Zakończył się II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" (zdj.) - podhale24.pl
Niedziela, 22 grudnia
Imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki
Nowy Targ
Clouds
-0°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
-0°
Wiatr: 14.148 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
-0°
Wiatr: 7.236 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 10.62 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
-2°
Wiatr: 11.628 km/h Wilgotność: 87 %
Snow
-2°
Wiatr: 13.644 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
54 %
Nowy Targ
80 %
Zakopane
14 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 40 | 80 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
27.09.2010, 22:43 | czytano: 881

Zakończył się II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" (zdj.)

Na II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” zjechali do stolicy Podhala artyści z Argentyny, Meksyku, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Wystąpiła także plejada najwybitniejszych polskich muzyków młodego pokolenia, którzy zaprezentowali perły muzyki kameralnej.

zdj. Anna Karpiel - Semberecka
zdj. Anna Karpiel - Semberecka
Festiwal „Muzyka na Szczytach”, na który złożyło się dziewięć koncertów, zgromadził miłośników muzyki kameralnej z całej Polski. Publiczność, która wypełniała sale koncertowe to nie tylko wyrobieni muzycznie bywalcy festiwali i wydarzeń muzycznych, ale również młodzi melomani, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z muzyką.

Na Festiwalu wystąpiło wielu wybitnych muzyków, w tym liczne grono zdolnych, młodych polskich kameralistów: Katarzyna Budnik, Tadeusz Domanowski, Jakub Jakowicz, Bartosz Koziak, Andrzej Krzyżanowski Rafał Kwiatkowski, Piotr Lato, Roch Modrzejewski, Robert Morawski, Artur Rozmysłowicz, Anna Maria Staśkiewicz, Wiesław Suruło, Jakub Sztencel, Janusz Wawrowski, Anita Wąsik, Janusz Widzyk i Marcin Zdunik.

Wśród gwiazd Festiwalu, które zyskały już światowy rozgłos i uznanie melomanów wymienić należy Olgę i Natalię Pasiecznik, Jonathana Plowrighta, Pablo Márqueza oraz Ewę Marię Żuk. W gronie artystów, którzy wystąpili podczas Festiwalu znalazła się również Orkiestra Kameralna Miasta Tychy „Aukso” pod batutą Marka Mosia oraz kwintet dęty Acoustic Brass. Koncerty prowadzili Andrzej Krusiewicz, Marcin Majchrowski, Tadeusz Deszkiewicz, Maciej Negrey i Grażyna Torbicka.

Zgodnie z ideą Festiwalu oprócz dzieł znanych na całym świecie kompozytorów artyści wykonywali utwory polskich mistrzów, wciąż jeszcze za mało znanych szerokiej rzeszy melomanów. Stąd w programie znalazły się dzieła Juliusza Zarębskiego, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, czy Romana Maciejewskiego, obok takich dzieł jak: Kwintet Schuberta, Kwintet Schumanna czy kameralna wersja koncertu fortepianowego Chopina. Wśród wykonawców polskich kompozytorów znaleźli się uznani na świecie muzycy, takiej klasy jak Jonathan Plowright czy Pablo Márquez. Z kolei Ewa Maria Żuk przedstawiła fascynujący recital utworów meksykańskich kompozytorów inspirowanych twórczością Fryderyka Chopina. Obserwujący Festiwal w Zakopanem amerykański publicysta muzyczny Lawrence Vittes porównał Festiwal „Muzyka na Szczytach” do początków słynnego słynnego Festiwalu w Aspen.

Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza planuje dołączenie Szczawnicy do miejsc koncertowych, w których w przyszłym roku będą odbywać się wydarzenia festiwalowe. To znane uzdrowisko odzyskuje dawne piękno i charakter kurortu dzięki spadkobiercom Adama Hr. Stadnickiego, jego dawnego właściciela. Centrum kultury „Dworek Gościnny”, które właśnie
powstaje w Szczawnicy w ramach rewitalizacji, będzie mogło gościć w sali koncertowej około 400 osób.

Festiwalowi towarzyszył szereg atrakcyjnych wydarzeń wśród których warto wymienić koncert na Kasprowym Wierchu, warsztaty dla dzieci „Artystyczna euforia”, które zgromadziły ponad 250 dzieci z Zakopanego i okolic, grę miejską, projekcję filmu o tematyce górskiej, wycieczkę w góry śladami Karłowicza. Miłośnicy sztuk plastycznych mogli odwiedzić wystawę „Creation of the World after Witkacy” prezentującą prace dziewięciu polskich i angielskich artystów namalowane na zamówienie festiwalu w Londynie z okazji rocznicy śmierci Witkacego. W Hotelu Stamary została zorganizowana wystawa instrumentów muzycznych, na której eksponowane były m.in. instrumenty znanego polskiego lutnika Wojciecha Topy.

„Muzyka na Szczytach” jest częścią projektu „Zakopane reAnimacja”, którego celem jest przywrócenie miastu dawnych tradycji kulturalnych. Ideą projektu, która przyświeca Stowarzyszeniu im. Mieczysława Karłowicza jest wskrzeszenie świetności Zakopanego z okresu międzywojennego, kiedy było siedliskiem bohemy artystycznej. Realizacja „Muzyki na Szczytach” jest dużym i ważnym krokiem na drodze do „reAnimacji”- ożywienie roli miasta jako miejsca prezentowania spuścizny kulturowej oraz nowych trendów w różnorodnych dziedzinach sztuki współczesnej.

Organizatorem Festiwalu było Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem, koordynatorem całości Danuta Sztencel, a Dyrektorem Artystycznym Janusz Wawrowski.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.

Na zdjęciach:
- Janusz Wawrowski, Anna Maria Staśkiewicz
- Janusz Wawrowski, Jakub Jakowicz, Katarzyna Budnik, Janusz Widzyk, Rafał Kwiatkowski
- Janusz Wawrowski, Jakub Jakowicz, Katarzyna Budnik, Janusz Widzyk, Rafał Kwiatkowski.

Autorką zdjęcia jest Anna Karpiel-Semberecka, Watra.pl

opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Kogut23:14, 30 września 2010
NO i połowa wkonawców w tym festiwalu to rodzina prezeski. To skandal za co płaci miasto... Sponsporuje rodzinę. Najlpeiej to widac było na inauguracji jak jeden z wykonawców podziekował cioci ze mu pozowliła wystapić. Nie mówiac juz o honorarium :)
0
wrr...15:58, 29 września 2010
Zakopane nie jest stolicą Podhala! :-/
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
27
12.2024
Nie przegap!
22
12.2024
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas