Podhalańscy samorządowcy wzięli udział w Małopolskim Dniu Samorządowca (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 29 kwietnia
Imieniny: Piotra, Rity, Angeliny
Szczawnica
Clouds
22°
Wiatr: 2.628 km/h Wilgotność: 42 %
Clouds
22°
Wiatr: 2.448 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
22°
Wiatr: 6.264 km/h Wilgotność: 41 %
Clouds
23°
Wiatr: 8.424 km/h Wilgotność: 39 %
Clouds
25°
Wiatr: 13.032 km/h Wilgotność: 45 %
Clouds
22°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 46 %
Jakość powietrza
36 %
Nowy Targ
40 %
Zakopane
4 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
28.05.2017, 11:58 | czytano: 2537

Podhalańscy samorządowcy wzięli udział w Małopolskim Dniu Samorządowca (zdjęcia)

Przedstawiciele jednostek samorządowych z całej Małopolski spotkali się na corocznym święcie w grodzie św. Kingi, swojej patronki. Motyw przewodni obchodów Małopolskiego Dnia Samorządowca stanowiło przypadające w tym roku 18-lecie ustanowienia niezależnych i samorządnych województw i powiatów.

zdj. Piotr Korczak
zdj. Piotr Korczak
Obowiązki gospodarzy uroczystości pełnili: marszałek Jacek Krupa i Leszek Zegzda z zarządu województwa oraz burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.

Przed spotkaniem w starosądeckim „Sokole” gospodarze małych ojczyzn uczestniczyli we mszy, odprawionej w Klasztorze Sióstr Klarysek pod przewodnictwem księdza biskupa Stanisława Salaterskiego.

Samorządowców i zaproszonych gości, zgromadzonych w Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari, powitali: burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek oraz marszałek Jacek Krupa.

- Święto samorządu terytorialnego, obchodzone w Starym Sączu, mieście naszej patronki, świętej Kingi, ma wymiar szczególny. Potwierdza, że w naszych działaniach na rzecz lokalnej społeczności kierujemy się fundamentalnymi wartościami. Mądre decyzje założycielki miasta pozytywnie oddziałują w nim do dziś – zaznaczył burmistrz Jacek Lelek. - Nasza praca, sprawowanie władzy samorządowej w naszych małych ojczyznach to zadanie, które choć bardzo trudne, potrafi dać również pełną satysfakcję. Jesteśmy najbliżej ludzkich problemów, i to w nas często pokładana jest nadzieja na ich jak najszybsze rozwiązywanie – dodał.

Gospodarz Małopolski nawiązał do rodzącej się tradycji samorządowych spotkań: - Zgodnie z ubiegłoroczną obietnicą spotykamy się w Starym Sączu. Wtedy pytaliśmy, czy święto samorządu w Małopolsce wpisze się na stałe w tradycję tego miasta. Wygląda na to, że się wpisuje. Wśród wielu powodów najważniejszym jest oczywiście nasza patronka św. Kinga – mówił marszałek Jacek Krupa. - Spotykamy się w szczególnym czasie. Mamy rok dojrzałości samorządu regionalnego i powiatowego, bo minęło osiemnaście lat od ich powstania. Przy takich okazjach staramy się odpowiadać na pytanie, czy samorząd spełnił pokładane w nim oczekiwania w stosunku do mieszkańców i czy mieszkańcy gmin, powiatów oraz regionów czują się usatysfakcjonowani – zaznaczył.

Marszałek Jacek Krupa podkreślił, że u podstaw zmian, zapoczątkowanych w 1989 r., była zasada subsydiarności, pomocniczości, a ustanowienie wolnego i autonomicznego samorządu w Polsce oznaczało budowę zupełnie nowego państwa, w którym obywatel dokonuje wyboru swoich przedstawicieli na każdym poziomie, ma wpływ na to co się dzieje w jego najbliższej okolicy: w powiecie, regionie i również w państwie. - Jesteśmy samorządni, autonomiczni i jako samorząd jesteśmy wolni. Zmieniamy Polskę na lepszą, ale przede wszystkim zmieniamy życie ludzi na lepsze i godne we wszystkich aspektach. Spoglądając wstecz mamy satysfakcję i tego możemy sobie pogratulować – zaznaczył przedstawiciel władz regionu.

Tradycją samorządowego święta stało się nagradzanie osób szczególnie zasłużonych dla regionu Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski. Odznaczenie wzorowane na krzyżu, stojącym na Giewoncie i na słowach Ojca św., skierowanych do górali: „Na Was zawsze można liczyć”, Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał osobom, które swoją działalnością na różnych polach przyczyniały się do rozwoju społecznej aktywności. Złote odznaki otrzymali: Marek Lasota, Dariusz Marczewski oraz Józef Tomal, zaś srebrną odebrał Jerzy Leszek Batko. Dekoracji wyróżnionych dokonał marszałek Jacek Krupa wraz z przewodniczącą SWM Urszulą Nowogórską oraz radnym województwa Stanisławem Pasoniem.

Rozważaniom na temat bilansu 18 lat funkcjonowania województw i powiatów w Polsce poświęcony był panel dyskusyjny, poprowadzony przez Janusza Sepioła, Marszałka Województwa Małopolskiego w latach 2002-2006. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się: marszałek Jacek Krupa, były starosta nowosądecki Jan Golonka, kierownik Katedry Zarządzania Rozwojem i Rewitalizacji w Instytucie Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Aleksander Noworól oraz zastępca prezydenta Nowego Sącza, Jerzy Gwiżdż.

Uchwalony przez Sejm RP w 2000 roku Dzień Samorządu Terytorialnego upamiętnia pierwsze w pełni demokratyczne wybory samorządowe z 27 maja 1990 roku.

UMWM, opr. s/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
smutny10:40, 30 maja 2017
MOJEGO też nie ma!
koza09:51, 29 maja 2017
Populizm już całkiem im przysłonił zdolność logicznego myślenia. Niech no pan krupa nie szuka zmian na lepsze we wszystkich aspektach bo mam nieodparte wrażenie że większość aspektów miała się całkiem nie źle do momentu aż jedynie słuszne aspekty w połączeniu z dobrą zmianą ruszyły do ataku.
G.Prowda19:40, 28 maja 2017
Czy najemnik to samorządowiec ?
baciok@13:00, 28 maja 2017
Nie widzę mojego idola Wójta Biołego Dunajca. Jego mostek zawsze ilekroć przejeżdżam podnosi moje niskie ciśnienie. Panie Wójcie nie budujcie nowego mostu bo przejazd przez ten mostek to dla mnie najlepsza terapia.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas