Wykład z cyklu "Mieszkańcy kamieniczek nowotarskiego Rynku. Kamienica nr 14" - podhale24.pl
Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Czarny Dunajec
Clear
Wiatr: 2.952 km/h Wilgotność: 75 %
Clear
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 73 %
Clear
Wiatr: 3.024 km/h Wilgotność: 78 %
Clear
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 73 %
Clear
Wiatr: 5.148 km/h Wilgotność: 79 %
Clear
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 75 %
Jakość powietrza
76 %
Nowy Targ
60 %
Zakopane
28 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 38 | 76 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
15.03.2013, 21:44 | czytano: 1727

Wykład z cyklu "Mieszkańcy kamieniczek nowotarskiego Rynku. Kamienica nr 14"

NOWY TARG. W czwartek odbył się kolejny wykład pt. Mieszkańcy kamieniczek nowotarskiego Rynku na przełomie XIX/XX wieku zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury , Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. Barbara Słuszkiewicz przedstawiła słuchaczom interesującą historię kamienicy nr 14.

zdj. Dominika Wolska
zdj. Dominika Wolska
Pod koniec XVIII wieku w miejscu dzisiejszej kamienicy nr 14 stały dwa domy oznaczone numerami konskrypcyjnymi 17 i 18. Budynek nr 17 był jednopiętrową kamienicą co najmniej od 1881 r., a dom nr 18 po przebudowach stał się kamienicą w latach 1861- 1876. Te budynki posiadały oficyny i gdy stały się jedną realnością miały wspólne sienie wyjazdowe.

Dom nr 17
Na początku XIX współwłaścicielami domu były pokolenia rodzin Garbaczów i Czubernatów. W 1880-1882 r. realność nr 17 kupili Szymon i Eleonora Kempler . W krótkim czasie przebudowali dom w piętrową kamienicę. Zajmowali się oni handlem i eskontem weksli. W latach 20.XX wieku odsprzedali kamienicę SPÓŁDZIELNI ROLNICZO-HANDLOWEJ „PODHALE” W NOWYM TARGU.

W kamienicy zmieniali się lokatorzy.Byli nimi: kasjer miejski Tomasz Moszkiewicz, Stanisław Głombiński - urzędnik magistracki i kontroler kasy miejskiej, Karol i Zofia Rutkowscy, Artur i Władysława Weigel, Fr. Krawczyński - radca sądowy, sędzia grodzki i emerytowany naczelnik Sądu.

Chaim Izaak i Blima Degenowie w tym budynku prowadzili cukiernię i warsztat, gdzie produkowali wyroby cukiernicze. W sklepie ARGENTA Degen handlował artykułami technicznymi :motorami benzynowymi, aparatami radiowymi, oponami samochodowymi, benzyną i olejami. Izaak Degen zajmował się też piekarstwem, w domu Antoniny Panczakiewicz przy ul. Gazdów nr 2 urządził piekarnię. W kamienicy swoje przedsiębiorstwo handlowe prowadziła „FIRMA BRACIA NOBEL” S.A. Towarzystwa Naftowego, Mojżesz Goldber zajmował 2 pomieszczenia na pracownię krawiecką, a firma „H. GUTTFREUND I SYNOWIE” handlowała towarami tekstylnymi oraz własnymi wyrobami sukiennymi. Henryk Guttfreund posiadał fabrykę sukna z farbiarnią (mieściła się w jego domu przy ul. Krasińskiego nr 15).

Dom nr 18
Właścicielami domu u schyłku XVIII była wielopokoleniowa rodzina Tomasza Różańskiego i jego żony Magdaleny Radwańskiej. Dom został przebudowany w piętrową kamienicę przed 1876 r. przez następnego właściciela Józefa Schowala. Schowal (1815-1895) przybył do Nowego Targu około 1858 r., sprawował funkcję starosty nowotarskiego, od 1865 został powołany na naczelnika utworzonego c.k. Sądu Powiatowego w Nowym Targu. W latach 1884 - 1887 został wybrany na jedną kadencję burmistrzem miasta. Był prowizorem i kuratorem Szpitala Ubogich (dawniej Szpitalem św. Leonarda), jednym z inicjatorów założenia Ochotniczej Straży Pożarnej. Nie miał potomków, więc cały majątek zapisał swojej gospodyni domowej Annie Klikuszowskiej. W 1897 r. Anna Klikuszowska sprzedała kamienicę wraz z parcelami i zabudowaniami gospodarczymi swojej siostrzenicy Annie i jej mężowi Tomaszowi Głąbińskim za kwotę 11.000 złotych. Ponieważ kamienica była obciążona długami Głąbińscy sprzedali ją Abrahamowi Freyowi. Rodzina A. Freya mieszkała i prowadziła interesy w kamienicy do II wojny światowej.

W tej kamienicy mieszkali: Mateusz Rapacki - były burmistrz nowotarski, Władysław Pizar - komisarz c.k. Urzędu Dystryktu Nowotarskiego, Ernest Hoszard – komisarz nowotarskiego c.k. Urzędu Powiatowego, Andrzej Walicki („emerytowanym sługą sądowym”) z żoną Wiktorią Kokoszką, Karol Tobolski z rodziną – urzędnik c.k. Starostwa Powiatowego w Nowym Targu, Franciszek Horak – notariusz, Stanisław Gerlach, który jako jeden z nielicznych w Nowym Targu posiadał auto, za które płacił w 1929 r. „podatek od zbytku” w wysokości 60 zł rocznie.
W czasie II wojny światowej właściciele i mieszkańcy kamienic nr 17 i 18 pochodzenia żydowskiego zostali przez niemieckiego okupanta wysiedleni do getta i zamordowani.

W latach 1940-1941 Józef Chojnacki prowadził na parterze sklep z towarami tekstylnymi i galanterią, a w latach 1944-1945 St. Rekucki zajmował się domową sprzedażą i hurtownią soli.

Na I piętrze SPÓŁDZIELNIA ROLNICZO-HANDLOWA „PODHALE” z miała siedzibę zarządu, zaś na parterze sklep rolniczy, gdzie prowadziła sprzedaż artykułów spożywczych; hurtową i detaliczną sprzedaż towarów żelaznych oraz skład materiałów zmechanizowanych. Pod koniec okupacji niemieckiej 1944/1945 SPÓŁDZIELNIA „PODHALE” użytkowała kamienicę nr 14 (powstałą z połączenia dwóch poprzednich o nr 17 i 18).
Po wojnie, w 1945 roku nieruchomość nr 18 przejął administracyjnie Zarząd miejski „jako mienie pożydowskie”.

Obecnie właścicielem jest Miasto Nowy Targ, a użytkownikiem wieczystym Spółdzielnia Samopomoc Chłopska.
Zapraszamy na następny wykład do Ratusza 30.04.2013 r.

Joanna Voit, zdj. Dominika Wolska
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas