Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Krościenku n. Dunajcem uporządkowali zapomniany cmentarz choleryczny (zdj.) - podhale24.pl
Sobota, 1 czerwca
Imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany
Rabka Zdrój
Rain
18°
Wiatr: 11.412 km/h Wilgotność: 67 %
Rain
18°
Wiatr: 13.464 km/h Wilgotność: 83 %
Rain
18°
Wiatr: 8.136 km/h Wilgotność: 73 %
Clear
19°
Wiatr: 8.172 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
21°
Wiatr: 12.204 km/h Wilgotność: 61 %
Clear
18°
Wiatr: 9.612 km/h Wilgotność: 82 %
Jakość powietrza
22 %
Nowy Targ
26 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
09.11.2011, 23:07 | czytano: 1852

Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Krościenku n. Dunajcem uporządkowali zapomniany cmentarz choleryczny (zdj.)

Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Krościenku n. Dunajcem po raz kolejny uporządkowali zapomniany epidemiczny cmentarz pod Tylką. Pochodzi on z XIX w. i jest jedynym tak dobrze zachowanym przykładem nekropolii cholerycznej w gminie.

arch. szkoły
arch. szkoły
Sam cmentarz jest unikalnym świadectwem dramatycznych i dzisiaj mało już zrozumiałych wydarzeń związanych z dawnymi epidemiami. Przez całe stulecia stanowiły one ogromne zagrożenie dla lokalnych społeczności, gdyż masowo niosły śmierć, zostawiając za sobą wyludnione osady, strach nielicznych ocalonych i głębokie zbiorowe mogiły kopane z dala od domów. Te ponure miejsca lokalizowano najczęściej na odludziu, oznaczano prostymi krzyżami lub kapliczkami i raczej nigdy nie odwiedzano, co powodowało, że stopniowo ulegały zniszczeniu i zapomnieniu. Obawiano się poruszenia ziemi, co – według przesądów – grozić miało powtórnym "uwolnieniem demona moru, rażącego okrutnymi i śmiertelnymi strzałami zarazy”.

Kiedyś o cmentarz dbał nieżyjący już ks. Jan Pytel, a od 2002 r. stała opieka nad nim jest sprawowana przez uczniów Publicznego Gimnazjum. Od tego czasu odwiedzają oni cmentarz dwukrotnie w ciągu roku: zawsze pod koniec października i w czerwcu. Oczyszczają z chwastów kamienny murek, wycinają trawę i grabią liście. Przy okazji poznają przeszłość swojego regionu oraz wiążące się z nią epizody wielkiej historii Europy, bo właśnie takimi były Czarna Śmierć z 1348 r. oraz „klątwa bogini Kali” – jak nazywano w XIX w. przybyłą z Indii cholerę.

Krzysztof Koper

zdj. arch. szkoły
Reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas