Sobota, 26 wrzesień 2020, Imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza
Nowy Targ i okolice
Clouds
15°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 71
Clouds
16°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 71
Clouds
15°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 71
Clouds
18°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 82
Rain
16°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 69
Clouds
14°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 71
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
22.09.2016, 08:10 | czytano: 2639

Kapliczka Jana Kantego na razie nie zostanie wyczyszczona. Może w przyszłym roku

NOWY TARG. W tym miesiącu minęło 112 lat od instalacji na Rynku figurki św. Jana Kantego. Przypomniał o tym Włodzimierz Zapiórkowski. - Pomimo licznych próśb mieszkańców i dwóch moich osobistych interpelacji, nie udało się skutecznie ochronić zabytku przed niszczycielskim działaniem odchodów gołębi - mówi radny.

W odpowiedzi urzędnicy stwierdzili, że "niewskazane są wszelkie doraźne prace" przy obiekcie mającym status zabytku.

Na razie trwają prace konserwatorskie przy kapliczce św. Jana Nepomucena obok mostu na Czarnym Dunajcu. Prowadzi je Elżbieta Dzikowska.Jak tłumaczy Urząd Miasta, w tym roku złożony został do Urzędu Marszałkowskiego wniosek o dofinansowanie prac konserwatorskich dwóch nowotarskich kapliczek - św. Jana Kantego na Rynku w Nowym Targu oraz kapliczki św. Jana Nepomucena przy ul. Kościuszki.

"W wyniku procedur kwalifikacyjnych dofinansowanie w wysokości siedmiu tysięcy złotych otrzymało zadanie dotyczące konserwacji kapliczki Św. Jana Nepomucena. Nasz Urząd w przyszłym roku zamierza ponownie zgłosić wniosek o dofinansowanie prac konserwatorskich kapliczki Św. Jana Kantego na Rynku. Podobnie, jak w roku bieżącym, w zakres prac wejdzie optymalne rozwiązanie zabezpieczające zabytek przed ingerencją gołębi. W przypadku braku dofinansowania ze strony Urzędu Marszałkowskiego, prace konserwatorskie, przy akceptacji Rady Miasta, będą mogły być sfinansowane ze środków własnych. Wszelkie doraźne prace, które mogłyby zabezpieczyć kapliczkę są niewskazane, ze względu na status obiektu" - czytamy w odpowiedzi magistratu udzielonej radnemu.

s/ zdj. w galerii Szymon Pyzowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Pietrek21:22, 25 września 2016
@kaenciok.Jest spokojnie,bezpiecznie na rynku.Można spać na ławkach.Moskwa,Londyn i Warszawa może nam pozazdrościć. Tylko te latające srajdy.
Śliczny20:36, 24 września 2016
Pyszny rosołek z gołębia dla niemowlaków(zmiksować z warzywkami).Babcia mi robiła,plus herbatka z siemienia,pycha.Lepszy od tych Gerber jakoś tak. Żadne choróbsko mnie nie łapie oprócz,niechcący, złamania nogi(w wypadku).Polecam!
kaenciok21:12, 23 września 2016
Spora częśc rynku w odchodach, nie ma jak przejśc i niemiło jeśc lody... A panowie regularnie sypiający na ławkach też dobrego wizerunku miastu nie dodają...;-(
z tela09:56, 23 września 2016
Gołębie sr..ą gdzie popadnie. Wielu ludzi nie widzi tego że niszczą odchodami płytę Rynku, ławki, kamienice i całą infrastrukturę. A wręcz
zapyta co wy chcecie od biednych ptaszków.
Państwo Pol...... przestańcie w końcu dokarmiać gołębie.
Miasto powinno poważnie zająć się gołębiami. Wynająć sokolnika tak jak to robią inne miasta, a natychmiast postawić tablicę z zakazem dokarmiania gołębi.
takitam.07:53, 23 września 2016
800 tysiakow z okladem na dwie budy na rynku to bylo.
GOŁE B(I)E00:09, 23 września 2016
Chyba znowu tutaj skonam
Jest kapliczka nieczyszczona
Spoko spoko jest już wszędzie
Tylko tutaj są gołębie

To kapliczka Kantego Jana
Jest zabytkiem choć ze..rana
Co tu zrobić jak się zachować
Przecież zdekapituje go
myjka ciśnieniowa

Mamy wzorzec w Wiedniu właśnie
To nie kłamstwo ani baśnie
Na ulicy obok Św.Szczepana
Jest statua wszystkim znana

To kolumna jest morowa
Siatką właśnie opleciona
TAK OPLEĆMY TEŻ KANTEGO
BO GO MAMY DZIŚ BRUDNEGO
Zula18:21, 22 września 2016
I niech wreszcie ludzie przestana karmic te paskudy i bomby bakteriologiczne. Czy ktos jeszcze pamieta wrobelki na rynku?
senior17:49, 22 września 2016
Gdyby nikt nie dokarmiał gołębi, one by się wyniosły. Trzeba wywiesić ogłoszenie z prośbą o niedokarmianie. Informować mieszkańców o tym fakcie przez media. Na własne oczy widziałem, jak dokarmiał gołębie mieszkaniec rynku p. P. Ponoć pobliska piekarnia, też to robi.
Nie można dopuścić do całkowitej dewastacji zabytkowej kapliczki. Tą sprawę należy potraktować jako PILNĄ.
nowotarżanka09:53, 22 września 2016
Dlaczego Urząd miasta Nowego Targu nie zakupi karmy dla gołębi ze środkiem antykoncepcynym.Podobno taki jest i wykorzystywany do karmienia gołębi w innych miastach.Po pewnym czasie problem rozmnażania gołębi częściowo zniknie
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij