Wtorek, 25 kwiecień 2017, Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Rabka Zdrój i okolice
niewielkie zachmurzenie
21°
Wiatr: 1 km/h Wilgotność: 40%
niewielkie zachmurzenie
16°
Wiatr: 4.8 km/h Wilgotność: 52%
przewaga chmur
21°
Wiatr: 1 km/h Wilgotność: 40%
przewaga chmur
15°
Wiatr: 10.5 km/h Wilgotność: 58%
niewielkie zachmurzenie
16°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 52%
pochmurno
15°
Wiatr: 3.1 km/h Wilgotność: 48%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Bardzo dobra
11.01.2017, 20:46 | czytano: 459

Kadeci w jednostce patronackiej – tym razem łączność i pierwsza pomoc (zdjęcia)

ach. szkoły

NOWY TARG. Każdy wyjazd kadetów z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu do jednostki patronackiej, czyli siedziby 5. Batalionu Dowodzenia im. gen. broni Stanisława Hallera w Krakowie-Rząsce, przynosi nową porcję wiedzy, nowe doświadczenia i umiejętności praktyczne.

Zima nie sprzyja ćwiczeniom terenowym i zajęciom na poligonie, więc program grudniowego pobytu poświęcony był innym zagadnieniom, takim jak łączność i udzielanie pierwszej pomocy.

Ćwiczenia wykonywania zabiegów resuscytacyjnych na fantomach to co prawda nie nowość w programie klas mundurowych, ale podczas pobytu w jednostce patronackiej kadeci mieli szansę nabrania sprawności w zabezpieczaniu i przenoszeniu rannych oraz poszkodowanych. Opatrywanie ran ćwiczyli z użyciem różnych środków symulacyjnych, a to umiejętność przydatna nie tylko na polu walki, bo także podczas wypadków komunikacyjnych, nieszczęśliwych zdarzeń oraz w różnych innych okolicznościach życiowych.

Duże wrażenie na młodzieży zrobiły używane w wojsku potężne samochody łącznościowe z całym przewoźnym wyposażeniem i urządzeniami do instalowania w terenie. Nowotarscy kadeci mieli okazję, by poznać ten sprzęt i przetestować jego sprawność, a wiadomo, że łączność to nerw wszystkich systemów dowodzenia.
Podczas tych zajęć - jak i wszystkich dotychczasowych ćwiczeń w jednostce patronackiej - realizowany był program Ministerstwa Obrony Narodowej. Następny wyjazd kadetów do Krakowa-Rząski planowany jest w trzeciej dekadzie stycznia. Tematy ćwiczeń będą już inne.

źródło: szkoła
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
reklama
najczęściej czytane
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij