Poniedziałek, 19 kwiecień 2021, Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Jabłonka i okolice
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 81
Clouds
11°
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 82
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
21.01.2017, 14:30 | czytano: 20119

Trumna i znicze na Rynku - mocny happening Nowotarskiego Alarmu Smogowego (zdjęcia)

Fot. Krzysztof Garbacz

- 30 osób umiera rocznie w Nowym Targu z powodu zanieczyszczonego powietrza - alarmowali dziś w Nowym Targu aktywiści Nowotarskiego Alarmu Smogowego. Na płycie Rynku postawili symboliczną trumnę i znicze upamiętniające ofiary smogu.

NAS chciał w ten sposób uświadomić mieszkańcom stolicy Podhala jak groźne jest oddychanie zanieczyszczonym powietrzem i jak ważna jest walka z tym problemem. Wyższa śmiertelność nowotarżan to - jak podkreślano - efekt m.in. częstszych zawałów serca oraz nowotworów spowodowanych smogiem.

– To dolna granica oszacowania wynikająca z metodologii przyjętej w badaniach epidemiologicznych prowadzonych w kilkudziesięciu europejskich miastach. Faktyczne skutki zdrowotne smogu w Nowym Targu mogą być jeszcze większe – wyjaśnia dr Jakub Jędrak, fizyk, ekspert Polskiego Alarmu Smogowego. W spotkaniu udział wzięła lek. med. Małgorzata Lurzyńska z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, która odpowiadała na pytania mediów i zainteresowanych dotyczące szkodliwego wpływu smogu na zdrowie mieszkańców Nowego Targu.

Happening był symbolicznym początkiem działalności Nowotarskiego Alarmu Smogowego. Grupa zdeterminowanych mieszkańców, wzorem aktywistów z Zakopanego, postanowiła zaangażować się w działania na rzecz czystego powietrza nawiązując współpracę z Polską Zieloną Siecią.

- Mamy dość fatalnej jakości powietrza w naszym mieście. Wierzymy, że dzięki współpracy z różnymi podmiotami, w tym z władzami miasta, szkołami czy organizacjami pozarządowymi, uda się przyspieszyć działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Nowym Targu – podkreśla Robert Koprowski z Nowotarskiego Alarmu Smogowego.

- Bardzo wysokie stężenia zanieczyszczeń, z jakimi nagminnie w okresie grzewczym mamy do czynienia w Nowym Targu mają bardzo negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. W okresach epizodu smogowego więcej osób niż zwykle umiera np. na choroby serca – wyjaśnia prof. dr hab. Ewa Konduracka, kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Skutki zdrowotne smogu są wielorakie: począwszy od przedłużonych i częstych infekcji, częstszych alergii u dzieci, aż po zwiększone ryzyko zawału serca, zaostrzeń niewydolności serca, chorób płuc czy niektórych nowotworów u dorosłych. Zanieczyszczenia wpływają negatywnie także na płód ludzki – dodaje prof. Konduracka.

W grudniu w Nowym Targu odnotowano 18 dni z przekroczeniami norm, a przez kolejne trzy dni stężenia były tak wysokie, że nie wytrzymał ich pyłomierz. Jak wyjaśniał małopolski inspektor ochrony środowiska w korespondencji z Podhalańskim Alarmem Smogowym, awarie pyłomierza były spowodowane skrajnie wysokimi stężeniami pyłu, przekraczającymi 500 µg/m3 (górny dopuszczalny poziom wynosi 50 µg/m3). Położona przy pl. Słowackiego (za budynkiem szkoły) stacja zanotowała w grudniu najwyższe średniomiesięczne stężenie spośród wszystkich stacji w Małopolsce. W styczniu zdarzyły się do tej pory zaledwie cztery dni, w trackie których powietrze w Nowym Targu spełniało normy.

Nowotarżanie, którzy wzięli udział w happeningu, chętnie robili sobie zdjęcia z tablicą z napisem "Nowy Targ bez smogu - jestem za".

Źródło: Nowotarski Alarm Smogowy, oprac. r/ zdjęcia Krzysztof Garbacz
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
kk10:03, 22 stycznia 2019
wszyscy mowia dawniej tez byl smog ale wegiel byl lepszej jakosci bo polski byl i zanieczyszczenia byly mniejsze teraz polski wywoza za granice a my mamy ruski bardziej skazony i tu jest problem
Wyrocznia13:18, 30 stycznia 2017
Oczywistym jest, że powietrze powinno być czyste, ale te wyliczenia ile umarło ludzi przez smog są tak kretyńskie, że śmieję się przy każdej okazji jak sobie o tym przypomnę.
Sprzężenie zwrotne10:23, 30 stycznia 2017
Dla niektórych każdy kto widzi problem smogu to idiota , wygląda że zakłóca spokój nic nierobiącym urzędnikom i trucicielom którzy razem tworzą towarzystwo wzajemnej adoracji .Truciciele są bo im urzędnicy pozwalają a urzędnicy są bo są truciciele .Najlepiej kpić i straszyć tymi
którzy widzą i upubliczniają problem .Stare komunistyczne metody.
Kolejny raz mówię weźcie się do działania!NATYCHMIAST!!!
RS06:53, 29 stycznia 2017
jednym słowem: idioci...
ZZZZZZZZZ14:17, 23 stycznia 2017
Mam propozycję po 500+ do każdego rachunku za prąd, gaz lub olej. Zależy czym kto pali.!!!!
jpd13:45, 23 stycznia 2017
Beza....tak w każdym bloku i mieszkaniu każdy ma piec i pali węglem....jpd...wyobraźni trochę kobieto. Pomyśl co zanieczyści bardziej środowisko - 40 osobowych diesli czy 1 autobus? Tu sytuacja jest analogiczna tylko że na większą skalę.
KLOC10:51, 23 stycznia 2017
Wicher w pustej czaszce hula. Za wypożyczenie trumny zapłaciłem ja. Nie z ruskich pieniędzy, z moich prywatnych. To że smog zawsze był to wszyscy wiedzą, ale nie znaczy ze zawsze musi być w przyszłości. Prawdopodobnie zatrzymałeś się w rozwoju 20 - 30 lat temu./.../. Świat się zmienia. Ty zostałeś w PRL i w sumie teraz ci dobrze bo masz PRL Bis.

Naruszenie regulaminu. Moderator.
D.w08:57, 23 stycznia 2017
A w Lasku dalej smród ze spalanych odpadów meblowych....nie da sie wyjsć na dwór, gdy tym dziadostwem pala...ciekawe kiedy ktoś sie tym zajmie....?!nasze dzieci wdychają związki rakotwórcze!!!
w kotlinie zawsze mgła i smog07:47, 23 stycznia 2017
Większość tego smrodu z komina żółtego czy czarnego to tylko i wyłącznie węgiel. I co? I nic - węglem palić można a poza tym jest najtańszy i ogromnej rzeszy mieszkańców nie stać na droższe ogrzewanie gazem czy olejem. Tym bardziej że cena węgla jest stabilna a z gazem jest różnie bo jest dotaczany z Rosji.
Beza00:46, 23 stycznia 2017
To nie jest takie proste ja staram się ale nawet gdybym chciała przejść na gaz to nie jest takie proste my palimy od góry na węgiel a i tak się kopci i co mam zamarznac mam małe dziecko
Beza00:38, 23 stycznia 2017
A tak prawdę mówiąc to bloki czym są opalanie wszyscy mówią że stare miasto truje ale bloki też opadają węglem ????
Robert Luberda22:05, 22 stycznia 2017
@Wicher - Twoje jedyne rozsądne posty, reszta to lokalni politycy i nieświadome tematu dzieci z rozgrzanych blokowisk, nakręcane mediami. Przyjdzie halny i wywieje głupotę narażającą Polskę i jej już zmęczonych bezsensownym postępowaniem "zielonych i czerwonych" mieszkańców na kolejne koszty.
abc21:05, 22 stycznia 2017
Zmarli z powodu zanieczyszczenia powietrza do calosci mieszkancow:
Londyn: 0.0288 %
Nowy Targ: 0.0895 %
Chiny: 0.1162 %

Czyli w NT powietrze prawie jak w Pekinie gdzie nog nie widac i ponad 3 razy gorsze niz w Londynie...

Zastanawiam sie tez jak zostalo to wyliczone, skad wiadomo kto umarl od zanieczyszczenia powietrza a kto umarl z innych przyczyn. Czemu 30 a nie 20, 15 czy 10?

I jak to 30 osob ma sie do innych zgonow, np samobojstw, zgonow w wyniku wypadku na zakopiance w okolicy Nowego Targu, z przepicia, inne wypadki itd. Bo moze sie okazac ze np tansza przebudowa zakopianki uratuje wiecej osob niz wymiana calego ogrzewania na Podhalu na panele sloneczne....
salomon20:02, 22 stycznia 2017
Mówcie co chcecie tu nie ma alternatywy.
Każdy kto do powietrza którym oddychamy
emituje TRUCIZNY to samobójca i morderca.
Ich działanie to bezpośrednie zagrożenie życia
i powinni być ścigani z urzędu za przestępstwo .
Standardem powinno być duma i działanie chroniące
życie sąsiadów i swoje nawet kosztem poniesienia kwot
wynikających z ekologii. I TO SIĘ MA STAĆ NATYCHMIAST.
Ceperka ma blond włosy?16:55, 22 stycznia 2017
Ceperko kup sobie binokle! Mocne albo Nocne: ) Cepry albo ślepe albo *** : )
30 osób:)16:51, 22 stycznia 2017
Podajcie dokładniej kto zmarł bo to jakaś sciema. Pewnie od papierosów poumierali: )Ta trumna to błaznowanie w biały dzień. O smogu wiemy że jest problemem. Węgiel który nam sprzedają to totalny bubel i tu jest problem.
Mefi16:19, 22 stycznia 2017
Norma syfu w nowotarskim powietrzu i norma w ilosc hamskich i debilnych komentarzy nowotarskich. /.../

Proszę nie ubliżać innym komentatorom. Moderator.
ps. poprawna forma brzmi "chamskich"
B.15:20, 22 stycznia 2017
Problem u nas jest większy bo ludzie nie bardzo chcą zmieniać piece na eko. Właduje jeden z drugim kawałek mebla,drewno czy śmieci i już jest ciepło. Sporo osób pali drewnem bo mają w posiadaniu kawałek lasu i w życiu nie zmienią pieca. Mieszkając w okolicach Nowego Targu mam piec na olej i sobie chwalę niskie koszty i bezobsługowość .Temperatura cały czas taka sama i jest komfort. Do ekologii wiele nie wnoszę bo dookoła trują mnie sąsiedzi sadzą i innym syfem. Dopóki ktoś nie zacznie kontrolować co jest w piecu w momencie wydobywającego się czarnego czy brunatnego dymu nic się nie zmieni bo ciemniaki uważają ,że nic się przecież nie dzieje.
z tela13:18, 22 stycznia 2017
Nikt nie ma prawa zanieczyszczać wspólnego powietrza. Tak samo jak zanieczyszczać wody i gruntu. Czy tak trudno to zrozumieć?
tutejszy12:34, 22 stycznia 2017
Gdzie byliście wcześniej zamiast protestować?Grzaliście się przy piecach,opalając je śmieciami i wszelakim syfem???
mario12:13, 22 stycznia 2017
A może państwo powinno w końcu dawać ulgi podatkowe dla tych co maja nowoczesne piece.
A dla tych co nie stac na takie piece to konkretne dofinansowanie- ale nie takie jakie jest obecnie.
Wicher12:11, 22 stycznia 2017
Jak PO troszczyło se o ludzi tak samo ci pseudo ekolodzy z Panem Rajskim z PO na czele się troszczą ! :)
Wicher11:31, 22 stycznia 2017
A dlaczego to ci pseudo ekolodzy nie pytają o geotermię ! ? Śpimy na ciepłej wodzie i nic w tej sprawie się nie dzieje ,może w tym kierunku wy " ekolodzy ," do dzieła !!!
wicher11:24, 22 stycznia 2017
Ni stąd ni z zowąd nic tylko smog wszędzie smog , a to od dziś ludzie palą w piecach !? :) To co maja zamarznąć ? W czyim interesie jest "nakręcanie" i zagęszczanie atmosfery ? Kto zapłacił za trumnę ?
Blokers11:19, 22 stycznia 2017
Do Ula. Skąd takie info masz czym się pali chyba swój przykład dajesz
Kasa11:14, 22 stycznia 2017
To wszystko wina wędzenia oscypkow i palenia ognisk, grili. Ludzie dali się nakręcić
wicher11:12, 22 stycznia 2017
Parę dni temu podobno była to akcja Rosjan żeby gazu więcej sprzedawać.
Mam nadzieje,że zapowiadana reforma mediów doprowadzi do tego,że z zawodu wypadną propagandziści i pracze mózgów.
Ściema10:50, 22 stycznia 2017
Ile osób umiera z powodu palenia papierosów tego się nie nagłaśnia bo kasa z tego jest
Ula09:33, 22 stycznia 2017
Czytam i niedowierzam... smród w miescie, dym gryzie w gardlo, w piecach smieci, pampersy, stare szmaty i Bog jeden raczy wiedzieć co jeszcze a ciemna masa mentalnie upośledzonych mieszkańcow problemu nie widzi.. żal ...... debilizm
do ib08:21, 22 stycznia 2017
A ile dzieci leczy się na alergie,ile co chwię choruje,zwłaszcza te najmłodsze?
Nie tędy droga07:34, 22 stycznia 2017
Błazenada!
Prosta zależność06:49, 22 stycznia 2017
Nie ma sraży miejskiej to jest smog.
pucio04:46, 22 stycznia 2017
Ludzi garsteczka ,happening na poziomie nowotarskim........czekamy na zgon i wtedy na pierwsza rozprawe sadowa ,a to nastapi niebawem
zdrowy04:45, 22 stycznia 2017
A nad nimi widoczność do kilku kilometrów czyli zdrowe górskie powietrze. Bałwany.
zzzzz04:39, 22 stycznia 2017
Żałosne i to bardzo.
to ja00:05, 22 stycznia 2017
Były tłumy
Klapki i sandałki23:24, 21 stycznia 2017
@Proponuję
a miasto skąd kasę bierze? Na drzewach rośnie? Z podatków każdego z nas! Najprościej będzie jak Szydłowa skończy wchodzić górnikom do d... i zamiast machać szabelką Putinowi załatwi gaz tak tani jak np. na Słowacji. Problem smogu sam się rozwiąże

A smog na Podhalu był i 40 lat temu tak samo jak teraz. Tylko wtedy to nazywano mgłą.
Śliczny23:03, 21 stycznia 2017
Palenie papierosów od oddychania ,,górskim powietrzem,, jest zdrowsze, bo fajki są z filtrem.
Proponuję...22:23, 21 stycznia 2017
Proponuję ,aby miasto zapłaciło za filtry i obowiązkowo każdy musiałby taki filtr założyć,będzie pewność,że smrodku jest mniej.Oczywiście filtry trzeba wymieniać i tutaj też należałoby zatrudnić osoby ,które będą sprawdzać.Dobrze jakby znalazły się fundusze na te filtry. Ekolodzy działajcie,bo jest okazja wyrwać na filtry.
mrjka22:08, 21 stycznia 2017
Idioci a znicze się palom to też smog jest
ela21:43, 21 stycznia 2017
Do jjjj jeśli chcesz znać odpowiedz to od kiedy zrobiono zaporę w niedzicy niestety mamy mgły i jest bardzo duża wilgotność powietrza ,a poza tym twierdzisz ,że u Was palą śmiećmi,a jak myślisz gdzie to powietrze wędruje do nas i to niestety w tej kotlinie nie ma przewiewu także zatrute powietrze może być z każdej okolicznej miejscowości -samy ekolodzy nie ma co-po wioskach też pomierzyć poziom smogu to się przekonamy -ktoś twierdzi ,że ma lepsze powietrze ?Poza tym powędruj sobie cały dzień po mieście to się przekonasz ile aut sobie włącza silniki i stoi w miejscu dosyć długo -bo kierowca nawija przez komórkę lub stoi w korku ,albo czeka na kogoś -żeby nie płacić za parking to krąży w kółko ,zatrzymuje się i znów i gdzie te spaliny się unoszą znikają?
Zatroskany21:41, 21 stycznia 2017
I b czytając twój komentarz że ten smog którego ty nie widzsz spowodował to że całkowicie mózg ci obumarł
Ze sosiedniej wsi21:23, 21 stycznia 2017
Ja bym chcial zapytac tych wszystkich co chodzili z ulotkami czym ogrzewaja domy, mieszkania? Niech opisza w artykule czym pala a tez tak bede robil. Ja pale weglem, a nie po to płace za smieci bym miał brudzic sobie piec. Oczekuje na info czym palicie? Pozdrawiam
Jjjjjjj20:21, 21 stycznia 2017
Jestem z okolicznej wsi i widze roznica w nt a u mnie we wsi. U nas tez napewno pala w piecu smieciami i innym dzuadostwem ale az tak bardzo tegonie czuc ale to co sie dzieje w nt to przekracza wszystkie mozliwe normy!!! Smrod!!!! Opary!!! Mgla!!! Nie da sue normalnie przebywac gdyby nie koniecznosc zabrania dziecka ze soba nigdy bym go na miasta w taki smog nie wypuscila!!! Co wy ludzie robocie czemu nie wyrzucacie do kublow smieci skoro placicie a nie! Ja mam pelny kosz i jeszcze worek i jest! Place wyrzucam normalne a nie spalam!!!!!! Smrod i jeszcze raz Smrod!!!!
j20:10, 21 stycznia 2017
Nowe i loby uzdrowicieli
Hrum hrum20:00, 21 stycznia 2017
Jak istniala jeszcze straz miejska w NT to nie bylo takiego smogu bo mial kto pilnowac zeby ludzie nie stawali za dlugo na zakazach zatrzymywania sie a teraz to wszyscy sie zatrzymuja jak chca. A tak poza tym to te biale maseczki nic nie daja i trzeba kupowac lepsze nieraz po 100 abo 150 zl.. Jaktak dalej bedzie to wszyscy sie potrujemy..........
Zbyszek19:53, 21 stycznia 2017
Wreszcie ludzi zaczynają coś robić. Skończmy się zatruwać nawzajem.
jak niewiadomo o co chodzi to...19:41, 21 stycznia 2017
Jeżeli rząd nadal będzie dawał ogromne podatki na np gaz to nic się nie zmieni. Ta trumna powinna wylądować pod sejmem chyba że chodzi o pokazanie się "aktywistów". Wybory tuż tuż...
abc19:38, 21 stycznia 2017
problem z smogiem jest.
na pewno na zdrowiu się odbija.
tylko po co robić to "coś" to nie przynosi żadnej korzyści.
czy ktoś zna te osoby, które zorganizowały hapennig - sic!.
nie tędy droga, niestety.
no ale media podłapały sprawę, a jakże.
Mieszkaniec kotliny smogu19:07, 21 stycznia 2017
Te negatywne komentarze zapewne wypisuje ta patologia mieszkająca w pobliżu rynku, która zatruwa życie reszcie mieszkańców. Nie wiem jak można mieć coś przeciwko czystemu powietrzu? Czy picie wody z kałuży też wam nie przeszkadza?
Franek18:33, 21 stycznia 2017
Do Ralf : Tak jeden z tych panów buja się po mieście Murano i dymi mu z rury że hej...
k18:17, 21 stycznia 2017
niech sami sie poloza do tej trumny
pływaczka18:14, 21 stycznia 2017
Bardzo chciałam być,niestety siła wyższa. Proszę się nie zniechęcać mała ilością osób, musimy DZIAŁAĆ
oburzony18:13, 21 stycznia 2017
jak tyle macie co niektórzy krytykańci do powiedzenia jak zrobić i co poprawić, to dlaczego nie przyślijcie na rynek i nie powiedzieliście tego otwarcie w oczy tylko chowacie się za komputerem i krytykujecie, macie najwięcej do gadania jak zwykle ale jak przychodzi co do czego to nikogo niema takie cwaniaki z was.
akss18:12, 21 stycznia 2017
No czegoś tu, ..., nie rozumiem. Nie dość, że znaleźli się ludzie, którzy alarmują, tłumaczą, że smog to śmierć, to zostają jeszcze przez to napiętnowani przez , no właśnie nie wiem, jak ich nazwać, zwolenników smogu?! Nowotarżanie, rozum wam odebrało? Naprawdę chcecie mieć upośledzone dzieci i bliskich umierających na raka? Smród, głupota i aberracja. Gratuluję myślenia.
eko17:56, 21 stycznia 2017
ciagle smog smog dawniej jakos nikomu to nie przeszkadzalo nagle wszyscy zrobili sie EKO
e217:47, 21 stycznia 2017
Smog to nie tylko palenie w piecach złym węglem, palenie śmieci, palenie plastików itd. - to problem złożony!!!! Dawniej wszcy palili węglem i drewnem bo na Podhalu nie było innej alternatywy, a powietrze było czyste . To nie tylko wina złego opału , to wina wyciętych bezmyślnie drzew, krzewów to zniszczenie ekosystemu.Wycięcie drzew i wszystko wybetonowane! Pamiętacie ile było w rynku zieleni, ile drzew wycięto na Szaflarskiej, Alejach i innych ulicach? To mamy teraz skutki, nic nie dzieje się bez przyczyny. Starsze osoby pamiętają ile było zieleni w mieście i w okolicach, teraz wszystko się wycina i betonuje - czy nie mam racji?
lb17:23, 21 stycznia 2017
@zatroskany - otoz to. i tak na marginesie - ile juz rodzi sie dzieci z wadami? nie bede pisal jakimi, bo najrozniejszymi - wszyscy zdrowi na 3 pokolenia do tylu a tu nagle wady takie i siakie. to oczywiscie strefa gdybania, ale nie wierze ze smog nie ma na to wplywu. w zasadzie jestem pewien ze ma. ale co z oczu to z serca, jak ktos widzi tylko nastepnego mercedesa na swoim podjezdzie to co sie dziwic ze wypisuje tu potem pierdoly...
iga17:18, 21 stycznia 2017
proste pytanie-czy w NT ktokolwiek zapłacił karę za palenie syfem?
wszystko w temacie 17:18, 21 stycznia 2017
Obserwuje na fb kto się zaangażował w to NSA. Prócz wymienionych w artykule i już podsumowanych w komentarzach - cała ta ekipa taka, że nic prócz awanturnictwa nie mają w planach. Żadnych nowych pomysłów, tylko powtórki po kimś i jeszcze żeby kto inny za nich wszystko robił.
Krótko: z tymi osobami mało komu po drodze. Dlatego nic im z tego nie wyjdzie dopóki nie pojawią się osoby z którymi ludzie będą chcieli gadać.
Zatroskany16:47, 21 stycznia 2017
Czytając niektóre komentarze aż krew człowieka zalewa że ten smog im całkowicie odebrał rozum że piszą takie bzdety pomyślcie trochę się zastanówcie że jutro mamy dzień nie myśl sobie że problemy z wdychaniem tego świństwa z tych waszych śmierdzących psedo ekologicznych kopciuchów nas zabija czy chcecie żeby miasto zostało wymarłe nie mieszajcie do tego polityki gwarantuję wam że nie wszscy są tak pazerni na władze a pomyślcie o swoich dzieciach oraz wnukach i o dziećiach upośledzonych które przyszły na ten świat z problemami zdrowotnymi przez to że ich matki były systymatycznie karmione tą odżywką wydobywającą się z tych trujących pieców nawet potrafiy zatruc naszą ziemię i pijemy zatrutą wodę i pokarmy zrodzone przez naszą ziemie są skażone
renia16:45, 21 stycznia 2017
Nie pojmuje tej akcji!Bylo moze 10 osob!Pewnie jak zwykle malo kto wiedzial!Problem jest powazny,ogromny!Moze to celowe!Male zainteresowanie,niema problemu!Bedzie jak z wyborami.Nikt nie glosowal na PIS,a wygrali!Ludzie nie krytykujcie!Robcie cos!
Zenek flaszka16:43, 21 stycznia 2017
Mnie chodzi o tych 30-tu,kto to taki ? no bo moze da sie podciagnac wieksza liczbe,
xm16:43, 21 stycznia 2017
jestem za ale też mozna to załatwic inaczej . w Wiedniu załatwili to w ten sposób że pozakładali filtry na kominy nawet na te co w piecach palili węglem . powietrze czyściejsze . Wiekszy dozór i wymiana filtrów i po sprawie . Jak ktoś wrzuci butelkę plastikową do pieca to się dwa razy zastanowi czy to sie mu opłaca . Takie filtry ma ciepłownia na szaflarskiej jakoś z niej smrodu nie ma .
Baca16:30, 21 stycznia 2017
Ciekawy pomysł na wybicie sie na czyichś plecach ! Miasto zaczyna osiągać efekty w walce ze smogiem, No ale to pózniej działacze z NAS powiedzą ze to przeciez ich zasługa ! Hehe śmiechu warte takie działanie drogie panie i panowie.
Trumna16:25, 21 stycznia 2017
Chłopaki ganiające z trumna po mieście ?!?! Mnie to jakos nie rusza. Jeśli to miało zszokować mieszkańców to słabo to widze antysmogowcy. Wymyślcie cos lepszego!
Ralf16:23, 21 stycznia 2017
Ja powiem tak... ciekawe czy te *** co niosą trumne nie mają samochodów czy jeżdzą ładnie na rowerkach i czym palą w domach... czym sie da by było taniej czy może bezwonnym gazem ? tak że trumniarze Pajacem być to szkoda żyć...
MOSKWA-POWIETRZA16:19, 21 stycznia 2017
Do leming doskonaly...jesteś zalosny i lepiej zmien ton bo to co napisales jest zalosne lemingu!!!!!
@@@16:07, 21 stycznia 2017
Tłumów nie było
Lewak16:00, 21 stycznia 2017
Ja bym jeszcze przyszedł z 1000-ąc litrowym zbiornikiem na olej opałowy.Napis na pustej beczce"Tak umarły kotłownie olejowe"
niedowiary15:37, 21 stycznia 2017
Każdza forma jest dobra żeby się wykreować czy w akcie zgonu było naoisane zmarł z powodu smogu
PK15:36, 21 stycznia 2017
Tak tak, najłatwiej krytykować :(
to dopiero początki, ważne że coś się dzieje.
Brawo Robert nie przejmuj się opiniami
???15:32, 21 stycznia 2017
Akcja z trumną była w Skale, to taki program na całą Polskę, czy nie ma nowych pomysłów? A te 30 osób umierających w NT, proszę o źródła danych? Kiepskie zainteresowanie akcją - chyba trzeba to przeanalizować i odszukać inny sposób na dotarcie do ludzi. No chyba, że wcale to nie jest główny cel NAS-u.
ss15:29, 21 stycznia 2017
Kupie sobie maskę antysmogową niż chodzić potem po lekarzach itp.
ela15:22, 21 stycznia 2017
Popieram MF rząd naszego kraju powinien znieść tak duże opłaty z rachunków za gaz ,prąd czy inny opał zmniejszyć na nie VAT na 7% i wszystko a nie cała tabelka podliczeń w których mało kto jest w stanie się zorientować.A póżniej jeszcze mają ale ,że jest smog .
Leming doskonały15:13, 21 stycznia 2017
Brawo Panowie, załóżcie jeszcze czapki klałnów i do cyrku. Nikt Was nie słucha, bo sami jesteście głusi, nikt Was nie dostrzega bo sami jesteście ślepi. Mimo to powodzenia, jakos trzeba przeciez zaistnieć...
Antysmog15:09, 21 stycznia 2017
"Mamy dość fatalnej jakości powietrza w naszym mieście" - mowi Koprowski. A kto to jest ten Pan ? Pan z nikad ? Lepiej niech sie Pan zajmie poprawa jakości powietrza w swoim mieście, a nam da dzialac na jego rzecz.
rodzic15:07, 21 stycznia 2017
Panie Przewodniczący RM, prosze dążyć przede wszystkim do zlikwidowania tego lodowiska na płycie rynku, na którym dzieci trują się codziennie.
Obsewator15:04, 21 stycznia 2017
Porażka jakas. To chyba kółeczko wzajemnej adoracji sie spotkało. Kilka osób na krzyż ma parcie na szkło. Szkoda bo smog to poważny problem!
Jola15:03, 21 stycznia 2017
W głowę się puknijcie! hepening z trumnę. Pożal się Boże nad taka organizacją.
MF14:44, 21 stycznia 2017
Trumne powinno sie wyslac Rzadowi dlaczego nie obniza ceny na paliwa ekolgiczne jak gaz iolej opalowy ?????
ooooo14:44, 21 stycznia 2017
Robert Koprowski w tej ekipie? buaha ha hahhhaaa
ceperka14:44, 21 stycznia 2017
Wszyscy są za i to by było na tyle ...hahaha... i jak na nocny happening to cholernie jasno - białe noce w Nowym Targu?

Nikt chyba nie mówił, że będzie nocny. Moderator.
niby dobrze ale...14:43, 21 stycznia 2017
" Faktyczne skutki zdrowotne smogu w Nowym Targu mogą być jeszcze większe ? wyjaśnia dr Jakub Jędrak, FIZYK" - fizyk wyjaśnia jakie mogą być skutki zdrowotne...jpd :/ Pomijając oczyfisty fakt zasyfionego powietrza w nt ( oraz tego że trzeba coś z tym zrobić) to ekspertów wybraliście z przysłowiowej "d...y" - fizyk gadający o zdrowiu, dr habilitowany nie mający bladego pojęcia ile i z jakiego powodu jest zgonów w nt i co było przyczyną tych konkretnych zgonów...i gadanie z cyklu "co byłoby gdyby..."
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij