyli dreptanie w miejscu. P. Burmistrz doskonale o tym wie zabezpiecza sobie tyły ,żeby mu nikt nie powiedział ,że nic nie robi ,co dalekie od prawdy nie jest.
Rostrzeń09:39, 12 stycznia 2017
cozatretynizm ma 100% racji. To dość żenująca inicjatywa, która najwyraźniej pokazuje, że władze miasta nie mają nawet pojęcia o wyobrażeniu jak się zabrać za smog w NT. Na ich obronę zostaje tylko to, że w Polsce żadna władza nie ma pojęcia od czego zacząć
franek09:38, 12 stycznia 2017
Ale mi to ciało i oni będą pouczać mieszkańców jak palić ekologicznie w piecach ,a sami kopcą z swoich kominów może zrobić zdjęcie.Nie ma pieców ekologicznych z podajnikiem w których jest spalany węgiel i tak nie zmniejszy ilości pyłów w powietrzu obowiązkiem byłoby założenie filtrów na kominy i miasto mogło by się pochwalić że dbają o czyste powietrze dla mieszkańców i przyjezdnych sfinansować filtry i wymianę. A następne cztery lata mają zapewnione.
fajerman09:36, 12 stycznia 2017
Poprzedni burmistrz dobrze wiedział co w trawie piszczy nie decydując się na zainstalowanie stacji pomiaru powietrza w Nowym Targu, choć mówiło sie o tym kilkanaście lat wcześniej. Brawa dla obecnego burmistrza, że podjął tą decyzję - wziął problem na klatę i umieścił w N.Targu tę stację, bo tym działaniem rozpoczął szeroką dyskusję uświadamiająca - teraz czekamy na czyny.
fred09:31, 12 stycznia 2017
Panie Burmistrz tu nie trzeba nikogo powoływać tu trzeba ludziom za pracę lepiej zapłacić to nie będą palić tanim węglem,a i trzeba sprawdzić sklady z węglem co za węgiel mają.Paranoja Panie Watacha
a09:30, 12 stycznia 2017
do cozakretynizm
czytaj ze zrozumieniem
prorok09:26, 12 stycznia 2017
To co teraz tylko gaz od ruskich bo już nam nic nie zostało "koniec jest bliski"
KLOC09:19, 12 stycznia 2017
Jeżeli do dzisiaj nie ma wniosków z obecnej sytuacji to ja się pytam co robi referat ochrony środowiska w NT. Przecież to są ludzie na ETACIE!!!!
liberte!09:14, 12 stycznia 2017
Temat jest prosty - należy dać ludziom możliwości finansowe do wymiany pieca oraz/bądź zakupu lepszego paliwa (gaz/węgiel lepszej jakości).
W obu przypadkach na drodze stoi RZĄD i jego polityka fiskalna, która nakłada albo wysoką akcyzę na gaz, albo nie może objąć zwolnieniem z VAT-u nowych jednostek CO. Co dostaniemy za to? Nowy podatek, pewnie smogowy, zatrudnimy masę osób do kontrolowania i dawania horrendalnie wysokich mandatów, zamiast po prostu przestać okradać ludzi.
STAŚ09:01, 12 stycznia 2017
do kretynizmu.....Zespół doradczy został wybrany teraz, jak mniemam, prawda ?!! Jakim więc sposobem, Ci ludzie mają odpowiadać za coś, co zostało zaniedbane przez urzędników wcześniej ?! Należy rozliczyć ich po tygodniu, miesiącu, roku !!! Napisała Pani, " ja głupia sądziłam....", czy nadal jest problem ze swoją osobowością ?!!
kuba09:00, 12 stycznia 2017
ciekawe czy żeby walczyć ze SMOKIEM to trzeba mieć mgr przed nazwiskiem ???
wrr08:55, 12 stycznia 2017
Był zespół Antoniego, a teraz będzie zespół Grzegorza. Aż 8 osób potrzeba żeby stwierdzić że powietrze jest do ...
Świetna inicjatywa08:46, 12 stycznia 2017
Teraz tylko w teren i prosto do domów z kopcącymi kominami. Zaspawać piec i będzie czyste powietrze. Te same kominy codziennie kopcą tak samo.
Tadek07:55, 12 stycznia 2017
Ha ha ha ha _ Watycha pomyśl kreatywnie o ile potrafisz i nie powołuj kolejnych zespołów tylko dobierz się " do d.....y swoim zastępcą i do roboty)
Zespół doradczy - czyli jak w Sejmie nikt za nic nie odpowiada , podobnie jak IPN bada oczywiste komunistyczne przestępstwa już 14 lat , które dzisiaj wychodzą w kategorii / poseł złodziej od spirytusu /
zaczadzony07:21, 12 stycznia 2017
Umarłem ze śmiechu czytając to .....
jaki06:41, 12 stycznia 2017
Przyłączyć bloki do geotermii ,bo mają ogrzewanie na wegiel...
MF06:09, 12 stycznia 2017
Smiechu warte trzeba powolac komisje zeby obnizyc ceny gazu i oleju opalowego albo doplacac..????
gd00:50, 12 stycznia 2017
no to sie burmistrz postarał ... hohohoh plastuś to plasuś
??????00:46, 12 stycznia 2017
Jakie ludzie wchodzący w skłąd zespołu mają do tego kompetencje?
cozakretynizm23:36, 11 stycznia 2017
popłakałam się ze śmiechu...
dopiero teraz będą rozpoznawać możliwości?
teraz się dowiedzieli, że mamy problem?
A ja głupia sądziłam, że ściągając do miasta stację pomiarową już wiedziała nasz "władza" że mamy problem...

Ile czasu wam trzeba drogi zespole doradczy, by coś konkretnego nam powiedzieć? Dwa lata wystarczą? Na koniec kadencji będziecie nam machać plikiem papierów i obiecywać, że macie plan, tylko trzeba wam dać szansę i wybrać na kolejne 4 lata?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
chmura tagów
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij