Czwartek, 24 maj 2018, Imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny
Czarny Dunajec i okolice
przewaga chmur
18°
Wiatr: 1.1 km/h Wilgotność: 75%
niewielkie zachmurzenie
18°
Wiatr: 14 km/h Wilgotność: 60%
niewielkie zachmurzenie
21°
Wiatr: 1 km/h Wilgotność: 61%
deszcz
19°
Wiatr: 4.3 km/h Wilgotność: 73%
pogodnie
14°
Wiatr: 4.3 km/h Wilgotność: 90%
przewaga chmur
17°
Wiatr: 7 km/h Wilgotność: 56%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
20.03.2017, 20:10 | czytano: 555

Imieniny Józefiny Szalayowej

pieniny24

19 marca Szczawnica obchodziła imieniny Józefiny Szalayowej. Uroczystość zorganizowało Muzeum Pienińskie im. J. Szalaya w Szlachtowej, dla którego dzień ten jest dorocznym świętem.

Gości przywitała kustosz muzeum Barbara Węglarz, a wśród nich znaleźli się węgierscy dyplomaci: konsul generalna Węgier w Krakowie dr hab. Adrienne Kormendy i konsul Węgier w Krakowie dr Sandor Nedeczky oraz sekretarz Miasta i Gminy Szczawnica Tomasz Ciesielka, szczawniccy radni, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, zakładów pracy, szkół i przyjaciele muzeum.

Barbara Węglarz w swoim wystąpieniu przypomniała genezę pojawienia się węgierskiego rodu Szalayów w Szczawnicy, a następnie skupiła się na przybliżeniu klimatu życia w szlacheckim dworze, jakim była nieistniejąca już do obecnych czasów pierwsza siedziba właścicieli Szczawnicy przy ul. Szalaya. Jak wyglądała, zebrani mogli sobie wyobrazić patrząc na prezentowane na slajdach zdjęcia obrazów olejnych autorstwa Bronisławy Rychter - Janowskiej, malarki dworków polskich na Sądecczyźnie. Budowane na planie prostokąta, ze spadzistymi dachami, bielone i ozdobione gankami z czterema kolumienkami, tworzyły piękny akcent w otaczającym krajobrazie, a ich wnętrza dostosowane były do zajęć, jakie wykonywali jego mieszkańcy. Podczas imienin właścicieli i innych uroczystości dwór tętnił życiem. Goście byli podejmowani z przepychem i częstowani wyszukanymi specjałami, oddawali się także zabawom, polowaniu, grom towarzyskim. Szczególnie Barbara Węglarz przybliżyła postać Józefiny Szalayowej, matki twórcy uzdrowiska Józefa Szalaya i patrona muzeum oraz jej bliską relację z synem. 

Właśnie 140. rocznicę jego śmierci Rada Miejska w Szczawnicy uczciła w 2016r., ogłaszając go Rokiem Szalayowskim. Jako trwała pamiątka tego wydarzenia powstała książka biograficzna pt. "Szalay 1802-1876", autorstwa Barbary Węglarz, a wydana przez Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy. Jej promocja była kolejnym wydarzeniem muzealnego spotkania. Osobę autorki i jej dokonania przybliżyła Alina Lelito, red. "Z Doliny Grajcarka", a o samej pracy nad książką opowiedziała B.Węglarz. Gratulacje autorce w imieniu władza samorządowych Szczawnicy złożył sekretarz miasta Tomasz Ciesielka. Tego dnia zebrani mogli nabyć wydawnictwo po promocyjnej cenie oraz uzyskać dedykację autorki. Ostatnim punktem programu części oficjalnej spotkania stało się obejrzenie filmu przygotowanego przez Miejski Ośrodek Kultury, będącego rejestracją wydarzeń Roku Szalayowskiego.

Po seansie filmowym goście "Imienin Józefiny Szalayowej" przeszli do drugiego pomieszczenia na świąteczne przyjęcie. Imieninowy tort, ufundowany przez MOK, uroczyście rozpoczęły dzielić kustosz Muzeum i konsul generalna Węgier w Krakowie, a potem kolejni goście, by przy przy deserze wznieść toast węgierskim winem, przywiezionym przez Przyjaciół z Węgier, za pamięć o Szalayach w Szczawnicy i pomyślność Muzeum Pienińskiego. Niedzielną uroczystość uświetniła swą grą muzyka Jaworcanie z Jaworek, prezentująca tradycyjne węgierskie melodie ludowe.

Alina Lelito
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Aknam14:50, 21 marca 2017
do xssxsxs pragnę zauważyć, że na imprezie nie było burmistrza więc pewnie nie była organizowana przez niego...
xssxsxs07:56, 21 marca 2017
Dla ELYTY imprezy co miesiąc - perły pienin , urodziny szalayów, spływy i inne gady . Dla mieszkańców i turystów totalne ZERO ! Ej Grzesiu na sporcie i imprezach kulturalnych polegnie na następnych wyborach .
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
chmura tagów
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij