Nowotarskie obchody wybuchu II wojny światowej (zdjęcia) - podhale24.pl
Czwartek, 02 maja
Imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola
Czarny Dunajec
Clouds
18°
Wiatr: 12.312 km/h Wilgotność: 43 %
Clouds
19°
Wiatr: 11.844 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
18°
Wiatr: 17.244 km/h Wilgotność: 43 %
Clouds
19°
Wiatr: 18.036 km/h Wilgotność: 41 %
Clouds
21°
Wiatr: 16.992 km/h Wilgotność: 43 %
Clouds
20°
Wiatr: 12.528 km/h Wilgotność: 47 %
Jakość powietrza
34 %
Nowy Targ
38 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
01.09.2023, 15:36 | czytano: 4960

Nowotarskie obchody wybuchu II wojny światowej (zdjęcia)

NOWY TARG. - Upłynęły 84 lata od wybuchu II wojny światowej. Nie ma już z nami kombatantów, którzy jeszcze niedawno dawali żywe świadectwo tego, co wydarzyło się w 1939 roku i w latach II wojny światowej. Ich nie ma, ale my jesteśmy i nasza pamięć musi pozostać - mówił dziś w trakcie rocznicowych obchodów burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha.

zdj. Piotr Dobosz
zdj. Piotr Dobosz
W uroczystości - rozpoczętej mszą św. w intencji Ojczyzny i Poległych w kościele św. Katarzyny, po której jej uczestnicy przemaszerowali pod tablicę Pamięci Ofiar Terroru Niemieckiego i Sowieckiego, uczestniczyli m.in. wiceministrowie Edward Siarka i Andrzej Gut-Mostowy, posłanka Anna Paluch, żołnierze i kombatanci, władze miasta i powiatu, poczty sztandarowe, przedstawiciele służb, urzędów, organizacji, szkół, harcerze.

- Upłynęły 84 lata od wybuchu II wojny światowej. Nie ma już z nami kombatantów, którzy jeszcze niedawno dawali żywe świadectwo tego, co wydarzyło się w 1939 roku i w latach II wojny światowej - mówił w swoim wystąpieniu burmistrz Grzegorz Watycha. - Ich nie ma, ale my jesteśmy i nasza pamięć musi pozostać. Bo okropieństwa wojny, pomimo tego, że mamy 21 wiek, są cały czas realne, możliwe, o czym przekonuje nas to, co dzieje się na Ukrainie. Musimy pamiętać, że wojna zaczęła się wcześniej, od porozumienia dyplomatycznego państw, które wiele razy w historii na Polskę napadały. I ta pokusa może się w niektórych głowach jeszcze pojawić. Dlatego musimy dbać o siłę naszego państwa, o siłę naszego wojska, i o to, aby nie dopuścić do tego, by w demokratycznych państwach powstał kiedyś nowy Hitler czy nowy Stalin, który zagrozi suwerenności innych państw i wolności narodu.

Obchodom towarzyszyło - jak co roku - odśpiewanie Hymnu i Roty, złożenie wiązanek kwiatów, Apel Poległych, a także odczytanie przez Tadeusza Morawę, prezesa nowotarskiego oddziału Niezależnego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej nazwisk zamordowanych podczas II wojny światowej nowotarżan. Morawa zwrócił się następnie do władz miasta z apelem o zmianę napisu na ścianie i tablicy pamiątkowej naprzeciwko kina „Tatry”, umieszczonego w 2014 roku. - Bo choć - zapraszając na uroczystości - władze miasta używają nazwy „Pamięci Ofiar Terroru Niemieckiego i Sowieckiego”, napis mówi o terrorze hitlerowskim i stalinowskim.

- Nadszedł czas, by zmienić ten fałsz historyczny. Jest czas na prawdę historyczną, która nakazuje następującą treść: „Pamięci Ofiar Terroru niemieckiego i sowieckiego” i te dwa ostatnie słowa pisane z małych liter - apelował, co spotkało się z przychylnym przyjęciem wiceministrów i posłanki. Zwłaszcza, że przy okazji rocznicy wybuchu wojny, mocno wybrzmiała dziś w ich wystąpieniach antyniemiecka narracja, tak modna w ostatnich czasach, również w obecnej kampanii wyborczej. Posłanka Paluch mówiła m.in. o tym, że niemieckie władze nie informują swojego społeczeństwa o skali zbrodni, dokonanych na Polakach, z kolei wiceminister Siarka przypominał o sprawie reparacji i zniszczeniach, wycenionych na 6 bilionów złotych.

Na koniec dzisiejszej uroczystości z programem artystycznym wystąpiło studio piosenki „Septyma”, pod opieką Doroty Kret.

p/ zdj. Piotr Dobosz
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
zpodhalanskiej08:47, 2 września 2023
Nie wiem co my obchodzimy to ze rzad w 39 machal szabelka i poslal narod na
rzez???a sami jak smygly rydz juz 4 wrzesnia uciekali przez rumunie do angli
Pasjonat historii08:45, 2 września 2023
Znam weterana z pod Monte Casino Józef Kowalczyk, mieszkający w miejscowości Orawka (Studzianki), którego osobiście odwiedził prezydent RP Andrzej Duda.
zpodhalanskiej08:44, 2 września 2023
Nie wiem co my obchodzimy to ze rzad w 39 machal szabelka i poslal narod na
rzez???a sami jak smygly rydz juz 4 wrzesnia uciekali przez rumunie do angli
Widz19:33, 1 września 2023
Piękne utwory wykonane przez małe dzieci
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas