Sobota, 15 sierpień 2020, Imieniny: Marii, Napoleona, Stelii
Rabka Zdrój i okolice
Thunderstorm
19°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 93
Rain
19°
Wiatr: 17.712 km/h Wilgotność: 56
Thunderstorm
21°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 93
Rain
24°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 44
Rain
23°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 69
Thunderstorm
16°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
05.12.2009, 10:15 | czytano: 4000

Konserwator nakazał remont willi "Anna". Właściciel nie ma pieniędzy

Robert Miśkowiec

NOWY TARG. Konserwator ochrony zabytków nakazał Radosławowi Węgrzynowi, właścicielowi zabytkowej willi Anna, która spłonęła ponad dwa tygodnie temu, wyremontować obiekt. Problem w tym, że remont pochłonie ok. 2 mln zł, a Węgrzyn nie ma na to pieniędzy - pisze „Polska Gazeta Krakowska”.

- Skąd wezmę takie pieniądze? Przecież nie zarabiam tyle, aby dostać nawet tak duży kredyt - pyta Węgrzyn, który jeszcze przed pożarem proponował konserwatorowi przekazanie całego budynku, rozebranie go i przewiezienie w inne miejsce. Ten nie był tym jednak zainteresowany. Właściciel nosił się już wcześniej z zamiarem rozebrania zniszczonej willi, ta jednak wpisana została na listę zabytków, zrobić więc tego nie mógł.

- Teraz po spalonym budynku zostały jedynie zgliszcza, a mi nakazuje się nie tylko go zabezpieczyć go i zadaszyć na zimę, ale i osuszyć. Dodatkowo konserwator przypomina mi, że jak tego nie zrobię, to mogę zostać ukarany grzywną albo nawet więzieniem - mówi w rozmowie z „GK” zdenerwowany właściciel.

- To jest jeden z pięciu zabytków w mieście i muszę o nie dbać - odpowiada z kolei Mirosław Holewiński, szef nowotarskiej delegatury wojewódzkiego konserwatora ochrony zabytków, który zapewnia równocześnie, że właściciel może starać się o pomoc z województwa małopolskiego. Na pewno jednak uzyskane tą drogą fundusze nie pokryją kosztów remontu.

Zabytkowa willa przy ul. Kowaniec pochodzi z 1910 r. Jest zbudowana w stylu szwajcarsko-tyrolskim typowym dla uzdrowisk XIX i XX w.

Źródło Polska Gazeta Krakowska
najnowsze informacje
komentarze
Pawel19:23, 10 grudnia 2009
Nowy Targ ma kilkaset lat 700 ? i tylko 5 zabytków no no Pogratulować Dzięki takim głupim decyzjom pewnie za 100 tak bedzie 0 (zero)
radek17:25, 7 grudnia 2009
do viktora. bede jutro caly dzien kolo tego domu..usuwam spalone krokwie itd. jezeli jestes zainteresowany przyjdz.. wybacz ze nie podaje tu tel. moze ty podaj swoj... zadzwonie... pozdrawiam Radek
viktor01:57, 7 grudnia 2009
Kupie chetnie ten obiekt w takim stanie jak jest ,niech wlasciciel napisze mi swoje dane ,kontakt telefon lu e-mail.
pyzdra23:14, 6 grudnia 2009
PARANOJA !!!
Bartosz20:31, 6 grudnia 2009
Komuna wraca...
max00:53, 6 grudnia 2009
Pamiętam jak sąsiad miał stodołę ,miała więcej jak 100 lat.Konserwator zaliczył ją w poczet zabytków.Obok stał nowoczesny dom i paskudna stodoła ale zabytkowa.Stodoła wreszcie się zawaliła bo nic nie można było z nią zrobić bez zgody konserwatora.Nikt nie wyciągał żadnych konsekwencji od właściciela ,że nie zadbał o zabytek.A było to może z 10 lat temu.Radzę panu W. podać do sądu wszystkich urzędników za szantażowanie Pana i nie wywiązywanie się ze swoich obowiązków.Zyczę wygranej sprawy i głowa do góry,mieszkańcy nowotarscy staną w Pana obronie.
@22:15, 5 grudnia 2009
ta całą delegatury konserwatora ochrony zabytków,jego nakaz remontu i zdobycia środków to jakiś idiotyzm,co to za tumany tam siedzą i nic nie robią, normalnie krew człowieka zalewa jak się tego słucha i takich ludzi mamy na takich stanowiskach,gdzie są ludzie którzy powinni ich wykopać z krzeseł za takie głupoty, kiedy w tym kraju, w tym mieście będzie normalnie???????
krzycho21:56, 5 grudnia 2009
ale heca , ten konserwator to ma w porządku wszystko z łokciem? żenada konserwator nakazał- jak nakazał i taki taki cwaniak to nich wyłoży jeszcze kasę na to. w jakim ja kraju żyję ?
Mirosław K.21:53, 5 grudnia 2009
Ciekawy jestem ile osób pracuje w tej komórce i czym dokładnie się zajmują, oraz jaki jest budżet dla tego wydziału. Z tego co się orientuje to co roku powinna taka komórka robić sprawozdanie z dokonań które uczynili. Jak mi wiadomo ta willa od lat jest w stanie katastrofalnym i widać że ktoś tu nie wywiązał się ze swoich obowiązków, proponuje wiec skontrolować ten wydział i pociągnąć do odpowiedzialności szefa nowotarskiej delegatury wojewódzkiego włącznie z odwołaniem ze stanowiska. Podobno jest kryzys a tu takie marnotrawstwo totalne nieporozumienie. Reasumując to ciekawe ile jeszcze jest takich wydziałów dla etatów. Powinni to poruszyć na Radzie Miasta.
a20:13, 5 grudnia 2009
Panie Radku - od tej decyzji na pewno przysługuje odwołanie!!!
niki18:55, 5 grudnia 2009
Nic nie rozumiem z nowomowy konserwatora Holewińskiego,pisze,że to jeden z 5-ciu zabytków o który musi dbać.Dbałość o zabytek to wyciągnięcie pieniędzy z cudzej kieszeni(właściciela),po to aby wyremontować budynek i stać się jego właścicielem?Nie dość,że szaogęsi się na cudzej własności to jeszcze zmusza do wyłożenia pieniędzy na remont jego właściciela czegoś, co nie będzie póżniej jego.Pomysł absurdalny i najgłupszy z jakim się spotkałam w życiu.Pan Węgrzyn powinien zaskarżyć konserwatora za zaniedbania i nieodpowiedzialność za przejęte mienie i za niezabezpieczenie.Teraz tak wygląda rządzenie w Polsce,z białego robi się czarne i nie ma siły aby to odwrócić.Tak jest w polityce i tak w naszym życiu na codzień.
mikolajka18:25, 5 grudnia 2009
Panie konserwatorze dziwi mnie jak ten dom zabytek był wystawiony na sprzedaż ( widziałam na www.gratka.pl) nie zainteresował się pan zebraniem funduszy wykupieniem go i wyremontowaniem . No tak nie ma jak dbać o zabytki za cudzą kasę i na cudzej własności.Ciekawe gdzie Pan konserwator zabytków był jak w ruinę "szedł" stary szpital należący do Skarbu Państwa???? Ciekawe czemu nie zmusił Skarbu Państwa do odrestaurowania tak pięknego budynku w tak pięknej okolicy ???!!!Panie konserwatorze ja proponuję żeby zajął się pan właśnie tym budynkiem (pozyskanie funduszy itd ) a spaloną ruinę sobie odpuścił !!! Niech Pan da spokój prywatnej własności !!! wydanie decyzji to żadna sztuka !!! papier wszystko przyjmie !!! Proponuję zatem wziąść się do pracy i zająć się szpitalem ;) Póki co współczuję właścicielowi i sąsiadom życia w scenerii niczym z filmu wojennego. To państwo jest cudowne chętnie dba o zabytki i zieleń ( pozwolenia na wycinkę drzew) na cudzej własności a budynki skarbu państwa, gmin, zieleńce niech sobie wyglądają jak sobie chcą !! A i jeszcze jedno dziwi mnie że konserwator zabytków zgodził się na takie szkaradne wyremontowanie pięknej willi w której mieścił się Zus taki piękny budynek a tak szkaradnie wyremontowany
gogo17:05, 5 grudnia 2009
Jeszcze jeden przykład, świadczący o jakości polskiego prawa i dowodzący, że takie prawo w rękach nadgorliwego urzędnika , może stać się przyczyną ludzkich tragedii.
Pan konserwator (zapewne bardzo przepracowany człowiek, za względu na swoje rozliczne obowiązki , w N. Targu dogląda aż pięciu zabytków! ) -pomylił zabytek z czymś , co kiedyś może i było zabytkiem .
Panie Holewiński, trzeba było dbać o tę willę wtedy, kiedy faktycznie wyglądała jeszcze na zabytek , a nie teraz kiedy straszy swoim wyglądem i stwarza realne zagrozenie dla otoczenia!!!
paranoja17:02, 5 grudnia 2009
Kochani - obok tej willi mieszka burmistrz Zajaczkowski. Z jego strony nie bylo zadnej inicjatywy. To jest wladza? To jest kpina nie wladza. Mogli odkupić, wyremontować i cos tam zrobic. Ale ich nic nie obchodzi poza podwyżkami.
polskapodhale13:16, 5 grudnia 2009
Czy szef nowotarskiej delegatury wojewódzkiego konserwatora ochrony zabytków nie widział do tej pory co działo się z zabytkowym budynkiem...? i powinien za to odpowiadać! Dlaczego dotychczas tak "dbając" o zabytki w naszym mieście nie podpowiedział i nie zrobił nic, by pozyskać fundusze na remont, konserwację itp. Popieram głos niech szef-konserwator kara siebie za zaniedbania i niechlujstwo...
ania12:42, 5 grudnia 2009
Skoro Pan konserwator jest tak madry to niech sam z własnej kieszeni pokryje koszty zwiazane z odnowieniem budynku. Brak słow jakich mamy urzednikow zenada przez duze Ż
pierzyna :o)12:37, 5 grudnia 2009
Budowanie stylowych domów jest tak samo bezpieczne jak sadzenie drzew we własnym ogrodzie. Potem się człowiek buja z urzędasami na głowie.
z miasta11:46, 5 grudnia 2009
a zabytkowe betonowe latarnie na al.1000 lecia to juz szósty zabytek,ino patrzec jak sie zwalą komus na głowe!??.
opop11:20, 5 grudnia 2009
Dlaczego konserwator nie dbal i nie dawal pienedzy na remont wczesniej. W takim razie po co jest konserwator i co robil do tego czasu ze "taki" zabytek niszczal. Niech teraz zalatwi srodki na remont albo niech moze kuoi i sobie konserwuje dalej zbytki. Zenada.
szymon10:59, 5 grudnia 2009
skoro zadaniem pana Holewińskiego jest dbanie o zabytki to niech sam znajdzie i wyłoży taką sumę pieniędzy na wyremontowanie budynku :)

poza tym jak dba skoro nie chciał wcześniej przejąć i wyremontować ?

wyrazy współczucia dla właściciela spalonego obiektu.
oburzony10:51, 5 grudnia 2009
Przecież to proste usunąć etat szefa nowotarskiej delegatury wojewódzkiego konserwatora ochrony zabytków, a te pieniążki pokryją miesięczna ratę za kredyt na odremontowanie. Bo po co taki etat na 5 zabytków w mieście. A może jeszcze nakazać temu szefowi na tym etacie np. zapłacić za połowę remontu że w czasie swojego funkcjonowania nie zrobił by nic by pozyskać fundusze by ten obiekt odremontować. Pan i władca na etacie będzie karać innych, niech sam się ukaże.
KUBA10:32, 5 grudnia 2009
A mi to przypomina czasy PRL,konserwator uwłaszczył się na cudzym mieniu-bez zgody własciciela.
A po drugie,co to za układ:zyski nasze-straty twoje.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij