Andrzej Gruszczyk: Kit informacyjny, czyli niezrozumiały lament nad własnymi błędami - podhale24.pl
Niedziela, 19 maja
Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
Czarny Dunajec
Clouds
18°
Wiatr: 8.28 km/h Wilgotność: 41 %
Clouds
18°
Wiatr: 6.336 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
18°
Wiatr: 11.916 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
19°
Wiatr: 9.576 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
19°
Wiatr: 6.876 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
19°
Wiatr: 6.084 km/h Wilgotność: 51 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
24 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
05.01.2009, 16:00 | czytano: 863

Andrzej Gruszczyk: Kit informacyjny, czyli niezrozumiały lament nad własnymi błędami

FELIETON. "Ogarnia mnie smutne rozbawienie wywołane świadomością jak głęboko „jedyny słuszny” kit informacyjny serwowany za PRL-u wniknął w mentalność społeczną w tym i dziennikarską" pisze w felietonie Andrzej Gruszczyk członek Zarządu Głównego Związku Podhalan, były dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego.

arch. Autora
arch. Autora
Gdy czytam pojawiające się co pewien czas kolejne doniesienia o „klęskach” dopadających górskie drzewostany świerkowe ogarnia mnie smutne rozbawienie wywołane świadomością jak głęboko „jedyny słuszny” kit informacyjny serwowany za PRL-u wniknął w mentalność społeczną w tym i dziennikarską.

Cechą główną tego kitu było, iż zjawiska normalne i naturalne opisywano jako nadzwyczajne i zwykle szkodzące zawsze pozytywnej działalności organów państwa. Tak było corocznie z zimą i innymi zjawiskami przyrodniczymi. A jak to jest z tym świerkiem w górach? Oto drzewostan świerkowy (i każdy inny) jest z natury rzeczy typową rolniczą uprawą wieloletnią jakiejś rośliny (w tym przypadku świerka).

Dlaczego trochę przewrotnie użyłem terminu „typową rolniczą”? Bo jak w uprawach rolnych rośliny, tak i drzewa - rozwijając się, stopniowo pobierają z górskiej gleby składniki pokarmowe, budując nimi swoją strukturę fizyczną o zwiększającej się corocznie objętości. Kiedy w końcu drzewa czerpiąc z gleby przez kilkadziesiąt lat, osiągną atrakcyjne dla człowieka rozmiary zostają ścięte i wywiezione z miejsca gdzie rosły.....i tu kończy się porównanie z rolnictwem.

Bo w rolnictwie po uprzątnięciu plonu następuje zadbanie o jakość tej gleby jako miejsca dalszej produkcji roślinnej. Służą temu płodozmian i nawożenie, a w leśnictwie.... w miejsce głęboko wyjałowione pokarmowo przez wieloletnią egzystencję jednego gatunku drzewa sadzi się czym prędzej (żeby się areał nie marnował na pusto) sadzonki ...tego samego gatunku, osłabione wcześniejszym wyjęciem z dobrej gleby w szkółce, gdzie posiano ich nasiona... i nich rosną dzielnie jak poprzednicy, bo to przecie ich naturalne siedlisko. Czyli ani płodozmianu, ani nawożenia, a w zamian fikcja zwana „naturalnym siedliskiem”, gdzie z każdym kolejnym pokoleniem drzewostanu maleje zasobność w przyswajalne składniki pokarmowe. Prawda jakie to rolniczo logicznie zabawne...

No a potem, gdy te zagłodzone drzewka z biegiem lat okazują naturalny w tej sytuacji spadek odporności i poddają się naturalnym swoim pasożytom, czy łatwiej ulegają naturalnym warunkom atmosferycznym (wiatrołomy) to jedynym wytłumaczeniem jest, że oto trafiła się nadzwyczajna, nie naturalna klęska, której winien człowiek.

I to jest jedyna prawda tego kitu informacyjnego. Prawda jednak tylko częściowa, bo uzasadnienie owej ludzkiej winy bywa znowu mocno fikcyjne i komercyjne...

Ale to już jednak trochę inny szerszy temat.

Andrzej Gruszczyk
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ujek13:30, 6 stycznia 2009
Podtrzymuję to co pisalem wcześniej - nastepny mentior ...
tm12:35, 6 stycznia 2009
Problem ze świerkami jest starszy niż ten wspomniany przez pana Gruszczyka PRL, jako że "świerkomania" w polskich górach to jeszcze domena monarchii Austro Węgierskiej. Faktem jest że ów świerk sadzony był w miejsce drzewostanów wielogatunkowych (z udziałem przeważnie Jodły, Buka w wyższych położeniach Świerka) i zgadza się że gleba pod taką monokulturą jest wyjaławiana, jednak cała ta diagnoza która następuje po tej trafnej skądinąd konstatacji to czystej wody kreowanie rzeczywistości. Po pierwsze dobrze Pan Gruszczyk wie (przynajmniej powinien) że w miejsce rozpadających się świerczyn wprowadzane są gatunki zgodne z siedliskiem potencjalnym (głównie buk i jodła) nie piszę że zawsze ale głównie (wystarczy poczytać Zasady Hodowli Lasu i projektowanie składu odnowień - dostępne na stronie LP). Co do sadzonek to się zgadzam jednak problem nie leży w ludzkim zaniechaniu ale ekonomii, sterowana mikoryzacja nie stanowi problemu o czym świadczy zalesianie pogorzeliska w Rudach Raciborskich, jednak to droga impreza. Jak Pan Gruszczyk to nawożenie sobie wyobraża? Chyba jednak przesada lekka z tym rolnictwem, no ale tak na chłopski rozum brzmi ładnie.
Może Pan Gruszczyk wspomni jeszcze o wymaganiach świerka, zwłaszcza klimatyczne a nie uprawia tu leśnictwa dla ubogich bo sytuacja jest o wiele bardziej złożona niż to przedstawia Autor. Tak więc albo nie bardzo się orientuje albo celowo kreuje rzeczywistość. Zresztą każdy wie i od dawna jest mówione że taki stan rzeczy to wina w głównej mierze człowieka i błędów hodowlanych tegoż, więc po co pisać o jakichś informatycznych kitach, o rzeczach od dawna wiadomych, no chyba że Autor słyszał o nich pierwszy raz, nie wiem. Pozdrawiam
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas