Na straży wolności i pamięci o przodkach (zdjęcia) - podhale24.pl
Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Marii, Konrada
Zakopane
Snow
-3°
Wiatr: 15.552 km/h Wilgotność: 84 %
Snow
-2°
Wiatr: 15.372 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-2°
Wiatr: 16.74 km/h Wilgotność: 82 %
Snow
-1°
Wiatr: 15.804 km/h Wilgotność: 85 %
Snow
Wiatr: 14.796 km/h Wilgotność: 64 %
Snow
-1°
Wiatr: 11.556 km/h Wilgotność: 77 %
16.11.2024, 19:47 | czytano: 418

Na straży wolności i pamięci o przodkach (zdjęcia)

- Jesteśmy tu po to, by pielęgnować dzieło naszych przodków, a wolności strzec - mó­wił 11 listopada, otwierając gminne obchody Święta Niepodległości, wójt gminy Raba Wyżna Tomasz Rajca. W godzinach porannych przez Rabę Wyżną przejechał biało-czerwony peleton złożony z uczestników Rajdu Niepodległości organizowanego przez Towarzystwo Cyklistów Orzeł Spytkowice, a około południa pod Pomnikiem Wolności odbyły się główne uroczystości. Świętowanie zwieńczył wystawiony w sali teatralnej spektakl patriotyczny pt. " Folklor i Pasja - koncerty z Mirą Zimińską-Sygietyńską" w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego Voice z Płocka.

Jak co roku rowerzyści ze Spytkowic zatrzymali się w Rabie Wyżnej przed pomnikiem upamiętniającym 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Chwilą modlitwy uczcili pamięć walczących o wolność Polaków. Wraz z cyklistami Towarzystwa "Orzeł Spytkowice" pamięć i hołd poległym bohaterom oddali wójt gminy Raba Wyżna Tomasz Rajca wraz ze swoim zastępcą Mieczysławem Kurkiem. Biało-czerwony peleton przemierzył tego dnia trasę prowadzącą ze Spytkowic przez Rabę Wyżną, Czarny Dunajec, Nowy Targ, Rabkę-Zdrój, by po pokonaniu dziewięćdziesięciu kilometrów wrócić do Spytkowic.

Gminne uroczystości rozpoczęła msza święta w ko­ściele parafialnym w Rabie Wyżnej, odprawiona w in­tencji Ojczyzny. Następnie w asyście pocztów sztandarowych jednostek OSP oraz szkół z terenu gminy Raba Wyżna oraz przy akompaniamencie orkiestry OSP ze Skawy odbyła się ceremonia wzniesienia biało-czerwonej flagi na maszt, odśpiewanie hymnu państwowego i złożenie kwiatów Przed pomnikiem Wolności.

- Wiemy jak ważne jest to święto, jak ważna jest niepodległość, jesteśmy tu po to, by pielęgnować dzieło naszych przodków, a wolności strzec - podkreślił w okolicznościowym przemówieniu wójt gminy Raba Wyżna Tomasz Rajca. Głos zabrali poseł na sejm RP Edward Siarka oraz historyk i regionalista, autor monografii Raby Wyżnej Adam Sawina. List skierowany do mieszkańców gminy z okazji narodowego święta niepodległości w imieniu pani poseł na sejm RP Weroniki Smarduch odczytała Aleksandra Mąka z biura poselskiego.

W przemówieniach dominowały słowa podkreślające trudy i cierpienia Narodu Polskiego podczas 123-letniej niewoli oraz uznania i hołdu dla walczących z zaborcami o wolność ojczyzny. Przypomniano także nieustępliwą walkę o wolność Juliana Macieja Goslara, syna rabiańskiej chłopki z roli Mardyłówka w Rabie Wyżnej i Jana Goslara, austriackiego sędziego wojskowego. Julian Goslar obok Edwarda Dębowskiego był jednym z największych działaczy rewolucyjno-demokratycznych doby przedwiośnia okresu rabacji i wiosny ludów. Współdziałał z byłym kolegą gimnazjalnym księdzem Jozefem Kmietowiczem oraz Janem Kantym Andruszkiewiczem, organistą i nauczycielem w Chochołowie. Wyrokiem sądu austriackiego w Wiedniu został powieszony 5 lutego 1852 roku, mając zaledwie 31 lat. Wspomniano także o ogromnej roli wsparcia przez rabiański dwór z właścicielkami Różą Zduń i jej córką Wandą Głowińską dla żołnierzy armii austriacko-węgierskiej, polskich legionistów i żołnierzy niemieckich walczących w zwycięskiej bitwie Limanowsko-Łapanowskiej, która powstrzymała w 1914 roku parcie armii rosyjskiej na zachód.

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali teatralnej, gdzie zgromadzeni mieszkańcy obejrzeli spektakl patriotyczny pt. " Folklor i Pasja - koncerty z Mirą Zimińską-Sygietyńską" w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego Voice z Płocka, który przybył do Raby Wyżnej na zaproszenie Stowarzyszenia Ochrony Dóbr i Dziedzictwa Narodowego w Sieniawie oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Rabie Wyżnej.

Spektakl traktował o życiu wybitnej mieszkanki Mazowsza, aktorki międzywojennej, reżyserki, pedagoga, damy Orderu Orła Białego, współzałożycielki zespołu Mazowsze - Miry Zimińskiej Sygietyńskiej. Podczas widowiska zabrzmiały między innymi piosenki: ,,Nie ma mowy??, ,,Cieszę się??, ,,Dwa serduszka??, ,,Serce w plecaku??, ,,Rozkwitały pąki białych róż??, ,,Cyt cyt?? . Tą spektakularną inscenizację mającą charakter patriotyczny, edukacyjny, a zarazem folkowy wypełniały elementy gry aktorskiej, śpiewu i tańca. Warto podkreślić, iż spektakl w bardzo atrakcyjny sposób poruszał ważne patriotyczne tematy, a ku zachwytowi widza prezentował wspaniałe utwory około wojenne będące niesamowitą wycieczką w przeszłość.

Źródło: Gminny Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas