GDOŚ: "To nie zamach na przyrodę Tatr. To ułatwienie dla tworzenia lokalnych wyciągów narciarskich" - podhale24.pl
Sobota, 24 lutego
Imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 10.512 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
Wiatr: 12.348 km/h Wilgotność: 30 %
Clouds
Wiatr: 8.532 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.14 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
10°
Wiatr: 9.288 km/h Wilgotność: 66 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
30.04.2019, 10:40 | czytano: 4004

GDOŚ: "To nie zamach na przyrodę Tatr. To ułatwienie dla tworzenia lokalnych wyciągów narciarskich"

Pracownia na rzecz Wszystkich Istot podniosła alarm, że Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska "szykuje zamach na przyrodę Tatr". - To nieprawdziwe i wprowadzające opinię publiczną w błąd informacje o rzekomym „zamachu” - odpowiada państwowa instytucja, podkreślając, że zmiany mają ułatwić budowę infrastruktury narciarskiej poza terenami chronionymi.

Chodzi o projekt rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, który umożliwi dewastację górskiej przyrody. Według Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, da on zielone światło na budowę i funkcjonowanie wielkoskalowych inwestycji narciarskich, m.in. w parkach narodowych i rezerwatach przyrody – i to bez żadnej kontroli społecznej i instytucjonalnej. Całe stanowisko PnrWI można znaleźć tutaj: "Nowe prawo pozwoli na budowę ośrodków narciarskich w Tatrach?".

Na alarmujące informacje Pracownik odpowiedział Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. "Przygotowany projekt zmiany ww. rozporządzenia nie pozbawia w żadnym stopniu kontroli społecznej, instytucjonalnej, w tym środowiskowej, w przypadku budowy wielkoskalowych inwestycji narciarskich, zwłaszcza w parkach narodowych i rezerwatach przyrody" - zaznaczają przedstawiciele GDOŚ. Jak przekonują, proponowane zmiany oznaczają, że "poza obszarami chronionymi obszary narciarskie związane z budową kolei linowych lub tras narciarskich nie będą uznawane za inwestycje mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, jeżeli nie będą swoją powierzchnią przekraczały: 10 ha lub 5 ha, w przypadku gdy planowane obszary narciarskie będą posadowione w odległości bliższej niż 500 m od już istniejących tego typu obiektów. Wobec takich inwestycji decyzja środowiskowa nie będzie wymagana".

"Z kolei na obszarach chronionych i w ich otulinach, bez wymogu uzyskania decyzji środowiskowej oraz wykonania oceny oddziaływania na środowisko będzie można realizować „inwestycje narciarskie” o powierzchni mniejszej niż:
5 ha lub 2,5 ha, jeżeli będą posadowione w odległości mniejszej niż 500 m od już istniejących" - czytamy w komunikacie.

GDOŚ podkreśla, że "celem zmiany rozporządzenia w przedmiotowym zakresie jest przede wszystkim:
- Ułatwienie budowy infrastruktury narciarskiej poza terenami chronionymi.
- Stworzenie możliwości dla miejscowej ludności zagospodarowania w zimie użytków zielonych położonych na naturalnych stokach nie wymagających np. zmiany ukształtowania terenu, w formie niewielkich, lokalnych wyciągów narciarskich – bez konieczności prowadzenia kosztownej procedury środowiskowej".

Całe stanowisko GDOŚ: TUTAJ

Odpowiedź Pracowni na rzecz Wszystkich Istot: TUTAJ.

oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
zorro09:12, 1 maja 2019
sprawa dla CBA
arcyktoś16:25, 30 kwietnia 2019
stanowisko GDOŚ to twórcza kontynuacja myśli pana Szyszki.
Nie wystarczyło wyciąć Puszczę Bialowieską, i pozwolić na masową wycinkę drzew w miastach i przy drogach.
Teraz zabierają się za Parki Narodowe i rezerwaty.
Nie zauwazyli chyba że sami sobie przeczą skoro twierdzą, że nowe prawo dotyczy budowy POZA obszarami chronionymi a w treści jest jak wół, że NA TERENIE obszarów chronionych.
Mają ludzi za tak głupich, że nie są wstanie czytać ze zrozumieniem ?
Dlaczego limit ma wynosić 5 ha albo 10 ? czemu nie 4 albo 12 ? może ktoś lobbował za takim właśnie rozwiązaniem, i tak naprawdę chodzi o interes jakiegoś narciarskiego dewelopera dogadany "bez żadnego trybu".
Nie ma jakiegokolwiek uzasadnienia, żadnych badań ani opinii, po prostu widzimisie jakiegoś urzędnika.
Takie widzimisie to zawsze podejrzenie załatwiania czyichś interesów. Przy tej władzy pełnej misiewiczów, to nie byłoby dziwne.
Miała być przejrzystość, uczciwość, pytanie obywateli, a jest złodziejstwo, przekręty i załatwianie własnych interesów.
Burok16:03, 30 kwietnia 2019
Czy to ta sama słynna "pracownia" , zwana powszechnie ekoterrorystami , dzieki której wleczemy się dalej przez Skarzysko-Kamienna jadąc do Warszawy , zamiast jechać jak biali ludzie drogą ekspresową ?
dutki rozum przesłoniły14:50, 30 kwietnia 2019
Sam sobie facet przeczy. Najpierw: "podkreślając, że zmiany mają ułatwić budowę infrastruktury narciarskiej poza terenami chronionymi." A na koniec się okazuje, że wcale nie tylko tego dotyczą: "Na obszarach CHRONIONYCH i w ich otulinach, bez wymogu uzyskania decyzji środowiskowej oraz wykonania oceny oddziaływania na środowisko (!) będzie można realizować ?inwestycje narciarskie? o powierzchni mniejszej niż: 5 ha lub 2,5 ha". Czyli do 5 ha można sobie strzelić w parku narodowym jakiś wyciąg.
Pytanie teraz, czy pan inspektor celowo próbuje ludzi wprowadzić w błąd? Bo zapewne będzie parę takich osób, które przeczytają tylko pierwsze zdania artykulu, nie doczytawszy go do końca. Wygląda to na celowy zabieg. Krętactwo pełną gębą.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas