- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
NOWY TARG. W piątek 10 lutego w Miejskim Centrum Kultury, aktorzy Teatru Polskiego z Bielska-Białej wystąpią w przedstawieniu "Człowiek z La Manczy". - To początek współpracy z teatrami repertuarowymi. Spektakl przeniesiony z dużej sceny Teatru Polskiego. Podobnej produkcji jeszcze w MCK nie było - mówi Andrzej Lichosyt.
ZAKOPANE. 38. rocznica utworzenia Teatru Witkacego oraz 138. rocznica urodzin St. I. Witkiewicza świętowana będzie w dniach 23 -25 lutego. W programie spektakle, koncerty - w tym ten urodzinowy, złożony z utworów ze spektakli teatralnych z blisko 40-letniej działalności zakopiańskiej sceny.
ZAKOPANE. Pierwszym akcentem trzydniowych obchodów 38. rocznica utworzenia Teatru Witkacego oraz 138. rocznica urodzin St. I. Witkiewicza była premiera spektaklu "Hotel Utopia" w reżyserii Andrzeja Bieniasa.
W dniach 17-18 marca w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce odbędą się 10. Posiady Teatralne na Orawie.
Starostwo Powiatowe w Nowym Targu zakończyło przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na dyrektora Teatru Lalek "Rabcio". O stanowisko, jak się dowiedzieliśmy, ubiegają się cztery osoby.
Przy Teatrze im. Stanisława Witkiewicza w Zakopanem powstaje - przy udziale środków unijnych - Scena Atelier. Umożliwi przeprowadzenie oferty kulturalnej polegającej na warsztatach dla dzieci i młodzieży.
51. Ogólnopolskie Spotkania Amatorskich Teatrów Lalek i Aktora w Strzelcach Opolskich zakończyły się dla „Lalkarzy” ze Spytkowic wielkim sukcesem.
JABŁONKA. W sobotę na scenie Orawskiego Centrum Kultury zaprezentowanych zostało pięć kolejnych spektakli w ramach Posiadów Teatralnych na Orawie.
10. Małopolskie Spotkania Teatrów Amatorskich POSIADY TEATRALNE na Orawie odbyły się w dniach 17-19 marca w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce. W jubileuszowej edycji udział wzięło 12 grup z 7 powiatów województwa małopolskiego, które przygotowały przedstawienia w kategorii sztuk gwarowych i adaptacji klasyki dramaturgicznej do realiów lokalnych oraz w kategorii inscenizacji tekstów literackich.
ZAKOPANE. Wicepremier wraz z posłanką oraz przedstawicielami Małopolski i lokalnych samorządów sprawdzili jak wygląda odnowione Muzeum Kornela Makuszyńskiego, które jest jedną z filii Muzeum Tatrzańskiego. Wicepremier wręczył dzieciom książki “Przygody Koziołka Matołka”.
NOWY TARG. Od wtorku 11 kwietnia Miejskie Centrum Kultury zaprasza na dwie kolejne premiery: „Filip” - niesztampowe kino wojenne na podstawie prozy Leopolda Tyrmanda oraz „Blisko” film o granicach bliskości i dziecięcej przyjaźni (Grand Prix Festiwalu Cannes 2022).
2. Dni Drukarstwa w Nowym Targu odbędą się w dniach 21- 22 kwietnia w Muzeum Drukarstwa w nowotarskim Rynku.
W Dworku Gościnnym w Szczawnicy odbyła się światowa, współczesna premiera singspielu z 1811 r. pt.: "Okulista” z muzyką Vojtěcha Matyáša Jírovca (1763-1850)
W czwartek 20. lipca kolejny sezon artystyczny rozpocznie Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem.
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na 38. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych, który odbędzie się w dniach 16 – 17 września 2023 r. w Bukowinie Tatrzańskiej. Do udziału w Sejmiku zapraszane są grupy teatralne z województw: małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego i śląskiego.
Autorskim projektem Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE zatytułowanym "Sacrum po góralsku", Kapała Góralska Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem w składzie: Jan Kubik - prym, Driusz Gabrys - sekund oraz Marian Jarosz - basy i piszczałka, a także krakowski wirtuoz organów Marek Stefański wraz ze znakomitym aktorem teatralnym i filmowym Piotrem Cyrwusem zainaugurowali IX Festiwal Henrykowski w Kożuchowie w województwie lubuskim.
Na scenie obok Wąwozu Homole w Jaworkach odbyła się plenerowa opera Władysława Żeleńskiego pt. „Janek”. Organizatorami spektaklu było Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gorce – Pieniny. Jest to już piąta edycja plenerowych oper o tematyce związanej z naszym regionem. Do tej pory mogliśmy podziwiać spektakle na zamku w Czorsztynie oraz w amfiteatrze „Pod wierzbą” w Krościenku nad Dunajcem.
W sobotę 30 września o godz. 16.00 w Teatrze Lalek "Rabcio" w Rabce-Zdroju odbędzie się premiera najnowszego spektaklu "Oto Rabcio".
ZAKOPANE. Spektakl rozpoczął się przy oczku wodnym na Krupówkach. Aktorzy ubrali marynarki, krawaty, zegarki, maski i ruszyli w dół ulicą, aby pociągnąć za sobą publiczność.
ZAKOPANE. Spektakl w wykonaniu aktorów Teatru im. Stanisława I. Witkiewicza zakończył sześciodniowy cykl prezentacji artystycznych, których celem było zderzenie światów wschodu z zachodem.
Stowarzyszenie Lokomotywa i Teatr Chrząszcz w Trzcinie zapraszają na wydarzenia w ramach realizacji zadania „Teatr w uzdrowisku”.
Podczas sesji Rady Powiatu Nowotarskiego radni przywitali nowo powołanych dyrektorów i pożegnali odchodzących.
Pierwsza premiera w Teatrze Lalek "Rabcio" w Rabce-Zdroju pod rządami nowej dyrektor Krystyny Kachel, pod tytułem "Oto Rabcio", została owacyjnie przyjęta przez publiczność.
ZAKOPANE. Ponad 17 mln zł kosztowało przygotowanie pomieszczeń udostępnionych przez Starostwo Powiatowe dla Teatru im. St. I. Witkiewicza, aby stworzyć przestrzeń dla młodych osób. Powstaje nie tylko scena, ale także przestrzeń taneczna, w tym do baletu. Znaleźć ma się także miejsce dla osób zajmujących się tkactwem.
Młodzież na Podhalu zyskała miejsce, gdzie będzie mogła realizować swoje pasje i rozwijać artystyczne zdolności.
ZAKOPANE. Dyrektor Teatru im. St. I. Witkiewicza został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Odznaczenie w imieniu ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył Witold Kozłowski, marszałek Małopolski. - To jest dla mnie wyróżnienie i wielkie zaskoczenie - mówił Andrzej Dziuk.
30 grudnia o godz. 17:00 w Teatrze Lalek "Rabcio" w Rabce-Zdroju odbędzie się premiera spektaklu Makbet w reż. Tomasza Kaczorowskiego.
Za nami ostatnia tegoroczna premiera w Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju. Na deskach sceny przy ulicy Orkana teatr zaprezentował swój najnowszy spektakl, skierowany do dorosłego widza - „Makbet” oparty na dramacie Williama Shakespeare’a.
W czwartek 18. lipca Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem rozpocznie 40. sezon artystyczny. Spektaklem otwierającym sezon będzie „O!PERETKA” wg Witolda Gombrowicza.
ZAKOPANE. Przemoc domowa, to cały czas temat tabu i powód do wstydu. Aktorzy Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi poprzez spektakl chcą złamać zmowę milczenia. Pokazują jakimi schematami kierują się oprawcy, ale też ich ofiary. Mąż bijący żonę, rodzic bijący dzieci, kobieta znęcająca się psychicznie i fizycznie nad mężczyzną.
Spektakl "Ślepcy" przenosi nas w czasy choroby, zarazy powodującej ślepotę i najgorsze uczucia oraz zachowania za tym idące. Spektakl "Silence - Cisza w Troi" obrazuje czas wojny, bezsilność, a wśród tragicznych wydarzeń dzieci.
Regionalny Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej świętował setną rocznicę istnienia.
RABKA-ZDRÓJ: Spektakl na motywach "Małego Księcia" Antoine de Saint-Exupéry'ego wzrusza każdego. I choć napisany z myślą o dzieciach, z wiekiem wzrusza każdego coraz bardziej.
Niezwykłym spektaklem aktorzy rabczańskiego teatru uczcili swój jubileusz. Spektakl pełen ekspresji, symboli, mitów, legend, nawiązań do tradycji to także pokazanie niezwykłych możliwości jakie przez lata wyrobił sobie zespół Rabcia.
- Jesteśmy rodziną. To kameralny zespół, nieliczny, tu nie ma osób zadaniowych. Tu każdy robi wiele rzeczy dlatego z serca wszystkim dziękuję - podkreśla Krystyna Kachel, dyrektor Teatru Rabcio podczas jubileuszowych obchodów.
W tym roku Szkolne Koło Teatralne z Zespołu Szkół w Lipnicy Wielkiej przygotowało nowy spektakl - inscenizację powieści "Lalka" Bolesława Prusa.
NOWY TARG. Królewski Balet Klasyczny zaprezentował - bodaj najbardziej znany na świecie spektakl baletowy - "Dziadek do orzechów".