Prace słowackich artystów w nowotarskich "Jatkach" (galeria) - podhale24.pl
Środa, 15 stycznia
Imieniny: Domosława, Makarego, Dąbrówki
Czarny Dunajec
Snow
-2°
Wiatr: 3.168 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-1°
Wiatr: 3.168 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-0°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-0°
Wiatr: 3.168 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-1°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-2°
Wiatr: 5.508 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
28 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
19.06.2010, 19:43 | czytano: 1275

Prace słowackich artystów w nowotarskich "Jatkach" (galeria)

NOWY TARG. W Galerii Sztuki "Jatki" otwarta została wystawa prac Evy Hnatovej i Milana Hnata. Artyści prezentują swoje malarstwo i grafikę.

zdj. Piotr Korczak
zdj. Piotr Korczak
Eva Hnatová studiowała w Wyższej Szkole Artystycznej (Vysoka Škola Výtvarých Umeni) w Beartysławie w latach 1982 – 1988 na wydziale konserwacji malarstwa. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Obecnie wykłada na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Macieja Bela w Bańskiej Bystrzycy.

Realizuje własny program założony na bazie mieszania dwóch klasycznych dyscyplin sztuki (malarstwa i grafiki), pomiędzy którymi łącznikiem jest rysunek.

Na wystawie autorka prezentuje aktualne dzieło p.t: "Dotknąć …". to instalacja wykonana w autorskiej technice graficznej na kalce. Tematem pracy jest „uczestniczenie w cierpieniu drugiego człowieka” (zatrzymanie i przeżycie).

Artystka odnajduje w środkach masowego przekazu obrazy przedstawiające cierpienie człowieka w różnych jego przejawach. Dla widza i odbiorcy te obrazy są jednymi z wielu, które w natłoku zdarzeń, tempa życia ,własnych spraw, są często anonimowe i szybko uciekają z pamięci. Ewa Hnatova przenosi je do swoich grafik.

Już przerysowywanie tych wybranych zdjęć jest osobistym psychofizycznym , mentalnym i etycznym bardzo istotnym aktem, jakby dotykaniem cierpienia. Cytowane obrazy są dopełniane fragmentami, cytatami ze Starego Testamentu: Elegii, Księgi Hioba i Proroctwa Jeremiasza. Tak przygotowane prace skomponowane są do formy, która jest inspirowana starożytnymi zwojami.

Kompozycja całej instalacji jest skonstruowana na bazie wertykli (aspekt transcendentalny) i horyzontali ( aspekt ludzki). Zamiarem instalacji jest sprowokowanie widza do zatrzymania i zastanowienia się nad sensem życie i sensem cierpienia w nim.

Milan Hnat – studiował w Wyższej Szkole Artystycznej (Vysoka Škola Výtvarých Umeni) w Beartysławie w latach 1982 – 1988 na Wydziale Konserwacji Malarstwa. W latach 2001- 2005 na tejże uczelni zrobił doktorat z malarstwa. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Teraz jest wykładowcą na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Macieja Bela i Akademii Sztuk Pięknych w Bańskiej Bystrzyczy.

Milan Hnat – realizuje swój artystyczny program w różnych dziedzinach artystycznych od rysunku, malarstwa poprzez grafikę (głównie komputerową) do fotografii. W "Jatkach" przedstawia fragment twórczości prezentującej jedną z linii jego działań, opartej na ekspresyjnej, aż groteskowej figuracji. Na jego spontanicznie, intuicyjnie malowanych obrazach, występują i śmieszne i dziwne postaci, jako aktorzy przedstawiający metaforyczne sytuacje z życia w ”Teatre Mundi”.

Przedstawione malarskie dokonania Milana Hnata dopełnia kolekcja rysunków ze szkicownika i paru rysunków, które powstały jako dialog artystyczny z żoną.

Rysunki są dla Milana Hnata ważnym sposobem wyrażenia siebie. Często bywają też źródłem dla komputerowych opracowań. Te działania można zobaczyć na komputerowych drukach.

opr. s/

Zdj. Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas