Dwujęzyczność w nowotarskim gimnazjum - podhale24.pl
Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Rabka Zdrój
Clouds
11°
Wiatr: 10.08 km/h Wilgotność: 47 %
Clouds
11°
Wiatr: 13.644 km/h Wilgotność: 47 %
Clouds
12°
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 43 %
Clouds
13°
Wiatr: 7.956 km/h Wilgotność: 39 %
Clouds
11°
Wiatr: 6.264 km/h Wilgotność: 43 %
Clouds
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 55 %
Jakość powietrza
40 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
08.09.2015, 20:49 | czytano: 2415

Dwujęzyczność w nowotarskim gimnazjum

Wejście w nowy rok szkolny w IV Gimnazjum Małopolskiego Centrum Edukacji w Nowym Targu rozpoczęło się od wizyty w szkole przedstawiciela Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dwujęzyczności BILINGUIS - Pana Marka Zająca.

arch. szkoły
arch. szkoły
Dwujęzyczność to kierunek kształcenia, polegający na prowadzeniu minimum dwóch przedmiotów równolegle w języku polskim i obcym (w tym przypadku angielskim), aby stopniowo przejść całkowicie na drugi język. Oprócz tego przewidziana jest zwiększona ilość godzin języka angielskiego (5 godzin tygodniowo) z podziałem na grupy.

„W prowadzeniu lekcji w klasach dwujęzycznych nie chodzi o tłumaczenie treści programowych z języka polskiego na angielski, a o przeniesienie wycinka angielskiej lekcji, przeniesienie fragmentu angielskojęzycznej rzeczywistości edukacyjnej i stopniowe zwiększanie wielkości tego fragmentu” – mówi Marek Zając, wiceprezes BILINGUIS.

„Uczniowie kształceni dwujęzycznie mają lepsze wyniki także w innych przedmiotach (szczególnie ścisłych) nie tylko w tych, w których są kształceni dwujęzycznie, są przygotowani do zdawania zewnętrznych egzaminów certyfikatowych już na poziomie gimnazjum (sam egzamin gimnazjalny, na poziomie rozszerzonym będzie z pewnością dla nich zbyt nisko ustawioną poprzeczką do przeskoczenia) oraz robią wielki krok w kierunku ewentualnego przyszłego zdawania matury dwujęzycznej oraz studiów międzynarodowych” - mówi Rafał Leśniak, właściciel Małopolskiego Centrum Edukacji.

Przedstawiciel BILINGUIS spotkał się z nauczycielami uczącymi w IV Gimnazjum Małopolskiego Centrum Edukacji, żeby przybliżyć ideę dwujęzyczności, oddzielnie z nauczycielami którzy poprowadzą przedmioty dwujęzycznie, aby konkretnie, warsztatowo, merytorycznie udzielić paru wskazówek, zachęcić do twórczego wprowadzania programu dwujęzyczności oraz z rodzicami uczniów klasy dwujęzycznej, aby rozwiać rozterki i wątpliwości tych, którzy zdecydowali się na tego typu profil kształcenia swoich pociech.

W klasie dwujęzycznej w języku angielskim będą prowadzone zajęcia z matematyki, historii (oprócz jej części dotyczącej historii Polski) oraz wiedzy o społeczeństwie. Jako drugi obowiązkowy język obcy uczniowie mieli możliwość wyboru trzech języków: francuski, włoski i niemiecki.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas