Poniedziałek, 08 marzec 2021, Imieniny: Beaty, Wincentego, Jana
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
-2°
Wiatr: 16.668 km/h Wilgotność: 80
Clouds
-3°
Wiatr: 16.668 km/h Wilgotność: 80
Clouds
-3°
Wiatr: 16.668 km/h Wilgotność: 80
Clouds
Wiatr: 5.112 km/h Wilgotność: 46
Clouds
-2°
Wiatr: 7.344 km/h Wilgotność: 75
Clouds
-3°
Wiatr: 16.668 km/h Wilgotność: 80
Jakość powietrza
Nowy Targ
Umiarkowana
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
03.04.2019, 13:21 | czytano: 1196

Mario Haas z Goszczyńskiego Finalistą 42. Olimpiady Języka Niemieckiego

arch. szkoły

W tegorocznej OJN wystartowało w Polsce 18000 uczniów. Liczba ta świadczy o dużym zainteresowaniu językiem niemieckim. Do finału, który odbywał się w Poznaniu 29-31 marca br. dostało się 83 uczestników, wśród nich Mario Haas – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Goszczyńskiego.

Mario jako finalista OJN ma już zdaną maturę z j. niemieckiego na wszystkich poziomach na 100%.

Gala honorowa wręczania nagród laureatom i finalistom odbyła się w przepięknej auli, w Collegium Minus Uniwersytetu Poznańskiego. Wśród znamienitych gości znależli się m.in. JM Rektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu prof.dr hab. Andrzej Lesicki, Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu Hans Joerg Neumann, JM Rektor Uniwersytetu Europejskiego Viadrina dr Julia von Blumenthal, dziekan wydziału Neofilologii UAM dr hab. Aldona Sopata, przedstawiciel Instytutu Goethego dr Birgit Sekulski, przedstawiciel ambasady szwajcarskiej Jean -Pierre Schneuwly oraz prowadzący galę kierownik olimpiady mgr Piotr Jankowiak.

Wszyscy przemawiający goście podkreślali wagę znajomości języka niemieckiego w dzisiejszej Europie. Dla Polski Niemcy są najważniejszym partnerem gospodarczym, a więc znajomość języka niemieckiego jest nieodzowna w firmach, korporacjach, kancelariach prawniczych. Znajomość tego języka ma również służyć utrwaleniu pokojowego współistnienia na naszym kontynencie, lepszemu zrozumieniu odmiennych kultur.

Jednak finaliści olimpiady na poziomie centralnym współzawodniczą nie tylko w znajomości języka, ile w znajomości literatury, historii, geografii, kultury, polityki Niemiec. Dniami i nocami czytają dzieła Kafki czy Durrenmatta, zgłębiają zawiłości historyczne, rezygnują z wielu przyjemności dnia codziennego, jakimi cieszą się ich rówieśnicy.

Mario! Doceniamy Twoją ciężką pracę i serdecznie gratulujemy Ci sukcesu !!!

oprac. Jadwiga Leja
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij