Czwartek, 28 maj 2020, Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
10.10.2019, 15:06 | czytano: 4612

Śmigłowiec AW169 na lotnisku w Nowym Targu (zdjęcia)

Fot. Michał Adamowski

Podczas trwającej w Zakopanem konferencji ICAR, na nowotarskim lotnisku zaprezentowano dzisiaj śmigłowiec koncernu Leonardo – AW169.

W prezentacji udział brali przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Straży Granicznej, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i TOPR.

Obecnie w Polsce jest duże zapotrzebowanie na śmigłowce dla armii jak również dla innych służb mundurowych, których maszyny są już na granicy resursów, a ich dalsze remontowanie przestaje być opłacalne, dlatego coraz częściej widujemy w naszych okolicach helikoptery różnych producentów, które przechodzą testy i są prezentowane kolejnym grupom potencjalnych odbiorców.

W Zakopanem stacjonuje jeszcze jedna maszyna – Airbus EC-145, który prezentowany jest ratownikom górskim podczas konferencji. Obie firmy zdają sobie również sprawę z tego, że za kilka lat Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe będzie szukać śmigłowca do swoich potrzeb. Sokół, którym obecnie dysponują, ma latać jeszcze 10 lat, ale w praktyce ten czas może zostać skrócony, w zależności od zużycia poszczególnych podzespołów maszyny, a wtedy najprawdopodobniej w grę będzie wchodził już zakup nowego śmigłowca.

Jakiego? O tym zadecyduje przetarg i wymagania ratowników, które będzie musiała spełnić nowa maszyna, dlatego kongres ICAR, którego gospodarzem w tym roku jest TOPR, to idealna okazja do zaprezentowania sprzętu, który kiedyś być może będzie służył w Polsce do ratowania życia.

ma/ zdj. Michał Adamowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Zadni Mnich06:37, 20 października 2019
W opinii ratowników Sokół przewyższa prezentowane śmigłowce pod każdym względem więc wybór następcy obecnego śmigłowca może być jeden. Nie zamienia się dobrych rzeczy na gorsze i następny Sokół też świetnie sobie poradzi w Tatrach.
Mięguszowiecki15:26, 19 października 2019
Sokoła już nie produkują, że musi być zastąpiony innym śmigłowcem ?
takitam.05:49, 12 października 2019
a nasze polskie smiglowce gdzie?
ian.14:42, 11 października 2019
dobra maszynka ratownikom gorskim by pasowala...
p.23:03, 10 października 2019
A ja myślałem że RMF lata nad naszymi pięknymi okolicami.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij