Czwartek, 29 lipiec 2021, Imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze
Zakopane i okolice
Clouds
25°
Wiatr: 7.668 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
25°
Wiatr: 8.604 km/h Wilgotność: 54 %
Clouds
25°
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
25°
Wiatr: 8.82 km/h Wilgotność: 60 %
Clouds
27°
Wiatr: 6.588 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
23°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 64 %
12.05.2017, 13:46 | czytano: 3358

Trzy placówki dla osób starszych w Pieninach. Dokumenty podpisane - pieniądze przyznane

Fot. Piotr Korczak

W Szczawnicy podpisana została umowa, dzięki której w gminach Czorsztyn, Łapsze Niżne i Szczawnica powstaną trzy nowe placówki dziennej opieki dla osób starszych i niesamodzielnych. Projekt „Pienińskie Domy Dziennego Pobytu” dofinansowany został ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

W podpisaniu umowy wzięli udział wicemarszałek Stanisław Sorys, burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda, wójt Łapsz Niżnych Jakub Jamróz, radni wojewódzcy Stanisław Pasoń i Stanisław Barnaś oraz przedstawiciele instytucji partnerskich.

- Do tej pory w tych trzech gminach powiatu nowotarskiego dostęp do dziennych usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych był ograniczony lub nie było go wcale. Jestem przekonany, że dzięki projektowi „Pienińskie Domy Dziennego Pobytu” osoby starsze i niesamodzielne, w tym te z niepełnosprawnością, będą mogły znaleźć w nowych placówkach wsparcie wykwalifikowanych opiekunów – mówi wicemarszałek Stanisław Sorys.

Projekt jest efektem współpracy władz samorządowych sąsiadujących ze sobą gmin powiatu nowotarskiego i Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej w Warszawie, specjalizującego się w doradzaniu samorządom w organizowaniu gospodarki senioralnej.

- Tym projektem chcemy pokazać ogromny potencjał współpracy samorządów i organizacji pozarządowych w działaniach na rzecz seniorów. Wytyczyć nowe drogi rozwiązywania problemów społecznych, przed którymi staje polskie społeczeństwo – dodała Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

Jak wynika również z analizy przeprowadzonej przez Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie, odsetek osób w wieku poprodukcyjnym w gminach objętych projektem wzrósł pomiędzy 2010 a 2014 r. W gminie Czorsztyn – z 14% do 15,25%, w gminie Łapsze Niżne – z 14% do 15,35%, a w gminie Szczawnica – z 17% do 18,63%.

- Utworzenie i działalność placówek zapewni osobom starszym dzienną opiekę i aktywizację według najwyższych standardów jakościowych: utrzymanie optymalnego stanu psychofizycznego, samodzielności i aktywności, powstrzymanie pogłębiania się dysfunkcji społecznych i zdrowotnych – mówi Krzysztof Początek, koordynator projektu oraz ekspert Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

oprac rk-w/ zdjęcia Piotr Korczak
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
pytanie z Krakowa21:41, 13 maja 2017
wicemarszałek Sorys z tytułem ... ha ha
habilitacja poczytajcie gdzie i na jaki temat - żródło www :) :)
PSL taki jak nasz rektor Podhalańskiej PWSZ ... nauka schodzi na psy ?
Senior też Człowiek15:05, 13 maja 2017
A gdzie jest Wójt gminy Krościenko i jego urzędnicy. Wszystkie pienińskie gminy są, a Krościenka w tym projekcie nie ma. Jeśli jest możliwość pozyskania funduszy dla mieszkańców gm. Krościenko, to dlaczego władze gminy z tego nie korzystają. Czyżby w Krościenku nie było seniorów? Ależ są. Niezrozumiałym jest fakt, że przy pozyskiwaniu funduszy dla seniorów w gminie nie ma żadnego zaangażowania, a dla mniejszości narodowej z Krośnicy to jest i to duże. Wstyd Wójcie, że zapomniał Pan o swoich obietnicach przedwyborczych i słowach ślubowania przy objęciu stanowiska. Czasami tylko działania dobrego psychologa mogą zmienić bardzo dużo, poprawić kondycję seniora, a pośrednio polepszyć jego życie i relacje międzyludzkie. Wystarczy tylko wykorzystać szanse, które same się pojawiają.
mieszkaniec14:43, 12 maja 2017
a kto podpisał za Gminę Czorsztyn? czyżby wój znowu był na wolnym??????
kleopatra14:35, 12 maja 2017
Dobrze bo to nowocześnie wychowane pokolenie będzie nas miało gdzie wywozić ...dawniej dziadkowie w domu to było normalne ale dziś nie ma żadnego szacunku do starszych ...jakie to amerykańskie i halołin do tego pasuje ...żałosne
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij